מה מלמד אותנו טרנספר הנוצרים מן המזרח התיכון – על עצמנו?

מאת ד”ר גיא בכור
מאז תחילתו של האתר, בכל חודש דצמבר, עם החגים הנוצריים, אני בודק את מצב הקהילה הנוצרית במזרח התיכון, והנתונים מכים בכל שנה מחדש: מספרם הולך ופוחת באיזור שלנו, משנה לשנה, ושוב זו הזדמנות, עם ביקור האפיפיור באיזורנו ובישראל.
אבוי, אפשר בהחלט לדבר על טרנספר שקט, שמתנהל באיזור כולו, כאשר יום יום, מהגרות מכאן משפחות ערביות נוצריות. בנוסף לאחוזי הילודה הנמוכים ביותר באיזור כולו, התוצאה היא שבעוד כ-15 שנים כמעט ולא יישארו נוצרים באיזור המיידי שלנו, להוציא אולי מצרים, שגם שם הקהילה מדלדלת וסובלת מהצקות.
האפיפיור נמצא עכשיו בירדן, והוא גם יגיע לרשות הפלסטינית, אך על מה יש לו לדבר שם? על איזור מוסלמי שאינו מוכן שנוצרים ויהודים יחיו בקרבו? הנוצרים האומללים לא השכילו להקים מדינה משל עצמם, ולכן במדינות האסלאם, או אפילו במדינה “רב דתית” כמו לבנון, אין להם שום סיכוי. בעבר הלאומיות הערבית שמרה עליהם, והם עליה. הנוצרים היו מראשי הלאומיות הפן ערבית. כיום, כאשר המגדירים הם כבר דתיים, או דתיים-פוליטיים, הם יכולים להמשיך ולהתגורר באיזור, אך בחיים כמעט בלתי נסבלים.
וזה ההבדל העצום בין הנוצרים לבין היהודים, השומרים על עצמם, במסגרת לאומיות יהודית, עם מדינה איתנה וצבא.

בישראל, ארץ הקודש, הנוצרים כבר שוליים מבחינה דמוגרפית, כ-8% מבין הערבים, וכאחוז וחצי מכלל האוכלוסייה (אני מתייחס לנוצרים הערבים בלבד, לא בני המשפחות של העולים מרוסיה ואחרים). בשנת 2006 היו הערבים הנוצרים כ-10%, ואתם רואים את הצניחה. מספרם כמאה אלף, ולראשונה הם השתוו ואולי אף פחות, למיעוט הדרוזי בארץ.  ממה נובעת הירידה? מהגירה מואצת, כתוצאה מרדיפות בידי מוסלמים, בעיקר בכפרים מעורבים, ומן התחושה שהמדינה אינה מגינה עליהם מספיק. כמו כן אחוזי הריבוי הטבעי נמוכים מאוד בקהילה הזו: פריון של אם מוסלמית עומד כיום בסביבות 3.9 ילד, יהודיה 2.9, דרוזית 2.5 ונוצרית 2.1. פריון כזה משמעו שהקהילה אינה מתרבה. התחזית היא שבעתיד הפריון הנוצרי יירד מתחת לשני ילדים.

במלחמת העצמאות הנוצרים לא הירבו להימלט, ולכן שיעורם זינק באוכלוסיה הלא-יהודית בישראל. בסוף תקופת המנדט הם היו כ-10%, ובשנת 1949 עלה שיעורם באוכלוסיה הלא-יהודית ל- 21%. אלא שמאז צנח מספרם אפילו לפחות מן האחוז המקורי.

האוכלוסייה הנוצרית בירושלים מונה היום כ-15,000 נפש ומהווה 2% מאוכלוסיית העיר (בשנת 1946 היה מספרם של הנוצרים בעיר 31,000 נפש והם היוו כ-19% מאוכלוסייתה). אלא שמספר זה מטעה, שכן הוא כולל גם את הרוסים, נזירים זרים ועוד, כאשר מספר הערבים הנוצרים בירושלים עומד כיום על 12,500 נפש. מכאן שמספר הערבים הנוצרים בירושלים עומד על 1.6% בלבד. משמעות הדבר כנסיות ריקות, קהילות נעלמות, וחורבן חברתי.

