חגיגי, ונפתח לכל: מאמר הנתונים הכלכליים השנתי 2022, עם מספרים כמותם לא ראיתם מעולם

במשך שנים אני לוקח ומנתח את הנתונים השנתיים של האקונומיסט לגבי כלכלות העולם, אך נתונים כה מדהימים על ישראל מעולם לא ראינו. במאמר החגיגי גרפים מרהיבים ייחודיים שלנו, המשווים את הנתונים שלנו, של אירופה, ארה”ב ומדינות ערב לאורך שני עשורים. מיוחד לחברי מועדון ג’יפלאנט פריים, שיכולים לחוות אותו כבר עכשיו. מאמר משנה תפיסת מציאות:
מאת ד”ר גיא בכור

1

מאז ראשית האתר בשנת 2006 עקבנו וניתחנו את תחזיות מחלקת המחקר של האקונומיסט הבריטי (ועוד שנים לפני הקמת האתר), כדי לראות את מימדי הזינוק הישראלי המדהים, ואת היחס שלו אל מדינות אירופה, המזרח התיכון והמזרח הרחוק. שנה אחר שנה פרסמנו את מאמר הנתונים הכלכליים, ושנה אחר שנה הוא הפתיע אותנו, ואפילו הדהים. זוכרים את מאמר המערה, שהדהים את הציבור הישראלי, שלא ידע שהוא ברבור, תוך שחשב שהוא ברווזון מכוער? אבל השנה זה כבר שיא כל השיאים, ונתונים כאלה לא היו לישראל מעולם, ואפילו לא קרובים אליהם. 

לאחר שנה כלכלית מדהימה, דווקא בשל הקורונה, התוצר של ישראל זינק מרמה של פחות מ- 400 מיליארד דולר ל- 462 מיליארד, ותחזיות האקונומיסט מתייחסות כבר לחצי טריליון הראשון של ישראל. אלה תחזיות לשנת 2022, אך תמיד האקונומיסט העריך אותנו בחסר, וכך קרה גם בשנת 2021. כיוון שכך, התוצר לנפש (GDP PER CAPITA) של ישראל חצה את קידומת 5, והוא עומד בשנת 2022, על פי האקונומיסט, על רמה של: 

51,120 דולר.

זו קפיצה ממש, מן השנה שעברה, שם עמד התוצר לנפש על 42,390, שגם זה יפה מאוד, במונחים של אשתקד. כדי להבין כמה האקונומיסט מעריך אותנו בחסר, בשנה שעברה הוא העריך שהתוצר של ישראל לנפש יצמח בשיעור מתון של 2.5%, אך בפועל הוא זינק ב- 7.1%, נתון שגם בנק ישראל אימץ החודש. בשנת 2022 צופה האקונומיסט צמיחה לישראל בשיעור 4.2%, שזה יפה, אך יתכן וזה יהיה יותר, בשל הסיבות שמייד נראה. 

התוצר של ישראל (על פי קרן המטבע הבינלאומית): 464 מיליארד דולר, לקראת חצי הטריליון הראשון. 

כאשר התחלנו לעקוב אחר פרסומי האקונומיסט השנתיים, בראשית שנות האלפיים, היה התוצר של ישראל לנפש כ- 15,000 דולר, כלומר המשק הישראלי זינק פי 3.5 בתוך שני עשורים, וזה זינוק משנה מציאות, ממדינה ענייה- למדינה עשירה. 

כל ההפתעות במאמר אחד, לאחר שנת הקורונה

גם בתוצר לנפש המותאם לכוח הקנייה (PPP) אנו עכשיו בשיא של 46,630 דולר. כמעט בכל מדינות העולם התוצר המותאם לכוח הקניה גבוה בהרבה מזה הרגיל, חוץ מבישראל ועוד כמה מדינות יקרות (נורווגיה, שוויץ), מה שאומר שישראל היא עדיין מדינה יקרה. הערכות האקונומיסט דומות לנתוני קרן המטבע הבינלאומית, עליהם כתבנו במאמר הזה:

המגיפה והחיות החולות: הקורונה משנה את העולם, במשחק הכוח האדיר. מי עולה ומי יורד?

מהן הסיבות המרכזיות לזינוק, שכמובן נובע גם משקל חזק, המטבע החזק ביותר בעולם, אך השקל חזק כי הכלכלה חזקה. 

סיבה ראשונה:

ההייטק. דווקא בשל הקורונה, כאשר העולם עמד בבידוד, זינקה מדינת ההייטק, משום שאנו בישרנו על חידושים במהפכת המידע, והעולם היה חייב אותם, לשליטה ולתפקוד מרחוק. 

לדוגמה, מתחילת 2021 נמכרו 86 חברות ישראליות ב- 10 מיליארד דולר (והשנה עדיין לא נגמרה), לעומת 67 מכירות ב־7.7 מיליארד דולר ב־2019 (טרום הקורונה), ו־52 עסקאות בסכום של 4 מיליארד דולר ב־2018. המספר בולט אף יותר בהשוואה ל־2020, בה נחתמו רק 41 עסקאות מכירה בהיקף כולל של 6.1 מיליארד דולר. כספים אדירים זורמים גם דרך הנפקות של חברות ישראליות בבורסות בעולם, עם הולדתן של הרבה חברות עם שווי של מעל מיליארד דולר. 

