מי יציל את אחמדינג'אד הכושל – ופרשת דרייפוס


חידת אחמדינג’אד

מאת ד”ר גיא בכור
 


“כישלון, אתה כישלון”, מתחיל אחמדינג’אד לשמוע יותר ויותר ומכל עבר, בעיתונות האיראנית, במסדרונות הפוליטיים, ובכפרים. בהתחלה היו אלה העירוניים של טהראן שעיקמו את האף כשעבר לידם, בדמותו הכעורה, טענו שהוא “תגרן בשוק”, והוא היה בורח לפריפריה, שם הריעו לו הכפריים האומללים, ש-14 מליון מהם מרוויחים כשני דולר ליום. הוא הבטיח להם לפני הבחירות ב- 2005 תלי תלים של הבטחות: לחלק את כספי הנפט לכפרים, לתת קצבה חודשית לכל משפחה, להעלות את רמת החיים שלהם, בעליבותם. שום דבר מכל זה לא התקיים. ההיפך, רמת החיים באיראן התכווצה באופן מכאיב מאז עלה אחמדינג’אד לשלטון. איראן לא נהנתה מעליית מחירי הנפט, שכן היתה כבולה לחוזים ארוכי טווח בסביבות 40 דולר, ולהיפך, היא רק סבלה מעליית מחירי הבנזין. האינפלציה הגיעה באוגוסט האחרון ל-28 %, ומחיר הבשר זינק בלא פחות מ-100%. לפני עליית אחמדינג’אד לשלטון, עמדה האינפלציה על 11%. המטבע האיראני נסחר כיום ב- 9,600 ריאל לדולר, כך שסופרים את המצרכים במליונים, כמו בתורכיה בימיה הקשים.


 


משפחה איראנית בת ארבע נפשות עם הכנסה החודשית של 2.1 מיליון ריאל (כ-215 דולר) נאלצת לבזבז עכשיו כ-80% מהכנסתה על מזון, 1.8 מיליון ריאל (188 דולרים). הפרצופים ברחוב עגומים, במיוחד בכפרים, יש פחד שמא החסכונות ייעלמו, ולכן קוברים אותם בנדל”ן. הסחר החיצוני של איראן הולך ומצטמצם; המשקיעים הזרים בורחים; האבטלה לוחשת בכל פינה; המחירים מאמירים ומשפיעים על הכיס הקטן של כל אחד ואחת מ-70 מיליון התושבים במדינה האומללה, מוכת שגעון הגדלות של מנהיגיה.


 


ועכשיו, עיקר ההתנגדות לאחמדינג’אד היא דווקא בכפרים המרוחקים, ובמליוני מחפשי העבודה העלובים בפרברי העוני של טהראן, אלה שהעלו אותו. “רימית אותנו”, זו טענה שמוטחת בו מכל עבר. התקשורת האיראנית אינה מדווחת, כמובן, אך בלוגים מגלים כי כל יום ישנם עשרות אירועי מחאה והפגנות ברחבי המדינה הגדולה, נגד הממשלה, נגד הנשיא שהבטיח, הפגנות שמפורזות בכוח, ובתליות פומביות. הכל יודעים שביוני יתקיימו הבחירות לנשיאות, ואולי יהיה הפעם שינוי אמיתי. הכואב ביותר לאחמדינג’אד שעכשיו גם ידידיו השמרנים מטיחים בו אישית את האשמה במצב הקשה. “זה בגללך”.


 


כתב “דיילי טלגרף” הגיע החודש לכפר הולדתו של אחמדינג’אד, מדרום לטהראן. תושבי הכפר, אראדאן, שרקדו לאחר בחירתו, מתמודדים כרגיל עם העליבות, אך בעיקר עם ריבוי משתמשים בהרואין, המוברח לאזור מאפגניסטן. גורם מקומי רשמי מסר לעיתון כי 60% מתושבי הכפר צורכים סמים, וכי 12% מהם צורכים קראק, וזה בכפר הולדתו של הנשיא!


