לנווט עם אצטרולב: משטר אובמה הלך לאיבוד באיראן

[face-book-like]   
מאת ד”ר גיא בכור

זה אולי מפתיע בכל הנוגע להיסטוריה של הניווט, אך עד למאה ה- 18 זה היה בלתי אפשרי למלחים ולחוקרים לקבוע את המיקום המדוייק שלהם בים. כיום, בעידן הטכנולוגי של הג’י.פי.אס (
Global Positioning System) הדיוק הוא של כמה מטרים, אך ההיסטוריה האנושית היא, בעצם, ניחוש בניווט.


אחד המכשירים שסייעו מאוד ליורדי ים לנווט במשך 2000 שנים הוא האצטרולב, שאינו מסתורי כלל. מי שהמציאו אותו היו היוונים ההלניסטים (במאות השלישית או השניה לפני הספירה) (אסטרו ביוונית – כוכב, לַב – לקחת), והמוסלמים באירופה שכללו אותו, בעיקר לצורך אסטרולוגיה. משם הוא חדר גם לשימוש נרחב באירופה הנוצרית, למשל בידי קולומבוס, שהאצטרובל לקח אותו דווקא לכיוון הפוך.


בעיקרו זהו מד זווית עשוי עץ דק, ואחר כך עשוי מנחושת. כיצד משתמשים? מחזיקים את העיגול המתכתי מול הפנים ומאפסים עם קו האופק. מאתרים נקודה שמימית מוכרת, בעיקר השמש או כוכב ידוע, ומסובבים את המחוג עד לאותה נקודה בשמיים, ומוצאים את הזווית. בשלב הזה הופכים את המכשיר ומתגלה רשת, שנעה באופן מיכני עם סיבוב המחוגים בצד השני. באמצעות הפניות הרשת הזו ניתן לחשב את קו הרוחב (latitude), כלומר צפונה או דרומה לקו המשווה (כל מעלה שווה ל- 111 ק”מ), ניתן לאתר את השעה, את 12 המזלות, ואת מישור המילקה, כלומר את המישור הגיאומטרי המכיל את מסלול כדור הארץ סביב השמש). ניתן לאתר את חוג הסרטן ואת חוג הגדי, כלומר את קווי הרוחב שרק ביניהם השמש עשויה להיות בזֶנית, וכך התנהלו העניינים אלפיים שנה.


לפנינו בעצם מכונת חישוב אסטרונומית, אבל צריך לדעת להפעיל אותה, ויש איתה בעיה.


 


1 ההתגייסות הפומבית הראשונה של משטר אובמה לטובת משטר האייתולות התרחשה בשנת 2009, כאשר באופן הפגנתי התעלמה וושינגטון מן “המהפיכה הירוקה”, שבה יצאו מליוני מפגינים נגד משטר האייתולות, למרות שהנהיגו אותה אישים מן הממסד כמו מיר חוסין מוסאוי, מהדי כרובי ומוחמד חאתמי. מאז המהפיכה באיראן בשנת 1979 לא נראו כמויות כאלה של מליוני מפגינים נזעמים נגד משטר האימאמים, אך כאמור ארצות הברית בחרה לשתוק. די היה באימרה של אובמה כדי להוציא עוד מליונים לרחובות, אך הם המתינו לראות האם יש תוחלת למהפכה, וכשהתמיכה האמריקאית, שכה חיכו לה, לא הגיעה, ויתרו.


כולנו זוכרים, עדיין, כיצד היה זה ג’ימי קרטר שהעלה לשלטון את המהפכה האסלאמית באיראן, כך שלהמשיך ולתמוך במהפכה הזו היה אך טבעי לתלמידו אובמה. האמריקנים גם אז וגם עכשיו, עם הצד הלא נכון.


 


2 קרש ההצלה השני הגיע בשנת 2013, כאשר המשטר הגיע כמעט לסוף דרכו, עם סנקציות כלכליות שחנקו אותו, על סף תסיסה המונית. ושוב, היה זה משטר אובמה שנחלץ לטובתו, עם מה שמכונה “הסכם הביניים”, שבו הוא מעניק לו הנשמה מפה לפה, למרות שהצנטריפוגות ממשיכות להסתובב. יותר מכך, הסכם הביניים של ג’והן קרי החזיר את איראן להיות חברה מכובדת במשפחת העמים, והעניק לה את הלגיטימציה הפוליטית והכלכלית, שנשללה ממנה. היום מחפשים את קרבתה של טהראן, אם כי משטר הסקציות עדיין לא קרס. אך לגיטימציה? שרי חוץ אירופיים כבר רצים לשם, אולי יזכו באיזה חוזה נפט עתידי. האשמי רפסנג’אני הודה לפני כמה חודשים ש”היינו על סף התהום”.