מתחילת השנה גייסו חברות הטכנולוגיה הישראליות כ־11 מיליארד דולר ב־20 הנפקות בוול סטריט, וכך, עוד לפני שהסתיימה השנה, הוזרמו אל חברות הטכנולוגיה הישראליות לא פחות מ־40 מיליארד דולר. הגיוסים הפרטיים יצרו 28 “יוניקורנים” (חברות סטרט-אפ השוות יותר ממיליארד דולר) חדשים. אלה נתונים מדהימים, ואנו שניים בהיקפים האלה לארה”ב. גם בשל כך שער השקל כה גבוה, כיוון שנכנס הרבה מאוד מטבע זר לישראל. 

סוד החדרים 2020: ישראל מזנקת לגבהים חדשים

סיבה שניה:

יהודים במערב קלטו סוף סוף שאין להם שם עתיד, והחכמים כבר מזרימים כספים גדולים לרכוש נדל”ן בישראל, לקראת עלייה, או תוך כדי עלייה. אם בעבר הביקושים היו של יהודים מצרפת, הרי שעכשיו מדובר בעולים מארה”ב ומבריטניה, המוכרים את בתיהם בפזורה, ומעבירים את הכסף לנדל”ן הישראלי, שפורח. כתוצאה מכך, מחירי הנדל”ן מזנקים בישראל, אך גם ההשקעות הכספיות בישראל. תל אביב הפכה לניו יורק החדשה, היא בין עשר הערים המוצלחות והמובילות בעולם, ולכן המחירים בגוש דן, כמו גם בשאר חלקי הארץ, ימשיכו לעלות. התרענו באתר בפני הקוראים שלנו עוד בתקופת הקורונה, שצפויה עלייה גבוהה מאוד במחירים, ומי שיקנה רק ירוויח. ככלל, איש לא הפסיד עד היום בהשקעת נדל”ן בישראל, המדינה המזנקת.  

נתונים פנטסטיים על הכלכלה הישראלית. ואיפה הבעיות?

סיבה שלישית:

הגז הישראלי מתחיל להכניס כספים גדולים לקופת המדינה, וישראל מתעשרת. אם לפני עשרים שנה ישראל היתה מדינה ענייה, היא כיום מדינת אנרגיה שממשיכה להתעשר. קרן העושר עומדת להיפתח בחודשים הקרובים, ואיתה המינוף הכלכלי של ישראל בקרב אומות העולם. ישראל מוכרת גז למצרים ולירדן, ורק בסוף השבוע נחתם הסכם עם מצרים, למכירת עוד גז ישראלי. ברגע שגם מאגר לוויתן יתחיל בקרוב להזרים תמלוגים, אנו נראה זינוק עוד יותר גדול. בניתוחים הכלכליים העולמיים של דירוג האשראי כבר מתייחסים אלינו כאל מדינת אנרגיה, מה שיוביל לשיפור עוד יותר גדול של דירוג האשראי, שהוא כבר גבוה מאוד, בוודאי יחסית לכל מה שידענו. זה אומר שישראל משלמת פחות ריבית על הלוואותיה, וזה כמובן טוב. 

יש מקום לחלק עוד זכיונות לחיפושי גז במים הישראליים, יש שם עוד הרבה פוטנציאל. לפרטים:

חדש: נס פך השמן: הגז הישראלי לשיא? כל כך הרבה מתרחש מאחורי הקלעים

סיבה רביעית:

הסחר הביטחוני של ישראל שובר שיאים שלא ידענו בעבר, והוא יכול להגיע עד ל- 20 מיליארד דולר בשנה, לעומת כ- 12 מיליארד בשנים קודמות. הסיבה היא שכולם רוצים את תוצרת ישראל המובחרת והמתוחכמת, שאותה ניסו בשדה הקרב. השמיים הם הגבול בתחום הזה, שכן כל מדינות העולם מתחמשות, מקימות צבאות, וישראל היא מוכר אמין, דמוקרטי, ונערץ. אפשר להמשיך ולהעלות מחירים, שכן הם רוצים את התוצרת הישראלית. כך האויבים שלנו מעשירים אותנו, ומחלישים את עצמם עוד יותר. כל קשקושי השבט המומצא כבר פחות מעניינים, ישראל חזקה , וממשיכה להתחזק.  

דוגמה לעולם החדש שנפתח: חברה ישראלית בונה קו ייצור כלי שייט חדשניים בלתי מאויישים ואוטונומיים במספנה באיחוד האמירויות, ביחד עם חברה נוספת מהאמירויות, והכל בקשר סינרגטי. אלה התפתחויות שעד לפני כשנה נשמעו כדימיוניות:

הברית הצבאית: ישראל והאמירויות ייצרו ביחד כלי שייט לא מאויישים אוטונומיים, עניין רב בעולם

זינוק עצום לתעשיות הבטחוניות הישראליות. כמה מכרה התעשייה האווירית בשנת 2020?

(ניתן ללחוץ על הריבוע הקטן בצד ימין בגרף, והוא יגדל למסך מלא):

https://www.gplanet.co.il/wp-content/uploads/2021/11/גרף-1-סופי.mp4https://www.youtube.com/watch?v=YYVA8S7I_eA

העושר מתחיל להיראות א’: באייקון הראשון שלנו, ירושלים. רחוב יפו שופץ, הרכבת הקלה נוספה, קניון ממילא המרהיב הוקם, הרובע היהודי נבנה, בית הכנסת החורבה הוקם מחדש ועכשיו קם גם בית כנסת “תפארת ישראל”, רחבת הכותל שינתה את פניה, והכל לאחר קשיים ומחלוקות רבות. סיור מלהיב במדינה ישנה-חדשה. 

