טיהור בחסות אובמה: זאת המורשת?


מאת ד”ר גיא בכור 


 


לאחר שהממשל האמריקני נותן את ידו בשתיקה לטיהור האתני שנעשה לסונים בעיראק, הוא עושה את אותו דבר גם בסוריה. בשעה שאתם קוראים מאמר זה, ממשיכים בשאר אלאסד, הרוסים, האיראנים וחיזבאללה להחריב ערים סוניות שלמות בסוריה, תוך גירוש עשרות אלפי תושביהן. מפציצים כבדים של רוסיה משטחים שכונות שלמות בשיטת האדמה החרוכה, וזאת כדי לאפשר לכוחות השיעיים להשתלט עליהן. ועדיין, יכולת הצבא של אסד ירודה, שאפילו עם כיסוי אווירי אדיר, הוא מתקשה לבצע את ההשתלטות.


חומס, העיר השלישית בסוריה כבר חרבה עד היסוד, ותושביה נטשו אותה, ועכשיו מושמת העיר הגדולה והחשובה בסוריה, חאלב, במצור דומה. זה אומר הפצצות יומם ולילה, עד נטישת תושביה וכניעת הסונים. מאז מלחמת העולם השנייה לא נראו אכזריות וחורבן כאלה, והכל בשתיקת הממשל של אובמה וקרי, מדינות אירופה והאו”ם. כל הגורמים שרגילים לצווח עד השמיים על כל מבנה ישראלי חדש ביהודה ושומרון. אך טיהור של מליונים, זה כנראה לא ממש חשוב להם.


חומס, 2016: עיר הרוסה, חרבה, נטושה. כמו תפאורה של סרט בדיוני, אך לא, זו המציאות.

נרשמים לקבל התראות למייל האישי על מאמרים חדשים באתר – כאן

החמורה ביותר היא שתיקת האמריקנים, שנוח להם שפוטין עושה את העבודה המלוכלכת, ואז להביא את המורדים הסונים כנועים להסכם עם משטר אסד. כך חוזר ג’ון קרי אל חביבו משכבר הימים, בשאר אלאסד, לאחר שעשה סיבוב של 360 מעלות. אך מי שחושב שטיהור הסונים, החרבתם וגירושם יביאו אותם כנועים למשא ומתון, טועה. זה רק ייצור נקמות לעוד מאה שנים, ולחורבן גדול יותר. במקרה כזה הארגונים הקיצוניים ביותר, כמו דאעש וג’בהת אלנוסרה, רק מתחזקים, שכן אין גורם סוני אחר שינקום.


ניתן לשאול, מה האמריקנים יכולים לעשות? נתחיל עם זה שיעשו משהו, והרי ממשל אובמה לא מפסיק לדבר על “רמת החיים” בעולם האסלאם. אך מה בדבר “חיים”? מזמן היה צריך לקום איזור בצפון סוריה, שיקלוט מאות אלפי פליטים סורים, איזור שבו המפציצים של בשאר ושל הרוסים לא יגיעו, אך אפילו זה לא נעשה. ואולי פוחדים האמריקנים מן הרוסים? הלקח שממשל אובמה השריש הוא של כל דאלים גבר, והכל מותר בעולם. צפון קוריאה מתריסה? לא נורא, מה שמעודד אותה עוד יותר, וכך גם את הרעים האחרים.


אובמה, חתן פרס נובל לשלום, וקרי חשבו שאם ייכנעו לדרישות איראן, היא תתייצב לצידם, ותעזור “לפתור” את בעיית סוריה ועיראק, אך ההיפך קרה: האיראנים הפכו לגורם דורסני, שמנסה לכונן מחדש איזו אימפריה שיעית איזורית, והאש העדתית רק התגברה. האיראנים אינם הפיתרון, הם הבעיה באיזור.


ומה לנו הישראלים, ולזוועות האלה בסוריה? ראשית, כואב הלב לראות מאות הרוגים כתוצאה מן ההפצצות של הרוסים ובשאר, ילדים מתחת לקורות בטון קורסות, ואומללות גדולה, אפילו שאלה האויבים שלנו; שנית, ה”פלסטינים” חיים כבר עשרות שנים מאיזו “נכבה” שנעשתה להם, אך מה בדבר זוועות חמורות פי מאה? אם זה לא ישראל, אז זה לא מעניין? הכל פתאום מקבל פרופורציות ומידתיות; ולבסוף והחשוב מכל, מחר זוועה כזו יכולה לקרות גם לנו, באיזור האכזרי הזה של העולם. הרי אותם גורמים מערביים רוצים שנוותר, שנמסור, ושנתמסר. היה וחלילה נבצע טעות אחת, ונכניס פנימה את גורמי הטרור הזה, ערי ישראל ישלמו את המחיר, וסוריה תהיה כאן. אנו מביטים בזוועות בסוריה, וחושבים על עצמנו, ומי שבטחון ישראל באמת חשוב לו, חייב להבין זאת.


(פורסם בידיעות אחרונות, 11.2.16)


עוד מאמרים קצרים של ד”ר גיא בכור

בריאה מול בריאה, אש מאש: המזרח התיכון נולד מחדש

מי שעדיין לא הצטרפו למועדון ג’יפלאנט מוזמנים להצטרף כאן: