מתקפת טילים כוללת על ישראל, והבורג הרופף של איראן


מאת ד”ר גיא בכור


אמר מצביא קדום


במלחמה


איני מעז להתנהג


כבעל בית.


חכם יותר להתנהג כאורח


 


אין שטות גדולה יותר


מאשר זלזול באויב.


 


זלזול באויב כמעט וגרם לי


את אבדן אוצרי.


 


אֵל


 


תְקַפֵל


 
אֶת


 


הַשַרְוול


 


אִם


 


אֵין


 


לְךָ


 


זרועָ


 


 


“ספר הטאו”, תרגום והערות ניסים אמון, הוצאות “טאו’ס”, “אבן חושן”, 2003, עמ’ 69.


 


 “טיל גרעיני אחד ואין ישראל, אך אם ישראל תגיב, רק חלק מאיראן יושמד”, משוואה מוזרה ונוראה זו השמיע בשנות התשעים מי שהיה אז נשיא איראן, האשמי רפסנג’אני, פרגמטיסט לכאורה, דבר שמעיד על רעיונות שונים ומשונים, המתרוצצים בראשם של מנהיגי איראן להתפטר יום אחד מן החיידק המכונה ישראל. הם הרי אינם מסתירים את סלידתם מאיתנו, ומתחמשים בטילים ארוכי טווח, מדוייקים יותר ויותר. אילו כבר לא הטילים העיוורים של סדאם, אלא כאלה המונחים למטרות מדוייקות, למשל מרכזי החירום שלנו. איראן לא בהכרח תפעל כך, ואולי כלל לא תפעל כך, אך זו חובתו של צה”ל להיערך לקראת אפשרות כזו, אפילו אם לא תקרה.


 


שוב, איני אומר שהדבר בהכרח יקרה, אך האם מדינת ישראל ערוכה בפני התקפת טילים פתאומית מכמה חזיתות, בו זמנית? אויבינו המתואמים באיראן, בסוריה, בחיזבאללה ובחמאס, בהחלט מכירים את האופציה הזו, הנמצאת כבר בידיהם, והם מכריזים על כך השכם והערב, אלא שאצלנו, וזה כבר מוכר, לא לוקחים את הסכנה הזו ברצינות. לכל היותר יתרגלו את כל אוכלוסיית ישראל לרדת בקרוב למקלט או לחדרי ביטחון בו זמנית בכל הארץ, ואולי גם לשתות מים ביחד.


תרחיש כזה יכול להוות איום קיומי על מדינת ישראל, ולעקוף בעצם את מנגנוני ההגנה שלנו, אם זה חיל האוויר או צה”ל היבשתי.


 


מדובר כבר בטילים מדוייקים ומונחים, אם אילו טילים בטווח 2000 ק”מ מכיוון איראן, ועד לטילים בטווח קצר של 1-2 ק”מ. האוייב מכיר את מתקניה הצבאיים של ישראל, האם יוכל לשתק אותם במכה אחת, עוד לפני שיתחילו לפעול, ובכך לשתק את צה”ל ואת מערכות הביטחון? מוזר שצה”ל אינו נערך לאפשרות כזו, שיכולה להגיע מכמה כיוונים בו זמנית, ובכך הוא פועל בניגוד גמור למנדט שלו, לשמש צבא ההגנה לישראל. איראן, סוריה, חיזבאללה וחמאס אינם מסתירים את היכולות הבליסטיות שלהם, ואף מכריזים שהם יכולים להגיע לכל נקודה בישראל. האם יש לקחת את דבריהם ברצינות, או להתעלם מן האיום הקיומי הזה למדינת ישראל, כמוהו לא ידעה בתולדותיה. אנו שבויים בקונספציה, כמו קונספציית “הטילים החלודים”, של חיזבאללה, כאשר בכירי מערכת הבטחון סברו ברצינות שנסראללה לא ישתמש בטילים שלו לעבר ישראל.


