ח ג י ג י: אז תרכובת הבשמים המסתורית הצליחה? על עשר מהפכות, עם סוף מדהים


מאת ד”ר גיא בכור
לבלוב האביב: הגינה מלאה בתקופה הזו של השנה, תקופת האביב, בריחות מבושמים, הנוצרים בידי תבלינים ופרחים.
זה לא לקח זמן רב למין האנושי כדי להשתמש בניחוחות הטבע,  לשדר ריח אישי מפתה. כיום רוקחת תעשיית הבשמים העולמית, ששוויה כ- 10 מליארדי דולרים, את הבשמים מתערובות של מרכיבים טבעיים ומלאכותיים, שמנים ותוספים שונים, אך בעבר אספו, צירפו וזיקקו את הבשמים ממרכיבים טבעיים בלבד, מצמחים ואף מכמה בעלי חיים.
העדות הקדומה ביותר לשימוש בבושם מגיעה מתרבות עמק ההינדו, שם התושבים השתמשו בבשמים נוזליים על גלילי טרקוטה כבר ב- 3,000 שנה לפני הספירה. תעשיית בשמים מתקדמת יותר מוצאים בתרבות המסופוטמית אלף שנה אחרי כן, והיוונים, בסביבות 700 לפני הספירה, עשו שימוש רב בבשמים: לריח ולרפואה, למשוך את תשומת הלב של המין השני, ואפילו לטהר מחשבות בטלות.
במאה הראשונה לספירה, בעיר רומא לבדה, יבאו 2800 טונות של לבונה ו- 550 טונות של מור כל שנה, לעמוד בביקוש הגדול של התושבים. גם הלבונה וגם המור התקדשו לכן ברומי, אצלנו ובנצרות (קטורת). הבושם הוא סוג של חוויה הגדולה מן השגרה.
גם התרבות שלנו עשתה שימוש דתי, פולחני ואפילו מיסטי בבשמים, כפי שאנו מוצאים בספר שמות פרק ל’: על שמן המשחה, שבו היו מושחים כהנים גדולים, מלכים וכלי מקדש חדשים; ובקטורת, אותה תערובת שהכוהנים היו מקטירים פעמיים ביום על מזבח הזהב בבית המקדש. מטרתה היתה להודות לאל על העבר, על ההווה, ולהתפלל אל העתיד. היא היתה סוג של גשר.
מה היו הבשמים שנרקחו במשחה הקדושה והמסתורית, ובקטורת הפולחנית החשאית לא פחות? צמחים שנועדו לבשר חיים טובים ומאושרים לעם ישראל, תחת ההשגחה השמימית? זו הרשימה, ואלה הבשמים שאנו מאחלים לעם ישראל, ששב לארצו בשנה ה- 69 לעצמאותו המודרנית, ובשנה ה- 3,069 לריבונותו:

תמונה: אימג’בנק Getty Images 

1

צרי – הבושם היוקרתי ביותר בתקופת המקרא, הוא האפרסמון, הנקרא גם “בלסם”, שהיה מופק מפרי האפרסמון, והוא שווה הרבה:

לא יזמנו את הקריסה הערבית סביבנו, לא עודדנו אותה, לא התערבנו בה, אך הרווחנו ממנה רווח אסטרטגי עצום, כמוהו לא ידענו בתולדותינו המדיניים. מי שנתפס כחזק התברר כחלש, ומי שנתפסו כחלשים, אנחנו, התבררנו כחזקים. צבאות אדירים קרסו סביבנו, והייתר לפותים במלחמות פנימיות שאין להן סוף, מלחמות דת ועדה נצחיות, שאין שום דבר ארצי היכול ליישב אותן. מלחמות סכום אפס, מלחמות טוטאליות במתכונת ימי ביניימית. האוייבים הנחרצים של האתמול מקיזים דם ולפותים הדדית, והאחרים רק  מחכים באימה ליומם להצטרף אל התבערה.