הרימו מפרשים: קרן העושר של ישראל עומדת להפליג

2

תוצר לנפש: ישראל מוליכה את מדינות אירופה. כן, זו כבר עובדה יציבה:

כל הגרפים המרהיבים במאמר זה הוכנו על ידינו, על פי נתוני האקונומיסט בשני העשורים האחרונים, ולא תמצאו את הנתונים ההשוואתיים האלה, גם לא באקנומיסט עצמו. אנו שומרים את החוברות המקוריות כל השנים, לאתר ג’יפלאנט, שמבחינה טכנית הוא המתקדם בישראל, ואחד המתקדמים בעולם. 

בגרף למעלה אנחנו רואים את הזינוק הישראלי (כאמור 51,120 דולר תוצר לנפש, שמשקפים חצי טריליון ראשון של תוצר), וכפי שאנחנו נוהגים כל שנה, ישראל מושווית לשלוש המדינות המובילות של אירופה: גרמניה, בריטניה, וצרפת. 

זה שאנו מוליכים בתוצר לנפש על צרפת ובריטניה- זה לא חדש, ומגמה זו נמשכה גם השנה, כאשר צרפת עם 46,170, בריטניה עם 50,590, וישראל ממשיכה להתקרב לגרמניה, עם 53,200. 

אין סיבה שלא נעבור בתוך שנה או שנתיים גם את גרמניה, שהביצועים שלה הולכים ומורעים. שימו לב איפה היתה ישראל לפני עשור מול מדינות אלה, ואיפה היא כיום. אין ספק שהעשור האחרון, המכונה ‘עשור נתניהו’, היה הטוב ביותר בתולדות הכלכלה הישראלית מעולם. גם הממשלה הזו ממשיכה בקו מאיץ צמיחה, תוך שמירה על מיסוי נמוך, וזה טוב.

מורשת מרקל: האינפלציה בדויטשלנד בשיא של 30 שנים: ומה עם ביידן?

ישראל היא כבר חברה של כבוד בקרב המדינות המוליכות של אירופה, ואין סיבה שהיא לא תוביל אותן.

המטבע הישראלי השואג: השקל הוא המטבע החזק בעולם

בריטניה עדיין סובלת מההתנתקות הקשה מהאיחוד האירופי, כולל דרישת עצמאות חוזרת בסקוטלנד וצרות עם צפון אירלנד, אך ממשלתו השמרנית של בוריס ג’ונסון מצליחה להתאושש מכל אלה, כולל ע”י יצירת ברית חדשה עם ארה”ב ואוסטרליה, במקום “האיחוד” הצולע. יחד עם זאת, בריטניה נקרעת מבפנים עם צרות של הגירה פראית, טרור, ומוסלמים:

איסלאמיסט קיצוני סומלי דקר למוות את חבר הפרלמנט הבריטי השמרני. עוד שלב בקריסת אירופה

צרפת מתייצבת גם היא לאחר שיא הקורונה, אך גם היא נקרעת בהתנגדות מבפנים לרפורמות כלכליות, בבעיות של פלילים,וטרור מוסלמי. באפריל צפויות בחירות לנשיאות, ומקרון מאמין שהוא ינצח שוב, מהסיבה שבסיבוב השני כל המפלגות מתלכדות נגד מרין לה פן. יחד עם זאת, יכול להיות שהפעם יהיו שם הפתעות, כפי שכתבנו במאמרנו החדש:

“טופי, ממתקים ושוקולד”: המועמד היהודי לנשיאות, שמטריף את הצרפתים. לאן זה הולך?

מהומות קשות של מוסלמים בצפון פריז, לרגל יום העצמאות הצרפתי

על בוגדים ונוקמים: הצרפתים רותחים וצוללים? על משבר הצוללות הצרפתי, ומה שמסתתר מאחוריו

3

מדינות דרום אירופה חייבות את ישראל:

כאשר מביטים על “בית הניחומים” המסורתי, זה המשווה את ישראל למדינות דרום אירופה העניות יותר, רואים בבירור את הזינוק הישראלי, ואת חוסר היכולת של איטליה, ספרד ויוון להתרומם. אין במדינות האלה הייטק או תעשיות מתקדמות. יש תעשיות כבדות ישנות, ואלה נפגעו ועוד ייפגעו גם מהקורונה וגם ממוטציות חדשות, המשביתות את קווי העבודה. 

איטליה ממשיכה לדשדש כבר 15 שנים ויותר, והיא באותו מקום (כיום 36,330), וכך גם ספרד (כיום 32,430). שתי מדינות אלה לא השכילו לבנות מנופי צמיחה כמו ישראל, של טכנולוגיות מתקדמות ואנרגיה. יוון ממשיכה להיות טרגדיה יוונית, והתוצר נשאר שם כמו לפני 20 שנים, כיום 20,960. שלוש מדינות אלה נסמכות על תיירות, שבשנתיים האחרונות נפגעה מאוד, והיא עדיין חלקית. אם זן חדש של קורונה מתפשט בעולם, זה מבחינתן אסון של ממש.  

ההיזדקקות של שלוש מדינות אלה לדינמו החדשנות הישראלי היא אדירה, וחובה לנצל זאת לצורך  הקמת ברית ים תיכונית (איך עושים זאת: בהמשך). ישראל תמיד נערכה למצב חירום לעומת המערב השאנן, וכאשר מצב חירום הגיע, ישראל היתה מוכנה. 

https://www.gplanet.co.il/wp-content/uploads/2021/11/אקונומיסט-2.mp4

4

מדינות ערב סביבנו אינן רלבנטיות עוד מבחינת ישראל, והנתונים שלהן קשים, ולעיתים גם מחרידים, כרגיל.

