מיוחד לראש השנה: מלאכים מעל שמי המזרח התיכון. אז מה הסוד?

מאת ד”ר גיא בכור

 

To read this article in English

לקרוא מאמר זה ברוסית
 

מלאכים:

השם של עמנו ומדינתנו קשור במלאך. לילה אחד, בעוד יעקב לן לבדו, תקף אותו מלאך. השניים נאבקו כל הלילה, עד לניצחונו המפתיע של בן האנוש על היצור השמיימי (בראשית ל”ב). יעקב לא היה מוכן לשחרר את המלאך שהוכה, אלא אם יקבל ממנו ברכה. המלאך שואל לשמו, והוא עונה: “יעקב”. וכך עונה לו המלאך: לֹא יַעֲקֹב יֵאָמֵר עוֹד שִׁמְךָ–כִּי, אִם-יִשְׂרָאֵל:  כִּי-שָׂרִיתָ עִם-אֱלֹהִים וְעִם-אֲנָשִׁים, וַתּוּכָל. אלוהים עצמו חוזר על שינוי השם הזה בישוב בית אל (בראשית ל”ה), שם הוא מבטיח לישראל, שצאצאיו יכוננו עם ומלכים, וכי הארץ כולה תהיה ירושתם. עם נולד, ארץ נולדה.

מיהם המלאכים? לכאורה נשמות רוחניות בנות אלמוות, המתקיימות בין אלוהים לבין בני האדם. רובם ככולם גברים, אך יש כנראה, גם מלאכיות (שְׁתַּיִם נָשִׁים יוֹצְאוֹת וְרוּחַ בְּכַנְפֵיהֶם, וְלָהֵנָּה כְנָפַיִם, כְּכַנְפֵי הַחֲסִידָה, זכריה ה:9). הם יכולים להיות טובים ורעים, ועל פי המסורת יש להם תפקיד מכריע בתולדות בני האדם, אם כי בלתי נראה. מלאכים, כרובים ושרפים, מביטים מלמעלה, ופועלים את פועלם.

רבים מתושבי העולם, בוודאי בשלוש הדתות המונותאיסטיות, מאמינים במלאכים, ולאמונה הזו פנים מורכבות: יש המאמינים ש”מלאך מגן” צופה ושומר עליהם (ותורת הקבלה מפרטת זאת), ויש היראים מאימת המלאכים הרעים, כסוכני השטן (בעצמו מלאך רע).  אחרים יראו בכך סתם אמונות תפלות.

ערב ראש השנה התשע”ז, ועדיין, לפחות עשרה מלאכים מרחפים מעל למזרח התיכון, וגם מעל לראשנו. התראו אותם? מה בשורתם, והאם הם טובים או רעים? תלוי למי (התמונה: קטע מתוך קרוואג’ו, 1602. מה המלאך סופר בידיו? את עשרת המלאכים).

 

                       
(אימג’בנק, Getty Images)

 

1 מלאך האמת: במשך מאה שנים חי העולם הערבי ב”אמת” מדומיינת, שחיזקה אותו, והחלישה אותנו: הכל מתרחש בגלל ישראל, או קשור בה. בשש השנים האחרונות מלאך האמת הפך את היוצרות, והאמת “האמיתית” צצה ועלתה, מחלישה את העולם הערבי, אך אותנו היא דווקא מחזקת. מתברר שכמעט שום דבר לא באמת בגללנו, עם עדות, דתות, שבטים ונקמות בנות אלף שנים, שפרצו במחול פנים-מוסלמי של יאוש ומוות, ואלה לא קשורים בנו כלל.

מסכנים כל אנשי “המחקר” שכתבו אלפי ספרים על “הסכסוך” המומצא שלנו, ספרים, שאין להם עוד ערך, והרי הסכסוך הומצא כדי להסתיר את הבעיות הנוראיות האמיתיות. הם המציאו “אמת”. ראו באיזה ייאוש מתמודדת “התקשורת” בישראל עם האמת: אולי מלחמת האזרחים תיגמר, ועניין הגולן יחזור? אולי הפלסטינים המומצאים גם הם, יפרצו באיזו “אינתיפאדה שלישית, רביעית, וחמישית”, בהמשך לכך ש”לעולם נמאס מאיתנו”. לעולם לא נמאס מאיתנו, לעולם לא אכפת עוד מ”הסכסוך” שלנו, כל אחד עסוק בצרות הקיומיות שלו. ומי זה העולם אצל “התקשורת”? אירופה, שחיה עדיין ב”אמת”, תוך התעלמות מן האמת. אך ממלאך האמת הרי אי אפשר לברוח.

“האמת” היתה האמת, והאמת היתה “האמת”. לא עוד. לצדדים המוסלמיים הנלחמים בינם לבין עצמם בחירוף נפש על פרשנות האמת של האסלאם, אין כבר זמן אלינו, וזה רק הולך ומתגבר. המסכות כבר נפלו, ולמי יש עוד זמן ל”אמת” הישנה?

2 מלאך התמימות: הביטו בסוריה, המדממת למוות, ננטשת בידי המערב ובעלי בריתו, נטרפת בידי העדתיות, הדתות, השבטים והמיעוטים, והאמריקנים, כרגיל, מרימים ידיהם. הביטו טוב, כי אם לא נהיה חזקים, זה יהיה גורלנו, ולאף אחד לא באמת יהיה אכפת. עובדה, זה קורה ממש עכשיו.

ולכן, לעולם אין להאמין להוזים ולמוכרי אשליות, שיספרו לכם כמה חזקים אנחנו, וכי נוכל להכניס את כל ארגוני הג’יהאד לתוך הבטן שלנו, במרכז הארץ. מעניין, אלה אותם הוזים שסיפרו לנו כמה יש לתת את רמת הגולן היקרה שלנו – לסינדיקאט הפשע של משפחת אל-אסד. ראו איך שדות התעופה של סוריה הם זירת קרבות, ותבינו מה יקרה עם המוצא היחיד שלנו אל העולם.

מלאך התמימות קובע: ממשל ארצות הברית הנוכחי הוא משענת קנה רצוץ, משום שתמיד יבגוד בבעלי בריתו, ראו איך ננטשה סעודיה, ואיך מתהפכים האמריקנים בנוגע לטורקיה, יפן, אוקראינה, איראן או שתי הקוריאות. בעולם כה אכזר, רק הכוח העצמי שלנו הוא ההרתעה האמיתית. שמעון פרס נלחם עבור העולם הערבי, עבור מדינות האסלאם, ועבור הדו-קיום, אך זה ממש לא עניין את כל אלה, ואף אחד לא טרח אפילו לבוא להלוויה שלו, ההיפך. מזרח תיכון חדש מעולם לא היה. ומי שבא, אבו מאזן, כנראה אוים בידי האמריקנים והצרפתים. תמימות לא היתה כאן מצד אף אחד, רק חוסר תמימות.

כאשר העלו על המוקד את הרפורמטור יוהן הוס (1411), הוא ראה איכר נבער, שהביא עימו חבילת עצים, להוסיפם למדורה. “הו תמימות קדושה”, O, Sancta Simplicitas קרא הוס. אך מלאך התמימות קובע: אין שום קדושה בתמימות, ושום תמימות בקדושה.

 

3 מלאך הרחמים: רחמים במזרח התיכון אף פעם לא השתלמו, ומי שמרחם סופו ידוע מראש. ראו, למשל, את אירופה, שמרחמת על הפליטים ועל המהגרים, ואת המחיר הנורא היא עוד תשלם, כאשר אזרחיה שלה ייהפכו לפליטים ולמהגרים, וחלקם כבר כאלה. Der Himmel über Berlin (משנת 1987).

הרחמים הם כלי עבודה ואזהרה, ומה הסיסמה הנוראה שכולם מכירים בסוריה? אל תרחם, כי עליך לא ירחמו, ולכן הם יילחמו עד לאחרוני הילדים, הנשים והזקנים.

אתם רוצים לרחם? רחמו על עצמכם. רוצים לוותר? וותרו לעצמכם.

מ ל א כ י ם  בשמי בירתנו הנצחית, ירושלים: מעולם לא נראתה ירושלים כה נוצצת כפי שהיא היום, גם לא בתקופת הבונה הגדול הורדוס, ועדיין יש הרבה מה לעשות, ויש עוד הרבה לבנות. סיור בירושלים הוא חוויה ממכרת, בחומר וברוח, קרקעית ושמיימית (וידאו: Bladeworx Israel).