כאשר אמרו פעם “המזרח התיכון” התכוונו ל”סכסוך הישראלי-ערבי”, אחר כך ל”סכסוך הישראלי-פלסטיני”,  ועכשיו “לסכסוך המוסלמי-מוסלמי”. כבר שנים שנעלמנו מן המסכים העולמיים, ומי שעדיין טוען שאנחנו הבעיה, הופך את עצמו לבדיחה.

וככל שהאחרים קרסו, כך רק זינק מעמדנו, כמי שנשארו יציבים ומייצבים. “העולם הערבי” הפך למהתלה היסטורית אומללה, שנכנסה לסחרור שאין לו סוף. מרכיב הצרי בקטורת המיסטית מורה לנו – נצלו את השינוי במעמד האסטרטגי שלנו, הוא שווה הרבה בעולם הבשמים של היום: יציבות, כוח, השפעה, כסף.

 

2

הציפורן – הוא תבלין העשוי מפרחים מיובשים של עץ טרופי, ומשמעותו פוטנציאל:

שינוי שלטוני מהפכני, כמעט שמיימי, התרחש בבית הלבן, תוך תמיכה עצומה בישראל, כמעט תמיכה דתית-רוחנית בשני בתי הקונגרס, ובבית המשפט העליון בהרכבו החדש בארצות הברית. כתבנו על השינוי הזה כאשר הנשיא דונלד טראמפ נבחר, ושוב, כאשר הוא הושבע. אין זה תהליך חד פעמי או מקרי. עם כמאה מיליון אוונגליסטים, הכוח הדתי-עוצמתי הממשיך לעלות בארצות הברית, עתידה של ישראל מובטח בוושינגטון, כעניין דתי. על היהודים שם כבר קשה לסמוך, הם גם נכחדים דמוגרפית וגם דתית או תרבותית, אך דווקא אנו עולים.

זה הזמן לחשוב על הרעיונות המהפכניים ביותר, ולקדם אותם בממשל החדש. למרות מה שכותבים או אומרים המתנגדים בישראל, הכל אפשרי, אם ייעשה נכון, ושום דבר לא מאוחר. אל תחששו, זה הזמן לעבוד, לבנות ולהיבנות, ולא לוותר על דקה אחת של הבושם הזה, זה הזמן שלנו, לאחר שמונה שנים קשות.

זה אומר בנייה בירושלים, כפי שלא בנינו מאז שנות השבעים, של שכונות חדשות, והפיכת המצב לבלתי הפיך. הנשיא טראמפ הוא נכס עצום לעם ישראל, אך גם נכסים צריך לדעת להוון, אחרת הם יישארו פוטנציאל בלבד.

 

3

שיבולת נרד – הוא צמח הלבנדר המוכר לכולנו, וגם כיום הוא בסיס חשוב של תעשיית הבשמים כולה, והוא מרמז על עצמאות:

אנו מרוויחים פעמיים ממהפיכת האנרגיה שהעולם חווה לנגד עינינו: גם מחירי מוצרי האנרגיה צונחים (עומדים כיום על כ- 50 דולרים לחבית נפט), ולכן הפטרודולרים מאבדים את כוחם והם מבוהלים, והרי זה מנוע ההתקדמות היחיד של הערבים באיזור שלנו; וגם מהפכת הגז הישראלית הצליחה סוף סוף להשתחרר מכבלי הפקידות, השמאל שחושש מעוצמה גדולה מידי לישראל, ובית המשפט העליון. הערבים מאבדים את עצמאותם, אנחנו זוכים בזו שלנו.

זה אומר עצמאות אנרגטית לישראל בעוד כשלוש שנים – ולמשך עשרות שנים, ורווחים מיצוא של גז החל מ 2020, בשווי של לפחות חצי טריליון שקלים במשך שלושים שנה. מדובר בסכומים עצומים, שאנו כבר מתחילים להרגיש אותם, ואשר יבצעו בישראל עוד קפיצת מדרגה, מה שיאפשר לקלוט עוד מאות אלפי עולים, ולהגדיל את שטח המדינה על חשבון הים התיכון. מוזר, אנחנו המדינה היחידה בעולם שנלחמת בפוטנציאל האנרגיה שלה, וביכולתה להיהפך למעצמה בתחום.