“לוזר”, זו הסיסמה שרודפת כבר אחרי אחמדינג’אד, “מפסידן”, “מסתכסך עם העולם, על חשבון האזרחים המסכנים, אותם רימית”. שלא לדבר על הסטודנטים שמטיחים בו את הקריאה המפורסמת כבר: “מוות לדיקטטור“. זה כואב, כואב במיוחד, שכן הוא החל כמנהיג סטודנטים, ועד היום הוא רואה את עצמו כמן סטודנט. מוות לי?


 


*


 


“כישלון, אתה כישלון”, התחיל רב סרן צעיר בצבא הצרפתי, ממוצא הונגרי, לשמוע מכל עבר. הוא הסתבך עם נושים, עם נשים להן הבטיח נישואין, ועם הזונות שסביבו. בעלי חוב המתינו לו מתחת לבית, כאשר חזר שתוי מבתי הבושת של פאריס. ביאושו פנה לריגול, ושלח מכתב לשגרירות הגרמנית בפאריז, ובו הציע את שירותי הריגול שלו, בהדלפת מסמכים סודיים של הצבא הצרפתי. הוא ציפה לכסף מהגרמנים, שיחלץ אותו מצרותיו. שמו היה פרדיננד ואלסין אסטרהאזי. כאשר המכתב ששלח לשגרירות הגרמנית נחשף במקרה על ידי סוכנת צרפתיה, רקם אסטרהאזי מזימה נואשת, ויחד עם ידידו, קולונל אונרי מהמודיעין הצבאי, הם הפילו את האשמה לכתיבת המכתב על היהודי היחיד ששירת במטכ”ל הצרפתי, סרן אלפרד דרייפוס. אונרי היה התובע במשפט דרייפוס, ולימים התברר שידע כל הזמן כי ידידו הוא-הוא המרגל, ובכלל לא דרייפוס.


 


**


 


ככל שקריאות האשמה מתרבות סביב אחמדינג’אד הוא גילה את מה שאסטרהאזי כבר גילה כמאה שנים לפניו: להאשים את היהודים, זה מחלץ מכל צרה. ככל ששקע אחמדינג’אד בהזיות הריקות מתוכן שלו ובכשלונותיו, כך גברו מטחי האשמה שלו נגד ישראל, היא דרייפוס המודרני. מדוע? כדי לאחד את האיראנים בפטריוטיות מלאכותית ושקרית, אך ייעילה; כדי להעמיד את העולם המוסלמי מאחוריו. הוא, אחמדינג’אד יחלץ את איראן ואת המוסלמים כולם, מהמזימה הציונית הנוראה, לחסל את איראן, או את המהפכה האסלאמית. הציונים, כפי שאמר באו”ם, שולטים בעולם, ומניעים את ארצות הברית לחסל את איראן המודרנית. לדכא אותה, לשלוט בה.


 


כשם שאסטרהאזי ואונרי בדו והעלילו על דרייפוס, כך מעליל עכשיו אחמדינג’אד על ישראל. לא הוא אשם במשבר הכלכלי של איראן, כאשר כל הבנקים בעולם מסרבים לעבוד עם אנשי העסקים האיראנים, כולל מאיחוד נסיכויות המפרץ, מעוז חשוב של המסחר האיראני. זו ישראל, דרך האמריקנים. אלה היהודים, שמעוללים כל זאת לעם האיראני. אותה הסתה בדיוק, כמו בפרשת דרייפוס. כך הפכה שוב האנטישמיות הברורה, הפשוטה, הנבזית, למפלטם המוצלח של הנבלים.


 


*


 


האם הוא באמת חולה, אחמדינג’אד? קשה לדעת במדינה זו, שהכל בה שקרי, צבוע בצבעים עזים של הזייה, כמו הטילים המפוברקים והלוויינים שלא היו, מדינה שאיני מאמין לאף עובדה המגיעה ממנה. עוזרו הודה השבוע כי הוא תשוש מן המאמץ, אך עובדה היא שהוא נעדר מהופעות בכפרים, שפעם כה אהב. יכול להיות שהוא חולה ויתכן שלא, אך קשה לו כבר עם ההופעות האלה בכפרים, כאשר הוא שומע את הקריאות תתפטר, שיקרת לנו.


