לאן נעלמו הפלשתינאים של לבנון?

מאת ד”ר גיא בכור

 

לאחר שעניין “ירושלים” התברר כהפחדה פיקטיבית בת עשרות שנים – עוברים עכשיו להפחדה הבאה, “הפליטים”, וגם כאן תדהמה.

במשך כמה חודשים הסתובבו פוקדים מטעם ממשלת לבנון ב 12 מחנות “פליטים” פלשתינאים במרחב הלבנוני (הגדולים שבהם: סברה, שתילא, רשידייה, מיה-מיה, עין אלחילווה, נאהר אלבארד ובדאווי), וכן ב 156 ריכוזים פלשתינאים נוספים בלבנון. המטרה: לפקוד את הפלשתינאים לראשונה זה 70 שנה, ולספור אותם. ממשלת לבנון עשתה זאת בתיאום ובהסכמה עם נציגי המחנות, במה שכונה “ועדת הדיאלוג הלבנוני-פלשתינאי”, אך האחראית והמממנת היא ממשלת לבנון של סעד אלחרירי.

התוצאות התפרסמו רשמית בחודש דצמבר האחרון, והם היכו בתדהמה את כל הגורמים, גם בשל ההשלכות הדרמטיות.

על פי נתוני אונרוו”א הרשמיים נמצאים בלבנון 469,000 פליטים פלשתינאים, ולכן אונרוו”א מתוקצבת ממרכז האו”ם על המספר הזה, ואת הסכום היא מעבירה בדרך כלל לאחראים מטעם המחנות, שהפכו עם השנים לשכונות צפופות. זו היתה הציפייה גם ממפקד האוכלוסין.

והנה, דרמה: מספר הפלשתינאים הנמצאים עכשיו בלבנון, נכון לדצמבר 2017 הינו – 174,422 בלבד (מקור – כאן). עוד נמצא שבשטח הלבנוני שוהים 18,000 פלשתינאים שברחו מ”סוריה”. המספר הזה שימח את הלבנונים, שבעצם אין להם בעיה דמוגרפית בלתי פתירה, כמו שחשבו. הסונים שמחים, משום שאפשר ליישב עקרונית את הפלשתינאים האלה, מפני שרובם ככולם סונים (יש אחוז נוצרי זעיר); והשיעים שמחים, משום שגם אם הם יישובו במסגרת מה שנקרא “תווטין”, הם לא ישנו כלל את המאזן הדמוגרפי.

כאשר פנו אל נציגת אונרוו”א בלבנון, לברר מה הם אומרים על הפער הגדול היא ענתה: אצלנו רשומים כלל הנרשמים מכל השנים, אבל אין לנו את פירוט מי מהם נמצאים בלבנון. אם חלקם עזבו את לבנון – אין לנו מידע על כך.

מה שאומר ש”הבעיה” הפלשתינאית של “הפליטים”, היא לא כזאת בעיה. ראש הממשלה הלבנוני, סעד אלחרירי נטל אחריות בעקבות הדו”ח: “חובתנו כמדינה להתייחס לבעיות מהן סובלים הפליטים הפלשתינאים בלבנון”. שיתחיל באישורי עבודה ובזכות לרכוש נדל”ן. במדינת ההפרדה לבנון – במשך 70 שנה לא אפשרו את זה לפלשתינאים. אחר כך הוא גם יוכל לקלוט אותם, אם כך יורה לו הנשיא טראמפ. עכשיו מתברר שזה אפשרי בהחלט.

הנתונים “המפתיעים” גם בעיתונות הלבנונית באנגלית 

https://www.youtube.com/watch?v=oejFNlhT23A

מעטים, אבל עושים הרבה רעש. פירוט המלחמות בתוך מחנה הפליטים הפלשתינאי עין אלחילווה, בשנת 2017

 

הדמוגרפיה ERGO SUM

1 אז איפה כולם? מלחמת העולמות של המזרח התיכון נכנסה לשנה השמינית, והעוזבים כמובן היגרו, רובם ככולם לאירופה, מיעוטם לצפון ודרום אמריקה. בגרמניה לבדה היו בשנת 2006 80 אלף פלשתינאים, וזה עוד לפני “האביב הערבי” והקריסה. הערכה ריאלית שמספרם היום יותר מכפול. עוד נתונים על הגירת הפלשתינאים למערב ניתן למצוא במאמר שלנו – כאן.

מעכשיו אין לקבל עוד נתונים אחרים, כפי שאנשי מחמוד עבאס בוודאי ירצו להציג. יש מספרים רשמיים, המוסכמים גם על נציגי הפלשתינאים בלבנון.