ברשות הפלסטינית (כולל עזה) מונים הנוצרים כ-1.5% מתוך כשלושה מליון תושבים, בסביבות 50,000 איש בלבד. זהו מספר מדהים, שכן בעבר המספרים היו גדולים הרבה יותר. לאן נעלמו הנוצרים הפלסטינים? הם היגרו.

בית לחם ונצרת, שבעבר היו ערים עם רוב נוצרי, הן כיום עם רוב מוסלמי.
(76% מתושבי נצרת הם כיום מוסלמים). להאמין שלאחר מלחמת ששת הימים ביקשה בית לחם הנוחה להסתפח לירושלים, תחת שלטון ישראלי. כיום בית לחם נשלטת על ידי החמאס!

מה נותר לנוצרים תחת שלטון חמאס? תחת רדיפות, הצקות, איסור אכילה ברמדאן, וחיוב ללכת עם כיסוי ראש אסלאמי לנשים? להגר.

“אני האם העצובה”, מהמנוני יום ששי הטוב הנוצרי, בביצוע של פיירוז הנוצרית-לבנונית. בשנים האחרונות פיירוז מסתגרת בעצמה ובדת.

לאן מהגרים? בעיקר לצ’ילה שבדרום אמריקה. בבירה סנטיאגו נמצאים כיום כ- 70,000 נוצרים פלסטינים, קהילות שלמות עברו לשם, וההגירה נמשכת יום יום. משפחה שמהגרת, מביאה בעקבותיה עוד אחת.

מערכת בתי הספר המפוארת של הכנסיות אינה רלוונטית עוד, בהעדר תלמידים, ולכן הם החלו לקלוט תלמידים מוסלמים במספרים הולכים וגוברים, עד כי אלה מהווים רוב בבתי הספר הנוצריים ברשות!

תלמידים מוסלמים הולכים ללמוד במיסיון, כיוון שהחינוך הנוצרי היה תמיד ברמה גבוהה, אך כולם שומרים כמובן על זהותם המוסלמית.

על פי נתונים רשמיים, בישראל קיימים 17 בתי ספר קתוליים ובהם 21,671 תלמידים – לאורך כל תהליך החינוך עד לאוניברסיטה – מתוכם 13,576 (62.6%) הם נוצרים ו-8,095 (37.4%) מוסלמים. ברשות הפלסטינית קיימים 18 בתי ספר קתוליים ובהם 15,764 תלמידים, מתוכם 7,271 (46.1%) נוצרים ו-8,493 (53.9) מוסלמים. אז לשם מה להמשיך בכלל את מערכת בתי הספר הללו, אם אין כבר קהילה?

ההתגלות – איך חזיתי בנס!

 

לבנון היתה פעם מדינה בעלת שלטון נוצרי-מארוני, אך לא עוד. הנוצרים לאחר הסכם טאיף, איבדו את ההגמוניה שלהם, וכיום הם מאוימים בידי השיעים וחיזבאללה. כיוון שמעל מליון נוצרים היגרו מלבנון בעשורים האחרונים, יש להם משפחות באירופה,וביבשת אמריקה, קל להם להגר.

על פי סקר שנעשה לאחרונה, כמעט מחצית מהמארונים, העדה הנוצרית הגדולה ביותר במדינה, אמרו כי הם שוקלים להגר. יותר מ-100,000 הגישו בקשות לוויזה לשגרירויות זרות. כ- 60,000 נוצרים עזבו מאז המלחמה האחרונה בשנים 2006-2007. אילו מספרים מדהימים, שעלולים לדרדר את המדינה מחדש למלחמת אזרחים,שכן המוסלמים, ובעיקר השיעים, צודקים בדרישתם לחלוקה חדשה של עוגת השלטון והכוח במדינה. בלבנון נותרו כיום בין מליון למליון וחצי נוצרים.

בירדן אין נוצרים רבים, כ-400 אלף, אך גם הם אינם כה מאושרים כאשר האסלאם הפוליטי רק הולך ומתחזק במדינה. בית המלוכה שומר עליהם טוב יותר מאשר במדינות ערביות אחרות.