 


מה ניתן לעשות בשלב כה מתקדם, כאשר יכולות האויב קיימות ומוכחות, אפילו בלי צורך בראשי נפץ גרעיניים? ניתן לפעול בשלוש רמות, וזו אחריותה המיידית של הממשלה החדשה, למרות שהשר שהזניח את התחום הזה, ממשיך במשרדו.


 


ראשית, התחפרות. על מערכת הביטחון להוריד לאדמה את מרכזי החירום שלנו, הגיוס והמערכות החיוניות ביותר. בעידן גוגל, כל מחנות הצבא חשופים וידועים לאוייב, ולכן יש למגן אותם בהתחפרות. המטרה צריכה להיות שמערכות השליטה והבטחון יוכלו להקיים גם בעת התקפה בליסטית קטלנית. הדבר מצריך בינוי מסיבי, וחבל שהדברים לא נעשו כבר לאחר מלחמת לבנון השניה.


ברור שהתחפרות המערכות משחררת את השטח מעל פני האדמה, ואנו זקוקים לשטח הזה ברמה האזרחית.


 


שנית, ישנה חובה להצטייד בנשק הבולם/משמיד טילים בליסטיים. אם ידע האוייב שלנו יש יכולת לבלום את הטילים שלו, אך לו אין יכולת לבלום את הטילים שלנו, משתנים כללי המערכה. במקום שהאויב העביר את המלחמה לשטחנו, אנו מחזירים אותה לשטחו.


 


נכון הוא שלישראל קיים כבר טיל החץ, כנגד מטרות מרוחקות, אך עדיין טילים מצפון ומדרום יכולים לשתק את מדינת ישראל, וספק אם טיל החץ יכול להספיק מול אפשרות של אלפי טילים. מערכת הבטחון מפתחת את “כיפת ברזל”, שאילו טילים כנגד טילים, אלא שהם אינם מוכנים עדיין ועלות כל טיל יקרה מאוד, כמאה אלף דולר. כך ישוגרו כמה טילים בשווי מאות אלפי דולרים ואולי יותר, כנגד טיל קסאם שעלותו אפסית. השבוע התבשרנו על התקדמות בפיתוח, וזה טוב, אך רצוי שלישראל תהיה עוד אלטרנטיבה בבלימת הטילים, וזו מערכת “נאוטילוס”, שגם היא פותחה בסיוע ישראל, יחד עם ארצות הברית.


 


המערכת הזו קיימת, ובאופן מתמיה ובלתי קביל לחלוטין, מסרבת ישראל להזמין את המערכות האלה, או אפילו לנסות את יעילותן. ב- 46 ניסויים של הנאוטילוס, שנערכו בארצות הברית, הושגו 46 הצלחות. מדובר במערכת לייזר, שתפגע בכל מטרה: טיל, רקטה, מרגמה ופגז. איך מסכימים תושבי שדרות, אשקלון, קרית שמונה וחיפה, שמערכת קיימת ומוצלחת אינה מגינה עליהם כבר עכשיו??
הביטו כיצד “זולל” הלייזר כל איום: רקטות, פגזים, ארטילריה, קטיושות, גראדים, בעצם הכל.
 


אכן, הנאוטילוס אינה מושלמת, בעיקר בימי עננות, אך היא אמורה לבוא במקביל לחץ ולכיפת ברזל, ולא במקום. יתרונה במחיר הזול של הקרן, ובכך שהיא כבר קיימת ופועלת, אך לא בצה”ל. ישראל חייבת להשתמש בטכנולוגיה הזו, ולהמשיך לפתח אותה. הלייזר הוא המפתח לשדה הקרב העתידי, וישראל יכולה להוליך אותו בעולם כולו.

לדעת עוד על מחדל הנאוטילוס

זֶן ואמנות הלחימה. נזיר שאל, מבצע גדול או רגיעה?

ושלישית, יצירת הרתעה, שתמנע מהצד השני מלקבל החלטה על תקופת ישראל. לשם כך ישראל צריכה להופיע בפניו כמי שעלולה לגרום לו נזק עצום, אם תותקף. משמעות הדבר, שישראל תפגין את היכולות שלה. פעם צחקנו על מצעדי צה”ל, מבלי להבין שהדבר חשוב מאוד ביצירת ההרתעה.


