סודו של הצבא הסורי: האם הוא יתפרק?

[face-book-like]

מאת ד”ר גיא בכור

התפיסה המקובלת בעולם של הצבא הסורי היא של קיטוב בינארי:

כלומר עלווים השולטים בצבא לעומת הסונים, המשרתים אותם. זה נכון, אך מבנה הצבא הסורי מורכב הרבה יותר, בפסיפס עדתי צבעוני ומסוכן מאוד. כשלוש מאות אלף חיילי סדיר, וכמספר הזה מילואים, שירות סדיר חובה של שנה וחצי בסך-הכל, כאשר בני מיוחסים מצליחים להשתחרר ללא שירות.


הצבא הסורי מורכב מאוסף מרתק של עדות, המסודרות על פי מבנה עדתי ברור. הגנרלים הם קודם כל עלווים, אך הם שולטים בצבא בקואליציה של מיעוטים, יחד עם הדרוזים, הצ’רקסים, הזיידים (שיעים) והנוצרים לעדותיהם (אשורים, יוונים אורתודוקסים וארמנים), כאשר החיילים הפשוטים בצבא הזה הם הערבים-הסונים ובתחתית הסונים הלא-ערבים, כלומר הטורקמנים הכורדים.


המבנה הזה מעניין משום שהוא הפוך למציאות הדמוגרפית במדינה: ככל שהעדה גדולה יותר בסוריה, כך מעמדה בצבא קטן יותר, וההיפך. ככל שהעדה קטנה יותר מבחינה דמוגרפית, כך מעמדה בצבא גדול ומשפיע יותר. רמת הפוליטיזציה היא כל כך גבוהה, שתנאי לקידום חייב להיות עדתי ומפלגתי, כלומר הקצינים חייבים להיות חברים במפלגת השלטון, מפלגת הבעת’ השנואה על הרוב. כזכור את המפלגה הפן-ערבית הזו (אבל שיסודותיה מאוד עדתיים) ייסדו שניים, מישל עפלק הנוצרי (יווני אורתודוקסי), וסאמי ארסוזי העלווי. כך מקבלת ההעדפה העדתית גם הכרה פוליטית, כאשר רשמית כולם הם “ערבים”. בסוריה אסור להזכיר עדות, אך הנושא העדתי, כפי שאנו רואים, הוא הגורם החשוב ביותר במדינה.


עכשיו אנחנו מבינים מדוע הדרוזים ברמת הגולן כה נאמנים למשטר של משפחת אלאסד, משום שהם ובני עדתם נהנים הנאה גדולה מצורת השלטון הזו, שמעניקה להם (בסביבות 2.2% מן האוכלוסיה, חצי מליון מתוך 22.5 מליון) עדיפות עצומה על פני הסונים, על פני הרוב. כך המצב גם עם בני העדות האחרות, למשל הנוצרים (בסביבות 4%) או הצ’רקסים (כחצי אחוז). העלווים והאסמעילים מונים כ- 13% מן האוכלוסייה, וזו מה שניתן לכנות “ברית המיעוטים” של הצבא והמשטר הסורי.


כך יוצא שהרוב הגדול של הסונים, בסביבות 80%  מונהג על ידי 20%, דבר שהוא א-נורמליה לכל הדעות (והעדות).


הדבר הזה בא לידי ביטוי בתנאי השירות השונים של בני העדות. בעוד הסונים הערבים והכורדים סובלים מתנאים וממשכורות עלובות ביותר, העלווים והדרוזים נהנים מתנאי שירות מועצמים, והיחידות לפעמים עומדות לרשותם ולרווחתם. החיילים משרתים את המפקדים, ולפעמים מועברים כמשרתים לרשות העסקים הפרטיים של המפקדים, כמובן ללא תמורה.


היחס לחיילים הפשוטים בצבא הסורי הוא נורא. באוגוסט בשנה שעברה הגיעו למשל דיווחים על “מגיפה מסתורית” המכה בצבא הסורי, בעיקר בערי הצפון, ובעיקר ביחידות כורדיות. דובר על בתי חולים צבאיים, שהתמלאו בחיילים חולים, ועל הקפאת אימוני טירונים וביטול קורסים בשל המגיפה. לפי דיווחים אלה מתו 14 חיילים מן המגיפה, ואלפים סבלו ממנה במצב זה או אחר. מאוחר יותר התברר כי מדובר כפי הנראה בדיזנטריה, בעיקר במחנות האימונים של הצבא הזה, כתוצאה ממי שתיה מזוהמים, מתנאים סניטאריים גרועים, מציוד אישי מיושן, רובו משנות הששים והשבעים, מחוסר אכפתיות של הסגל הבכיר, ומאווירת דכדוך קשה בצבא החובה הזה.


