נשף תחפושות בביירותמאת ד”ר גיא בכור

עצה למקבל ההחלטות בישראל: בכל פעם שאתה מגיע אל הפוליטיקה הלבנונית, של נעליך מעל רגליך. זו ליגה למתקדמים בלבד, ואנחנו בישראל, שאנחנו ברמת מתחילים בכל הנוגע למזרח התיכון, לא צריכים בכלל להיכנס לליגה הזו. זו פוליטיקה כל כך טריקית, ערמומית, שכולם מרמים שם את כולם. פעם כבר נפלנו ב 1982, כאשר המארונים הוליכו אותנו שולל (קיראו את סיפרם המצוין של אהוד יערי וזאב שיף, “מלחמת שולל”), ואנו טבענו בפוליטיקה ההפכפכה הזו, שאין לה סוף ואין לה התחלה. פעם בשנות השבעים היה בלבנון ראש ממשלה (סוני כמובן) מביירות בשם סאאב סלאם. הוא היה ידוע בראשו הקרח לגמרי. יום אחד נתפס סלאם בשקר גס. מראיין בטלוויזיה הלבנונית שאל אותו בתמיהה, אדוני ראש הממשלה יכול להיות ששיקרת? ענה לו סלאם: אני יכול לשאול אותך שאלה? האם תהיה מוכן להרוג למען המולדת? בודאי, ענה המראיין בפטריוטיות, איזו שאלה.. נו אתה רואה, ענה לו סלאם, אני רק שיקרתי למען המולדת..


 


זו ליגה אחרת של פוליטיקאים, רבי תחבולות ופעלים, המריחים כבר מרחוק עדות, דתות, מיעוטים, חולשות ועוצמות, וראש הממשלה הנוכחי פואד סניורה עולה על כולם. דיפלומט מזהיר. רב-אומן בכללי המזרח התיכון הנסתר, כמוהו כמלך חוסין, שניהם השתמשו באותו טריק סודי. טריק החולשה.אני כל פעם מלא התפעלות מסניורה, כיצד הוא ניצח את סוריה, את ישראל ואת חיזבאללה, וכן, אני לא צופה שגם בסבב האלימות הנוכחי של נסראללה, סניורה יפול. כיצד הוא מצליח? לו היה משתמש בעוצמה צבאית, פוליטית או דיפלומטית, כל הצדדים הכוחניים האלה היו גומרים אותו מזמן. הוא יודע שהנשק היחיד העומד לרשותו הוא נשק החולשה. את צבא סוריה הוא הצליח לגרש לאחר רצח רפיק אלחרירי בשנת 2005 לאחר שזעק בעולם כולו שלבנון החלשה כבושה ונכנעת לסוריה הגדולה. את ישראל הוא הצליח לכופף, כאשר השמיע לקראת סוף המלחמה האחרונה את “נאום הדמעות“, בעזרתו כפה על מדינות ערב להילחם עבורו במועצת הביטחון; ואת נסראללה הוא ניצח ועוד ינצח, כאשר הוא מציג עצמו כסמל הדמוקרטי המאויים של לבנון, כעתיד המדינה הלוט בערפל, כחלש, בעוד שנסראללה מוצג ככוח שחור, אלים, דורסני ומנצח. אילו כללים למתקדמים, שלנו בישראל קשה להבין. תארו לעצמכם מה אנחנו היינו עושים נגד מאות אלפי המפגינים של נסראללה… צבא לבנון היה צריך במקרה כזה לעבוד שעות נוספות, והתוצאות בהתאם. לבנון היתה נקלעת לתוהו ובוהו.  
“נשף המסיכות” של וֶרדי: הדואט, האהוב עלי.
מתחיל שקט, נגמר בירייה, בסערה, והכל – מסיכותסניורה יודע שחולשה היא עוצמה בדעת הקהל בעולם, אצל מנהיגי המערב ובתקשורת העולמית. זה הנשק שאותו הוא מפעיל היום שוב נגד נסראללה, שהתחפש לרגע למזכ”ל ההסתדרות, שכן את המהומות היום יוזם חיזבאללה לכאורה על רקע כלכלי. הנה לכם נשף תחפושות לבנוני טיפוסי: נסראללה משבית את המדינה לכאורה על רקע עליות מיסים ומשכורות, בעוד שהסיבות שונות לגמרי; סניורה מתחפש לחלש וזועק לשמים, בעוד שהוא החזק האמיתי בסיפור הלבנוני; חיזבאללה לכאורה מצית את לבנון, אך גורם נזק גדול לעצמו. שדה תעופה סגור ומדינה מושבתת, ברור לכם כלפי מי תופנה היד הציבורית הנזעמת במדינה; נסראללה מתחפש למי שניצח במלחמה האחרונה, בעוד שהוא עדיין מסתתר יום וליל. לא פתחתי וכתבתי – ליגה למתקדמים?רק דבר אחד עדיין מפליא אותי. איך נסראללה אינו מבין שהוא נופל בפח שטומן לו סניורה. או שגם אני עדיין צריך ללמוד משהו על הליגה המקצוענית של המזרח התיכון.אני מבקש באופן אישי, ממי שכבר חבר במועדון Gplanet Prime, והמנוי שלו הסתיים, לא לשכוח, ולחדש אותו. כדי לחדש את המנוי יש להכנס לקטגוריית “לחידוש מנוי קיים לחץ כאן”, או – כ א ן.

למבקשים להירשם לקבלת התראות על מאמרים חדשים – עושים זאת בלחיצה – כ א ן.

כדי להנות מן המאמרים המיוחדים של האתר, יש להירשם לשירות המאמרים בתשלום, Gplanet Prime. קוראים את כל המאמרים בתשלום
שכבר פורסמו, וממשיכים לחודש או לחצי שנה. ניתן להירשם – כ א ן.   

האם תצרפו עוד קוראים לאתר שלנו? את החברים שלכם? אנא, ספרו להם על האתר. עושים זאת באמצעות הכפתור “המלץ לחבר“, כאן למטה. 


חיזבאללה: עם הסרת המסיכות