למה בכל מלחמה עתידית – נפסיד


מאת ד”ר גיא בכור

ושוב ועדת וינוגרד בכותרות, ושוב מדובר ב”לקחי מלחמת לבנון” האחרונה. הצבא כבר הודיע שהוא את לקחיו כבר יישם, והוא ערוך ומוכן. באמת? דווקא העולם הערבי כבר יישם את לקחיו שלו, אך לא אנחנו.


 


מלחמת יום כיפור היתה המלחמה הקונבנציונלית האחרונה, וכמוה לא תחזור עוד. מלחמה שבה נלחמים חיילים נגד חיילים, טנקים מול טנקים בחזית מרוחקת, מלחמה שיש בה חזית ועורף ברורים ומוגדרים; מלחמה שבה נשמרים חוקי המלחמה הבינלאומיים, ויש שבויים הנופלים אגב מלחמה, לא נחטפים בלי מלחמה. אלא שהעולם הערבי הסיק ממנה וממלחמת ששת הימים שקדמה לה לקח ברור: בעימות צבאי רגיל של טנקים מול טנקים, ומטוסים מול מטוסים – הוא יפסיד תמיד. היכולת הצבאית האנושית והטכנולוגית שלנו עולה על זו הערבית, ויעיד על כך הפיאסקו הנורא שחטף חיל האוויר הסורי בקיץ 1982 כאשר כמעט כולו הושמד ללא מטוס אחד אבוד לצה”ל.


 


העולם הערבי יישם את הלקח שלו: לא עוד מלחמות קונבנציונליות. שימו לב שמאז 1973 אנחנו לא מנצחים בשום מלחמה, וזאת משום שהעולם הערבי עבר כבר לסוג מלחמה אחר, ואנו לא הרגשנו בכך.


 


במלחמה החדשה לא נלחמים בנו חיילים, אלא אזרחים, המשמשים גם כלוחמים.  אנו כבר לא עומדים מול צבא ומדינה אלא מול ארגונים נזילים, שמותר להם הכל. פעם הם אזרחיים, פעם הם צבאיים. פעם הם כפריים שלווים ופעם טרוריסטים אכזריים. זו היתה שיטת הוייטקונג. הארגונים הללו מושכים את צה”ל המגושם, הבנוי למלחמה קונבנציונלית, לעומק הטריטוריה הערבית האזרחית, והוא שוקע שם, במחנות העוני והיאוש, ואיתו גם מדינת ישראל. כך מתישים אותנו. זו שיטת מלחמה מתוחכמת, שבה האופי הדמוקרטי שלנו מנוצל לרעתנו, שבה אנו בעצם נלחמים בעצמנו במן קניבליזם מחריד.


המלחמה האחרונה הוכיחה כי כוונת אותם ארגונים גם לערב את האוכלוסיה האזרחית שלנו, בהפצצות טילים, והתסריט הזה עוד עלול לחזור על עצמו. במילים אחרות, אין לנו שום סיכוי לנצח בשום מלחמה עתידית, שכן תם עידן המלחמות הרגילות, והחל עידן המלחמות המחופשות, הנחבאות מאחורי אזרחים. לצבא ארצות הברית המהולל לקח מספר ימים לכבוש את עיראק, ואז הוא שקע לשנים בטרור בלתי נפסק.


 


הצד השני מרוויח בכל סיטואציה. אם צה”ל נכנס לתוך מחנות הפליטים הנזק הפוליטי והתקשורתי בעולם הוא עצום. אילו ארגונים בלי אחריות, ולכן סבל האוכלוסיה שלהם נתפס בעיניהם גם כן כניצחון, שכן סבל פלסטיני או לבנוני מצטלמים נהדר בעולם. וגם סבל האוכלוסיה הישראלית הוא ניצחון, שכן בכך שברו את תורת הלחימה הקלאסית של צה”ל, השואפת להרחיק את המלחמה למחנה האוייב. לכך תוסיפו את דעת הקהל הישראלית הנרגנת, שואפת הנקם במנהיגיה שלה, ואת התקשורת המנפחת-כל, שואפת ועדות החקירה, והנה לכם התוצאה: בכל מצב נפסיד. אין טעם עוד לצאת למלחמה, שכן התוצאה ברורה. אין זו שאלה של הרתעה. זו שאלה של שינוי תפיסת המלחמה.


 


זו בדיוק התובנה שנשיא סוריה בשאר אלאסד הסיק לאחרונה. אין צורך בטנקים חדישים או במטוסים מודרניים. יש צורך בטילים קצרי טווח, כדי להוריד את האוכלוסיה בישראל למקלטים. העורף הפך חזית. החזית של פעם מיותרת. לכן המלחמה האחרונה לא היתה מלחמת צבא הגנה לישראל. ההיפך, ישראל האזרחית שימשה להגנת הצבא.


 


מצב חדש זה בתולדות המלחמה, יכול היה להימנע אם חוקי וכללי המלחמה הבינלאומיים היו משתנים, אך בשל סיבות גלובליות, הם אינם מדביקים את השינוי. כך נותרו הדמוקרטיות כפופות לכללים, למשפט ולמוסר, בעוד שלארגונים האסלאמיים הללו הכל מותר. זו המלחמה הצינית והאכזרית מכל שידענו עד היום. עכשיו אתם מבינים מדוע אני אומר שצה”ל לא הפיק דבר. מדובר כאן על שינוי מוחלט של תורת הלחימה, בלי לפגוע בקיים.


 


מה אם כן ניתן לעשות? יצירת כללי הרתעה חדשים, אכזריים הרבה יותר כי אין ברירה, וכן הפיכת חלק מצה”ל לצבא גרילה הפועל באותן שיטות שבהן לוחם האוייב. אלא שכאן בוודאי יתערב בג”ץ בהפעלת עדאלה ודומיו, בסירוס עצמי. כבר אמרתי כאן שאין לנו, בעצם, שום סיכוי לנצח? אלא אם כן נתעשת, ומהר.


 


יש עוד דבר. המלחמה משתנה כי היא מעוגנת כיום בתוך מהפיכת המידע העולמית. אינסוף ערוצי תקשורת, אינטרנט, טלוויזיה, בלוגים, סלולרי ועוד. מלחמה שאינה מוכרעת בנוקאאוט בשדה הקרב, תוכרע בתקשורת.


הבא נבחן מהן הזירות הצבאיות האפשריות מבחינת ישראל? סוריה, חיזבאללה, חמאס ואיראן. ארבע זירות שהפרמטרים שלהן די ידועים. מדוע שלא נכין כבר עכשיו את “ספר תודעת המלחמה הבאה” בכל זירה? הרי אנחנו די יודעים מה עלול לקרות. מה שאני אומר אפשרי רק בעידן הזה ומעולם לא היה אפשרי בעבר: שהתודעה תיקדם למציאות. לא המציאות בשטח תקבע את התודעה אלא התודעה שהוכנה מראש תקבע מציאות בשטח. זה אפשרי. אם אנו יוצרים את התודעה כבר עכשיו, יש אפשרות לנצח. בעולם של אינסוף אמיתות, ינצח מי שקונצנזוס התודעה יקבע כי הוא ניצח. ועל זה יש מידה לא מעטה של שליטה מקדימה.

איך יוצרים את התודעה הזו? על כך, בסידרה “למכור את ישראל”.