ח ד ש: עלה הישומון של האתר למשתמשי אנדרואיד, וניתן להוריד אותו ללא חשש בגוגל פליי (לכתוב שם: ג’יפלאנט, Gplanete, או גיא בכור). המשתמשים גם יקבלו הודעה מוקדמת לנייד על מאמרים חדשים בג’יפלאנט. בסלולארי גם ניתן לשתף בקלות את המאמר בווטסאפ, בפייסבוק או במייל. למי שאין אנדרואיד, ניתן לקרוא באתר המותאם לסלולארי, כרגיל.

 

4 מלאך החבלה: הצד האפל של מלאך התמימות – עמותות ממומנות, עצות אחיתופל, ניסיונות כושלים להפוך ארגוני טרור פעילים לפרטנרים לשלום, כל אלה חיבלו בנו קשות. או היומרה להגיע ל”שלום עכשיו”, המסוכנת בדיוק כמו היומרה ל”מלחמה עכשיו”. וזה לא נגמר, אתם יכולים לראות את סוכני העצה הרעה יום יום ב”תקשורת” הממסדית, לא למדו דבר, ולא שינו דבר. איך מתמודדים עם אלה? הם כמו מראה. מראות מטעות, כי הן יוצרות תחושה שאנחנו מביטים בעולם האמיתי. אך בעצם אנחנו מביטים בפיסת זכוכית, שלא מציגה את העולם האמיתי, משום שהכל הפוך במראה. כאשר אתם מביטים במראת התקשורת, זיכרו, הכל הפוך. מנסים לדכא את רוחכם, שהנה הכל אבוד? אתם כבר יודעים מהי האמת על פי הכלל שלנו.

העמידו מולם מראה, דרכה יראו את עצמם, ויתהפכו.

יש יתרון אחד במלאך החבלה: האויבים שלנו קוראים את “התקשורת” הישראלית באנגלית על “היחלשותנו”, מאמינים שזו האמת, מתפתים לפעול נגדנו, ומוכים. מלאך החבלה נושא לעיתים חרב מתהפכת. החבלה חוזרת לעצמה.

5 מלאך השלום: יש המחפשים את המלאכים בשמיים עליונים, כדי להשיג את השלום, ואין הם מבינים שהמלאכים כבר כאן, למטה. השלום כבר כאן, וכל שינוי של הסטטוס קוו – יבריח אותו. כתבנו כבר על “הפרדוקס ההדוניסטי“, שמסביר את התופעה ההפכפכה הזו. עסקת גז ארוכת שנים עם ירדן, מצרים או ערביי יו”ש? זה השלום. המציאות יוצרת שלום, לא השלום יוצר מציאות.

מי שיחפש שתי מדינות – יבריח את השלום לעד. מיליוני פליטים שיזרמו למדינה החדשה מסוריה, עיראק, לבנון ועוד, יהפכו את המציאות הביטחונית והדמוגרפית לסיוט. ומי שרוצה מדינה אחת – גם אז יהפוך את המציאות הביטחונית והדמוגרפית לסיוט. השלום הוא המציאות, שעובדת: מדינה יהודית ריבונית וחזקה, שפורשת כנפי הגנה צבאית וכלכלית על אוטונומיה ערבית מורחבת מאוד, שבה הם בוחרים ונבחרים. כולם מרוויחים, וכולם חיים. תפסת מרובה? לא תפסת.

אל תחפשו את המלאכים איפה שהם לא נמצאים. הם כבר כאן, הרי אתם רואים אותם.

6 המלאך השומר: חמישה סוגי לחימה ניסו הערבים לדורותיהם נגדנו, ובכולם נכשלו:

הראשון, מלחמה קלאסית של צבאות מאורגנים, וכאן הם ניגפו; כתוצאה מכך הקמנו צבא אדיר, שכאשר הקריסה של האיזור הגיעה, אנחנו היינו היחידים שמוכנים.

השני, מלחמות דיפלומטיות במוסדות הבינלאומיים, שם יש להם רוב אוטומטי, וגם שם הם ניגפו. המאבקים שלהם חוזרים עליהם, וחושפים את האובססיביות שלהם. העמידו מולם מראה, דרכה יראו את עצמם, ויתהפכו.

השלישי, מלחמה כלכלית. מיומה הראשון עמדה מדינתנו מול חרם ערבי כולל, שנמשך במידה רבה גם היום, ויכלה לו. ההיפך, הוא חייב אותנו להפוך לאימפריה כלכלית. עם עליית המוסלמים לאירופה, הם הביאו איתם את תרבות החרם, ואנו יכולים גם לו. אין חרם, וגם לא יהיה, כאשר ניפוח איומי החרם במערב זו בדרך כלל המצאה פנים-ישראלית.

הרביעי, מלחמת הטרור, מן הגבולות החיצוניים ומן השטח עצמו, אך המלחמה הזו איכלה את האויבים, שחרבם חזרה אליהם.

החמישי, מלחמת הדמוגרפיה, שנולדה במוחם הקודם של כמה ישראלים, ואת הרעיון, כמו במקרים אחרים, מכרו לצד השני, וגם במלחמה הזו ניצחנו, ועוד ננצח. המלחמה הזו המריצה אותנו דמוגרפית, ואנו מתקרבים לשבעה מיליון יהודים בישראל. המספר הזה כולל יהודים מבחינה לאומית, שהלמ”ס החליטה באופן מעליב לכנותם “אחרים”. בגולה הם הואשמו כ”יהודים”, אך פה הם “אחרים”. בארץ, מסיבות פוליטיות, סופר הלמ”ס יהודים באופן דתי. בארה”ב הם נספרים עדתית, ולכן בכל המקרים, הנתונים מוצגים לרעתנו. זו “האמת”, לא האמת. עם הגירה מואצת של ערבים מיו”ש, וילודה יהודית מזנקת, הזמן פועל לטובתנו, כמו בכל ייתר התחומים, כִּי-שָׂרִיתָ עִם-אֱלֹהִים וְעִם-אֲנָשִׁים, וַתּוּכָל.

למרות הקורבנות הקשים והמרים, עלינו להודות על האיום החיצוני הזה, משום שהוא מחייב אותנו ללכידות לאומית וחברתית, וכך מחשלים אויבינו את האומה העברית המתחדשת, וזה תפקידם. 

כדי להנות מן המאמרים המיוחדים של האתר, כדאי להצטרף אל מועדון Gplanet Prime. המינוי הינו לחצי שנה או לשנה. במסגרת המינוי קוראים את כל המאמרים הסגורים שפורסמו עד היום (מאז שנת 2008), וממשיכים קדימה לתקופה הנוספת. חשבונית-מס נשלחת לכל נרשם. ניתן לקרוא את תנאי הרישום ולהירשם – כ א ן  

7 מלאך היופי: אני מרבה לנסוע בארצנו, והיא מזנקת בכל קנה מידה. מעולם לא נראו כל כך הרבה פרוייקטים של תחבורה, כבישים, רכבות, שדות תעופה, נמלים ועוד הרבה, כפי שזה כיום, עם ערים חדשות, ומציאות המשתנה באופן יומי. “מעשים, לא דיבורים”. הערים מתייפות, מתבגרות, בוהקות, מוסדות ציבור עם אדריכלות מקורית, עם תרבות, יצירה, חדשנות, מסעדות, טעמים חדשים, שאין בשום מקום, ואלפי חברות הזנק. ישראל כבר גדולה וחזקה מכל חסרונותינו, ואני באמת מתפלא על ישראלים, שעדיין נשארים בגולה: אינכם מבינים שאתם מבזבזים את הזמן הקצוב שניתן לכם, כדי לרעות בשדות זרים? אינכם מבינים שאתם מחמיצים את הפלא הגדול של ישראל, שהיא חזקה ויפה מכל שהיתה ב- 3000 השנים האחרונות? שבה תבנו ותיבנו?

איך אומרים הצרפתים? Quand le bâtiment va, tout va – כשהבנייה רצה – הכל רץ.

