מדוע מגיעים שרי החוץ של המשטרים הערביים לאנאפוליס, ואיך קשורה לכך איראן?


מצטער, חייבים לבטל את ועידת אנאפוליס

מאת ד”ר גיא בכור

מדוע מגיעים שרי החוץ של המשטרים הערביים לאנאפוליס? עבור הפלסטינים? למען הסדר שלום? אין להגעתם הרבה קשר לכך. הם מגיעים בשל פחדם המשותף מן השיעים, כלומר מאיראן, ומן האסלאם הפוליטי, הנמצא בעלייה על חשבונם. הם יודעים שרק ארצות הברית תוכל, אולי, להצילם מן האסון הכפול שנפל עליהם, וכי הם חייבים לשתף פעולה עם הועידה, אם ברצונם שארצות הברית תתקוף יום אחד את טהראן. זהו הפחד שמביא אותם, ולא שום דבר אחר. לא אבו מאזן ולא ישראל.


אלא שלהגעתם יש מחיר: לשהות בחדר אחד עם ישראלים, ובגלוי. בשל פחדם הרב הם מוכנים למחיר הזה, שבו, כך הובהר מראש, לא יהיו לחיצות ידיים עם ישראלים, לא דיבורים ישירים, ולא מיפגשים דו-צדדיים. כמי שכפאם שד יבואו השרים הערביים לנהל שיחות “שלום” משום שישראל היא המחיר להצלתם. די בכך עבור הנשיא בוש, כדי להציג הישג חשוב של מימשלו, בקידום שלום.האם ישראל או השלום ירוויחו מכך? רוממות השלום בפיהם, מגיעים השרים הערביים לאנאפוליס כדי להטיל את הנטל על ישראל: הם הרי מוכנים לשלום עם מישראל, אך בתנאים שישראל לעולם לא תוכל לקבל: לוותר על כל שטחי 1967 באופן מלא ומחלט, דהיינו כל יו”ש, ירושלים המזרחית וכל רמת הגולן, ובנוסף לזה להתחייב לקליטת פליטים פלסטיניים בתחומה, בנוסף למדינה פלסטינית. שוב ישראל היא כלי עבור המשטרים הערביים, בלי שהיא עצמה מרוויחה דבר מכך.כך מדבר הנשיא בוש על שלום ישראלי-פלסטיני, אך בעצם מתכוון למורשת מימשלו הכושל, וכך הערבים מדברים על שלום ישראלי-פלסטיני, ובעצם מתכוונים להצלת משטריהם מן הקשר בין שיעים לאסלאם פוליטי. ומי ידבר עבורנו?מי שמשלם את מחיר המצאת מורשת למימשל בוש ואת הצלת המשטרים הסוניים במזרח התיכון, תהיה למרבית הצער ישראל, אשר הביאה על עצמה, במו ידיה, לחץ מצמית כפול: היא תואשם על ידי האמריקאים והערבים שהיא-היא סרבנית השלום, זאת בשעה שראשה הממשלה שרון הצליח להתחמק מן ההאשמה זו; והיא עלול לחזור לגל פיגועי טרור כנגד אזרחיה.כבסיס לועידת אנאפוליס – הפלסטינים
חייבים להתנצל על שבע שנות פיגועים


מדוע טרור? בשנתיים האחרונות לא היה צורך לחמאס לצאת בפיגועי התאבדות גדולים, שכן לא היה שום תהליך שלום שאותו היה צריך לנטרל. עכשיו המצב משתנה, ומוסא אבו מרזוק, מבכירי חמאס הזהיר אתמול באופן מפורש: לאחר ועידת אנאפוליס נראה הגברה בפעולות ההתנגדות בכל הצורות והשיטות נגד הכיבוש הציוני, בגדה המערבית וברצועת עזה.הרי כתבתי כבר באתר שלנו כי פיגועים מתקיימים כאשר מתרחש תהליך שלום. זה הפרדוקס המלווה אותנו כל כך הרבה שנים: כאשר אין תהליך שלום יש חיים יציבים, אך כאשר מדברים על שלום, היציבות מסתלקת והפיגועים חוזרים.החמאס מחוייב עכשיו להפעיל טרור כנגד ישראל, כדי להוכיח את קיומו. ומאיפה דיבר אבו מרזוק? מאיפה מדברים כל בכירי חמאס? מדמשק. כך תשחק דמשק את המשחק בו היא הצטיינה תמיד: היא עוד תשתתף באנאפוליס, כי יבטיחו לה שעניין גולן יעלה, ובאותו זמן היא מארחת את מתנגדיה המובהקים של אותה ועידה עצמה. כך עוד תשתתף סוריה בועידה, כאשר האינטרסים שלה יישמרו, ובאותו זמן היא גם תפעל כנגדה.

האם שלחתם את המאמר הזה אל רשימת התופצה שלכם? איך עושים זאת? באמצעות הכפתור “המלץ לחבר”, כאן למטה. החברים יודו לכם.

 
מחלקים סוכריות בדמשק: מדיניות אחרת באשר לשלום עם סוריה

אל תקנאו בבשאר, מנווט בין סכנות לאיומים, וריח הפחד באוויר

מדריך לצייד דרקונים: ישראל ומלחמתה במפלצות המזרח התיכון