המדינה היחידה שיש לה תוצר סביר לנפש היא סעודיה, השנה עם 22,780, אך אלה שסביבנו, מצבן גרוע מאוד. ראו למשל את הצניחה של לבנון, שרק בשנת 2019 עוד ציפתה לתוצר לנפש של 10,000 דולר, והיא כיום התרסקה ל- 4,560. ירדן עומדת השנה על 4,120 (היא תמיד היתה כעשירית מישראל, אך השנה ישראל ברחה למעלה); עיראק עם 4,480; מצרים עם 4,150 (נתון שיא מבחינתה); ומרוקו, שם ביקר בשבוע שעבר שר הביטחון, עם 3,530. משטרו של בשאר מרוסק עם 1,330 לנפש, ואין לו שום סיוע מבחוץ, ו”לוב” הקרועה במלחמת אזרחים עם 2,670. אלג’יריה עם 3,310, ויורדת. 

סיפורן של מדינות ערב המומצאות – נגמר, והמספרים מוכיחים זאת.  

מדינות ערב נותרו ללא מנופי צמיחה, ועם כלכלות של יאוש והגירה החוצה. הנתונים מעידים על שאין להן תוחלת, וכיום ישראל העשירה תומכת כלכלית ומייצבת את “ירדן”, את רצועת עזה, את רשות הטרור ברמאללה, ועוד היד נטויה. 

יגיע גם היום שישראל תציע לקנות שטחים בצפון סיני או בדרום “סוריה” תמורת כסף, וזה גם יתקבל. ככל שישראל מתעשרת ומתחזקת, המדינות סביבה מתרוששות ונחלשות עוד יותר, זהו אפקט פרח הצבעוני, אותו צפינו לפני יותר מעשור, והוא יותר ממתגשם. אז הוא נראה דמיוני.

בשנת 2010, כאשר נכתב המאמר הזה, שהוביל לסדרה שלמה, ההפרש בתוצר לנפש בין ישראל לישויות הערביות סביב לא היה כה גדול, וראו אותו כיום בגרף שהכנו לכם (ניתן ללחוץ על הריבוע הקטן בצד ימין בגרף, והוא יגדל למסך מלא): 

https://www.gplanet.co.il/wp-content/uploads/2021/11/גרפים-אקונומיסט-2022-המזרח-התיכון.mp4

5

הדמוגרפיה של ישראל מזנקת, 

ולכן ההישג שלנו גדול עוד יותר. הוא מתרחש למרות שבישראל יש שתי קהילות חלשות ומחלישות מבחינה כלכלית: הערבים והחרדים, ולמרות שיעורי הילודה בישראל, שהם המובילים במדינות ה- OECD. אלמלא כן, התוצר לנפש בישראל היה כבר עומד על 60-70,000 דולר לנפש. זה התוצר, למשל, בגוש דן, שהוא אחד המרכזים העשירים ביותר בעולם, והבנייה בו בהתאם. 

בגרף שהכנו לכם על פי נתוני האקונומיסט החדשים, תוך השוואה לעשור  ולשני עשורים אחורה, רואים את הזינוק הדמוגרפי הישראלי, ובגדול, זהו תהליך שיבת ציון הפלאי. 

מ- 6.5 מיליון תושבים  לפני 20 שנה- לכמעט עשרה מיליון כיום. הזינוק הזה התרחש רק בשל הצמיחה היהודית הציונית, שכן הילודה הערבית נמצאת בקריסה גדולה, וזו החרדית בירידה. מי שעלתה זו הילודה החילונית וזו של הציונות הדתית. זה אומר חברה צעירה בישראל, כולל עלייה בריאה של כ- 30,000 בשנה. עם 10 מיליון תושבים, מספר דו ספרתי, כך שישראל כבר אינה מדינה קטנה במספר תושביה, אלא בינונית. 

אך לא זה המצב בכל ייתר המדינות, בגרף שהכנו כאן (ניתן להגדיל את זום המסך, לקריאה נוחה): 

(העמודה השמאלית 2022, באמצע 2012 והעמודה הימנית 2002)

בלגיה צמחה במיליון תושבים משנת 2012 רק בשל ההגירה המוסלמית הפראית (מ- 10.7 ל- 11.7 מיליון), ומקום שאין בו הגירה, כמו למשל צ’כיה או הונגריה- יש דשדוש במקום. שוודיה זינקה במיליון תושבים מוסלמים חדשים, אך יוון נשארה עם אותו סדר גודל, למרות ההגירה. זה אומר ילודה שלילית מאוד של התושבים המקוריים. שוויץ עלתה, בשל ההגירה, אך ראו כיצד העם הבולגרי הולך ונעלם.

באשר למצרים, היא עומדת על 104 מיליון תושבים בשנת 2022, מה שאומר איבוד שליטה נוסף, למרות המאמצים לצמצום הפריון. לבנון קלטה מיליון סורים, הנספרים במספר הכולל (6.6 מיליון), ואילו סוריה ירדה מכ- 24 מיליון לפני מלחמת האזרחים- ל- 16.6 מיליון ב- 2022. 7.5 מיליון סורים היגרו או מתו. ירדן קלטה גם היא מאות אלפי מהגרים סורים ועיראקים, הנמנים עם תושביה, והמספר עלה שם ל- 11.3 מיליון. זו עוד הוכחה שמדינות ערב מומצאות, שכן “סורי” שנמצא כבר שנים בירדן, הפך בפועל להיות “ירדני” לכל דבר, אלה מומצאים, ואלה מומצאים. 