ישראל! ישראל! השטן הזה! החיידק! הוא היה נוהג לומר, והכל היו מוחאים כפיים אוטומאטית. אבל משהו השתבש בזמן האחרון, אפילו הטריק האנטישמי לא כל כך עובד. האנשים מרירים, כועסים, לא קונים את השטויות שמכר להם. רוצים שיילך.


 


היחידים שקונים את השטויות שלו, אלה אנחנו.


 


הוא יודע שלאיראן לא יהיה נשק גרעיני, הוא יודע שאין לו יכולת לתקוף את ישראל, או להתעמת עם צבא ארצות הברית, אך כידוע אין מכס על המילים, מה גם שהעולם לא שש להתעמת איתו. אבל להתרסה שלו נגד המערב, נגד הציביליזציה המערבית, כמו גם נגד ישראל יש מחירים כלכליים ומורליים הולכים וגוברים. והמחירים האלה מוטחים בו עצמו.


 


*


 


אסטרהאזי הוברח לבסוף על ידי ידידיו בצמרת הצבא הצרפתי לאנגליה, כדי שלא ירצה את עונשו בכלא הצרפתי, לאחר שהוכח כי הוא זה שריגל למען גרמניה, וטפל את האשמה על הקצין היהודי. כאשר מת באנגליה, עלוב, נשכח וחסר כל, בשנת 1923, הוא לא שכח לסנן צרור גידופים נגד היהודי דרייפוס והיהודים בכלל, שגרמו, לטענתו, לאסונו. אסטרהאזי היה אנטישמי, שרצה באסונם של היהודים, שסירבו להמשיך ולממן את תאבות הבשרים שלו, ובשל כך טפל את האשמה על דרייפוס החף מפשע. כוונתו היתה שנאת היהודים, אך נפתלות הן דרכיה של קליאו אלת ההיסטוריה. הפרשה הזו הולידה את הציונות המדינית, והביאה את העיתונאי תאודור הרצל לכתוב את ספרו “מדינת היהודים”. שם החל הכל.


 


הקצין האנטישמי הבזוי אסטרהאזי, שונא היהודים, חולל מסתבר את התרומה החשובה ביותר בתולדות היהודים באלפיים השנים האחרונות. הוא הביא להתחדשות רעיונית ומדינית בעם העתיק שלנו. ואיזה תועלת, למשל, בדמות אחדות לאומית, עוד יביא לנו אנטישמי אחר, אחמדינג’אד, שעוד יסיים בדיוק כמו אביו הרוחני, הקצין אסטרהאזי, עלוב ונשכח?
במאמר המשך (החלק השני) סיכום המצב מול איראן
________________________________

אל הקוראים:

האם תצרפו עוד קוראים לאתר שלנו? את החברים שלכם? אנא, ספרו להם על האתר. עושים זאת באמצעות הכפתור “המלץ לחבר“, כאן למטה. תודה.

למבקשים להירשם לקבלת התראות על מאמרים חדשים, עושים זאת –
כאן.

כדי להנות מן המאמרים המיוחדים של האתר, יש להירשם לשירות המאמרים בתשלום, Gplanet Prime. קוראים את כל המאמרים בתשלום
שכבר פורסמו, וממשיכים לחודש או לחצי שנה. ניתן להירשם – כאן  

למנויים קיימים של Gplanet Prime: כדי לחדש את המנוי יש להכנס לקטגוריית “לחידוש מנוי קיים לחץ כאן”, או – כאן.
________________________________


כל הבנקים האירופיים הפסיקו את שיתוף הפעולה עם איראן, ההולכת ונחנקת בשל הסנקציות
 


דאגות ומרירות בטהראן

לקריאה מרוכזת של מאמרי האתר בנושא איראן