ח ג י ג י – האף של מיכלאנג'לו, ומאמר העושר הכלכלי 2018: האם ישראל החליפה קידומת?

מאת ד”ר גיא בכור
 

בפירנצה של שנת 1502 ניצב גוש שיש עצום באיזורי השירות של כנסיית סנטה מריה דל פיורה. פעם זה היה גוש שיש גולמי מרהיב, אך פסל לא מיומן קדח חור לעומקו, היכן שתכנן רגליים לפסל, והרס אותו.

ראש עיריית פירנצה, פיירו סודריני, ניסה להציל את גוש השיש היקר. הוא הזמין את לאונרדו דה וינצ’י לעבד אותו, ואחר כך אמנים אחרים, אך כולם טענו שהגוש הרוס, והוא הרים ידיים. גוש השיש העלה אבק, בחללים האפלים של הכנסייה.

כך התנהלו הדברים, עד שחברים של האמן הדגול מיכלאנג’לו כתבו לו לרומא, שם ישב. רק הוא יוכל לעשות משהו עם השיש ההרוס, שעדיין היה חומר גלם משובח. מיכלאנג’לו נסע לפירנצה, בחן את השיש, והחליט שהוא יוכל לפסל ממנו, למרות פגמיו.

הוא טען שיוכל לפסל ממנו פסל ענק של דוד, האוחז בקלע בידו. ראש העיר טען שהניסיון ייכשל, אך הסכים, בלית ברירה.

כמה שבועות אחר כך, כאשר מיכלאנג’לו סיים את הפסל, סודריני נכנס אל הסטודיו. הוא ראה את הפסל לראשונה, אמר כי הוא מרהיב.. אבל שהאף של דוד ארוך מידי.

מיכלאנג’לו ידע שסודריני עומד ממש מתחת לפסל, ואין לו פרספקטיבה מתאימה לצפות בו. הוא לא התווכח איתו, לא רב, ולא הסביר.

ללא מילה הוא עלה על הפיגומים, וביקש מסודריני להתלוות אליו. כאשר הגיע אל האף, הוא לקח את האיזמל שלו, וכן קצת אבק שיש, שנח על הקרשים. סודרני המתין לו על הפיגומים הנמוכים, ממש מתחתיו.

מיכלאנג’לו החל לדפוק עם האיזמל בזהירות על הפסל, ונתן לאבק השיש שאחז בידו ליפול אט אט למטה. בפועל הוא לא עשה דבר ששינה את האף, אך הוא נראה כמי שעובד עליו.

אחרי דקות ארוכות שבהן נמשכה ההצגה הזו, הוא קרא לעבר סודריני: “ואיך זה עכשיו?”

“הרבה יותר טוב”, ענה לו ראש העיר בהתלהבות: “עשית שהפסל יתעורר לחיים”.

 

מיכלאנג’לו ידע שאם יתווכח עם ראש העיר או ירגיז אותו, לא יקבל עבודות חדשות. כל שעשה היה לשנות את עמדת התצפית של סודריני. הוא עשה, לא דיבר.

כל ניצחון באמצעות ויכוח הוא ניצחון יקר מידי, וההתנגדות שתעוררו חזקה, ותימשך לאורך זמן. כל כך הרבה שנים “הסברנו”, אך המאמר הזה יסביר לנו, שכבר אין צורך לדבר, צריך לבצע. הנתונים שלנו כך-כך חזקים, שעולמות שלמים של ‘קח ותן’ נפתחו לנו, אם זה בהצעות, פיתויים או לחצים. עם תוצר של כמעט 400 מיליארד דולר, ומיתוג מהחזקים בעולם, אפשר להביא אחרים להסכים אתנו באמצעות פעילות, בלי לומר מילה מיותרת.

כמו הקלע שביד דוד, הכלכלה הופכת למנוף מדיני ודיפלומטי שלנו. עשו בה שימוש.

