סודותיו של נסראללה נחשפים, ועשר סיבות למה הוא לא יפתח בעימות צבאי נגד ישראלמאת ד”ר גיא בכור

“אף יצור אנוש אינו מסוגל לשמור סוד. אפילו אם שפתיו חתומות, הוא יפטפט את האמת בקצות האצבעות שלו” אמר ממציא תורת הנפש, זיגמונד פרוייד, ובמאמר הזה אכן יפטפטו קצות האצבעות של נסראללה.


 


רשמית, דובריו מאיימים על ישראל, שאם תתקוף אותם –מלחמת לבנון האחרונה תהיה גן ילדים לעומת מה שצפוי. במאמר הזה לא נבדוק מה הם אומרים, אלא מה קצות האצבעות שלהם אומרות, ואם לסכם את המאמר, לנסראללה אין שום כוונה, עניין או רצון לפתוח במהלך צבאי נגד ישראל. ההיפך, הוא באמת חושש שישראל היא שתתקוף אותו.


 


1.      הטכניקה הצבאית שהמציא במלחמת לבנון השניה כבר ידועה ונהירה לצה”ל. במלחמות מנצח מי שמציג שיטת לחימה חדשה במערכה הצבאית, למשל ניצחונותיו של אלכסנדר מוקדון בזכות שיטת הפלאנגה שהמציא, ונסראללה אכן הפתיע את צה”ל בשיטת הוויטקונג שהעתיק ללבנון. חיזבאללה במלחמת לבנון השניה היה אוייב בלתי נראה, שעולה לשניות, יורה, ונעלם. לצה”ל היה קשה להתמודד עם אויב מחופר, בלתי נראה, הזוכה בעורף אוהד ובאספקה בשפע. אלא שעכשיו צה”ל כבר מודע לשיטת הלחימה הזו, שאינה כה מתקדמת, ומוכן לה. מה יש לנסראללה להציע הפעם? עוד מאותו דבר? נסראללה יודע את זה.


 


2.      צה”ל של 2009 אינו צה”ל של 2006 לפחות בשתי רמות אסטרטגיות, המשנות את המצב כולו, ונסראללה יודע גם זאת. הטנקים המתקדמים של צה”ל, שהיו פגיעים לטילי חיזבאללה, מתחילים להיות ממוגנים ב”מעיל רוח” (Trophy), מערכת אקטיבית שמשנה את כללי המלחמה. המערכת כוללת מכ”ם שמסוגל לאתר את טיל הנ”ט של האויב ב-360 מעלות, ולשגר לעברו טיל כדי להשמיד אותו. בניסויים רבים שנערכו, הצליחה המערכת ליירט מספר טילים שנורו בו-זמנית לעבר הטנק שעליו הורכבה מערכת המיגון האקטיבית.

אפשר לומר שלראשונה מאז המצאת הטנק, הטנקים המתקדמים של צה”ל יהיו מוגנים מכל סוגי הטילים. הנטל במלחמה האחרונה הפך לנכס, הטנקים חוזרים להכריע את המערכה. בנוסף, מערכות הלייזר של צה”ל עלו לדרגה גבוהה מאוד, בשיגור פצצות, סימון מטרות, רובי לייזר ועוד, מקפיצים את יכולתו הצבאית של צה”ל לרמות גבוהות מאוד. לחיזבאללה אין שום מענה ליכולות החדשות הללו, והוא יודע זאת. אילו פיתוחים חדשים, שמערכת ההעתקה של איראן עדיין לא פיצחה או העתיקה. לא במקרה נסראללה עדיין מסתתר גם לאחר שלוש שנים ויותר. מערכת “מעיל רוח” של רפאל – נכנסה לשימוש מבצעי בצה”ל


3.   
חיזבאללה מאוד מוטרד מן האיומים הישראליים, וכדי לבלום אותם הוא מייצר איומים משלו, כדי ליצור הרתעה. הנחתו היא שאיום ישראלי יתקל באיום שלו, וכך תימנע מלחמה, הנחה שכנראה היא נכונה. ויחד עם זאת הוא יודע שאין הרתעה סימטרית בין שני הצדדים. ישראל מרתיעה אותו הרבה יותר משהוא מרתיעה אותה, ולכן הוא מודאג. האם לישראל יש עניין לפתוח במהלך צבאי חדש? בשום פנים ואופן לא.  עדות לאי סימטריות ההרתעה: התגובה הראשונה של נעים קאסם, סגן מזכ”ל חיזבאללה, להצהרות השר אהוד ברק היו שמדובר בהכרזות לשימוש פנים ישראלי, תגובה שמשמעותה: אנחנו לא רוצים להתעסק עם ישראל.


 


4.      אין לגיטימציה בלבנון למהלך צבאי של חיזבאללה נגד ישראל, גם לא אצל השיעים. לאחר שהובס בבחירות האחרונות בגלל פזיזותו ויהירותו במלחמת לבנון השנייה, יזהר נסראללה מאוד מלחזור על אותה שגיאה נוראה. נכון שמנהיג הדרוזים ווליד ג’ונבלאט, שמשנה צד עכשיו ומתקרב לסורים, הזכיר שאולי השיעים יילחמו מן השטחים הדרוזים בהרי השוף נגד צה”ל, אך גם הוא יודע שמקרה כזה עלול לגרום לחורבן העדה הדרוזית בלבנון, סיוט שכלל לא עולה על דעתו.


 


5.      במלחמת לבנון האחרונה חטף נסאראללה מכה כה איומה מידי צה”ל, שהחשק להילחם מחדש בישראל עבר לו לשנים ארוכות. ביודעו עד כמה איומה היתה הנקמה הישראלית, כמה רבים היו הרוגיו, ואיזה חורבן המיט על הכפרים והאיזורים השיעיים במדינה, הימר נסראללה והציג את תבוסתו כניצחון, תוך שהוא מסתיר את אבדותיו. מעטים האמינו למערכת הלוחמה הפסיכולוגית הזו, והמעטים האלה היו – הישראלים.


 


6.      הפטרונית היחידה איראן – נחלשה, והיא עומדת בפני צרות קשות בסתיו הקרוב. אם תטיל מועצת הביטחון סנקציות האוסרות מכירת דלק לאיראן, המדינה הזו והמהפכה שלה גמורות. איראן טרודה בקונפליקטים הפנימיים שלה, לא זה הזמן לפתוח בחזית מבחינת חיזבאללה. הוא יודע שאיראן עוד עלולה להפקיר אותו, אם  תסתבך בזירה הבינלאומית.


 


7.      הרטוריקה של חיזבאללה ונסראללה הפסיקה לעבוד. בעולם הערבי אין קונים אותה, והוכיח את זה הנשיא המצרי מובארק שגימד את נסראללה לממדיו הטבעיים בעימות האחרון, ויודעים זאת זה כיום גם בישראל. העבודה שעשה האתר הזה במשך שלוש שנים מול מליוני ישראלים הועילה. דעת הקהל בישראל התבגרה, היא כבר לא תיקנה באופן אוטומאטי את שקריו של חיזבאללה. ולא רק זאת: ישראל נבהלה מאוד במלחמת לבנון, שכן המערכה הועברה אליה, בניגוד לתפיסת הביטחון הקלאסית שלנו. הבהלה הזו פחתה עכשיו, וראינו זאת במלחמת עזה. הישראלים יודעים שיתכן ויהיו טילים לזמן קצוב, הם יירדו למרחבים המוגנים, עד שצה”ל יחסל את האיום, וזה כבר פחות נורא. האפקט הפסיכולוגי המדהים שהיה לפני שלוש שנים למלחמה, לא יחזור.


 


8.      צה”ל הוכיח את עצמו בעזה. מלחמה מוצלחת, שנמנעה מלהסתבך לאחר מכן ביציאה מהירה, יצרה הרתעה אצל חמאס וגם אצל האוייב המסוכן ממנו, חיזבאללה. ישראל חזרה להיות כוח צבאי מתוחכם, ערמומי, שיש לחשוש ממנו. גם האזרחים שמאחוריהם מסתתר הטרור האסלאמי הזה, לא בלמו את יכולותיו של צה”ל, ההיפך, הם מתחילים להעיר את העולם לפשע המלחמה הזה.


 


9.      מלחמה או עימות של חיזבאללה עם ישראל יהרסו את הישגיו של נסראללה בשנים האחרונות בתוך המערכת הלבנונית. יחסיו הטובים עם צבא לבנון, עם יוניפי”ל, ואפילו איתנו. נסראללה מעוניין להפוך את ארגונו לכוח מפלגתי לגיטימי בלבנון, ועימות כזה יהרוס את הסיכוי הזה לשנים רבות. הוא מעוניין להצטרף לממשלה, לחלוקת הכוח הלבנונית, וכל זה יחרב במקרה של עימות מחודש עם האויב לכאורה מדרום.


 


10.  ולבסוף, נסראללה מכיר היטב את הכלל של More is less, ובלשון חז”ל “תפסת מרובה לא תפסת”. הוא כבר נכווה כמה פעמים כאשר ניסה יותר מידי. במקרה של מלחמה הוא עלול להפסיד הרבה, אולי אפילו את הכל. כל הסודות המביכים שהראיתי כאן יחשפו לעיני כל, ועלול להתברר שלא מלחמה אלוהית ולא ניצחון השיג, אלא חורבן עצמי בלבד. ההונאה של חיזבאללה במלחמה האחרונה עלולה להתברר, והארגון עלול להפסיד אולי אפילו את הכל. 


 


החשש שלו שהבלוף מן המלחמה האחרונה יתפוצץ לגמרי – מונע ממנו אפילו לחשוב על עימות שכזה. הוא פוחד, וזו בדיוק משמעותה של הרתעה.

 


 האם תצטרפו אל מועדון קוראי Gplanet, וכך תתעדכנו על המתרחש באתר? אנא, לחצו “אהבתי/like”