את הגרף הכנו כך שניתן לראות אילו מדינות עברה ישראל במספר התושבים, והן למשל: הונגריה, אוסטריה, דנמרק נורווגיה, אירלנד, ועוד רבות. בקרוב תעבור ישראל גם את יוון ופורטוגל. 

כמה עולים הגיעו בחודשיים האחרונים, וכמה בסך הכל? ואלס העלייה

הטמפל שהתרוקן, חייה ומותה של ה”רפורמה” ביהדות. במאמר הזה הכל פתאום יתחיל להתחבר

מעצמה מחוזרת: עיסקת ענק לתעשיה הבטחונית הישראלית של 1.68 מליארד דולר, עם יוון. ומה יגיד הסולטן?

כדי שנבין את הזינוק הדמוגרפי הישראלי: בשנת 2002 מספר התושבים בישראל היה 6.5 מיליון, ואילו באוסטריה 8.2. ישראל עקפה כבר את אוסטריה בכמיליון תושבים. ועוד: בשנת 2002 מספר התושבים ביוון היה 10.6 מיליון. כיום הוא עומד על 10.3. פריון נמוך, הגירה מואצת, ויאוש כלכלי. בקרוב ישראל תעבור במספר התושבים גם את יוון. העם היהודי גם חוזר לארצו, וזהו מנוף צמיחה אדיר מבחינתנו. 

https://www.gplanet.co.il/wp-content/uploads/2021/11/יהודה-המכבי-סרט-חדש.mp4

כאשר ישראל הופכת למעצמה איזורית, ובתחומים רבים גם עולמית, איך נבטיח את השגשוג הכלכלי? איך נבטיח את מקומה של ישראל בקרב האומות המובילות? הדרך הטובה ביותר לביסוס הכוח שאתם רואים עכשיו ולהיוון שלו, היא ליצור יחסי תלות, גם מול ארה”ב.
כוח כרוך ביחסים בין אנשים, ותמיד נזדקק לאנשים אחרים כבעלי ברית. אם לא ניצור מצב שבו אנשים אחרים זקוקים לנו, הם ייפטרו מכם בהזדמנות הראשונה, ממילא לא אוהבים שם כל כך יהודים. 
דוגמה מובהקת היא היחסים עם ארה”ב: יש לשלב את עצמנו בעבודה האמריקאית, למשל הבטחונית, בצורה כה עמוקה, עד שאם הם ינסו להרחיק אותנו מהם, הדבר יעורר קשיים עצומים מבחינתם. צבירת כוח כזו היא גם דרך לשמור על מקום עבודה: אם בעל הבית  יירתע מלהכשיר מישהו אחר, בשל התועלת שאתם מביאים, לא תדאגו מפיטורים אף פעם. 
ולכן, כדי לשמור על עצמאות ואי תלות, עליכם לדאוג לכך שאחרים יזדקקו לכם, ויהיו תלויים בכם. ככל שיהיו תלויים בכם יותר, תהיו חופשיים יותר. יש ליצור מצב שבו אושרם ושגשוגם של אנשים יהיה תלוי בנו, ואז לא יהיה עוד ממה לחשוש.  
דוגמה מצויינת היא התעשיות הביטחוניות הישראליות, המקימות מפעלים סינרגטיים במדינות השונות עצמן, למשל בהודו, ברומניה, או באמירויות, בצורה שאי אפשר להפריד כבר. ממילא הביטחון נתפס כראשון במעלה, וזו תלות של אחרים בנו. כך גם  האנרגיה שאנו מוכרים למדינות סביב, או שיתופי ההייטק, ועוד. דוגמה מצויינת לכך תהיה קרן העושר שישראל תקים בשנת 2022, ואשר תגרום למדינות רבות לחזר אחר השקעותיה, שכן אלה יהיו השקעות עם רווח נוסף: ברגע שישראל משקיעה, היא תרצה להרוויח, ולכן תסייע למדינות שהיא משקיעה בהן. 
למעלה אנו שומעים את “יהודה המכבי” האהוב של הנדל, עם ציורי יהודה המכבי המפורסמים, גם לכבוד חג החנוכה, החג האהוב החל עכשיו. 
מה היתה הטעות של בית חשמונאי, שגרמה לו לאבד בסופו של דבר את הכל? הפסוק המקראי “עם לבדד ישכון, ובגויים (העמים האחרים) לא יתחשב”, ועוד בהתרסה של המונותאיזם מול ההלניסטים רבי האלילים. כבר ראינו במאמרים קודמים שבידוד- כמוהו כמוות, ולכן יש לעשות מאמץ להפוך את הארגונים הבינלאומיים לארגונים בהם ישראל פעילה מאוד. בסוף יגיעו גם הפירות. בוודאי שלא נניח לאחרים להגדיר אותנו. בלי שנצא לקראתם, איך הם יידעו מי היא ישראל באמת? זה צריך להיות “עם לבטח ישכון, שכן בגויים יתחשב גם יתחשב”.

“מלחמות זה טוב”? על מאחורי הקלעים של שוק הנשק העולמי והחשאי, נתונים עדכניים (2020)

קפיצה אדירה לנפט ולגז. האם מתווה הגז הציל את הכלכלה הישראלית, ואיפה אלה שרצו “להשאיר את הגז בים”?