 

1 במשך 11 שנים אנו מנתחים את שנתון מחלקת המחקר של ה”אקונומיסט”, בחוברת השנתית שלה, שיצאה זה עתה בנוגע לשנת 2018. שנה אחר שנה, עד שנת 2006, תוכלו לדפדף ולקרוא אחורה, החל ממאמר השנה שעברה. תוצר לנפש (GDP per Capita) הוא ערך מנייה של מדינה, בבחינת מדד רב שנתי, לדעת מי עולה ומי יורד.

והנה, השנה, דרמה: לראשונה בתולדותינו הגענו לנתון מדהים של תוצר לנפש, עם קידמת 4 חזקה וברורה: 44,019 דולרים לנפש, לעומת 38,127 בשנה שעברה. זינוק. גם בנתוני תוצר המותאמים לכוח הקנייה (PPP) חצינו לקידומת החדשה, עם 41,020 דולרים (כל הנתונים במאמר הזה הם בדולרים). אלמלא הזינוק הנמשך במספר התושבים (ב- 2018 יגיע המספר ל- 8.8 מיליון ובשנה הבאה ל- 9 מיליון תושבים, התוצר לנפש אף היה גבוה יותר. כאשר התחלנו לעקוב אחר מדד האקונומיסט היוקרתי (שהוא בעצמו יוצר תרחישים ולא רק משקף אותם, משום שמיליונים של משקיעים קוראים את הנתונים, ופועלים בהתאם אליהם) עמדנו על 17,400, וההתקדמות היתה איטית. רק בשנים האחרונות החל הזינוק, הנשען על צמיחה יפה של 4.4 אחוזים בשנת 2018: ההי-טק, היצוא הביטחוני, התיירות שמזנקת, התוצר התעשייתי, החקלאות וכן, הגז, שכבר מורגש בצמיחה. כאשר מאגר לוויתן יחל להיות פעיל, בעוד כשנתיים, צפויה הצמיחה להגיע ל- 5 אחוזים בשנה. כבר כך, זו צמיחה עצומה השנה, לעומת בריטניה (1.1 אחוזים), סינגפור (2), קנדה (2), ארה”ב (2.2), צרפת (1.7) וגרמניה (1.8). בכך עברנו גם את הצמיחה של מי שפעם זינקו כמו טורקיה (4.1), אירלנד (3), נורבגיה (1.8) או יפן (1 אחוז).

אלה נתונים מדהימים בנוגע למשק שלנו, שכבר אי אפשר להתעלם מהם.

כל הגרפים במאמר הזה הוכנו על ידינו, על פי נתוני האקונומיסט החדשים. כאשר מביטים בטור הכחול של ישראל רואים שהוא שועט למעלה, חוץ מארבע פעמים של ירידה לא גדולה. הירידה הראשונה, בשנת 2003 היא בשל ההתקוממות הערבית “השנייה”, ואנו רואים שעם כל הדרמה וההגזמה של התקשורת בנוגע אליה, כאילו היא איימה עלינו קיומית, הירידה היתה מדודה, ולא מאוד מורגשת. הירידה השנייה היתה בשנת 2010 והיא תוצאה של המשבר הכלכלי העולמי. לעומת מדינות אחרות, זו היתה ירידה מתונה, שמיד התאוששנו ממנה, לעומת רוב מדינות אירופה, שעד היום לא התאוששו.

הירידה השלישית היתה בעקבות “המחאה החברתית”, שהבריחה מכאן משקיעים, שאינם אוהבים חוסר ודאות, והרביעית בעקבות “צוק איתן”, מלחמה בעזה שנמשכה 50 ימים ארוכים, כיוון שראש הממשלה חשש להתעמת בזמן של קרבות עם מישטר אובמה העוין.

עכשיו, משוחררים מכבלים מעין-סוציאליסטיים, ועם מצב בטחוני יציב, הזינוק נראה לעין, ויחד עם זאת, לא לעולם חוסן, ואם אחד משני המרכיבים הללו ישתנה, התוצאה עלולה להיות כואבת.