איך זכינו לחיות בתקופה כה מהנה ורבת השראה, שבה ישראל עוקפת מדינות מפותחות וותיקות ממנה. סיורים בארץ ממלאים אותי אושר, תופעה שאיני חש כאשר אני בחו”ל. זה כמו לבקר שם במוזיאון – זה מעניין, אבל זה לא שלך. אתה רואה את זה מבעד לזכוכית עבה, אך כאן אתה נוגע; יש טעם לחיים.

הזינוק מצריך שינוי בדת היהודית, שעודנה חייה בגלות, עם “לשנה הבאה בירושלים”, או אבל תשעה באב, והמבט אל המזרח. אבל אנחנו כבר פה, ושיבת ציון התרחשה ומתרחשת. עכשיו תור היהדות להכיר בכך. באחד המאמרים באנו בטענות אל הנצרות הקתולית, שמתקשה להכיר במדינת ישראל, אך מה עם היהדות? היהדות המוכרת התעצבה באין מדינה. הגיע הזמן שהמדינה תעצב את היהדות. המלאכים כבר כאן, אתם לא רואים אותם? והם יפים.

מ ל א כ י ם  מעל תל אביב, העיר העברית הראשונה: מעולם לא נראתה תל אביב כה נוצצת, כפי שהיא היום, עם קווי רכבת תחתית וקלה, ההולכים ומתקדמים, שיאפשרו מגורים נוחים בפרבריה. מדובר בעיר בינלאומית, “העיר החכמה בעולם” (World Smart cities award) (מתוך 250 ערים מועמדות, 2014) שהעושר מתחיל להצטבר בה, כמו בערי הסחר הגדולות בעולם. המצאת “מדינת תל אביב” היא קיצרת רואי, משום שהעושר המגיע אליה – מאפשר את הפיתוח התחבורתי העצום אל יתר חלקי המדינה. המלאכים אומרים: הציונות ניצחה, כִּי-שָׂרִיתָ עִם-אֱלֹהִים וְעִם-אֲנָשִׁים, וַתּוּכָל.

והשלב הבא? הקמת האיים הגדולים, במרחק מספיק מחופי המדינה.
דרך טובה לדעת מתי עולים מאמרים באתר היא להוריד את אפליקציית האתר לאנדרואיד, או להירשם כאן, ולקבל התראה למייל האישי. הנרשמים בשני המקרים – קוראים ראשונים. 

 

8  מלאך המלחמה: וזו האקסיומה במזרח התיכון: מי שנחלש – מזמין את ההתקפה עליו, ומי שמתחזק – מרחיק אותה. יש המספרים לנו שאם נכניס לתוך בטננו את ארגוני הג’יהאד של העולם – נתחזק, בעוד שהאמת היא בדיוק הפוכה, והרי כך קרה בעזה, אז תארו לעצמכם במרכז המדינה, על גוש דן, שמזמן היה צריך לבזר אותו. ההרתעה מונעת מלחמה, החולשה מעודדת אותה. ולכן, היו חזקים תמיד, והראו את העוצמה הזו. אין שום סיבה שבחגיגות 70 לישראל לא יתקיים מצעד צבאי גדול גם מסיבות תועלתניות: זה מונע עימות, לא יוצר אותו.

הרבה תלוי במוניטין שלנו. יש לשמור עליו, כי הוא שומר עלינו.

ערב ראש השנה התשע”א (2010): הגורל המופלא של הזית הזקן – אנחנו בהמתנה

ערב ראש השנה התשע”ה (2014): האמא אינה מזינה עוד

ערב ראש השנה התשע”ו (2015): בין חבצלות המים

לשלוח את המאמר הזה בסלולארי לחברים ולבני המשפחה? יש בסלולארי שלנו אפשרות שיתוף קלה בווטסאפ, במייל ובפייסבוק 

9 מלאך העושר: ישראל היא מדינה עשירה, שרמת החיים בה מזנקת כל הזמן, עם כ- 40,000 דולרים תוצר לנפש. חבל שמסיבות פוליטיות נמנע פיתוח לוויתן עד היום (שש שנים), את המיליארדים כבר היינו רואים עכשיו ברמה הלאומית. אלמלא היה “הממונה על ההגבלים” מתערב, ומונע את חתימת הסכם הגז עם ירדן בשנה שעברה, היה החוזה נחתם על 15 מיליארד דולר, ולא עשרה כיום. הפסדנו חמישה מליארדים, כי מחירי האנרגיה ירדו מאז, והמאגר נזקק בדחיפות לעסקה ראשונה.