2 בסוריה חיו לפני הקריסה כ- 300,000 פלשתינאים, רובם במחנה הפליטים הגדול ביותר, שהוא שכונה של דמשק לכל דבר, ירמוכ. אלא שכיום נותרו שם אלפים בודדים, והשכונה, החרבה כולה, נמצאת עדיין בשליטת דאעש, קילומטרים בודדים ממרכז דמשק. דאעש גירש את כולם, ואף מחק את בית הקברות הפלשתינאי שהיה קיים שם. אם רק 18,000 נמצאים בלבנון, הייתר כבר אצל מרקל או בסביבה האירופית.


זהו “מחנה הפליטים אלירמוכ”, חרב ונטוש כמו רוב שכונות דמשק, ואלה צילומים מלפני שלוש שנים. מאז הכל נחרב שבעתיים. ומי חולל את החורבן הזה, וטיהר את התושבים? בשאר אלאסד, שהפציץ את “המחנה”, עליו השתלטו מורדים סונים, צר עליו, והרעיב את האוכלוסיה, חלקה למוות. דאעש שולט שם היום, והוא אף הרחיב את אחיזתו שם (בשכונת קדם).

אבל כל זה לא מפריע לח”כים הסונים למחזר “נכבה” מזוייפת ובלויה, ולהתעלם מהנכבות הנוכחיות. הם אפילו מעריצים את בשאר וסוגדים לו, למחסל הפלשתינאים ב”סוריה”.

ואכן, גם בשאר אלאסד “עזר” להם לעזוב את “סוריה”, כי גם הוא לא רוצה אותם. קראו את המאמר שלנו על מלאך המוות ואגדת סמארה. במזרח התיכון הבעיות יכולות להיפתר לבדן, לא תמיד צריך להתערב ולהפריע. 


אמת ושקר: שקרים של עשרות שנים הפכו עם הזמן לאמת, והאמת הפכה ל”שקר”. זה הזמן לחילופי אמת ושקר, ומה שלא ייעשה עכשיו, אולי כבר ישקע בתהום האשליה, לעד.

זה הזמן לשינויים – אין לפחד. את כל העבודה אתם רוצים להשאיר רק לנשיא טראמפ?

לאחר סיום פרשת “ירושלים”, הגיע הזמן לסיים את פרשת “הפליטים”, וזה תפקידנו, לגשר מעל תהומות אוסלו.

3 אונרוו”א מתוקצבת עד היום על המספר של כמעט חצי מיליון בלבנון, מה שאומר שיש שם שחיתות אחת גדולה. אם המספר נפל כל כך, מי לוקח שם את הכסף? אונרוו”א מקבלת מימון מן האו”ם גם על הפלשתינאים שבסוריה, ומה קורה עם הכסף שלהם? ולכן צודק הנשיא טראמפ שחייבת להיות רוויזיה מוחלטת במספרים ובתקציבים.

אונרוו”א הוא ארגון מושחת, שיש לו אינטרס לנפח כמה שיותר את המספרים, שכן הוא מתוקצב על פי המספרים האלה. אם יודה שהמספרים צנחו, כך ייראה גם התקציב השנתי שלו. דומה הדבר לעמותות העוני בישראל, גם להן יש אינטרס לנפח את מספר העניים ככל האפשר.

4 מה שרק מאשר את שכתבנו על המספרים השקריים והמנופחים של הפלשתינאים ביהודה ושומרון ובעזה. בלבנון הם מעוניין שהמספרים יהיו נמוכים ככל האפשר, אך ברשות ובעזה הם רוצים שיהיו גבוהים ככל האפשר. וכבר כתבנו בהרחבה על השקרים הפלשתינאים, כיצד הם ניפחו את המספר, ובישראל אף היו כאלה שהאמינו להם.

הגיע הזמן למפקד אוכלוסין לערביי יו”ש, אך שייעשה בידי ישראל, לא בידי נוכלי הרשות. לפקוד את הערבים רק בשטחי C אנחנו בוודאי יכולים וצריכים לעשות, ולא באמצעות “המנהל האזרחי”.

עוד מאמרים קצרים, לחברי מועדון הפריים – במדור פנקס אקטואליה
 

5 יש לנו אינטרס אסטרטגי שייפתח מעבר של פלשתינאים מעזה – החוצה. הטוב ביותר יהיה מסדרון דרך מצרים. במצב כזה רוב דיירי עזה לא יחזרו לשם, אלא יתפזרו לכל עבר, כפי שקרה בלבנון, באופן מוכח, וכפי שקורה ביו”ש. אך אנחנו שומרים על המצור כאינטרס טקטי, במקום להשיג את האינטרס האסטרטגי הנכון מבחינתנו.

גם מאמר זה פורסם במקור לחברי מועדון ג’יפלאנט פריים, במדור “פנקס אקטואליה”, מאמרי אקטואליה קצרים כבונוס, “חצי מנה”, ועכשיו הוא נפתח לכל. לא הגיע הזמן להצטרף למועדון?

צופן ורסאי, וצופן הגירת הערבים מיו”ש, שנחשף

האם אם יהודייה כבר יולדת יותר מאם ערבייה?