 


2 כמו כל שנה אנו אוהבים להשוות את עצמנו למדינות הגדולות של אירופה, וגם השנה, היתרון מעל בריטניה וצרפת נשאר, והוא אפילו גדל. בעוד ישראל מזנקת, שתי אלה נשארו מאחור. בריטניה ממשיכה לדשדש ולהידרדר, והתוצר שלה לנפש עומד על 38,175, לעומת שיא של 46,740 בשנת 2008. כלומר, מאז המשבר הכלכלי העולמי, בריטניה לא התאוששה. התוצר שלנו לנפש כבר עובר את זה של בריטניה בכ- 6,000 דולרים, ואת זה של צרפת ב- 3,500 דולרים, והפער הולך ומתרחב. צרפת צומחת באיטיות, אך ישראל מזנקת ופותחת מרחק. צרפת בכל תולדותיה לא הגיעה לתוצר לנפש שלנו השנה. צרפת מלאה במהגרים, 15 אחוז מתושביה מוסלמים, שחלק גדול מהם אינו תורם כלל במיסים. מה מנופי הצמיחה של שתי מדינות אלה? לא ברור.

גרמניה עדיין מובילה על פני ישראל, אך הפער מצטמצם, ואם לפני שנה הפער היה של כ- 4,000 דולרים, השנה הוא עומד על 3,000. עם קצב צמיחה מקרטע כמו של גרמניה, לעומת זה הישראלי, גם את גרמניה “הגדולה” נעבור. רק שנבין, לפני עשור שלוש מדינות אלה היו עם תוצאות כפולות משלנו, ואפילו יותר.

הבעיה הגדולה ביותר של גרמניה: התמעטות האוכלוסייה, וילודה שלילית מאוד. גם הכנסת כמה מיליוני מהגרים מוסלמים בין השנים 2013-2017 לא שינתה בהרבה את התוצאה, משום שבמקביל האוכלוסייה המקומית צונחת. בשנת 2003 עמדה האוכלוסייה בגרמניה על 82 מיליון, והיום על 82.8, למרות מיליוני המהגרים החדשים. עם נפילה כזו בילודה, צניחת התוצר הגרמני הולכת ומתקרבת, משום שאין מי שיעבוד, וגם כך המדינה קרועה ומשוסעת בעקבות גלי ההגירה הפראית שהכניסה מרקל.

דרך טובה לדעת מתי עולים מאמרים באתר היא להוריד את אפליקציית האתר לאנדרואיד, או להירשם כאן, ולקבל התראה למייל האישי. הנרשמים בשני המקרים – קוראים ראשונים

 

3 מעניין לבחון את ביצועי ישראל מול מדינות אירופאיות בינוניות, אך עם תוצר לנפש גבוה יותר, למשל בלגיה, הולנד, פינלנד ואוסטריה. לראשונה יש כבר יותר ישראלים מאשר אוסטרים, שכן אותה מחלה גרמנית תוקפת גם את אוסטריה שכנתה. בתוצר לנפש אוסטריה מוליכה, עדיין, אך מדשדשת שנים במקומה: תוצר של 49,900 היה לאוסטריה כבר בשנת 2012, ומאז ירידה ודשדוש, וכיום 49,723. גם בלגיה מדשדשת במקומה, ולכן כמעט והגענו לתוצר שלה, העומד השנה על 45,063, אך המדינה כבר עמדה על 48,890 בשנת 2012. למרות אחוז האוכלוסייה המוסלמית הגבוה, גם כאן הילודה שלילית, שכן הבלגים המקוריים הולכים ומתכווצים. בשנת 2006 הבלגים היו עשרה מליון, וכיום 11.5, אך ורק בשל האוכלוסייה המוסלמית במדינה, שמשנה את הדמוגרפיה שלה. הולנד גם היא מדשדשת במקום, והשנה היא עומדת על תוצר לנפש של 50,736, כבר לא רחוק מישראל, לעומת שנת 2012 אז היא הגיעה ל- 50,960.