 


3 משטר אובמה ממשיך ומתעלם מן ההתפתחויות האופוזיציוניות המרתקות מחוץ לאיראן. השבוע שוב התכנסו בפאריז נציגים של מאות ארגוני אופוזיציה למשטר האייתולות לכנס ענק של התארגנות, כולל נציגים שהגיעו מאירופה, צפון אמריקה ואסיה, בקריאה להתאחד ולהפיל את המשטר בטהראן.

 

 

קשה להתעלם מכינוסים כה אדירים, כפי שאנחנו רואים כאן מפאריז בחודש יוני האחרון, בהשתתפות כמאה אלף בני אדם ועם דגל איראן המלוכנית, אך בבית הלבן מתעלמים. אנו רואים כאן את מנהיגת מחתרת “מוג’אהידין ח’אלק”, מריים רג’אוי, המתקבלת בידי הקהל כגיבורה, וכמועמדת לנשיאות איראן החדשה. מעולם לא היתה האופוזיציה באיראן מאוחדת כפי שהיא כיום, כאשר היא ללא ספק מציבה הבטחה לשיתוף דמוקרטי ועדתי. ג’והן קרי מנסה לדחוף בכל הכוח את האופוזיציה הלאומית הכושלת למשטר אסד, אך מהאופוזיציה האיראנית הוא פשוט מתעלם. הצרפתים הם אלה שמקדמים אותם, לזעמם של שני המשטרים, האיראני והאמריקני. בסוף דבריה מקווה רג’אוי שמחלקת המדינה האמריקנית תשנה את מדיניותה.


רק בתקופה האחרונה, ולאחר השתדלות גדולה, הסכימה ארצות הברית להסיר את שמו של הארגון מרשימת ארגוני הטרור, וכך עשתה גם אירופה. רג’אוי מסתובבת בכל רחבי אירופה, וזוכה לתמיכה גדולה, אך לא במישטר האמריקני. מעולם לא היתה הקרקע בשלה להפיכה משטרית באיראן כמו עכשיו, אך דווקא האמריקנים בולמים זאת.

 


גם היהדות שחייתה במרחב המוסלמי-באירופה השתמשה באצטרולב, למטרות אסטרונומיות ואסטרולוגיות גם יחד. ב”ספר הישר” (המאה ה- 11) הוא נקרא “משטר הכוכבים” (איוב, ל”ח, ל”ג), ויש בכך גם רמז לאסטרולוגיה (שמה בספרות העברית הקדומה: “משפטי הכוכבים”). האם מותר “לטלטל” את האצטרולב בשבת? הרמב”ם כנראה אסר זאת, אך הרשב”א, “שולחן ערוך” והרמב”ן התירו, ומהוויכוח הזה אנו למדים שהשימוש במכשיר היה נפוץ מאוד.


 


4 מי שמתיימרת לעקוב אחר דיכוי מיעוטים וזכויות אדם, מתעלמת לחלוטין מן העריצות של משטר רוחאני באיראן, הרי זה בדיוק אותו משטר כמו של אחמדינג’אד, משטר ה”ולאית פקיה” של עלי ח’מנאי. מאז עלה לשלטון הנשיא החדש באיראן זינקו ההוצאות להורג, לקצב של שניים ביום. רובם אסירים פוליטיים, שנטען שהם סוחרי סמים. ההוצאות להורג בתלייה הן פומביות בפארקים ציבוריים, לעיני צופים רבים, ובאמצעות מנופים. הדיכוי של המיעוטים האזרי, הבלוצ’י והכורדי שובר שיאים, עם אלפי מעצרים, אך למערב ובעיקר למשטר אובמה זה בכלל לא מפריע. ההיפך, זה שומר על היציבות. הפרסים כובשים בפועל את חבלי האזרים, הכורדים והבלוצ’ים, אבל זה לא “כיבוש”, חלילה.

