כדור הארץ לממשלת ישראל… הלו?


מאת ד”ר גיא בכור

הדיו עדיין לא יבשה על דו”ח ועדת וינוגרד, ולמעשה שום דבר מהותי מהמלצותיה לא יושם. וקודם כל כוונתי לרצינות שבה יש להתייחס לאיומים סביבנו, לנתח, לתכנן ולבצע. דרך קבלת ההחלטות אצלנו ממשיכה להיראות כמו אלתור אישי וחובבני, אם בכלל.


 


מאז יום העצמאות חזרו הקסאמים והמרגמות ליפול על דרום הארץ, כאשר משמעות הדבר שחמאס מאותת שהוא כבר מוכן על טיליו והארטילריה שלו לעימות גדול עם ישראל. למצער, כוונתו להרחיב את מאזן האימה מולנו גם לגדה המערבית.


 


ומה עמדת ממשלת ישראל בעניין? האם היא צד לסכסוך? האם היא בכלל איתנו? שום מדינה ריבונית לא היתה מניחה לטילים ליפול על שטחה כאילו מדובר באדמת הפקר.


שר ביטחון לא קיים, ובעצם אף פעם לא היה קיים מאז התמנה, יש לו פריימריז, הוא עסוק. ראש הממשלה בעל רצון טוב, אך איפה הדיון, התוכניות והיישום? ושרת החוץ שאף פעם לא הצטיינה בעשיית יתר דורשת דיון. נו באמת, הרי את שרת החוץ, תכנסי דיון, ותחליטי. שר בממשלה אינו פובליציסט בעיתון או פרשן. הוא לא צריך לדרוש דיון. הוא צריך להחליט. והחלטות אין.


 


כמה כתבתי והזהרתי כאן על הסירוס הצפוי בממשל שלנו בשל הלחץ הציבורי-משפטי הנמשך. והוא הגיע. למעשה מקבל החלטות יימנע היום מכל החלטה, ברצותו לשמור את עצמו נקי. זה לא הולך כך, בכל שיטת מימשל. מי שמבצע, מתלכלך. והגיע הזמן שנבין את זה. מי שנשאר נקי משמעות הדבר שהוא פשוט לא עושה דבר. לא בשביל זה הוא נמצא שם.


 


לגופו של עניין, כמה התהליכים מתחוורים בבירור בסוף השבוע:  1. אבו מאזן הפך להיות סטטיסט. אמנם הוא נפגש עם ראש ממשלה אסמאעיל הנייה, אך האחרון כלל אינו מתחשב בעבאס. לדוגמה, האמריקנים הציעו עכשיו תוכנית לצעדי ביטחון הדדיים, לפיה ישראל תסיר כמה מחסומים מרכזיים, והפלסטינים יפסיקו לשגר טילים על ישראל. לכשעצמה זו תוכנית שערורייתית, שכן הפלסטינים יפסיקו לשגר טילים, אך הם לא מסכנים את עצמם. הישראלים יסירו מחסומים ויחשפו את עצמם לטרור מתאבדים מחדש. אלא שהנייה פשוט אינו מעוניין בתוכנית, ודובריו אמרו כי יכשילו אותה “בכל מחיר”.


  2. ממשלת האחדות הפלסטינית היא ממשלת חמאס. הממשלה מתיצבת לחלוטין מאחורי עמדת חמאס, למשל בנושא התוכנית הביטחונית. אין שום הבדל בינה לבין חמאס. אפילו שרי הממשלה שהם מן הפתח הפכו לקיצוניים. למשל, סגן ראש הממשלה, איש פתח ומקורבות של ערפאת, עזאם אלאחמד, קובע כי אין שום מקום לנורמליזציה עם ישראל, כל עוד לא קיבלה את התוכנית הסעודית. זו עמדת איש פתח, לא חמאס.


  3. התוהו ובוהו הביטחוני ברשות כולה הולך ומעמיק. הוחלט בממשלה על תוכנית למניעת המערבולת הביטחונית, אך היא לא מיושמת. שר הפנים הפלסטיני, המקורב לחמאס, האני קוואסמה התפטר מתפקידו, אך כיוון שלאיש כבר לא אכפת שם, הוא ממשיך לבוא לישיבות הממשלה, בלי סמכויות. פתח בולם אותו מלמעלה, הוא מסכל את פתח, והתוהו ובוהו משתולל ברחובות, כל דאלים גבר. אין דין ואין דיין.


  4. ממשלת ישראל נמצאת על זמן שאול בכל נוגע למערבולת הטרור ברצועת עזה. כל המתנה תגבה מאיתנו בסופו של דבר מחיר גבוה יותר.

    מאמרים נלווים: בספינת השוטים       חטא על פשע       לצפות מציפי   
    ההולכים למות…