אין למדינה מנופי צמיחה נוספים, בין היתר בגלל עצירת הילודה. בשנת 2005 עמדה אוכלוסיית הולנד על 16.4 מיליון, וכיום על 17.2. פינלנד עומדת על 48,875 אך ב 2009 עמדה כבר על 50,540. אוכלוסיית פינלנד אינה גדלה כלל, והיא עומדת על 5.5 מיליון, כמו עשור קודם לכן. יש סיכוי טוב לעבור את בלגיה, כבר בשנה הבאה. 

4 מרתק להשוות את קצב הצמיחה בישראל לזה האמריקני, כאשר הנשיא טראמפ מרבה לטעון כי יביא את ארה”ב לנתוני צמיחה של 5 אחוזים, וזה עדיין לא קרה, אם כי התוצר לנפש של ארה”ב, תחת הנשיא טראמפ, חצה לראשונה לקידומת 6, עם 61,454. אובמה סיים עם תוצר לנפש של 59,391. בגרף הזה השווינו את אחוז הצמיחה האמריקני (באדום) לאורך השנים עם זה הישראלי (בכחול), וכמעט בכל השנים הצמיחה הישראלית הובילה על פני זו האמריקנית. בשנת 2018 צפויה הכלכלה האמריקנית לצמוח בשיעור בינוני מתון של 2.2 אחוזים, וזו הישראלית בדיוק פי שניים.

כדי להנות מן המאמרים המיוחדים של האתר, כדאי להצטרף אל מועדון Gplanet Prime. המינוי הינו לחצי שנה או לשנה. במסגרת המינוי קוראים את כל המאמרים הסגורים שפורסמו עד היום (מאז שנת 2008), וממשיכים קדימה לתקופה הנוספת. חשבונית מס נשלחת לכל נרשם. ניתן לקרוא את תנאי הרישום ולהירשם – כ א ן 
 

5 יפן היא טרגדיה נמשכת של חוסר צמיחה, ילודה שלילית מאוד וסטגנציה נמשכת, למרות כל מאמצי ראש הממשלה אבה. המדינה שפעם נחשבה לצומחת בעולם, ממשיכה לדשדש במקום לפחות שני עשורים, ואם בשנת 2002 האוכלוסייה שלה עמדה על 127 מיליון, כיום היא עדיין 127.2 מיליון. כלומר, כעשרים שנים – ללא שינוי. אז, בשנת 2002 היה התוצר לנפש 31,900 וכיום הוא עומד על 39,806. בדרך, ב 2012 הוא הגיע ל 50,830, ומאז הצניחה, וההתבוססות במקום. המדינה אמורה להיכנס עכשיו למסלול של השקעות צבאיות גדולות, בשל ההתנתקות מן החוקה הפציפיסטית, בעקבות האיומים מסין ומצפון קוריאה, וגם כאן יפן יכולה למצוא עזרה רבה בישראל.

מה שחסר ליפן, יש לישראל בשפע. תעוזה וחדשנות.

6 נמשיך לבית הניחומים של מזרח הים התיכון, וכאן התוצאות אינן מעודדות בכלל. יוון האומללה ממשיכה את הטרגדיה היוונית, והיא אינה צומחת, השנה עם 18,736 לעומת 18,063 אשתקד. בשיא הגיעה יוון לנתון של 33,860 בשנת 2010, ומאז ההתרסקות בכחצי. לחשוב שאפילו יוון עברה אותנו פעם פי שנתיים. ליוון אין מנופי צמיחה, חוץ מהתיירות, ולכן הצורך שלה להזדקק למעצמה טכנולוגית כמו ישראל הוא קיומי. האם היוונים יבינו זאת, ויתקרבו אלינו עוד יותר? זה אינטרס עליון שלהם. אך יוון גאה, וממשיכה לצנוח, בחושך.