למדור הקריקטורות של מושיק גולסט בג’יפלאנט

הרצאה של ד”ר גיא בכור באירוע העסקי שלך 

5 משטר אובמה מוכן לריב באופן פומבי עם העם האמריקני, למען איראן, עד כדי כך הגענו. הנשיא ברק אובמה הודיע שיטיל וטו אם יחודשו סנקציות על איראן (מדובר בכל מקרה על סנקציות בתום חצי השנה של הסכם הבינים, אך גם לכך הוא מתנגד). ומי מטיל את הסנקציות? הקונגרס, שהוא בא דברו של העם האמריקני. על כך זכה אובמה לברכות אצל משטר האייתולות, שבעצם לועג לעג מר לקרי ואובמה.


 


 מה הבעייה באצטרולב? שהוא מראה רק את קווי הרוחב האופקיים, אך לא את קווי האורך, האנכיים. איך היו פותרים זה שאלת המיקום? הפליגו צפונה או דרומה עד לקו הרוחב הרצוי, ואז ניסו להפליג מזרחה או מערב, לפי האינטואיציה של הקברניט, לאורך קו הרוחב עד לייעד, או חזרה לכיוון ההפוך. במילים אחרות, כלי הניווט לבדו לא היה מספיק, ולקברניט היה עדיין מקום מכריע.


קשה למצוא תפנית כה חדה במדיניות החוץ האמריקנית, כמו התפנית אל מול איראן. מילא אם היתה זו תפנית שתוצאותיה חיוביות, אך איראן ממשיכה להיות הגורם ההרסני ביותר במזרח התיכון, ויחד איתה היא מושכת גם את קרי-אובמה, אל ההתרסקות. מי שבוחן את איראן רק לפי שאלת “הגרעין” משאיר בעצם על כנה את הסכנה האיזורית של המדינה הזו, ואולי בעצם מנציח אותה. הוא בוחן רק את קווי הרוחב, בלי קווי האורך. 


6 ואכן, משטר אובמה מתעלם מן ההשתוללות של משטר האימאמים גם בעיראק, בסוריה, בלבנון, בעזה, בתימן ובמפרץ הפרסי. ככל שמצבם הכלכלי משתפר, מידת החתרנות האיראנית במקומות האלה גוברת. איראן היא היום כוח צבאי של ממש בקרבות המרים בסוריה, יש לה שם חיילים, יועצים ובעיקר הרבה מאוד כלי נשק, אספקה וכסף. איראן היא היום הכוח שמנהל את עיראק, ויחד עם ידידיהם מן הבית הלבן, שניהם תומכים בראש הממשלה השיעי של עיראק, נורי אלמאלכי. ברור שהניווט הזה מטריף את סעודיה ואת יתר הישויות הסוניות במזרח התיכון.


איראן היא לא רק קווי רוחב, יש לה גם קווי אורך מסוכנים.
מיהן הערים האירופיות הגדולות – שיהיה בהן רוב מוסלמי בטווח של 7-10 שנים? זה חשוב.  כדי להנות מן המאמרים המיוחדים של האתר, כדאי להצטרף אל מועדון Gplanet Prime. המינוי הינו לחצי שנה או לשנה. במסגרת המינוי קוראים את כל המאמרים הסגורים שפורסמו עד היום, וממשיכים קדימה לתקופה נוספת. ניתן לקרוא את תנאי הרישום ולהירשם – כ א ן
 
איך שולחים את המאמר הזה לחברים? יש כפתור “המלץ לחבר”, בתחתית המאמר. הדרך הטובה, האישית והמהירה ביותר לדעת מתי עולים מאמרים באתר היא להירשם כאן, ולקבל התראה למייל האישי. הנרשמים קוראים ראשונים.

 


7 ארצות הברית היא שבלמה את המהלך הישראלי המוצלח לבודד את איראן ולכתר אותה כלכלית ומדינית, עד שתוותר או תיפול. לנו אומרים האמריקנים שיש להם אותה מטרה כמונו, וזה כמובן אינו אמת, משום שישראל רוצה שמשטר האייתולות ייפול, בעוד האמריקנים רוצים שיישאר. אנחנו רואים בסנקציות מנוף למוטט אותו, הם רואים בסנקציות מנוף לצמצם את תוכנית הגרעין, אך להשאיר את המשטר על כנו, ואלה מטרות הפוכות.


במקום לסייע למאמץ הדיפלומטי העצום של ישראל, בלמו אותו קרי ואובמה, עד כי לא ברור מי בעל הברית שלהם, ישראל או איראן. עכשיו, כאשר אנשי עסקים חוזרים לאיראן, משמיע קרי קולות שהוא לא מרוצה, אך בפועל הוא ניטרל את ההחלטות המחמירות בעניין של מועצת הביטחון.