ד”ר גיא בכור במסע ההופעות הכלל -ישראלי. והאירוע שלך?

6

מדינות הנפט נושמות מעט אוויר, אך זה זמני, והן יודעות את זה:

בשל הטיפשות האמריקאית והאירופית, עליה כתבנו כבר כאן, מחירי הנפט והגז מזנקים מחדש (אם כי עד גבול מסויים, שכן פצלי הנפט מתחילים לעבוד במחירים גבוהים. הגבול הוא כיום 60-70 דולר, שכן מפעלי הפצלים בארה”ב שבו מחדש לעבודה). כתוצאה מכך המדינות היצרניות קיבלו יותר הכנסות, וכולן היו צריכות את זה, לאחר שנים קשות מאוד.לכן לרוסיה צופה האקונומיסט תוצר לנפש של 12,310 ב 2022 לעומת 10,540 אשתקד, לנורווגיה 85,480 לעומת 70,130 אשתקד, לניגריה 2,290 לעומת 2,110, ולקנדה 52,670 לעומת 45,930. כך יוצא, שקנדה עדיין עוברת אותנו על פי האקונומיסט, אך לא בהרבה. 

העונש על ה- PC? האם המערב יקפא במשבר אנרגיה חדש? ארה”ב, אירופה וישראל, ואיך עולים לכוכבים?

לחצו כאן, כדי לקבל התראות למייל האישי על מאמרים חדשים ועדכונים קצרים

הסרט שהוא בית ספר להכרת ה- PC, ולהתגוננות ממנו, הגיע לרבע מיליון צפיות. ואיך הוא יגיע כל בית בישראל?

7

ועדיין ארה”ב היא יצרנית הנפט הגדולה והחשובה כיום בעולם,

והתוצר שלה לנפש עומד על שיא כל הזמנים של 73,110, אך ורק הודות לכלכלה המוצלחת של הנשיא טראמפ, וקידום פצלי הנפט. “הדמוקרטים” עדיין לא הצליחו להעביר את רפורמת המס שלהם, שמשמעותה עליית מיסים, ויש להם עדיין קשיים בסנאט. ברגע שהרפורמה הזו תעבור, התוצר צפוי לעמוד בפני אתגרים, שכן חברות יתחילו לעזוב, וכבר הן עוזבות. 

הנתונים הכלכליים של ארה”ב אינם טובים, אך האקונומיסט הוא שבועון PC, והוא לא רוצה לקלקל לממשל ביידן, ולכן הוא נותן לו תחזית חיובית, גם לצמצום האינפלציה ל- 3.2%, כיום מעל ל- 6%:

מזימות ותככים באיסטנבול: עשרה חטאים בפרשת הזוג שנעצר בטורקיה. מה קורה שם?

https://www.youtube.com/watch?v=fmdR7RbPrh8

העושר מתחיל להיראות ב’: העיר תל אביב הופכת במהירות לניו יורק החדשה, לאחר שהקודמת הולכת ונרקבת. היקפי הבנייה, השיפוץ, השימור והשידרוג חסרי תקדים. העיר צומחת לגובה והופכת למדהימה. זה האייקון השני שלנו, אחרי ירושלים. 

למה מינוי לשנתיים הוא כל כך משתלם? ראו את המחיר שיוצא לחודשכן, אני רוצה להנות מאוצרות הידע האנושי, ולזכות בחגורת הבטחון. לכניסה לרישום במחירי ההנחה המיוחדים – כאן

8

איראן וטורקיה לא מצליחות לחצות תקרת זכוכית, והן נחבטות בה שוב ושוב. היומרות הפוליטיות שלהן מחבלות בכוונות הכלכליות:

איראן מוכת הסנקציות נעה מגל סנקציות אחד למישנהו, והיא עומדת כיום על 4,480 דולר לנפש (לעומת 51,120 בישראל, כלומר ישראל היא פי 11). איראן כבר היתה עם נתונים טובים יותר, של 7,000 דולר בשנת 2012, אך היא שוב נופלת בשל אופי המשטר הרצחני ושאיפותיו הטרוריסטיות, שהעולם כבר לא סובל. יחד עם זאת, ארה”ב הקלה מעט מחומרת הסנקציות שלה וגם של האו”ם, וזה מאפשר למשטר בטהראן לנשום אוויר, ופחות לרצות את עיסקת הגרעין. בכל מקרה, העיסקה הזו משנת 2015 היא לעשר שנים, ולכן נשארו עוד ארבע שנים. האם יש טעם בכלל בעיסקה הזו? במשטר באיראן שואלים את עצמם את השאלה הזו. יש להם את ההסתמכות על סין ככוח עולמי, והם רואים שם את עצמם כמסודרים. 

הלירה הטורקית ממשיכה לצלול: יעד חדש: 15 לירות לדולר. מה השער עכשיו?