מצב חמור במיוחד לנוצרים נוצר בעיראק שלאחר סדאם חוסין, כאשר גם הסונים וגם השיעים היו רוצים לטרנספר אותם החוצה. בחודש פברואר אשתקד נחטף הארכיבישוף האשורי של העיר, בולוס פרג’ רחו. גופתו נמצאה אחרי שבועיים.  הקהילה הנוצרית בעיראק, המונה כיום כ-850 אלף נפש (מתוך אוכלוסייה של 28 מיליון), שילמה מחיר כבד מאז הדחתו של סדאם חוסיין ומשטר הבעת’. מדובר בקהילה מבוססת יחסית, אולם באנרכיה שנוצרה בעיראק נרצחו רבים, אחרים נחטפו לצרכי כופר, נערות נאנסו והוצאו להורג, וכנסיות הוצתו. גל הפליטים הרבים, שמנה כשלושה מיליון נפש וברח מעיראק החוצה, מנה על פי ההערכה כ- 100 אלף נוצרים.  הנוצרים במדינה מבינים שאין להם בה עתיד. רבים מבקשים להגר, בעיקר מן העיר מוסול, השלישית בגודלה במדינה, שבה קהילה נוצרית גדולה יחסית.

גם במצרים החיים לנוצרים הופכים קשים משנה לשנה, עם עליית האסלאם הפוליטי. מתוך 80 מיליון אזרחים בין 6-10% הם נוצרים קופטים, וחייהם קשים, בין דיכוי מהרחוב לדיכוי ממשלתי.

רק בחודש שעבר שוב התלקחו מהומות בעיר אלכסנדריה, כאשר מאות מוסלמים יידו אבנים לעבר חנויות בבעלות נוצרים ותחנת משטרה בעיר. הרקע למהומות ברצח של גבר מוסלמי, כביכול בידי בעלי הבית הנוצרים שלו.  טענת הנוצרים הקופטים היא שהמדינה אינה עושה די להגן עליהם. המדינה עצמה משתדלת להסתיר את הסבל הקופטי ככל שביכולתה, מתוך רצון לרצות את הקבוצות האסלאמיות. כך ניצלה ממשלת מצרים את “שפעת החזירים” כדי לחסל בבת אחת את כל אוכלוסיית החזירים במדינה, ממנה מתפרנסים וחיים בקהילה הנוצרית, כ- 320 אלף חזירים. משמעות הדבר מכה קשה נוספת, ממשלתית הפעם, לקהילה הנוצרית.

בסוריה יש לפי ההערכות כשני מליון נוצרים, ומצבם טוב, כמובן בנתוני מדינת המשטרה הסורית. המשטר הוא משטר חילוני-לאומי אחרון, ולכן הוא שומר על הנוצרים כמיעוט, בהיותו מיעוט עדתי בפני עצמו, העלווים. אך כמו ייתר אזרחי סוריה אין להם כמעט יכולת לקבל דרכון, או לצאת באופן חופשי את המדינה ללא ערבות מן המוח’אבראת, משרת בטחון הפנים.

עם נתונים כה מדכאים של חיים מסכנים ודמוגרפיה מתחסלת תוך 15 שנה, מה עוד נותר לאפיפיור לעשות במרחב המוסלמי. האם הוא בכלל נותן לנוצרים באיזור מענה? הגנה?

ואילו אנחנו, מזלנו הגדול היא מדינת היהודים.

לאילו הקוראים למדינת כל אזרחיה, או סיסמאות מעין אלה – לימדו מה קרה למיעוט הנוצרי, שלא חשב להקים מדינה משל עצמו במזרח התיכון, ועל כך שילם ומשלם יום יום את המחיר.

◄אני מבקש באופן אישי, ממי שכבר חבר במועדון Gplanet Prime, והמנוי שלו הסתיים, לא לשכוח, ולחדש אותו. כדי לחדש את המנוי יש להכנס לקטגוריית “לחידוש מנוי קיים לחץ כאן”, או – כ א ן.

◄למבקשים להירשם לקבלת התראות על מאמרים חדשים – עושים זאת בלחיצה – כ א ן.

◄כדי להנות מן המאמרים המיוחדים של האתר, יש להירשם לשירות המאמרים בתשלום, Gplanet Prime. קוראים את כל המאמרים בתשלום שכבר פורסמו, וממשיכים לחודש או לחצי שנה. ניתן להירשם – כ א ן.   

עץ הזית הבוכה, והטיהור של הנוצרים במזרח התיכון

הנוצרי האחרון

זכרונות מלבנון ואסונם של המארונים