ואלס הצביעות ואחיזת העיניים הוא בשיאו. גם של האיראנים וגם של האמריקנים.

 


 

 


האצטרולב מזכיר לי בשני מובנים את כלי הנגינה שקדם לפטפון: תיבת נגינה עם תקליט ניקוב (סוף המאה ה- 19, ראשית העשרים): צורנית ומהותית. הוא דומה לאצטרולב, והוא מיכני כמוהו. ניווט מיכני, מוזיקה מיכנית, דיפלומטיה מיכנית, שכל מיכני, נוסחאות מיכניות, לחצים מיכניים, תוצאות מיכניות.


שבלונה של ניווט, שבלונה של מוזיקה ושבלונה של דיפלומטיה. ואלס מיכני.


 

 


8 האמריקנים מאפשרים החל מהחודש את שידורי הטלוויזיה האיראנית הלווינית גם אצלם, בפרסית ובאנגלית. וזו טלוויזיה של תעמולה בלבד, כלי חשוב לשמירת המשטר, ועכשיו היא שוב פועלת בארצות הברית, ולכן גם בחלק גדול מאירופה. שכירי החרב בעיתונות של משטר אובמה, אותם יהודי חצר, מהללים את איראן על הרצון הטוב שלה, ויורקים כמובן על ישראל. הטוב הפך אצלם לרע, והרע לטוב. קווי האורך לרוחב, והרוחב לאורך. התעמולה להסברה, וההסברה לתעמולה.


האם יש שקר מיכני? כנראה שיש. ספרו גם לחברים שלכם על האתר הזה? אנא, היכנסו אל דף קוראי ג’יפלאנט שכאן, כשבצד שמאל כתוב:הזמן את חבריך לאהוב את הדף הזה”. יש ללחוץ – “הזמן” – ליד תמונות החברים:
 
 


9 אלא שהמשטר באיראן רואה בצעדים האמריקניים האלה רק חולשה; הזדמנות לנצל משטר מערבי חלש, שאינו מסוגל לשום פעילות צבאית, כדי לבנות אימפריה איזורית על חורבות הסדר האמריקני הנרקב. מעניין, היה זה הנשיא הקודם אחמדינג’אד שקרא לכך, אך דווקא הנשיא הנוכחי רוחאני, במתק שפתיים של סוחר בבזאר, אולי יצליח להגשים. היכן שארצות הברית מתפנה, איראן נכנסת, והם בזים לנרפות האמריקנית. האם האמריקנים מבינים מי עומד מולם?
(תמונה: אימג’בנק Getty Images)
 


10 ומשטר אובמה ושר החוץ, שראשו בכוכבים, ג’והן קרי, האם הם לא מבינים את כל זה? כנראה שהלכו לאיבוד בניווט, כמו שקרה להם בסוריה, במצרים, בלוב, בעיראק, או איתנו. האצטרולב הראה להם את הזווית, אך הם לא קוראים אותה נכון, כך שהם שקעו במים העמוקים של האוקינוסים הגדולים. הם עוד עלולים להסכים להמשך העשרת גרעין איראנית גם ב”הסכם הקבע”, הרי מי שטובע, נאחז בכל דבר.


ואיפה הם, בעצם, עכשיו? באיזו נקודת מיקום? באיזה אזימות? אפילו “משטר הכוכבים” לא יעזור כאן. אולי  נצעק להם?


ג’והן? ג’והן?

כדי להנות מן המאמרים המיוחדים של האתר, כדאי להצטרף אל מועדון Gplanet Prime. המינוי הינו לחצי שנה או לשנה. במסגרת המינוי קוראים את כל המאמרים הסגורים שפורסמו עד היום, וממשיכים קדימה לתקופה נוספת. ניתן לקרוא את תנאי הרישום ולהירשם – כ א ן.

אני מבקש באופן אישי, מכל מי שכבר חבר במועדון Gplanet Prime, והמנוי שלו הסתיים, לחדש אותו. כדי לחדש את המינוי יש להכנס לקטגוריית “לחידוש מנוי קיים לחץ כאן”, או –
כ א ן.

אם ברצונכם לשלוח את המאמר הזה לחברים, עושים זאת באמצעות הכפתור “המלץ לחבר”, בדף הזה, למטה.

למבקשים לקבל התראות על כל מאמר חדש שעולה ישירות אל המייל האישי, עושים זאת –
כ א ן.
[face-book-like]