טורקיה בהנהגת שליט חצי מטורף התקדמה יפה בשנותיו הראשונות, כאשר עלתה מ- 2,500 דולר בממוצע, עד ל- 11,000 בשנת 2015. אלא שאז החל ארדואן בטירוף החזרת האימפריה העות’מאנית, הוא הקים על עצמו אויבים רבים מאוד (בעצם כולם), והתוצר שב ומדשדש על 8,180, כמו בשנת 2009. על הלירה הטורקית אין מה להכביר מילים, מדובר באחד במטבעות הגרועים בעולם, מה שמעיד על הכלכלה הטורקית המתרסקת. גם הצמיחה שלה לשנת 2022 עומדת על 3.6%, וזה לא מספיק. טורקיה גם אינה יודעת איך לדכא את האינפלציה שלה, שצפויה לעמוד בשנת 2022 על 14.1%, וכיום בסביבות 20%. 

https://www.gplanet.co.il/wp-content/uploads/2021/11/גרפים-אקונומיסט-2022.mp4

מאמר ‘דרך הבשמים’ ממשיך להתממש. זה מאמר עם סוף מעורר תדהמה

9

סין עומדת על תוצר לנפש של 12,460, 

וזה נתון יפה מבחינתה, שכן בשנת 2002, כאשר התחלנו את נתוני המחקר של האקונומיסט, עמד התוצר לנפש שם על 1,020, ללא ספק זינוק עצום. אך בינתיים התנופה נבלמה, ואם אז היה מדובר על צמיחה של 7-10 אחוזים בשנה, כיום הצמיחה היא מתונה בהרבה, ובשנת 2022 היא תעמוד על 5.3%, זה עדיין הרבה לעומת אירופה החולה או ארה”ב (3.8%), אך עבור סין זה לא הרבה. מה שעושה נשיא סין זה בדיוק מה שהמלצנו עליו למעלה: הוא מחבר שורה ארוכה של מדינות בחגורת הסחר היבשתית והימית; הוא מתחבר למדינות אפריקה השחורה באופן הדוק; כופה הגמוניה על אחרות; כך שאי אפשר בלעדי סין. איראן, למשל, לא יכולה עוד בלי סין. 

אנו דוגלים בגישה שיש להתחבר לסין, משום שהיא כוח עולמי אדיר, שטיפשי להתעלם ממנו. אנו זקוקים ליכולת הביצוע ההנדסית של חברות סיניות, כדי להצעיד את ישראל לשוק של טריליון דולר תוצר בעוד עשור, וזה בהחלט אפשרי. יש בישראל חוסר בתשתיות, כיוון שישראל היתה מדינה ענייה, וכיום יש להקפיץ את התשתיות קדימה, כולל ע”י הקמת איים מלאכותיים, שדה תעופה הגדול בעולם על אי בים התיכון בשטחנו (עד 140 ק”מ מערבה לחוף הם מים כלכליים שלנו), ועוד הרבה מאוד פרוייקטים, שלא נוכל להקים בעצמנו, או שזה יארך  לישראלים זמן רב, שהוא משאב יקר. אין לנו זמן בדרך להקמת המעצמה הישראלית.

על רקע צניחת ארה”ב, האם הגיע הזמן להיפתח לברית עם סין?

המאמרים הגדולים של האתר, בסדר כרונולוגי

שדרגנו את ערוץ הטלגרם החינמי שלנו, עדכונים 24/7 על ידי ד”ר גיא בכור ואנשי צוות ג’יפלאנט. הצטרפו – כאן

10

הגיע הזמן להדהים את העולם עוד יותר:

ואם הוא עומד פעור פה נוכח ההישג הישראלי השנה (דיכאון מוחלט לחובבי החרם על ישראל, שאך המצאה היה, כל הבן וג’ריז המומצאים), הרי שיש עכשיו צורך להגיע לקידומת 6, וזה אפשרי. זוכרים שבמאמרים מן השנים האחרונות בסידרה הזו כתבנו שיש אפשרות להגיע לקידומת 5? ובכן, זה קרה, ועוד יקרה. יש חובה להפוך את ישראל למרכז פיננסי בינלאומי, דבר שעדיין לא קרה, ועל הבורסה בתל אביב להתחיל להנפיק גם חברות זרות. אם היה לי זמן הייתי עושה זאת בעצמי, אך אני נפגש עם מנהלי בתי השקעות, ומשדל אותם לפנות אל העולם, שכן הם לא הבינו קודם את הפוטנציאל.  

יש הרבה מאוד כסף בעולם שמחפש איפה לעגון בבטחה, וישראל נתפסת כיום כמעצמת ביטחון, ורבים היו רוצים שהכסף שלהם לא רק יעגון כאן בבטחה, אלא גם יצמח. זה אומר שניתן להכניס עוד הרבה מאוד כספים זרים לישראל, כולל קרנות נאמנות בינלאומיות צמודות הכלכלה הישראלית. נצטרך להתרגל לקידומת 2 בשער הדולר, אין מנוס מזה, זהו כוחה של ישראל החדשה, ועל היצוא לחפש פתרונות, שכן אסור לצמצם אותו בשל שער הדולר, כולל זה החקלאי. 

סיפור יהודה המכבי הגיבור הצית את הדמיון של יהודים במשך אלפיים שנות גלות. כאשר הם חוו פרעות, פוגרומים, גירוש והשמדה, תמיד חלמו על המצביא היהודי הגדול, שהניף את נס הריבונות היהודית המתחדשת. 

והנה, הסיפור הישראלי שלנו גדול בעשרות מונים מכל מה שדמיינו אותם יהודים לאורך הדורות וגדול בהרבה מכל הישגיו של יהודה המכבי, ולכן כל אחד מאיתנו צריך לראות זאת כזכות גדולה, שהוא חי עידן הטוב ביותר לעם היהודי זה אלפיים שנים ויותר. זה בכלל לא מובן מאליו שזכינו לכך. 

