חלק מן המשפחהמאת ד”ר גיא בכור

על רקע נתוני העליה המדולדלים בשנים האחרונות ועל רקע נתוני הירידה שהתגברו – הגיע הזמן לחולל תפנית ביחסי ישראל עם מאגר העלייה החשוב ביותר שלה: כמליון ישראלים יורדים, השוהים ברחבי העולם, רובם כמובן חיים בארצות הברית. כהד לתפיסה המקובלת כי מדובר ב”נפולת של נמושות”, כפי שקבע בזמנו יצחק רבין, שללה מדינת ישראל את זכותם החוקתית של אזרחיה “היורדים” להצביע בכנסת.שלילה כזו של הזכות להצביע לא היתה עולה על הדעת בארצות הברית, בצרפת ובמדינות מערביות אחרות, שכן האזרחות אינה תלויה במקום המגורים, ואכן אזרחי ארצות הברית הגרים כל חייהם בישראל מצביעים בבחירות בארצות הברית בקלפיות המוצבות בקונסוליות האמריקניות בישראל. לו היה ישראלי החי בחו”ל מגיש עתירה לבג”ץ על קיפוח זכותו החוקתית להצביע לכנסת, סביר להניח שהיה מצליח בתביעתו.הגיע הזמן שהכנסת תקבל תיקון לחוק המאפשר לכל ישראלי באשר הוא להצביע לבחירות לכנסת, בתנאי שנרשם מבעוד מועד בקונסוליה הישראלית הקרובה למקום מגוריו ושילם אגרה תקופתית, כמקובל בכל המדינות הנאורות.


מדוע תקופח זכותו של ישראלי השוהה בארצות הברית מספר שנים לשם לימודים או לשם עבודה? בימים אלה של גלובליזציה ומקומות עבודה על גבי הגלובוס כולו, יש צורך בחקיקה חדשה המתאימה לתפיסות בינלאומיות חדשות של עבודה, חיים, לימודים ו”רה-לוקישן”. גם סוגיית החובות היחודיים שלהם כפופים החיים בישראל כבר פחות דרמטית מבעבר, כאשר השירות הצבאי כבר אינו מקיף את כלל הישראלים, וישראל עצמה הפכה חלק מן הכפר הגלובלי.דומה שבאשר לישראלים השוהים מספר שנים בחו”ל ישנה הסכמה רחבה שיש לאפשר להם להצביע לכנסת. אך מאמר זה ממליץ להעניק את האפשרות גם לאותם ישראלים החיים שנים ארוכות בחו”ל, להם ולילדיהם, שהקשר שלהם עם ישראל התרופף עם השנים. שינוי זה יצור תמריץ אדיר למאות אלפי ישראלים לשוב ולהירשם בקונסוליות, ולהתקרב בעצם אל החיים הישראליים מחדש. לצורך הבחירות הם יעקבו עוד יותר אחר המתרחש בישראל, ישראל תחזור להוויתם היומית, וכך ישובו ויתקרבו אליה. הבשורה הישראלית תתחדד בעיניהם, עד כדי שתשוב ותהפוך, אולי, לאופציה בעיניהם. ראשי מפלגות יצאו לחו”ל לחזר אחר הקולות הללו, הם יקבלו את מצעי המפלגות, כך שההקשר הישראלי יגיע עד אליהם הביתה, אולי גם להחזירם אחר כך לביתם האמיתי.יש להפוך את התפיסה המקובלת על פניה. אם בעבר נשללה הזכות להצביע בגלל שישראלים אלה אינם גרים כאן – אולי בגלל שתושב להם הזכות להצביע ישובו גם להתגורר כאן.ישנה טענה כי מצביעי חו”ל יטו את הכף מבחינה פוליטית, ובכן לטענה זו אין ממש. ראשית, זכותם החוקתית הקבועה של כל הישראלים להצביע גדולה מכל שיקול מפלגתי חולף זה או אחר. ושנית, לא סביר שיבואו להצביע יותר מכמה מאות אלפים, כך שלא צפוי שינוי דרמטי בתוצאה.

הגיע הזמן שמדינת ישראל תתחיל להלחם על מליון בניה האבודים בחו”ל במקום להתעלם מהם ולהרחיקם, ואין כמו צעד כזה של זכות הצבעה לאותת להם: אתם רצויים. למרות הכל, אתם חלק אינטגרלי מן המשפחה הישראלית.


jssdk’));