הפוטנציאל הוא אדיר, דרך יוון וקפריסין, דרך טורקיה ודרך מצרים. איפה הם כל אלה שקבעו שהאופק האנרגטי שלנו סגור? שנלחמו בעושר ובאושר שלנו?

חובה להקים כבר את מסילת הברזל בין נמלי אילת ואשדוד, וכתבנו על כך מזמן. זו הכנסה של מליארדים ממעבר סחורות, כוח והשפעה בנתיבי הסחר, כפי שבקרוב נתחיל להרוויח ממעבר הסחורות מירדן לחיפה באמצעות מסילת העמק. קצב הצמיחה שלנו חזר לזנק, וברבעון השני של שנה זו הוא עומד על ארבעה אחוזים, רובו מצמיחה פרטית, אך גם היצוא וההשקעות מזנקים. לצורך השוואה, הצמיחה בארה”ב תעמוד השנה על כאחוז וחצי, והם שמחים על כך.

יש להוריד מיסים, לא להעלות, על הנדל”ן, על השקעות אחרות, ועל העבודה. תנו למשקיעים להרוויח, והמדינה תרוויח; אם המשקיעים יפסידו, המדינה תפסיד. לבנות, והרבה, זו התרופה במדינה שמתרבה במיליון תושבים כל שש שנים, בגלל הזינוק הדמוגרפי היהודי. זה אומר שישראל מתקרבת לעשרה מיליון תושבים, ברכה גדולה, וזו כבר מדינה בסדר גודל בינוני, לא קטן, כתובה בספר חיים טובים, במשפחת העמים.
 

10 ולבסוף, מלאך הנצח: אז מיהו מלאך הנצח (2:10)? וַיִּשְׁאַל יַעֲקֹב, וַיֹּאמֶר הַגִּידָה-נָּא שְׁמֶךָ, וַיֹּאמֶר, לָמָּה זֶּה תִּשְׁאַל לִשְׁמִי; וַיְבָרֶךְ אֹתוֹ, שָׁם. אז מיהו מלאך המבטיח את הנצח עבורנו? הוא האיחוד של תשעת המלאכים הקודמים. אם עליהם נשמור, הוא ישמור עלינו. מי ש”בוגד בעקרונות הקודש”  (ludere cum sacris) – יבגוד המלאך הזה בו.  

ערב ראש השנה, הבאה עלינו לטובה, אנו מביטים בסיפוק על כל הטוב שאופף אותנו, שאיש לא יכול היה לחלום עליו בדמיון הפרוע ביותר לפני מאה שנים, ויודעים שאנו יכולים ונוכל עוד הרבה יותר. אל תחלמו על מלאכים. הם כבר כאן, בפניכם. שימרו עליהם, הם ישמרו עליכם.

“שָׁלוֹם עֲלֵיכֶם מַלְאֲכֵי הַשָּׁלוֹם”: מי שמקדם אותם בשלום, הם יברכו אותו בשלום, זה הסוד. 

 

שנה טובה! 

◄כדי להנות מן המאמרים המיוחדים של האתר, כדאי להצטרף אל מועדון Gplanet Prime. המינוי הינו לחצי שנה או לשנה. במסגרת המינוי קוראים את כל המאמרים הסגורים שפורסמו עד היום, וממשיכים קדימה לתקופה נוספת. ניתן לקרוא את תנאי הרישום ולהירשם – כ א ן.

◄אני מבקש באופן אישי, מכל מי שכבר חבר במועדון Gplanet Prime, והמנוי שלו הסתיים, לחדש אותו. כדי לחדש את המינוי יש להיכנס כ א ן.

◄אם ברצונכם לשלוח את המאמר הזה לחברים, עושים זאת באמצעות הכפתור “המלץ לחבר”, בדף הזה, למטה.

◄למבקשים לקבל התראות על כל מאמר חדש ישירות אל המייל האישי, עושים זאת – כ א ן