מה יעשו הסורים אם הגולן יעבור לידיהם? להדפיס ולשמור


אם זה עובד – לא לגעת

“המתווך הסורי” יישפט בסוריה – ובחומרה

מאת ד”ר גיא בכור

נניח, רק נניח, שסוריה תקבל לידיה את רמת הגולן, שהוא שטח ריבוני ישראלי לכל דבר (כזכור החוק הישראלי חל שם בדיוק כמו על הרצליה. אי אפשר לפנות משם אזרחים כמו מעזה, שכן בגולן זכות הקניין היא בדיוק כמו בתל אביב, לידיעת בג”ץ). מה יעשה במקרה כזה בשאר אלאסד?

 

שלב א’

ישוב מיידי של כמליון אזרחים סורים ברמת הגולן. הסורים ממילא טוענים כי כמאה אלף סורים ויותר ברחו משם בשנת 1967, והם וצאצאיהם, וכבר הגענו לחצי מליון. ההוכחה: כבר היום סוריה מעודדת כל אזרח סורי שיכול, להגר לרמת הגולן, ובתמורה יקבל קצבה ממשלתית. כך עשו הסורים גם בלבנון, כדי לכבוש אותה. נכון שהצבא הסורי אולץ לוותר על לבנון, אך הסורים השאירו כ-800 אלף פועלים סורים, העובדים בלבנון, ואת המשכורות מעבירים לסוריה. כך נשארת הלפיתה הסורית על לבנון, למרות שלכאורה הם עזבו. במקומות אחרים בעולם היו קוראים לכך – מתנחלים. אצלנו זה אסור. לסוריה כנראה מותר.

 

שלב ב’

כך יוכל בשאר אלאסד להגשים את חלומו בלא הפרעה: לכונן “התנגדות” נגד ישראל מרמת הגולן. רשמית הוא יטען שאין לו קשר לטרור שיופעל נגד הגליל וצפון הארץ מן הגולן, חס וחלילה, אך בפועל המודיעין הסורי יעשה בצפון ישראל ככל העולם על רוחו. עובדה, זה מה שהוא עושה כיום בלבנון.

 

מנהיג הקואליציה בלבנון, סעד א-דין אלחרירי האשים אתמול רשמית את סוריה, כי המוחאבראת (המודיעין והבולשת) שלה לא רק עומדים מאחורי המחתרות המוזרות ג’ונד אלאסלאם ופתח אלאסלאם, אלא שהם “המציאו” אותן, כדי לחבל בלבנון. למה שהסורים לא יעשו זאת גם מן הגולן? וכי הסכם שלום עם ישראל יפריע להם? עם לבנון יש להם לא רק שלום אלא קשרי “אחווה וידידות” רשמיים.

 

שלב ג’

משטרו העלווי, השולי והמלאכותי, של בשאר אלאסד יופל, שכן דווקא שלום עם ישראל מעודד את הפלתו (מן הסיבה הזו לא יילך בשאר לעולם לשלום של ממש עם ישראל). גם כך למשטר הזה אין לגיטימציה בסוריה, בעיקר מחוגי “האחים המוסלמים” העולים ומזנקים במדינה, והפלתו, או מרד נגדו, הם שאלה של זמן בלבד. כבר היום הוציאה אלקאעדה גזר דין מוות על בשאר בשל קשריו לכאורה עם ישראל, ובשל אכזריותו לקיצונים האסלאמיים. כאשר יופל המשטר הזה תהפוך רמת הגולן לחוד החנית הרדיקלית נגד ישראל לא רק מסוריה: מאיראן, מאפגניסטאן ומאיפה לא. הטרור יהיה כפול: מלבנון ומרמת הגולן. החיים בצפון ייהפכו לסיוט בלתי נסבל.

 

אלא שעכשיו המצב כבר יהיה בלתי הפיך. מרמת גולן ריקה מתושבים היא כבר תהיה מאוכלסת במליון סורים קנאים, בני דתות ועדות שונות, מסוכסכות זו עם זו. היא תיהפך לעצם בגרונה של ישראל כמו רצועת עזה, לא לבלוע ולא להקיא. חצי האי סיני כה גדול, ששם המצב תמיד יכול להיות הפיך. עם ירדן לא וויתרנו על דבר, ועם הפלסטינים תמיד ניתן לכבוש מחדש כל שטח, זה לא ישנה בהרבה את המצב. אך עם סוריה המצב בלתי הפיך: מאיזור חיץ ריק הוא ייהפך למאוכלס בצפיפות אנטי ישראלית, לדורי דורות. מנכס אסטרטגי אדיר לישראל על הדורות הבאים שלה, היא תיהפך לנטל, שיוסיף את שלו במאבק ההולך ומתרחב לחיסולה.

 

הדורות הבאים שלנו לעולם לא יסלחו למי שיעולל להם זאת.

 

ושוב, בשנת 2010, לפני שהכל החל, מסביר זאת לירון לונדון המופתע: