ניירות פורחים באוויר


מאת ד”ר גיא בכור 


אולי זו קליאו אלת ההיסטוריה, ואולי המלאך השומר על ישראל, אך בתיאום מקרים מכונן חברה הפלישה של פוטין לאוקראינה עם “נייר המסגרת” ו”הסדרי הביטחון” שמציעים אובמה וקרי לישראל.


על פי הנייר הזה, תערוב ארצות הברית לביטחון, ובעצם לקיום הישראלי, עם הסדרי ביטחון ביהודה ושומרון בפיקוח האמריקנים, אולי נאט”ו, ואולי כוחות זרים אחרים, כמיטב הדמיון. ובמקביל בשנת 1994 נחתם בבודפשט הסכם בין אוקראינה לבין ביל קלינטון, נשיא ארצות הברית, ג’והן מייג’ור, ראש ממשלת בריטניה ובוריס ילצין, נשיא רוסיה, להוצאת הנשק הגרעיני מאוקראינה לרוסיה. בתמורה, התחייבו שלושת המנהיגים הזרים, באופן הכי בכיר שאפשר, ובחתימתם האישית, לערוב ולשמור על הגבולות של אוקראינה, ועל ביטחונה.


והנה, חצי האי האסטרטגי קרים כבר נכבש בידי הרוסים, אוקראינה זועקת “הצילו”, ומנפנפת בנייר מבודפשט, אך איש לא יצא, וגם לא ייצא לעזרתה. לא האמריקנים, שלא יסכנו חייל אחד שלהם, לא הבריטים, לא נאט”ו ולא “המערב”. אוקראינה הופקרה לגורלה, אם ירצה פוטין להמשיך ולהחריב אותה צבאית וכלכלית, או לא. אך עזרה צבאית היא לא תקבל.


כך בגד המערב באוקראינה, ובגד בעצם בחתימתו על ההסכם איתה. ובדיוק באותו הזמן, אותה ארצות הברית מציעה גם לנו ערבות ביטחונית שלה ביהודה ושומרון. אין צירוף מקרים גדול מכך, ועכשיו הכל מבינים מה שווה הבטחה ביטחונית אמריקנית, ואיזה “הסדרי ביטחון” מפוקפקים מציע הנייר של קרי. זהו נייר, כמו עם אוקראינה. בשני המקרים ניירות פורחים באוויר.

על מוסר עבדים ומוסר של אדונים: רוסיה כובשת את קרים, ומשנה גם את מצבנו

להצטרף לשירות משלוח התראות על מאמרים חדשים באתרברק אובמה מנסה להילחם עם פוטין בדרך כלכלית, אולי להרתיע אותו. אך איזו הרתעה תהיה אפשרית מול כנופיות ג’יהאדיסטיות אלימות, שישתלטו על השטח מייד עם יציאה אסונית כזו של צה”ל? הרי יהיה שם מצב בדיוק כמו בסוריה, אך מעל תל אביב, נתב”ג, חיפה וירושלים. האם ארצות הברית מצליחה לעשות משהו בסוריה? “יו”ש לא תהיה עזה”, הצהיר אתמול ג’והן קרי מעל בימת איפ”ק. ואיך בדיוק הוא ימנע את זה? האם וושינגטון תשלח אלפי חיילים שלה להילחם ולהיהרג למען הישראלים בסמטאות ג’נין? גם לאוקראינה הם התחייבו. מילים והסכמים פורחים באוויר.


ולכן יואילו האמריקנים לקפל את הסדרי הביטחון המבישים שהם “מציעים” לישראל. קודם שישחררו את חצי האי קרים מן הרוסים, יפסיקו את המצור על אוקראינה, יבנו מחדש את אמינותם שקרסה השבוע, ואחר כך שיחזרו לישראל, מה גם שהיקף האיומים על ישראל גדול פי כמה. רק נוכחות ביטחונית נצחית של צה”ל בשטח תבטיח יציבות, וכל הסדר אחר משמעו רק סבל ואיום תמידי לכל הגורמים המעורבים, יהודים כערבים.

(פורסם בידיעות אחרונות, 5.3.14)


למדור החדש באתר: פינקס אקטואליה