ישראבלוף

אם יש דבר שמקומם אותי, זו הפגיעה באינטליגנציה של הציבור הרחב. פעמיים בשנה (בעבר זה היה פעם בשנה, אך למה לא לחגוג פעמיים?) מתפרסם בארץ מה שמכונה “דו”ח העוני”, מטעם המוסד לביטוח לאומי, וכמובן שכלי התקשורת עטים עליו, ומצקצקים בלשונם בצדקנות: 1.6 מליון עניים יש בישראל, כמעט מחציתם ילדים. מעבר לעובדה שבכך הם מציגים את ישראל כסדום ועמורה, וגורמים לנו נזק עצום בעולם, מדובר פשוט בהטייה, שהגיע הזמן שהציבור שלנו ידחה אותה, ושכמותה.


 


איני בא לטעון שאין עניים בישראל, יש, כמו בכל מקום אחר, וזו תופעה חמורה, שיש לטפל בה ולמגר אותה, ואני מתכוון לכך. אלא שנתוני “דו”ח העוני” מסלפים את האמת, ורחוקים ממנה מרחק רב. מדוע?


 


נתוני הדו”ח נשענים על הנתונים המדווחים למס ההכנסה ולביטוח הלאומי. אך הם אינם כוללים את ההכנסות הבלתי מדווחות, מה שמכונה ההון שחור, שבישראל הן מגיעות למליארדים של שקלים בשנה, לא פחות. במילים אחרות יכול להיות אינסטלטור, חשמלאי, עורך דין, מרצה או בעל כל מקצוע חופשי אחר, שידווח על הכנסה אפס, או על הכנסה של נניח 4,500 ₪ לחודש, בשעה שהרוויח, נניח 15,000. לפי נתוני מדינת ישראל הכנסה של פחות מ- 4,933 ₪ לארבע נפשות, זו משפחה מתחת לקו העוני. אלא שאותו אדם הרוויח יותר מרבים אחרים! הנה לכם, בפשטות, ההטייה.


 


רמת העלמות המס בישראל היא עצומה, ולכן נתוני הביטוח הלאומי רחוקים מהמציאות, שכן הם אינם כוללים את ההון השחור.


חלק משמעותי מן העוני נמצא בישראל, לפי הביטוח הלאומי, בשני סקטורים: החרדים והערבים. בשני הסקטורים האלה עובדים כמעט אך ורק “במזומן”, פשוט כי חלק גדול מן הכסף הוא שחור. רבים מאוד עובדים, אינם מדווחים למס הכנסה, וכך מרוויחים פעמיים: אינם משלמים מס, ומקבלים קיצבאות כמובטלים או עניים. כך המדינה מפסידה פעמיים.


 


אתן לכם דוגמא אקטואלית. אתמול פורסם בתקשורת שפקיד שומה פתח תקווה ערך ביקורת פתע של ניהול ספרים בעסקים בערים מרכזיות בגוש דן. התוצאה: לא פחות מ- 42% מן הנבדקים לא רשמו את כל ההכנסות שלהם. 42%! כמעט חצי! עכשיו אנחנו מתחילים להבין את מימדי ההון השחור.


 


מסקנה: יש להפסיק את פרסום נתוני הביטוח הלאומי בנוגע לעוני, שכן הם מנותקים מן המציאות, מה גם שיש להם מגמה פוליטית ברורה, וכולם מבינים למה הכוונה.


 


הצעה לסדר: איך לפתור “במטה קסם” את בעיית העוני בישראל? להוריד את שיעורי מס ההכנסה. כבר כתבתי על כך בעבר. כאשר שיעורי המס יורדים והאכיפה עולה,  לא ישתלם לרבים להעלים. כך תרוויח המדינה הרבה מס חדש שלא שולם בעבר, ותכפר בכך על “הפסד” ההכנסות כתוצאה מירידת שיעורי המס; תמשוך לפה הרבה השקעות, חברות ועולים; ואני מבטיח לכם, הפלא ופלא… גם שיעור העניים יצנח מאוד.

אתה הבנת את זה, ברוך??