 


למשל, יכולת הטילים העצומה של צה”ל, כאשר האוייב ואזרחיו אמורים לראות זאת. איראן סובלת עד היום מטראומה של טילי קרקע קרקע שנורו עליה במשך שמונה שנים מעיראק בין השנים 1980-1988. אם החברה שם תבין שאיום כזה עלול לחזור, ולגרום לה אבידות קשות, תקום שם צעקה גדולה ומונעת.


 


זהו הבורג הרופף של איראן, אותו היא משתדלת להסתיר מאוד. אתם יודעים שלעיתים עודף ביטחון עצמי מעיד על ההיפך, כאשר אנשים שמדגישים עד כמה הם אמיצים, הם דווקא הפחדנים הגדולים ביותר. טילים הם נקודת העוצמה של איראן, אך גם סוד חולשתה.


 


יצירת הרתעה משמעה גם יצירת חברים. ברית הגנה בין ארצות הברית לישראל היתה יכולה להיות מושגת בקלות-יחסית בממשל בוש, אך הדברים לא התבקשו על ידי ישראל, עכשיו לא בטוח שאובאמה יהיה מוכן לכך. ברית הגנה משמעה שכל התקפה על ישראל כמוה כהתקפה על ארצות הברית. או הצטרפות ישראל לברית נאט”ו, כאשר מעצמת המערב יערבו בכך לבטחונה של ישראל. רק היום ממש צורפו לנאט”ו אלבניה וקרואטיה. ומה עם ישראל? אילו מטרות גדולות, שעל הממשלה החדשה של נתניהו להשיג, הדבר אפשרי.


 


מבצע “עופרת יצוקה” לא הצליח להשיג את מטרותיו בתחום הפלסטיני, אך הוא הבהיר למדינות כמו סוריה או איראן שישראל נחושה להגן על עצמה, אך הרעיונות להשמיד את ישראל עדיין מתרוצצים בראשם של בכירים באיראן, הם מתענגים על הרעיונות האלה.


 


התחפרות, בלימה, והרתעה: אילו שלושת המרכיבים שממשלת נתניהו חייבת להפעיל מייד, שכן שום מדינה בעולם אינה מאויימת כמונו בטילים מתקדמים בכל כך הרבה כיוונים, אם זה מאיראן, מסוריה, מחיזבאללה ומחמאס. זהו מצב חסר תקדים, המחייב פתרונות מואצים וחסרי תקדים. אסור לזלזל באוייב. כדי לקפל את השרוול, אנו זקוקים לזרוע.
לתגובות שלכם על המאמר, וסרטון המראה כיצד פועל נשק הלייזר.
היינו אומרים עתידני, אבל זה כבר קיים, בפיתוח עם ישר
אל, אך לא בישראל


מעוניינים להשפיע על המצב? שלחו את המאמר הזה אל החברים. עושים זאת באמצעות הכפתור “המלץ לחבר”, כאן, בתחתית המאמר.


אני מבקש באופן אישי, ממי שכבר חבר במועדון Gplanet Prime, והמנוי שלו הסתיים, לא לשכוח, ולחדש אותו. כדי לחדש את המנוי יש להכנס לקטגוריית “לחידוש מנוי קיים לחץ כאן”, או – כ א ן.

למבקשים להירשם לקבלת התראות על מאמרים חדשים – עושים זאת בלחיצה – כ א ן.

כדי להנות מן המאמרים המיוחדים של האתר, יש להירשם לשירות המאמרים בתשלום, Gplanet Prime. קוראים את כל המאמרים בתשלום
שכבר פורסמו, וממשיכים לחודש או לחצי שנה. ניתן להירשם – כ א ן.   

האם תצרפו עוד קוראים לאתר שלנו? את החברים שלכם? אנא, ספרו להם על האתר, שמחו אותם. עושים זאת באמצעות הכפתור “המלץ לחבר“, כאן למטה.


למה בכל מלחמה עתידית – נפסיד

יום כיפור חדש?

פחתה סכנת המלחמה עם סוריה. כיצד זה קרה?