ספרד, שכל כך הרבה היללו בתקשורת הפוליטיקלי קורקט את הצמיחה שלה, אכן עולה, ועדיין מקרטעת במקום. בחודשיים האחרונים גם פרצו אירועי קטלוניה העצמאית, והצמיחה צפויה להיחתך, הרי את הצמיחה הזו מבצעים הקטלונים, שעכשיו מדריד מתייחסת אליהם כאל שטח כמעט-כבוש. התוצר של ספרד עומד השנה על 30,688 אך המדינה עמדה כבר על 34,540 בשנת 2009. ספרד מעולם לא התקרבה אפילו לקידומת 4.

ולבסוף, איטליה, ממשיכה לקונן על עבר מפואר יותר, על דוד “שלה”, אם כי הצליחה בהחלט לחזור ל- 34,074 השנה לעומת 30,616 אשתקד, אך המדינה כבר עמדה על 40,150 בשנת 2009, התוצאה הטובה ביותר שלה מעולם. עם מיליוני מהגרים שרק מעיקים על הכלכלה, ובהעדר מנופי צמיחה, איטליה תמשיך לדמם גם בשנים הבאות, וגם לה יש אינטרס להתקרב ככל האפשר אלינו.

וּמָשַׁח אֹתוֹ שָׁם צָדוֹק הַכֹּהֵן וְנָתָן הַנָּבִיא, לְמֶלֶךְ עַל יִשְׂרָאֵל;
וּתְקַעְתֶּם בַּשּׁוֹפָר, וַאֲמַרְתֶּם:
יְחִי הַמֶּלֶךְ שְׁלֹמֹה.

וַיַּעֲלוּ כָל הָעָם אַחֲרָיו, וְהָעָם מְחַלְּלִים בַּחֲלִילִים, 
וּשְׂמֵחִים שִׂמְחָה גְדוֹלָה; וַתִּבָּקַע הָאָרֶץ בְּקוֹלָם.
 

מלכי ישראל: מוזיקת ההכתרה של מלכי בריטניה שואבת את הלגיטימיות שלה מהמלך שלמה שלנו, שנמשח בידי צדוק הכהן ונתן הנביא (בווידאו, בלחנו הנצחי של גאורג פרידריך הנדל, 1685-1759). ואכן, הילדים בממלכה הבריטית לומדים בעל פה את סדר המלכים שלהם, וגם אתם מזהים את המופיעים בווידאו.

אך מה עם המקור? כולם מכירים את שלישיית המלכים הפותחת: שאול, דוד (שנות מלוכה 965-1004 לפנה”ס) ושלמה (928-965). אך מי באו אחריהם? את המסורת שלנו, ההיסטוריה, והזיקה לכל רגב אדמה בארצנו, אין רבים מכירים. זמנה של המלוכה עבר, ולא יחזור, אך ההיסטוריה שלנו מעצימה:

לאחר המלך שלמה התפצלה ארץ ישראל שוב לשתי ממלכות.
וזה סדר המלכים בממלכת יהודה: רחבעם, אביה, אסא, יהושפט, יהורם, אחזיה, עתליה (מלכה), יהואש, אמציה, עוזיהו, יותם, אחז, חזקיהו, מנשה, אמון, יאשיהו, יהואחז, יהויקים, יהויכין, וצדקיהו.

וזה סדר המלכים בממלכת ישראל: ירבעם, נדב, בעשא, אלה, זמרי, תבני, עמרי, אחאב, אחזיהו, יורם, יהוא, יהואחז, יואש, ירבעם השני, זכריה, שלום, מנחם, פקחיה, פקח והושע.

וזה סדר המלכות האחרונה שלנו, מבית חשמונאי: יהודה אריסטובולוס הראשון, אלכסנדר ינאי, שלומציון אלכסנדרה (מלכה), אריסטובולוס השני, אנטיגונוס השני, והורדוס (4-37 לפנה”ס, בית הורדוס).
 
  
“ואיך זה עכשיו?”

“הרבה יותר טוב. עשית שהפסל יתעורר לחיים”.

