מדד האיומים הביטחוניים על מדינת ישראל – יוני 2007


לקראת פיצוץ כולל ברשות הפלסטינית


הרשות הפלסטינית בסחרור


מדד האיומים הביטחוניים 

יוני 2007


דברי הסבר: המדד הינו מ- 1 עד 10.
1 – האיום הנמוך ביותר, 10 – המקסימלי, לפי הדירוג הכללי הבא: 

איום נמוך  1-4
איום בינוני 4-7 
איום גבוה 7-10

מאת ד”ר גיא בכור

איום פלסטיני, טרור קונוונציונלי, אנתיפאדה 7.2 (גם בחודש שעבר 7.2)


הכיבוש הצבאי של רצועת עזה על ידי חמאס משנה את המפה הפלסטינית. חמאס, אשר נמצא במצוקה חריפה היה חייב לשנות את התמונה, כאשר בפועל שליטתו ברצועת עזה היתה חלקית. הרצועה הפכה לאוסף מנומר של כנופיות, שבטים וארגונים, שכל אחד מהם יכול היה לשגר טילים כרצונו לעבר ישראל. החרם הכלכלי העולמי הנמשך דחק את חמאס לעמדת מיגננה.


 


ההחלטה לאחד את הרצועה תחת שלטון חמאס מייצבת באופן פרדוקסלי את המצב שם, שכן בפעם הראשונה מאז אמצע שנות התשעים יהיה שם בעל בית. בכל מקרה חמאס יהיה עסוק עכשיו בייצוב משטרו החדש ברצועה, ובמערך כוחות חדש מול פתח ביו”ש, ופחות יתפנה לעבר ישראל. בודדים בעולם מדבר עוד על מדינה פלסטינית או על לאומיות פלסטינית.


 


אנו עשויים למצוא מולנו ברצועת זה שליט דמוי חיזבאללה, דהיינו פרוס עם מאגר טילים רחב, המאיים על מרכז ישראל, אך יכול להגיע עם ישראל לסוג של הרתעה ולכן ליציבות, כפי שזה קורה מול חיזבאללה.


מבחינת ישראל ההתנתקות מרצועת עזה תיקרה רק עכשיו, כאשר יהיה ברור שעזה היא האוייב, ולא עוד העמימות הקיימת היום ובלבול התחומים. אם העולם ישכיל להכניס כוח בינלאומי לתוך עזה לשם ניהול המצב העימות בין ישראל לבין חמאס יידחה, אך אם לא יקרה כך, עימות בין שני הכוחות הוא בלתי נמנע לטווח הרחוק יותר.


 


דווקא בשל רצונו של חמאס להגיע לסוג של רגיעה עם ישראל, ירידת הסולידריות שלו עם הגדה המערבית, כיוון ששם שולט פתח, ויכולת הפיקוח שלו על הכנופיות והארגונים, לא משתנה מדד האיום על ישראל החודש. נכון שלכאורה זו התפתחות שלילית, אך יש בה גם מן החיוב בכל הנוגע לישראל וליציבות עימה. ישראל לא צריכה להכיר בחמאס, הסיוע הישראלי לעזה צריך להיפסק לגמרי, ומצרים תצטרך להרחיב בהתאם את התערבותה בנעשה שם. ההתפתחויות האחרונות יאלצו את המצרים להעלות פרופיל בכל הנוגע לטרור הפלסטיני.


 


חיזבאללה, מגה טרור ואלקאעדה – 6.4 (גם בחודש שעבר 6.4)


חיזבאללה עדיין לא סיים לשקם את עצמו בלבנון, למרות כמעט שנה מאז המלחמה, ולא בטוח שיש לו עניין עכשיו להיכנס לעימות מחודש עם ישראל. הוא עוקב מקרוב אחר הקרבות שמנהל צבא לבנון במחנות הפליטים הפלסטיניים, ונמנע מלהתערב. הוא יודע שאם ינצח צבא לבנון הדבר יחזק אותו מול חיזבאללה, וייצב עוד יותר את הגבול הלבנוני-ישראלי. הוא חוזה בשתי הפטרוניות שלו, איראן וסוריה, ההולכות ומסתבכות עם הקהילה הבינלאומית, כאשר הוא יודע שזמן ההחלטה האמריקנית מה לעשות עם איראן מתקרב, בייחוד לאור האיומים הקשים שמשמיעים האיראנים כלפי הנסיכויות הערביות מפיקות הנפט שמפרץ הפרסי. לא נראה לי סביר שדווקא עכשיו נסראללה יפתח בעימות מחודש, אלא אם כן המצב יחריף מאוד במיפרץ הפרסי מול איראן והוא יקבל פקודה איראנית חד משמעית.


אלקאעדה ממשיכה להתבסס ברצועת עזה. לא רק חמאסטאן אלא תהליך של טליבאניזציה. היא ממתינה להשתלטות חמאס ולחיסול הלאומיות הפלסטינית, ומשם כבר תמשיך את המאבק הפנים- פלסטיני ונגד ישראל לכיוונים אלימים יותר, אך עוד לא כרגע.


 


סוריה ואיראן – 6.5 (בחודש שעבר 6)


כאן עיקר ההתפתחויות השליליות החודש, דבר המשפיע על הסיכום הכולל, שכן המדד מעניק את המשקל החשבונאי הגבוה ביותר לקטגוריה זו. ככל ששתי המדינות מסתבכות יותר ויותר עם העולם כך הלחץ שהן מפגינות, גם כלפי ישראל עולה בהתאמה. כבר כתבתי כי סוריה מכינה מלחמה מול ישראל, אך בניגוד לתחזיות הנשמעות בכל עבר, סביר שהזמן המתאים יותר מבחינתה יהיה בסתיו או בחורף, אז היכולות הישראליות האוויריות והיבשתיות מוגבלות יותר, בעוד שלתשתית טילית זה פחות מפריע.הן סוריה והן איראן משמיעות כל העת איומים צבאיים כלפי ישראל, ברורים ובוטים, ויש להקשיב להם, ולהיערך בהתאם. בשום אופן לא להידחק לקונספציה. שתי המדינות גם מפעילות סוכני משנה, סוריה את המיליציות הפלסטיניות פתח- אלאסלאם וג’ונד אלאסלאם בלבנון, ואיראן את חמאס והג’יהאד. שתיהן נלחמות כרגע בישראל או בכוחות הפרו-מערביים במזרח התיכון באמצעות הפלסטינים. כל אחד והפלסטינים שלו. שתי המדינות הן מקור לדאגה מבחינת ישראל, כאשר מדד הסלמה איתן מטפס החודש בצורה משמעותית, אך עדיין מדובר באיום בדרגה בינונית-גבוהה.


איראן חשה שהעולם אינו שש להתעמת איתה, עובדה שאין סנקציות בינלאומיות חדשות, למרות הכוונה לעשות זאת, ואפילו את דבריו של אחמדינג’אד על הספירה לאחור של ישראל, מועצת הביטחון לא היתה מסוגלת לגנות. החולשה העולמית היא רוח במפרשי איראן הנעה לעבר עוצמות גרעיניות ושליטה איזורית, מזרח תיכונית ואפילו גלובלית.ראש הממשלה, איש חמאס, משתלט על משרד (בטחון) הפנים

ההסכם: ניצחון לחמאס 

כעסים בדמשק

מדד האיומים הביטחוניים על מדינת ישראל לחודש יוני 2007 עולה באופן כולל לעומת החודש שעבר, ועומד נכון ליום פרסומו על ציון של 6.5 (בחודש שעבר: 6.33).

מדד מאי 2007

מדד אפריל 2007