בכמה מזנק המשק הישראלי בשנת 2021 על פי קרן המטבע? נתונים חדשים למדינות העולם

אז כיצד נגיע לקידומת 6, חוץ מהגז וההשקעות בטכנולוגיית העילית? 
שכל אחד יבדוק את האפשרות להקים בשנה הקרובה עסק קטן, בצד מה שהוא עושה. זה לא פשוט, ויש ללמוד היטב איך משווקים ברשת (הרבה מאוד הסברים נמצאים ביוטיוב, בעברית ובאנגלית), ואז הוא ייכנס לעולמות חדשים של ידע, עניין והגשמה. זה לא רק הכסף שאפשר להרוויח, שזה חשוב מאוד כמובן, זה גם הסיפוק, שגם אתם נמצאים במסלול ההצלחה הישראלית. כיוון שאנשים אינם יודעים איך להתחיל, אנסה להסביר איך עושים את זה, במדור מיוחד לחברי מועדון ג’יפלאנט פריים, בבחינת תרומה נוספת לחברה הישראלית, ולכם, קוראיי היקרים. מי שיפעל לפי הכללים שנציג במדור החדש העתידי, פרי ניסיון של 40 שנה ויותר, יצליח.
להתראות במאמר של השנה הבאה, אנו מצליחים, והשנה אפשר להיות מרוצים מאוד. 

 

הנה הסידרה כולה, 15 שנים של מצויינות:

כל ההפתעות במאמר אחד, לאחר שנת הקורונה (2021)

סוד החדרים 2020: ישראל מזנקת לגבהים חדשים

הקרב הגדול על אירופה, ומאמר העושר שלנו ושל העולם, 2019

חגיגי: האף של מיכלאנג’לו, ומאמר העושר 2018

מערת הקסמים, ומאמר העושר 2017

מדינת העגורן, סיכום תוצר לנפש 2016. ואת מי עברנו?

מעגל קסמים חיובי: זינוק כלכלי, 2015

הפלא הישראלי: על המספרים המדהימים של ישראל ושל העולם, 2014

מדד המדדים, טוב להיות ישראלי: אך מה קורה עם הסביבה שלנו, ועם העולם המשתנה? 2013

מה מצבנו לשנת 2012? נמשך הזינוק הכלכלי הישראלי

מאמר העושר השנתי שלנו: מזל טוב וברכות, ישראל הצטרפה למערב אירופה, 2011

העשור היוצא: הכפלנו את הכלכלה שלנו, אך לא חצינו את סף הקבלה למערב אירופה, 2010

הנס הישראלי מעורר ההתפעלות: ישראל חוצה החודש את 200 מיליארד תוצר. ומה קרה השנה לאיראן? 2009

המספרים המדהימים של המזרח התיכון, לשנת 2008

המספרים המדהימים של המזרח התיכון, 2007

מסע רב שנים בחיפוש אחר אליטה בישראל, מסע אבוד אחר אליטה אבודה

הטמפל שהתרוקן, חייה ומותה של ה”רפורמה” ביהדות. במאמר הזה הכל פתאום יתחיל להתחבר

חגיגי: ראש השנה תשפ”ב (2021) שדים נגד מלאכים, עם סוף מפתיע

ד”ר גיא בכור במסע ההופעות הכלל-ישראלי. והאירוע שלך?

בחרנו בו קודם: מגדל תוהא בתל אביב נבחר למגדל המשרדים הטוב בעולם 2021.
אין לנו זמן ל”אוכלי מוות”

אפקט פרח הצבעוני חוגג עשור, ומלבלב

‘תחיה לנצח’: חזון האתר, שמתגשם

“נולדה בשוק כפרוצה, ומתחזה לבתולה”: מגיש “מי רוצה להיות מיליונר” שחנק את לבנון. ומה עושה חיזבאללה?

כיצד תישארו איתנו בקשר? נרשמים לקבלת המיילים שלנו  – כאן. 
בסלולרי מומלץ לעמוד איתנו בקשר, דרך ערוץ הטלגרם המזנק שלנו. כך תקבלו פוש על דיווחים חדשים, ותישארו צמודים. 
ואיפה צופים בכל הסרטונים של ד”ר גיא בכור? בערוץ הפופולארי שלנו ביוטיוב, הצטרפו גם אתם כחברים.כן, גם אני רוצה שקט נפשי, העשרה אדירה, וידע שהוא כוח. למינוי – כ א ן

כמה עולים הגיעו בחודשיים האחרונים, וכמה בסך הכל? ואלס העלייה

לחצו כאן, כדי לקבל התראות למייל האישי על מאמרים חדשים ועדכונים קצרים

חדש: נס פך השמן: הגז הישראלי לשיא? כל כך הרבה מתרחש מאחורי הקלעים

פרק ראשון מסידרה חדשה, שצפויה להיות בת עשרות פרקים. רק בשביל זה כבר כדאי להיות חברים במועדון ג’יפלאנט פריים:

לעוף על בקביק: סוד מספר 1 להצלחה, שבלעדיו פשוט אי אפשר

ימי אמריקה האחרונים ב”עיראק”: ביתו של ראש ממשלת “עיראק” הופצץ בנסיון התנקשות. מי ביצע?

הסרט שהוא בית ספר להכרת ה- PC, ולהתגוננות ממנו, הגיע לרבע מיליון צפיות. ואיך הוא יגיע כל בית בישראל?

הטמפל שהתרוקן, חייה ומותה של ה”רפורמה” ביהדות. במאמר הזה הכל פתאום יתחיל להתחבר