זה גם אומר קשרים אסטרטגיים עם מדינות אירופה, כמו יוון, קפריסין ואיטליה, דרכן יוזרם יצוא גז לאירופה, ובמקביל גם עם טורקיה. אלה קשרים שישנו את המפה הפוליטית שלנו מנתמכים באיחוד האירופי (אם יישאר בכלל עד אז) לתומכים. ממאוימים למאיימים.

 

4

חלבנה – מופק מעץ שמקורו בקפריסין, והמפרשים מציינים שמשום מה היה לו דווקא ריח רע. המשמעות היתה שגם לחוטאים יש חלק בכלל ישראל, שריחם הכולל מתגבר; והוא מבשר תיקון.

זו מהפיכת התשתיות, החוטאת הגדולה בהיסטוריה שלנו, שעכשיו זוכה לקבל את תיקונה.

מאז קום המדינה לא חוותה ישאל מהפיכה כה מקיפה של רכבות, רכבות תחתיות, עירוניות וקלות, כבישים רחבים, נמלים ימיים ונמל תעופה בינלאומי נוסף. מאז שנת 2011 ועד היום הושקעו בתחום הזה לפחות 100 מליארדי שקלים, לא כולל הנמלים הימיים החדשים, שהכנתם מתקדמת במהירות, ואשר יהפכו את ישראל לנתיב סחר איזורי ועולמי, ויש כוונה להשקיע סכום דומה גם בחמש השנים הבאות.

אין נהג שאינו רואה את ההתפתחות העצומה בדרכים, ועדיין יש הרבה מאוד מה לעשות כאן, לאחר הזנחה של עשרות שנים. בירושלים לבדה יש לבנות עשרות אלפי יחידות דיור, בעיקר במזרח העיר, יהיה גיבוי אמריקני לכך.

תחום הבנייה – קצב בנייה מואץ, ועדיין לא מספיק אל מול הריבוי הטבעי העצום כל שנה, כמעט שני אחוזים מן האוכלוסיה, קודם כל ובעיקר בשל הריבוי הדמוגרפי היהודי. יש לקוות שאלפי הפועלים מסין יגיעו כבר, וייכנסו לעבודה, ועדיין הבנייה היא עצומה. רק בעיר חריש לבדה משקיעה המדינה כמליארד שקלים, כדי להגיע ל- 100,000 תושבים במהירות. אין עיר שאין בה השקעות של אלפי יחידות דיור, והכל מזנק לנגד העיניים, וכל זה תוך שמירה על בנייה ירוקה ועל איכות הסביבה. יותר מדינת ויותר ישראל.

מהפכה במגזר הערבי – ערים ערביות, שהיו ערים עד היום רק על הנייר, ובפועל כפרים גדולים – מתחילות להיות ערים. יותר ויותר ישובים ערביים בונים לגובה בבנייה רוויה, וזו מהפכה של ממש שם, חברתית וכלכלית.

תחום המים – ישראל התנתקה ממזג האוויר ומתלאות האקלים, ובעוד מדינות האיזור מתפרקות על רקע בעיות של מים (כך החל, בעצם, הסחרור הסורי) לנו יש עודף מים, ואנו גם מייצאים. לראשונה, אנו מזרימים מים לכינרת, ולא עוד שואבים ממנה; לא היא קובעת את מצב הרוח הלאומי, אלא ההיפך.

