מדד האיומים הבטחוניים כנגד ישראל, לחודש אוגוסט 2007


מדד האיומים הביטחוניים 

אוגוסט 2007


דברי הסבר: המדד הינו מ- 1 עד 10.

1 – האיום הנמוך ביותר, 10 – המקסימלי, לפי הדירוג הכללי הבא: 

איום נמוך  1-4
איום בינוני 4-7 
איום גבוה 7-10

מאת ד”ר גיא בכור


 


אני חייב להודות שהחודש המלאכה היתה קשה במיוחד, שכן המדד שלנו ייחודי, והוא מתייחס לכללי המלחמה והשלום של המזרח התיכון, ואלה הפכפכים ומטעים עכשיו במיוחד.


 


איום פלסטיני, טרור קונוונציונלי, אנתיפאדה – 6.8 (בחודש שעבר 6.9)


הפיצול במחנה הפלסטיני בשיאו, מלחמת המחנות קשה, והעוינות רבה, אך פרדוקסלית זהו מצב טוב לישראל מבחינה ביטחונית, שכן הפלגים הפלסטיניים עסוקים בסכסוך בינם לבין עצמם, בין הלאומיות הפלסטינית השוקעת לאסלאם הפוליטי, ובין התמיכה באיראן להתנגדות אליה. תוכניות של חמאס לתקוף באופן מאסיבי את ישראל נדחו לפי שעה, אך תמונת המצב הזו עלולה להשתנות, עם התבססות חמאס בעזה. אלא שחמאס מעוניין כרגע יותר בהשתלטות גם על יו”ש, ופחות במהלך כוחני מול ישראל, שעלול לסכל את מטרותיו הנסתרות.


 


איום פלסטיני מוחשי, השונה מן הקיים, אנתיפאדה או חידוש פיגועים, אינם נראה כרגע, קודם כל בשל השתנות התנאים הפלסטיניים וסיכול מוצלח של צה”ל ומערכת הביטחון. ועם זאת, ירידה בסיכולים ביו”ש, והתרת הרסן מפעילים, החוזרים להקים את תשתית הטרור עוד יתנקמו בנו לקראת הסתיו. עכשיו יש שקט, שכן המבוקשים והמשוחררים עסוקים בחידוש התשתיות הטרוריסטיות. כאמור זו תמונת מצב לחודש אוגוסט.ועוד נקודה, המזכירה לי את שנות התשעים. אז כתבתי שוב ושוב שלא להשקיע עשרות מליוני שקלים במעבר ארז, שכן הכל יקרוס בסופו של דבר, וחבל על הכסף. תוכניות המתפרסמות עכשיו לקניון ישראלי-פלסטיני במעבר ג’למה שבגלבוע, או איזורי סחר ביריחו – כולן כתובות על חול נודד, ושוב, חבל על הכסף. ניתן למצוא לו מטרות דחופות יותר. מישהו זוכר אילו סכומים עצומים הושקעו במעבר ארז, ואילו חלומות נרקמו סביבו? חשוב לזכור כי גדר ההפרדה היא נכס בטחוני, כלכלי, דמוגרפי ותרבותי לישראל, ואין לטשטש אותה מחדש בפארקים ובקניונים פורחים באוויר. רק להזכיר שהנשיא פרס, בהיותו שר, היה משוכנע שבמקום הישובים הישראלים שנעקרו ברצועת עזה, יקימו הפלסטינים “כפרי נוער, תיירות וספורט”.


 


חיזבאללה, מגה טרור, אלקאעדה 6.0 (כמו בחודש שעבר )


חיזבאללה, למרות שקריו, איבד את כל עולמו, כלומר את הסכסוך עם ישראל. הארגון הזה, החי מן הסכסוך עמנו, התנתק גיאוגרפית מגבול ישראל, ובינו לביננו מפרידים יוניפי”ל וצבא לבנון. הארגון יתקשה מאוד לחמם מחדש את הסכסוך עם ישראל, ואין לו כיום לגיטימציה לפגוע במוצבים ישראלים, לחטוף עוד חיילים או לשגר קטיושות. מצב זה כמעט מטריף את נסראללה, והוא בלחץ. נאומיו האחרונים של נסראללה לא הובנו נכון בישראל, והם נתפסו כאיומים מתגרים, בעוד שהאמת היא הפוכה, ונסראללה הודה בכך.


השבוע הודה את שאנו טוענים באתר זה מראשיתו, על כי לארגונו אין אינטרס במלחמה נוספת באזור, והוא אף הביע תקווה כי לא תפרוץ. עם זאת, הוא הדגיש כי ארגונו נערך לאפשרות כזו, שכן אינו יכול “לנוח על זרי הדפנה”. נסראללה הדגיש כי ברצונו ליצור מאזן הרתעה מול ישראל, וכי לצורך זה הצהיר כי לארגונו טילים המסוגלים להגיע לכל נקודה בישראל. “אמרתי זאת כדי למנוע מלחמה”. צבא לבנון מתפקד בצורה סבירה בדרום לבנון, כך גם יוניפי”ל, ושניהם משתפים פעולה עם צה”ל. לא נחזית התפרצות בגבול הצפון, לפי שעה. הפרמטרים מיוצבים שם.