7 נחזור לאיזור המדכדך שלנו, שבו כל הסובבים אותנו אומללים ונואשים. התוצאות ממשיכות להיות גרועות: מצרים, מדינה המתקרבת ל 100 מיליון תושבים ממשיכה לרדת בתוצר שלה לנפש עם 2,519, אחד חלקי 17 מזה הישראלי. בשנת 2002 היחס עמד על אחד חלקי 14, ובכך חוזרת מצרים לסוף תקופת מובארק, אז עמדה על 2500 דולרים. מאז, נמשכים הדשדוש והנפילה. למצרים אין מקורות הכנסה חוץ מהתיירות, שגם היא צנחה, והגז שמצאה, יספיק בקושי לתצרוכת עצמית, אם בכלל. למצרים אין מים, כיוון שהנילוס הולך ונחלש, ובעוד כמה חודשים, לאחר תפעול סכר “התקומה” של אתיופיה, המדינה עלולה לעמוד בפני התייבשות. סיסי מטפל בשוטף, וגם זה באופן בינוני מאוד, ובסך הכל מדובר במנהיג חיוור וחלש. זו מדינה שצפויה לעמוד בפני קטסטרופות גדולות, ולחזור לקידומת 1 בתוצר שלה לנפש.

גם ירדן יורדת בתוצר לנפש, ואם בשנה שעברה זה היה 4,648 השנה זה נופל ל 4,135, ובקרוב לקידומת 3. לירדן אין יכולת להאכיל את עשרת מיליון הפיות שחיים בה, אלמלא הסיוע המערבי. איך המספר קפץ ל- 10 מיליון? נראה שמאות אלפים של סורים מתחתנים או מתמזגים עם האוכלוסייה המקומית, מה שקורה גם בלבנון. תוספת של מיליון וחצי פלשתינאים בגדה המערבית כבר לא תעלה להם ולא תוריד, וגם את זה צריך להבהיר לכל אחד, בין אם אותם פלשתינאים יעברו לשם עם תמריצים, או שיצביעו לפרלמנט הירדני. ירדן, כזכור, היתה חלק מארץ ישראל, והחלוקה היהודית –ערבית כבר בוצעה עם הקמתה.

לבנון מצליחה לעלות מעט, אך ממש עכשיו בא משבר סעד אלחרירי והוא מרסק שם את הכלכלה. כל תושבי המפרץ הפרסי (להוציא קטר) הצטוו לעזוב לתמיד את המדינה, והם היו משקיעי הנדל”ן והפיננסים. בלעדיהם אין תקומה לכלכלה הזו, ונראה את זה בשנה הבאה.

השנה עומד התוצר לנפש של לבנון על 9,323 אך הוא היה כבר 11,130 בשנת 2013. במדינה תקועים לפחות 1.5 מיליון פליטים סורים, שלא יוכלו לחזור, משום שבשאר מסוכן להם. לבנון ניצבת על תהום מדינית, עדתית וכלכלית.

למי שקורא את המאמר בסלולארי: יש למעלה אפשרות שיתוף פשוטה לווטסאפ, לפייסבוק או למייל של החברים. למי שקורא את האתר במחשב נייח: האתר מותאם בצורה המיטבית לדפדפן כרום.

מי שהאותיות קטנות לו – יכול להגדילן ברזולוציית 110 אחוזים, או 125 אחוזים (זום). אני קורא את האתר במחשב הנייח שלי עם 125 אחוזים.
 

8 לבסוף איראן, שממשיכה את האומללות, למרות הסרת הסנקציות בשל עסקת הגרעין, ומעל 100 מליארד דולר שאובמה הפשיר לה. השנה התוצר שלה עומד על 5,879, וזו ירידה לעומת השנה שעברה עם 6,144. עם מחירי נפט של 55 דולרים, הכלכלה אינה מצליחה להתרומם, והדיכאון באיראן גדול. כגודל הציפיות, כך גודל האכזבה. עם נתונים כאלה לא ברור איך איראן תמשיך לממן את החתרנות שלה בסוריה, לבנון, עיראק, תימן ואצלנו.