כדי להנות מן המאמרים המיוחדים של האתר, כדאי להצטרף אל מועדון Gplanet Prime. המינוי הינו לחצי שנה או לשנה. במסגרת המינוי קוראים את כל המאמרים הסגורים שפורסמו עד היום (מאז שנת 2008), וממשיכים קדימה לתקופה הנוספת. חשבונית מס נשלחת לכל נרשם. ניתן לקרוא את תנאי הרישום ולהירשם – כ א ן 

 

5

לבונה – צמח ממשפחת הבשמיים, והבושם מגיע מיבוש נוזל השרף של עצי הלבונה; המשקף צמיחה:

כתוצאה מכל אלה, וזה רק יגבר, התוצר שלנו לנפש מזנק, ואיתו רמת החיים, שלא נראתה אצלנו מעולם. כתבנו על כך בהרחבה, על פי נתונים בינלאומיים של שנתון האקונומיסט הבריטי. נבנים עשרות אלפי חדרי מלון חדשים (השילוב של דירות ומלון הוא שילוב מנצח), וישראל מסקרנת מיליונים של תיירים, ברווחיות עולה. כל חודש הוא חודש שיא של כל הזמנים בתיירות הנכנסת, משום שלמדנו לעבוד: דווקא בתקופות משבר בטחוני יש לפרסם, בניגוד לתפיסת העבר; ויש לסבסד טיסות וקווים, משום שזה משתלם. בחודשים הקרובים יחל לפעול שדה התעופה הבינלאומי השני של ישראל, בתמנע, צפונית לאילת, ויזרח עידן חדש לאיזור כולו.

כתוצאה מכך, רמת הדירוג הקבועה שלנו עומד על A+, וכאשר חברת S&P החלה לדרג את ישראל בשנת 1988 היה הדירוג שלנו BBB-, איזו קפיצה נחשונית. המשק שלנו רותח, עם זינוק בתוצר של 4-5 אחוזים הצפויים השנה, ועם גביית מיסים, לראשונה בתולדות המדינה, של כ- 300 מליארדי שקלים. גבייה מעידה על הפעילות.

חשוב לציין שבשנים האחרונות רמת אי השוויון בישראל דווקא יורדת, ולא עולה, כפי שיש המקטרגים. 

https://www.youtube.com/watch?v=nfB1j4SLKEc&feature=emb_logo

‘וַתִּתֵּן לַמֶּלֶךְ מֵאָה וְעֶשְׂרִים כִּכַּר זָהָב וּבְשָׂמִים הַרְבֵּה מְאֹד, וְאֶבֶן יְקָרָה, לֹא בָא כַבֹּשֶׂם הַהוּא עוֹד לָרֹב אֲשֶׁר נָתְנָה מַלְכַּת-שְׁבָא לַמֶּלֶךְ שְׁלֹמֹה’: יום העצמאות 2017, עם מדינה מלבלבת ומשגשגת, בניחוח בשמים. אז מהן המשחה והקטורת? השילוב המוצלח של כל התכונות: התזמורת, הנשזרת ומתערבלת, עם הפסנתר (5:53).
חוש הריח האנושי הוא רב עוצמה, והוא מסוגל לאצור כמה מהזיכרונות החזקים ביותר שלנו, כמו גם לעורר שינוי במצב הרוח, ברגשות, ובתגובות הנפשיות והגופניות שלנו. הבושם הפך כיום לאמצעי לשלוט ברגשות. ממשקף למעורר, מפסיבי לאקטיבי, וחז”ל כבר קבעו שהבושם גורם הנאה לנשמה, ולא לגוף. הבושם מבשר לכן טרנספורמציה.

לפניכם קטע מוזיקלי נשגב (Sublime), העולה מעלה מעלה (האדג’יו, ב”הקיסר” של בטהובן). האם אפשר להעביר ריחות באמצעות המוזיקה, דרך האינטרנט? ננסה. אתם חשים את הקינמון המאושר, הגורם לכם להחסיר פעימה, לנוכח הגאונות של בטהובן? (0:41)(2:49); הלבונה המתאבכת למעלה למעלה, אל השמיים (4:06); וקנה הבושם המתוק (5:27)? כן, אפשר לחוות טרנספורמציה.  
אז הבושם המסתורי יוצר את השינוי, או השינוי את הבושם? על כך ראו את הסוף המפתיע של המאמר.

