חסן נסראללה: פחות רלבנטי


חידת אהוד אולמרט: ראש ממשלה המגיע מהמטריקס

גלעד שליט והשד הקדוש

מאת ד”ר גיא בכור

בראיון, שדי ברור שבא להעיד שהוא עדיין כאן, הפגין אתמול מזכ”ל חיזבאללה, חסן נסראללה, הצגה עצובה ומבוכה של שרידי תגרנות, מלקט שיירי גופות, ומקבע את תדמיתו, שלא לטובתו, כסוחר איברים. לא על העניין המרכזי מבחינתנו דיבר, רגב וגולדווסר, אלא על שולי השוליים, כאשר ברור לו, לדעתי, שישראל לא תנהל משא ומתן על חלקי גופות שנשארו, אם נשארו, כעניין העומד בפני עצמו. 


 


האם זה מה שנסראללה מעוניין שיזכרו מהתרוממות הרוח השיעית, מהקמת מפלגת האל (חיזבאללה), מן העימותים הגדולים שניהל? שהוא בסופו של דבר נשאר לסחור בחלקי גופות? מוזר, אך זה מה שקורה. כאילו נותרה באוויר התגרנות המפורסמת של חיזבאללה, ונשארה כאקט שקפא, תנועה דרמטית אמנם, אך ללא הרבה משמעות. ואכן, התקשורת הערבית סיקרה אתמול את הראיון של נסראללה, אך כמעט ולא דיווחה על עניין השבויים, שכן גם היא מבינה שהרבה עניין כבר אין פה.


 


נכון הוא שלנסראללה יש תג מחיר ציני על כל דבר: לשבויים חיים, למתים חלילה, לחלקי גופות ולמכתבים או אותות חיים. אך משא ומתן אמיתי נערך בהקשר של עיסקה, שלשני הצדדים יש בה עניין. כאן נוצרת תחושה מעופשת של דרישות, שצריכות להביך אפילו את הדורש; של משא ומתן לא ממוקד, לא תכליתי, בדיוק כמו העסקה הקודמת, שלה ישראל נתנה, למרבית הצער, יד.


 


החשדות שלי לגבי מעמדו הארגוני של נסראללה ממשיכים ומעמיקים, למרות הכחשותיו, שכן צריך עכשיו לשאול, האם יש לו מנדט אישי לנהל מו”מ בעניין שני השבויים? האין זה כבר באחריות גורם אחר בתוך חיזבאללה, אולי איראן? אם הוא נדרש למשא ומתן צדדי, למשל חלקי גופות או גופת האזרח גבריאל דוויט, מה עם המשא ומתן העיקרי? בכך מצייר את עצמו נסראללה כפחות רלבנטי. הוא, שבא להעיד על עצמו בראיון שהוא עדיין בעניינים, העיד, בעצם, על ההיפך.


 


גם נסראללה מעריך כי בדרום לבנון נתקבע כבר המצב הצבאי, כפי שאנו טוענים באתר מעל שנה. מלחמה לא צפויה שם בחדשים הקרובים, הוא אמר, וידע על מה שדיבר. נכון הוא שחיזבאלל התבצר והתחמש צפונית לליטאני, אך מדרום לו התבססו צבא לבנון ויוניפי”ל, וקיבעו את המצב. חיזבאללה יכול לפעול נגדם, אך הוא לא יעשה כן, כי בכך יאבד לגיטימציה בלבנון עצמה ובחצי ממדינות העולם, שלהן חיילים ביוניפי”ל.


נסראללה העיד אתמול בעצם, כי העימות שלו עם ישראל הולך ומתנדף, תוצאה נוראה מבחינת ארגון שזכות הקיום שלו תלויה בעימות עם ישראל. הדילמה של ארגונו רק הולכת ומחריפה, ביחס הפוך ללגיטימיות הקיום המחומשת שלו בתוך לבנון. מן הסיבה הזו ניסה אתמול להסית נגד ארצות הברית, הרוצה לדבריו לראות לבנון נקייה מנשק ההתנגדות, כלומר מעוניינת לפרק אותו מנשקו. בכך הוא מעמיד עכשיו אויב חדש לחיזבאללה, שמולו חייבים לעמוד מחומשים: ארצות הברית.


 


הוא נזקק בראיון לשקרים מביכים, שרק מעידים על אובדן הפוקוס שלו, בנוגע לחיסולים בלבנון. הוא האשים את ישראל, כמי שיש לה האינטרס הגדול בכך. לדבריו ישראל אף החדירה סוכנים לגופים שונים בתוך לבנון. יכולתו של נסראללה היתה תמיד בטכניקת הלוחמה הפסיכולוגית שהפעיל, שבה הרוב היה אמת, ובתוכה תיבל מעט לוחמה פסיכולוגית. זו הסיבה שנפלנו ברשתו שוב ושוב בישראל.


עכשיו כבר הכל לוחמה פסיכולוגית, וזה פשוט לא עובד, בוודאי לא בלבנון, שבה יודעים כולם מי אחראי להתנקשויות. או התרברבותו שאיראן אינה מכתיבה דבר לארגון שלו. לדבריו, חיזבאללה אינו מושפע מאיראן ומסוריה, הוא משפיע עליהן. מה אתם יודעים.


 


דרך אגב, הסורים נלחצים לקיר יותר ויותר, בעיקר בעקבות דברי הנשיא סרקוזי על ניתוק הקשר איתם, והם עלולים לברוח מן האש בכניסה אל האש, דהיינו לנסות ולהבעיר את המצב בלבנון. יש לשים עכשיו לב לנקודה הזו. השיטה שלהם תהיה להפעיל את חיזבאללה.


 


נחזור לעניין השבויים: אם מתקיים משא ומתן עם חיזבאללה דרך מתווכים שונים, ישראל חייבת עכשיו לעצור ולשאול את המתווכים, בהנחה שקיימים כאלה: מה קורה פה? האם נסראללה מעוניין בעסקת חילופי שני השבויים שלנו, או לא. ואם הוא מעוניין, איך הדבר בא לידי ביטוי.


זו שאלה בסיסית, שעליה יש לקבל תשובה ברורה, לפני כל צעד נוסף. לקוראים של Gplanet ברורה כבר עמדתו האמיתית של נסראללה בשאלה המשמעותית הזו, למרבית הצער.


אנא עזרו לאתר, ושילחו את המאמר הזה אל החברים. איך עושים זאת? באמצעות הכפתור “המלץ לחבר”, כאן למטה.


תובנה טורדנית ואפילו מחרידה באשר לשחרור שבויינו

עסקת השחרור הקטנה בולמת את העסקה הגדולה, לא מקדמת אותה

מה ניתן לעשות כדי לקדם את שחרור השבויים שלנו מלבנון?