היה והנשיא טראמפ יבטל בקרוב את הסכם הגרעין, צפויה הכלכלה האיראנית להיחתך, שכן עסקות במליארדי דולרים לא יוכלו להתבצע, והרבה תלוי עכשיו בטראמפ אישית.

טורקיה? מדשדשת במקום, עם 10,745 דולרים, אך היא היתה כבר 11,840 בשנת 2013.

 

9 מעט על כלכלות הנפט, שכולן נפגעות, למרות שהמחירים עלו השנה לסביבות 55 דולרים, ועדיין זה כלום לעומת 100-130 דולרים של לפני כמה שנים. המחירים לא צפויים לחזור לאיזור הזה, בשל שפע האנרגיה שבעולם, מעבר מדינות כמו סין לאנרגיה ירוקה, והפיכת ארה”ב ליצואנית גדולה, עם פצלי הנפט והשמן. הנתון המדהים ביותר הוא של וונצואלה, פעם מדינה עשירה, שרק בשנה שעברה עמדה על 24,643. תוך שנה אחת, השנה, היא התכווצה ל- 7,403, כלומר נחתכה בשני שליש. זה אסון לאומי, והטרגדיה רק נמשכת. צירוף של מדינה סוציאליסטית מטורללת, נשיא מטורף, ומחירי נפט צונחים.

נורבגיה, פעם ענק של 107,280 דולר לנפש (2015) נחתכה ל- 79,848 השנה, בשל ירידת מחירי האנרגיה. גם קנדה סובלת, בהנהגת ראש ממשלה שמצטלם, שמחייך, שמכניס כמויות גדולות של פליטים מוסלמים, אך מביא את המדינה לתוצר לנפש של 46,340, לעומת שיא של 53,160 בשנת 2013, תחת השמרנים.

עיראק לא מתאוששת, והתוצר שלה עומד על 4,796, לא יאומן למדינה שיכולה להיות כל כך עשירה. אז לאן הולכים כספי הנפט? לשחיתות של השיעים השולטים, למימון מליציות עדתיות, ולהזנת מלחמת האזרחים שם. זו מדינה נואשת. לוב, עוד מדינת זומבי מפורקת עם 7,500 לנפש, ורוסיה, שתקועה במקום, עם 10,719 לעומת 15,610 בשנת 2014, אז מחירי הנפט עדיין גאו. רוסיה חזרה לשנת 2010. לאיזה עתיד לוקח אותה פוטין? הוא מאוד רוצה לסיים את המעורבות שלו בסוריה באיזה הסכם, משום שהעלויות מתחילות להיות כבדות מידי. אם טראמפ יחזיר את הסנקציות, איראן לא תוכל לממן את ההרפתקה הרוסית בסוריה, בקניית נשק רוסי. יהודים רבים נוטשים את רוסיה ועולים לארץ. הם כבר רואים מי מזנק, ומי נשאב אחורה בזמן.

אימג’בנק, Getty Images

 
מן האפס להוציא משהו גאוני (Ex nihilo)? מגוש שיש פגום לחלץ את דוד? זו בדיוק ישראל, ומה שהצלחנו להשיג לפני מאה שנה היה גוש אחד גדול של כלום, בשטח מדברי צחיח, “הר טרשים קרח” ופגום, ותראו מה חוללנו מאז, וזה רק הולך ומתגבר.

הפלא הזה ממשיך לצמוח, ועוד מאמץ ועוד גאונות.

לפני שתמשיכו במאמר, האם הצטרפתם כבר למועדון ג’יפלאנט בפייסבוק? תמצאו שם מבזקים של ד”ר גיא בכור, וזה גם האקטיביזם שלנו. השפעתנו תגדל, כאשר הדף יעלה ל- 200 אלף חברים.