קשר ששווה להתיר אותו: ניסים, תהליכים שמיימים ואנחנו

 

6

מור – המופק משרף עץ המור, בושם שהיה אהוב במיוחד על אבותינו (ואמותינו), והוא משקף התרחבות:

המהפכה הדמוגרפית. לאחר הפחדות מזרות אימה של עשרות שנים, בשנת 2015 הושג שוויון מדויק בין ילודה יהודית וערבית בישראל: 3.15 ילדים לאם, והנתונים היהודיים ממשיכים לעלות, והמוסלמיים לרדת. מדובר בזינוק ילודה ציוני בקרב היהודים, בד בבד עם זינוק בעלייה, של כ- 25-30 אלף איש בשנה. העובדה שבישראל יש ציבור כל כך צעיר מהווה מנוע צמיחה אדיר, מה גם שאנו נמצאים בשיעור שיא של השתתפות בכוח העבודה.

גברים חרדים – מרמה של 30 אחוזי השתתפות שלהם בכוח העבודה בראשית שנות האלפיים, המספר זינק ל- 56 אחוזים בשנת 2015, כלומר אפשר כבר לומר שרוב הגברים החרדים עובדים, והמדינה מרגישה זאת היטב; נשים ערביות – מ- 12 אחוזים בשנת 1990 ל-32 אחוזים (2015) והמספר ממשיך לזנק, וגם את זה מרגישה כלכלה היטב. היא מתרחבת.

מספר היהודים בישראל (כולל בני משפחות עולי ברית המועצות, שעל פי ההלכה אינם נחשבים יהודים, אך הם חברי הלאום היהודי לכל דבר; הם עוברים התבוללות פנימה) כבר עומד על 7 מיליון, ומספר האזרחים בישראל מתקרב לתשעה מיליון. בישראל נוספים מיליון תושבים נוספים, יהודים וערבים, אך בעיקר יהודים, כל שש וחצי שנים. יחסית לגודלה, ישראל היא המדינה קולטת העלייה מספר אחת בעולם, כמדינה שקלטה 350 אחוזים מאוכלוסייתה בששים שנותיה הראשונות.

האם צפוף אצלנו? רק 17 אחוזים משטח המדינה מאוכלסים. האם יש אצלנו הרבה תאונות דרכים? גם זה מיתוס. אנו במקום הששי במספר ההרוגים לנפש מתאונות דרכים, מהסוף.

 

7

כרכום,  הוא צמח הזעפרן הנודע שתבלינו יקר מאוד, המופק מעלי הפרי של הצמח, והוא משקף בטחון עצמי:

מהפכת הביטחון. מאז קום המדינה בנינו מערכת צבא וביטחון כה מסודרת, עניפה וטכנולוגית, שכאשר המזרח התיכון קרס, והאיום מרחף על כל מדינות העולם, הגענו מוכנים, עם צבא המדורג 11 בין צבאות העולם (למרות קוטננו), ועם חיל אוויר המדורג ראשון, מבין כל חילות האוויר בעולם, כולל זה של ארצות הברית.

זה אומר שהסכסוך עם הערבים היה הבונוס הגדול, שהביא אותנו מוכנים כאשר החלה הקריסה. העם שלנו יצר צבא, אך גם הצבא יצר עם, עם כור ההיתוך העצום שעדיין פועל בצה”ל, ועם המוביליות הבלתי נגמרת לאוכלוסיות חדשות, של פריפריה ועולים. זה אומר שעם כל הצער, האיום הערבי הוא המתנה הגדולה ביותר שמישהו היה יכול לתת לנו: בנינו עם, התחברנו כתוצאה מכך, והתעשרנו. הפיתוחים הישראליים נמכרים בכל העולם, עם 6.5 מליארד דולרים יצוא בטחוני בשנת 2016, עלייה בכל היבשות, וצריך לזכור שהשוק הערבי סגור בפנינו. בניגוד למה שחושבים, היצוא הצבאי שלנו לאירופה רק מזנק, עם 1.8 מליארד דולר שנת 2016, וזינוק של 70 אחוזים ליבשת אפריקה, עם 275 מיליון דולרים, עם פוטנציאל אינסופי.

