לבנון הופכת לחזית נוספת בין ארצות הברית לבין סוריה ואיראן


המשבר הלבנוני סביב מחנה הפליטים הפלסטיני נאהר אלבארד מידרדר במהירות למשבר בינלאומי בין ארצות הברית לבין יריבותיה הגדולות במזרח התיכון: סוריה ואיראן. הפעם ישראל משקיפה מן הצד על ההידרדרות, אלא אם כן יכפו עלינו השיעים התערבות.


 


מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה הזהיר אתמול כי הוא מתנגד להמשך הסיוע האמריקני לצבא לבנון, כאשר את המעורבות האמריקנית הגוברת במשבר כינה “סכנה”. הוא הזהיר אתמול, בנאום לרגל שבע שנים ל”שחרור” דרום לבנון (דהיינו לנסיגת ישראל החד צדדית) כי אם צבא לבנון ייכנס למחנה הפליטים הפלסטיני הזה, יביא הדבר ל”סיבוכים קשים”. עוד אמר נסראללה כי כניסת הצבא למחנות היא “קו אדום”, שאם תתרחש תחייב “הרבה גורמים” לשקול את המצב אחרת. אילו התבטאויות קשות בהקשר הלבנוני. בתגובה הגיב השר הדרוזי מרואן חמאדה ש”נסראללה לא מפחיד אותנו. הצבא יעשה את מה שהוא אמור לעשות נגד הטרור הזה”.


 


בימים האחרונים החלו האמריקנים ברכבת אווירית של ציוד צבאי לטובת צבא לבנון, כדי שיוכל להכריע את המערכה נגד הטרור הפלסטיני/אסלאמי בצפון המדינה, דבר שחיזבאללה רואה, כמובן, כמופנה בסופו של דבר נגדו. כך נפתחת למעשה חזית נוספת בין ארצות הברית, דרך ממשלת לבנון, נגד איראן, לא רק במפרץ הפרסי ובעיראק אלא גם בלבנון.


 


מי עומד מאחורי המרידה בצפון לבנון? לכאורה זו אלקאעדה, אולי ארגונים פלסטיניים פורשים או אסלאמיים, אלא שמהכירי את המתרחש בלבנון שנים רבות, אני משוכנע שמאחורי הדברים עומד המודיעין הסורי, אשר מפעיל את הפלסטינים הללו.


 


סוריה, המאויימת קיומית מהקמת בית הדין הבינלאומי לחקירת רצח רפיק אלחרירי, יודעת שאם בית הדין הזה יוקם, הוא יאשים את בכירי המשטר שלה כפושעים בינלאומיים אולי אפילו את הנשיא בשאר אלאסד עצמו. ואכן, הלילה אישרה מועצת הביטחון את הקמת בית הדין, ואם הלבנונים לא יעשו זאת עד ל- 10 ביוני, הוא יוקם על ידי האו”ם. גם הרוסים הסכימו לנוסח הזה. זהו איום קיומי על המשטר בסוריה, ולכן הוא גורר את לבנון כולה למלחמה חדשה, כדי להאפיל על הקמת בית הדין; כדי לנקם בלבנונים; וכדי להגיע לדילים עתידיים אפשריים, למשל הפסקת המלחמה תמורת ריכוך ההחלטות. זו דרכם של הסורים בלבנון זה עשרות שנים, והלבנונים יודעים זאת, ולמרות הכל ממשיכים. היו אלה השר הדרוזי ווליד ג’ונבלאט ואחרים, שאישרו כי הם יודעים שסוריה עומדת מאחורי האלימות הקשה בצפון המדינה. השבוע נהרגו בפרץ האלימות בצפון לבנון 33 חיילים לבנונים ו-25 קיצונים פלסטיניים.


 


כך נכרכים יחד איראן, סוריה, הפלסטינים כנגד ארצות הברית ותומכיה, גם בלבנון. זהו חלק מן המערכה הגדולה של ארצות הברית במזרח התיכון נגד הציר השלילי איראן-סוריה-פלסטינים.ההתגלות
 


סוריה גוררת את לבנון גם למלחמת עדות חדשה, כאשר בהודעת וידאו מזהיר ארגון “אלקאעדה פי בילאד א-שאם” (אלקאעדה במדינות הלבנט) כי בכוונת ארגונו לחסל את הקיום הנוצרי במדינה. “שום נוצרי לא יישאר בטוח עוד בלבנון”, הזהיר “המפקד הצבאי” של הארגון, “כמו שאתם מכים (בנאהר אלבארד) ככה תוכו”, הזהיר. אין אילו איומים בעלמא. השבוע כבר ארעו שלושה פיגועים בריכוזים אזרחיים נוצריים במרכז לבנון.


זו התפתחות שלילית מאוד בהקשרה של לבנון שהשתקמה ממלחמת העדות, ואני מריח קשר סורי גם מאחורי ההתפתחות הזו. סוריה תמיד ידעה לשחק ברגישות העדתית בלבנון לטובתה.
הנוצרי האחרון


מבחינת ישראל אילו בסך הכל התפתחויות חיובית, למרות המימד האלים שלהן, שכן חיזבאללה הולך ומסתבך עם צבא לבנון, שהתעצם מאוד בשנים האחרונים, ועם ארצות הברית. הסיכוי לפרוץ מלחמה פנים לבנונית גודל, ולישראל אין שום קשר לעניין. חיזבאללה שומר על נוכחותו המזויינת כי הוא מנהל לכאורה מאבק נגד ישראל. איזו לגיטימציה תישאר לו אם את הכוח הצבאי שלו יפנה כנגד המדינה הלבנונית עצמה? ואכן, בלבנון כבר פרץ הויכוח האם חיזבאללה משרת את לבנון או רק את העדה השיעית שלו, ולכן יש לפרקו. מצב זה מחייב את ישראל לכוננות ולמעקב קרוב, שכן בשלב זה או אחר עלולים השיעים לערב אותנו, כדי לזכות בלגיטימציה מחדש.מאמרים קשורים:
נסראללה בצרות 

   

הצגה בגבול הצפון

פוטש נגד ההיסטוריה