 

10 מה נגיד – תוצאות מזהירות לישראל, נשוא קנאת העולם כולו. ואיך מתגברים על הקנאה? בחוברת החדשה של האקונומיסט, לאחר תיאור הדיכאון המזרח התיכוני, מתפרסם מאמר חגיגי של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שמציג את הפלא הישראלי, “מדינת החדשנות” (Innovation nation) הוא קורא לו במשחק מילים, ומזמין את כולם לעשות איתנו עסקים, גם את הערבים. להרוויח מהמזל הטוב של ישראל. “דינמיות כלכלית יכולה לעזור ליצור חברים, בנוסף להון עתק”, הוא מסביר שם, וישראל במרכז. זהו מאמר שמיליוני משקיעים בכל העולם יקראו, ובכך התנתקנו לגמרי מההקשר האיזורי השחור, שאופף אותנו.

דוד המודרני, קטן מול ענקים, עם קלע בידו, ומנצח.

מה שעושה המאמר הזה של נתניהו הוא בדיוק מה שעשה מיכלאנג’לו: הוא לא מדבר, הוא מציע פעילות, והוא מקבע את ישראל לדורות קדימה כ”מדינת החדשנות”. זה הכוח של מילה אחת סימבולית, של דגל, של סיפור, של מונומנט, ואת זה כולם יבינו. לעשות, לא לדבר. “ישראל התגברה על אלפי מכשולים. כוח ההמצאה שלה מציע עכשיו תקווה לכל אומה תחת השמש”, חותם שם ראש הממשלה.

ישראל מזנקת, אך פותחת את שעריה לפני שיתופי פעולה עם כולם, בהיי טק, בחקלאות, בתעשייה הביטחונית, בסטארט אפ, ובגאונות, ופעם היהודים העשירו את המדינות בהן חיו, ועכשיו הם מעשירים את עצמם. 

ומה היעד הבא שלנו? קידומת 5, וזה כבר לא כך כך קשה, לאור קצב הצמיחה הצפוי בשנים הקרובות. בכך ישראל כבר הופכת לאחת המדינות העשירות בעולם, וזה רק יגבר. חשוב לנצל את המומנטום הזה למשוך אלינו עוד כחצי מיליון יהודים מוכשרים, שיעלו, יעצימו את הזינוק שלנו, וַתִּבָּקַע הָאָרֶץ בְּקוֹלָם. העלייה תמיד היוותה קפיצת מדרגה עבורנו, ואין לחשוש ממנה. שנת 2017 תסתיים עם מעל 30,000 עולים חדשים חכמים, שכבר מבינים איפה נמצא עתיד.

חברי מועדון Gplanet Prime יכולים לקרוא את המאמר על המהפך הדמוגרפי שחל השנה.

בשנים הקודמות קראתי במאמרי הכלכלה לקוראים שלנו להתאמץ יותר, כדי להגיע לקידומת 4. התאמצתם, והמדינה כולה מודה לכם. ואיך נגיע לקידומת 5? כל מי שקורא את המאמר הזה יחשוב איך הוא יפתח בשנה הקרובה עסק, אפילו קטן. למה לא הגדיל את ההכנסה המשפחתית, ועוד לעשות מה שאוהבים? היום, עם פרסום זול של כמה עשרות שקלים ביום בגוגל ובפייסבוק, ניתן להגיע לכמות גדולה של אנשים, בארץ ובחו”ל. אפשר לייצר, ולמכור, כל אחת וכל אחד בתחומים ובתחביבים שלכם, ובזמן הפנוי. כך ילך ויצמח עסק משפחתי או אישי קטן, ההכנסה תעלה, ואיתו הכלכלה והחוסן הלאומי שלנו.

אנא, זיכרו את לקחו של מיכלאנג’לו, וקחו את זה גם לרמה האישית:

מעשים, לא דיבורים (Facta, non verba).

למאמר של שנת 2017

למאמר של שנת 2016, ומשם גם אפשר להמשיך אחורה, עד שנת 2006, או כ א ן