התקפות הערבים הבלתי פוסקות פשוט העשירו אותנו, ואפשרו חבילת ביטחון מעל כל ישראל שלא קיימת בשום מדינה בעולם, עם “כיפת ברזל”, “שרביט קסמים” ו”החץ”. הקטורת מעל לראש. כל המערכת הדמיונית הזאת כבר פעילה ודרוכה. אויבנו יודעים שיש ביכולת ישראל להשמידם, וגם להגן על עצמה באותו הזמן.

דרך טובה לדעת מתי עולים מאמרים באתר היא להוריד את אפליקציית האתר לאנדרואיד, או להירשם כאן, ולקבל התראה למייל האישי. הנרשמים בשני המקרים – קוראים ראשונים.
 

8

קושט – כנראה אגוז המוסקט, המשקף התחברות:

מהפיכת האינפורמציה מגיעה בישראל שלנו לשיאי כל הזמנים. שנת 2016 הסתיימה עם שיא של 4.8 מליארד דולר בגיוס הון בידי חברות טכנולוגיה עילית ישראליות (המגייסות כספים בבורסות של ניו יורק, לונדון, אוסטרליה, ועוד); ושיא של עשור בגיוס קרנות הון סיכון בישראל של 1.6 מליארד דולר; וכמובן העיסקה של השנה, חברת מובילאיי, חברת הראייה הממוחשבת והנהיגה האוטונומית, שנמכרה לאינטל בסכום שיא של 15 מליארדי דולרים, עם העברות מיסים לאוצר שלנו.

לפי רשת בלומברג (2017): ישראל מדורגת במקום הראשון בעולם במספר חוקרים ביחס לגודל האוכלוסיה; במקום השני בעולם בהשקעה במחקר ופיתוח; ושלישי בעולם בריכוז יחסי של חברות הייטק.

אין יום שאין בו מכירה בתחום, עם אלפי חברות הזנק שפועלות בישראל, באופן שלא קיים בשום מקום אחר בעולם. כמה שלא מנסים לחקות אותנו, למשל הצרפתים, אין שם את החדווה והתפרצות הכישרון שקיימים כאן. מדובר אצלנו בחדוות היזמות, וכאשר פרופ’ אמנון שעשוע מכר את חברת מוביליי, הוא כבר עבר לסטארט אפ החדש שלו, אורקם, המפתח מצלמה על משקפיים ללקויי ראייה. על פי סוכנות בלומברג מחודש אפריל, ישראל היא אחת המדינות הראשונות בעולם ברשימת הכלכלות “היציבות, המאושרות והמבטיחות” של 2016.

אין יום שבו לא מגיעים משקיעים בינלאומיים לישראל, והם מחפשים מציאות, שקיימות אצלנו בשפע. כתוצאה מכך, ומקריסת הפטרו דולרים, ישראל הפכה למדינה מחוזרת בסין, ביפן, בהודו, בקוריאה, בעשרות מדינות באפריקה, ובעוד מדינות שבעבר לא העזו להתקרב אלינו. אנו נמצאים בתקופת הזוהר של יחסי החוץ שלנו, מעולם.

הם רואים בנו את המרכיב החסר להם, חדשנות. גם הם רוצים מתבלין הקושט.

https://www.youtube.com/watch?v=9sTB96wHUd0&feature=emb_logo

הדס לבשמים, בושם הקידמה: תל אביב הופכת למטרופוליס אמיתי, שאפילו אני מתקשה כבר להכיר: בכל יום גורד שחקים חדש, מחלף חדש, שכלול חדש. להשלים במהירות את מה שהחסרנו במשך אלפיים שנים.