 


סוריה , איראן, 6.1 (בחודש שעבר 6)


בנוגע לסוריה התחזית קשה, שכן הסורים בעצמם לא החליטו מה הם רוצים בדיוק מעצמם, ולכן ההיערכות של צה”ל והתרגילים נכונים ובמקום. כפי שכבר נכתב באתר, עד לפני כמה חדשים התכוון בשאר להיערך לקראת מהלך התקפתי כנגד האוכלוסיה הישראלית האזרחית, במתכונת חיזבאללה, אך היערכות מסיבית של צהל ברמת הגולן, כפי שדווח בתקשורת, וכן תרגילים צבאיים היקפיים רבים, יצרו אפקט ברור של הרתעה אצל הסורים. פרדוקסאלית סכנת המלחמה המיידית פחתה, אך לא נעלמה. סגן נשיא סוריה, פארוק א-שרע, הודה השבוע במפורש, בפגישה עם עיתונאים בדמשק, כי “לסוריה אין כוונה לפתוח במלחמה נגד המדינה היהודית כדי להשיב לעצמה את השליטה ברמת הגולן”. לדבריו, “אנשים ברחובות סוריה לא רוצים מלחמה, אבל הם לא יקבלו דבר שהוא פחות מהחזרת שטחי הגולן הכבושים. היוזמה הערבית ברורה בהקשר זה ואנחנו תומכים בה”. הדברים נאמרו בניגוד לרמיזותיו של הנשיא בשאר עצמו על כוונת סוריה להיערך גם לאופציה של “התנגדות” לישראל מרמת הגולן. הכלל: ככל שמשטרו של בשאר מאויים, כך יזדקק יותר לסכסוך עם ישראל כמקור לגיטימציה. הזירה הסורית אינה יציבה, ויש לעקוב אחר התפתחויותיה יומם ולילה, בעירנות מלאה.


 


סוריה וישראל נכנסו למירוץ חימוש כמוהו לא ראינו זה שנים רבות, תוך יצירת הרתעה הדדית. זו אינו מהלך רצוי, אך לפי שעה יש בו כדי למנוע הידרדרות. אלוף פיקוד הצפון, גדי אייזנקוט, אישר שלשום כי “הצבא הסורי מנסה להרגיע את הגזרה. סוריה מבצעת פעולות בשטח שמטרתן לאותת לישראל כי אינה מעוניינת בהסלמה”. אלוף הפיקוד אמר את הדברים על ההיערכות הסורית במהלך ביקור שערכו בפיקוד ראש הממשלה, אהוד אולמרט, שר הביטחון, אהוד ברק והרמטכ”ל, גבי אשכנזי. ביקורי הבכירים הישראליים בצפון נכונים וטובים, כדי ליצור את אפקט ההרתעה הנכון. גם הרתעה יש לתחזק כל הזמן.בניגוד לרושם שנוצר בישראל, כאילו הפכה סוריה לגרורה איראנית, הרי שהדבר אינו כך, ויעיד על כך ביקורו החודש של נשיא איראן בדמשק, שלא היה מוצלח. לסוריה יש מדיניות עצמאית משל עצמה, המבוססת על הפחדים והפרנויות שלה, היא נתמכת על ידי איראן, אך שומרת על מרחב עצמאות. גם פארוק א-שרע התייחס לנקודה הזו השבוע כאשר אמר כי “היחסים בין המדינות אסטרטגיים, אך אינם עיוורים”.


 


אם גרף האיום הסורי בירידה, לא כך הוא הדבר עם איראן, אלא שבחישוב שלנו העלייה כמעט מתקזזת עם הירידה. האיתות הדי-ברור של ארצות הברית, שאין היא מתכוונת לתקוף את איראן, כמו גם הקפאת התקדמות הסנקציות על מדינה זו, מעמידים את ישראל בדילמות קשות מאוד, אולי אפילו קיומיות. אך הדילמות הללו, בכל הנוגע לגרעין האיראני מתקרבות, אך הן עדיין בטווח של לפחות שנה. בעיית הגרעין של איראן, כנראה תישאר לבסוף בעייה ישראלית, וזהו מקור עצום לדאגה, אך הוא עדיין באופק המתקדר.


בסיכומו של דבר, שומר המדד לחודש אוגוסט על יציבות, עם עלייה קלה בסיכום האיומים הביטחוניים. היציבות היא שבירה, שכן כל הפרמטרים אינם יציבים, ובבת אחת הם יכולים להידרדר. אלא שהידרדרות מהירה שכזו אינה נחזית כרגע. מדד האיומים הביטחוניים לחודש אוגוסט 2007 עומד על דרגה בינונית-גבוהה, עם הציון 6.18.למדד חודש יולי 2007