ניתוח תקרית המטוסים: הפתעות ומצוקה לסוריה, חיזוק ההרתעה לישראלומה מגלה חדאם על אסד והשלום
?

הפרדוקס הסורי המוזר


מאת ד”ר גיא בכור


 


עדיין אין הרבה אינפורמציה על מה שאירע, אך לאור הדיווחים הלא-רבים בתקשורת הערבית, ניתן להצביע על שורה ארוכה של הפתעות מתקרית המטוסים, שעל-פי הדיווח חדרו לתוך סוריה. כל הניתוח להלן, יוצא מנקודת ההנחה שהדווח הסורי נכון. הניתוח הזה הוא שלי בלבד, ונעשה על פי ראייתי באופן בלבדי, כמשקיף מן הצד.


 


עומק החדירה – עדי ראייה סורים, שדווחו לתקשורת הערבית צפו במטוסים הישראלים, שעברו את מהירות הקול, מעל לכמה תחנות. ראשית, העיר הגדולה , שבצפון המדינה, קרוב לגבול עם תורכיה.


מדובר בעיר השנייה בגודלה בסוריה, עם אוכלוסיה של כשני מליון תושבים. אם הדווח נכון, זו העזה של חיל האוויר. שנית, תושבים בעיירה תל אלאבייד, על הגבול בין סוריה לבין תורכיה צפוי במיכלי דלק ניתקים מן המטוסים; ולבסוף עדי ראייה סורים דווחו כי צפו במטוסים הטסים גם מעל מרכז הנפט הסורי הגדול בעיר דיר א-זור, שעל נהר הפרת. עיר זו נמצאת עמוק מאוד בשטח סוריה, בואכה הגבול בין סוריה לבין עיראק. זו חדירה עמוקה, מרשימה, ואפילו מדהימה. אין מדובר כאן בפעילות מחטף, כמו למשל חדירת מטוסי חיל האוויר ביוני אשתקד, מעל ארמון הקיץ של בשאר בעיר החוף לטקיה שלגדות הים התיכון. הסורים אמורים להיות מודאגים מן התעוזה והביטחון העצמי הישראליים.     


צפו בסרטון הזה, תבינו עד כמה ענייה סוריה. משפחת אלאסד הקפיאה שם את הזמן. בניגוד למה שחושבים אצלנו, זו מדינה מקוללת בעדות, דתות, שבטים וחמולות, ובשלב כלשהו כל זה צפוי לקרוס. 

ההגנה האווירית הסורית
– אם המטוסים הגיעו בהצלחה עד למזרח המדינה, בעומק השטח הסורי, מהי, אם כן, יכולת ההגנה האווירית הסורית? בחדשים האחרונים מצטיידת סוריה במערכות הגנה אווירית חדשות מתוצרת רוסית, ועדיין השמיים שלהם פתוחים בפני ישראל. אילו מערכות רוסיות יקרות מאוד, והחדירה המדווחת אמורה להביך גם את סוריה וגם את רוסיה. חשבון נפש משותף מתקיים, אני מניח, כבר עכשיו.


הסורים אמורים להבין עכשיו, כי אם תפרוץ מלחמה, כל העורף שלהם, כולל המתקנים האסטרטגיים ביותר כמו מתקני הנפט, שמהם הם חיים, חשוף לגמרי למטוסי חיל האוויר. אם היה להם רצון לצאת לעימות מולנו, הם אמורים לחשוב עליו עכשיו מחדש.


 


תורכיה  האם הגיעו מטוסי חיל האוויר מתורכיה? דרך תורכיה? קרוב לגבול עם תורכיה? השאלה הזו נשארת פתוחה עדיין, והיא נקודת מפתח. הסורים יודעים, והדבר פורסם רבות, שמטוסי חיל האוויר מתאמנים באופן שוטף מעל לשמיים התורכיים. ואכן, הצבא התורכי הכחיש בסוף השבוע כי מטוסי צה”ל התאמנו השבוע מעל תורכיה, אך אישר כי אימון כזה היה אך בחודש שעבר. במילים אחרות, אם תהיה התקפה סורית על ישראל, הם אמורים לקחת בחשבון שמטוסים ישראלים עלולים לאגף אותם מכוון תורכיה. הסורים יודעים שהעורף שלהם עם תורכיה רוחש פעילות צבאית, בשיתוף פעולה עם ישראל, והדבר אמור להדאיג אותם.


במהלך השנים האחרונות ביצע חיל האוויר שלנו כמה וכמה תרגילים משמעותיים מעל שמי תורכיה. בעבר דווח כי תרגילים כאלה התרחשו גם בהשתתפות חיל האוויר האמריקני והתורכי. בשנת 2001  פעלו שלושת חילות האוויר במשך שבועיים בתרגיל ענק איכותי, בארבעה מוקדים שונים, כשמטרתם להתאמן יחד, וללמוד זה מזה. חיל-האוויר הישראלי שלח לתרגיל מטוסי אף-16מסוקי בלק-הוק, מטוסי הרקולס ובואינג, נציגים של יחידת החילוץ 669 ואפילו סוללת נ”מ שיצאה את גבולות המדינה. הסורים קיבלו אתמול ד”ש מכל זה, בלי השיר.


 המלכוד הסורי (1) –
מה היה היעד של מטוסי חיל האוויר? עדין לא ידוע, והסורים אינם מנדבים הסבר. פרשנותי? הסורים אינם מעונינים לחשוף את פעילותם, כיוון שהפעולה הישראלית המדווחת הטילה זרקור ענק על מעשיהם בחשאי, והיא מביכה אותם. כל גורמי המודיעין בעולם בודקים עכשיו מה בדיוק עושים הסורים במחשכים. עכשיו האמריקנים פונים לרוסים, שפונים לאירופים, שפונים לקוריאנים, מבוכה גדולה לסוריה. הסורים נכנסו, אם כן, למלכוד: אם לא ידווחו על החדירה הישראלית, היא תחזור על עצמה. ואם ידווחו: יחשפו את פעילותם החשאית.


 המלכוד הסורי (2) –
סוריה נוהגת להשתמש בקלף הישראלי כדי לצאת ממצוקותיה, כך נהגה תמיד, אם במלחמה ואם בשלום. אלא שכיום, ממשלה ישראלית נבונה סגרה את האופציות הללו בפני הסורים. למדנו כבר לא להתפתות למקסמי השווא הסוריים, בנושא השלום, ויצרנו בלימת הרתעה יעילה בנושא המלחמה. סוריה, אולי המדינה המבודדת ביותר בעולם, אינה יכולה להשתמש עוד בקלף הישראלי לתועלתה. התבגרנו ולמדנו.


 העורף הערבי –
אכן, נשמעו כמה גינויים רפים פה ושם בעולם ערבי, למשל מזכ”ל הליגה הערבית, עמר מוסא האנטי-ישראלי חמען הפרוטוקול, או ראש ממשלת לבנון, פואד סניורה, שרצה להוכיח פטריוטיות ערבית לרגע, על חשבוננו, במסגרת תרגילי הטקטיקה הבלתי נלאים שלו. אך בסך הכל העולם הערבי הבהיר לסוריה הבהר היטב – שבעימות עם ישראל – היא לבד. גם הגינוי האיראני לא היה נחרץ, כפי שהסורים אולי היו מקווים. האיראנים שקועים בצרות שלהם. סוריה לבד. שום משבר בינלאומי לא פרץ, שום יחס מיוחד של סולידריות ערבית. ההיפך, אצל הטוקבקיסטים הערבים יש בסך הכל לעג לסוריה, שאפילו על שטחה אינה מסוגלת להגן כראוי.בסיכומו של דבר, תקרית המטוסים המדווחת רק מגבירה את הלחץ בסוריה, ערב פתיחת בית הדין הבינלאומי לחקירת רצח רפיק אלחרירי, כאשר למדינה הזו לא נותרו הרבה אופציות פעולה. ידיו של בשאר אלאסד קשורות למדי. ומנגד, יכולת ההרתעה, הנבנית עכשיו על ידי ישראל מול סוריה, מתחזקת.מאמרים נלווים:

יום כיפור חדש?

מחלקים סוכריות בדמשק: מדיניות אחרת באשר לשלום עם סוריה

להיזהר ממניפולציות: על עסקת הנשק הדמיונית בין איראן וסוריה