 

9

“קנה בושם”, הוא, כפי הנראה, צמח הקנביס המוכר מן החדשות, מי ששימש ביצור המשחה שבמשכן, והוא משקף רוחניות:

 הזינוק בחיי הרוח בישראל הוא חסר תקדים בתולדות העם היהודי. מעולם לא פיתחנו כל כך הרבה מוזיאונים, פעילויות תרבות ואמנות כפי שזה היום, לצד כל כך הרבה לימוד יהודי. רמת החוויה התרבותית בתל אביב (ולאחרונה גם בירושלים) אינה נופלת מן הערים הגדולות והמובילות בעולם, ואף עולה על חלקן. כל כך נעים לחוות את חיי היצירה והתרבות בתל אביב, עם מטבח ייחודי בעולם כולו, ושפע של בתי מלון חדשים ומפתיעים. מי שלא ביקר בישראל כמה שנים יידהם מן השינוי שבו יצפה, וכל זאת במעטפת דמוקרטית מהמוליכות במערב. אנו מצליחים לשמור על רמת ביטחון גבוהה מאוד, עם הקפדה על חירות אישית. השנה צפויים להיפתח כמה מוזיאונים מסקרנים, למשל קריית הארכאולוגיה בירושלים, שתציג כמיליון מוצגים היסטוריים שנתגלו בארצנו; מוזיאון הסובלנות עם הנוף מהמרהיבים בירושלים; ומוזיאון הטבע של אוניברסיטת תל אביב, שנראה כמו תיבת נוח.

יש מקום להרבה יותר אמנות יהודית, ציונית וישראלית – העולם מתלהב מזה, לא עוד מהמצאות “הסכסוך” המשעמם, אחרי הכל זו תערובת בשמים תנ”כית, בהיסטוריה של 3000 שנים.

הרצאה של ד”ר גיא בכור בכנס העסקי שלך? תעורר עניין רב. ומי כבר הזמין?

 

10

הקינמון – קליפתו הפנימית של סוג העץ הזה משמשת כתבלין, האהוב גם היום, ומתיקותו משקפת אושר, וקינוח מוצלח:
 

לראשונה הפכה ישראל למדינה של ממש. לא עוד איזה רעיון, לא דיבורים על אוטופיה או על ניסיון. אנו מדינה היושבת “טוב” באיזור שלה, חזקה ומוכרת, עם אוכלוסיה המתקרבת למספר דו-ספרתי, כלומר עם כוח קנייה גדול, שכבר מזניק את הכלכלה, עם רעב עצום להצליח, למרות השנים, ועם אופטימיות בלתי נגמרת. תוחלת חיים שלא מפסיקה לעלות, יותר מ 82 כללית, יותר מאשר בארה”ב, בריטניה וגרמניה. תוחלת החיים של ערביי ישראל גבוהה מזו של תושבי ארה”ב.

אנו מדינה מאושרת בסך הכל, במקום ה- 11 מתוך כמאתים מדינות העולם, לפני ארה”ב, גרמניה ובריטניה.

רק אצלנו אין גבול לדמיון ולרצון להשיג. מדינת ההזדמנויות הבלתי נגמרות, ומה שהיה פעם היבשת המוזהבת, אמריקה, זה כאן. עבר של שלושת אלפים שנה, הווה מעורר השתאות כל יום מחדש, ועתיד מזהיר. ומה עם המשחה והקטורת? 

הסוף המדהים: 

(מתוך מ. איש שלום, מסעי נוצרים לארץ ישראל, ע’ 634):

במשך מאות שנים השתרש מנהג בקרב יהודי ירושלים, עליו סיפר בלגלוג הקונסול הבריטי ג’יימס פין, בשנות החמישים של המאה ה- 19: כאשר היה הולך לעולמו הסולטן באיסטנבול, היו יהודי ירושלים מקבלים את מפתחות הגדולים של שערי העיר. הם היו מושחים אותם בתערובת “מסתורית” של שמן ובשמים, כדברי פין, מתפללים, ואז מחזירים אותם. לטורקים זה לא הפריע, ההיפך, היהודים היו משלמים תמורת המפתחות הון רב, עד שהיה זה מנהג קבוע. פין ליגלג על הרבנים היהודיים:
וכי מה חשבו, שעם תערובת השמן והבשמים שלהם הם ישלטו יום אחד בירושלים ובשעריה; וכי חשבו שנבואתם תתגשם??
אבל זה בדיוק מה שקרה.