מובן שהשלטונות הסוריים הסתירו את המידע העגום על החיילים שלהם, אך הדיווחים דלפו. הטמפרטורות הגבוהות מאוד בקיץ שעבר חשפו את העובדה שבצבא הזה אין מזגנים, אין יכולת ראויה לקירור של מזון ואין טכנולוגיות מתאימות למאה העשרים ואחת. כל זה גורר מוראל נמוך של החיילים הממורמרים, שאסור לדווח על הסיטואציות הקשות בהן הם נאבקים, עבור משטר עריצות עדתי.
לפני שתמשיכו במאמר, אני קורא לכולם להירשם ולהצטרף אל הבסיס למעורבות האינטרנטית שלנו, לדף קוראי ג’יפלאנט בפייסבוק.
מה הבעיה הנוכחית של אסד? לא רק להשתלט על הסונים המורדים, אלא גם לשמור את ברית המיעוטים הזו ביחד. אם הדרוזים, למשל, יגיעו למסקנה שהם עלולים לצלול עם העלווים של אסד, הם עלולים להתפרק מהצבא, וזה סופו של הנשיא. נכון הוא שהצבא יכול להתחיל להילחם כנגד עצמו, ובכך תפרוץ מלחמת אזרחים, אך המשענת היחידה ששומרת על אסד תתפרק. הוא חייב לשמור את הדרוזים, הנוצרים הצ’רקסים והאחרים ביחד, וזה לא פשוט. כיצד הוא עושה זאת? באמצעות ההפחדה. המשטר מדבר על “כנופיות סלפיות מחומשות” העומדות מאחורי המפגינים והמורדים, כלומר אסלאם פוליטי סוני אלים, שיבוא חשבון עם בני כל העדות הקטנות. מה שאומר להם אסד, בעצם הוא:


אין לכם ברירה, אלא להשאר איתי, כי אם ישחטו את העלווים, גם אתכם לא ישכחו. זהו מסר נורא ומדכא, המראה עד כמה המצב בסוריה הוא משחק סכום אפס, ועד כמה גדולה עלולה להיות האלימות העדתית, פרי משטמה של עשורים שלמים.


כך מנסה אסד לרתום את בני העדות הקטנות השולטות בצבא לטובתו, באמצעות פחד. כך פונה אסד אל האינטרס הקיומי של בני העדות הקטנות, ולא אל הרחמים או הכרת התודה שלהם. וכך פועל ההקשר העדתי הסוני לרעת הנשיא, וההקשר העדתי של העדות הקטנות לטובתו. את העדות הקטנות הוא משסה ברוב להפחיד אותו, ואת הרוב בעדות הקטנות, להפחיד אותן. זו אמנות, והעלווים מומחים במשחק העדתי המסוכן, כאשר המונח “ברית המיעוטים” מקבל עכשיו משמעות חדשה ואפילה.

 
בוידאו מהשבוע: חיילים מן הצבא, על הטנק שלהם, מצטרפים בעיר חומס אל המורדים, הצועקים: “אלוהים ברך את הצבא”.

כבר השבוע היו דיווחים על עריקות מן הצבא לטובת המורדים. בתחילה דווח על עריקות של חיילים בודדים, אחר כך על חיילים שסירבו לירות על המפגינים בדרעא , ונורו בידי חבריהם על המקום, כן כן, חיילי הצבא ירו והוציאו להורג בלי שום משפט, את חבריהם המרדנים, ובתחילת השבוע הזה יש דיווחים בלתי מאושרים על יחידות שלמות שערקו, על הטנקים שלהם. היחידות האלה, שאיננו יודעים את השיוך העדתי שלהן, אך אנחנו בהחלט יכולים לנחש, הצטרפו למורדים, אם כי התחמושת אזלה להן במהירות. אך החיילים  והקצינים המורדים יכולים להתחיל ולארגן את המורדים מבחינה צבאית, תהליך שכבר קורה. נשק זורם אל תוך סוריה מן המדינות השכנות, עיראק, לבנון וטורקיה, ומתחיל תהליך של מיליטריזציה. משמעות הדבר שסוריה עלולה לחזור על התקדים הלובי, ואפילו גרוע מכך.


הדיוויזיה הרביעית של הצבא, בפיקודו של אחי הנשיא, מאהר אלאסד, נחשבת כחזקה ביותר מבחינה עדתית, כלומר עלווית, והיא מבצעת את עיקר העבודה המלוכלכת בדרעא. המסר הבלתי מוכרז שלה הוא שלטון או מוות.


זו הסיבה שהמצב בסוריה מסובך יותר מזה שבמצרים, לוב או תוניס. כאן מדובר בקיום, ובשרידות של קהילות שלמות שעלולות להישחט ולהיכחד. זהו פחד גדול, והפחד ברוב המקרים משתק. הדבר ששעשע אותי לפני כמה חודשים היתה האשמתו של בשאר את ישראל שהיא מדינה “גזענית”. ככה זה כאשר רבים בעולם אינם יודעים כלל מה המציאות המזרח תיכונית, בכלל זה בישראל..


הכל בסוריה מחכים לימים הבאים בדאגה גדולה. קללת העדות והדתות מתפרצת לכל עבר, השנאות, מעשי הזוועה, החשבונות מן העבר, ההיסטוריה האפילה והעתיד המעונן, ואת תיבת פנדורה שנפתחה, כבר אי אפשר יהיה עוד לסגור. שלוש מדינות סביב סוריה, והן טורקיה, עיראק ואירן, מסתכלות בחרדה על תיבת פנדורה שנפרצה, ויודעות שהקללה העדתית תגיע גם אליהן, השאלה היא רק מתי.


כדי להנות מן המאמרים המיוחדים של האתר, כדאי להצטרף אל מועדון Gplanet Prime. המינוי הינו לחצי שנה או לשנה. במסגרת המינוי קוראים את כל המאמרים הסגורים שפורסמו עד היום, וממשיכים קדימה לתקופה נוספת.
ניתן להירשם –
כ א ן.

אני מבקש באופן אישי, מכל מי שכבר חבר במועדון Gplanet Prime, והמנוי שלו הסתיים, לחדש אותו. כדי לחדש את המינוי יש להכנס לקטגוריית “לחידוש מנוי קיים לחץ כאן”, או – כ א ן.

אם ברצונכם לשלוח את המאמר הזה לחברים, עושים זאת באמצעות הכפתור “המלץ לחבר”, בדף הזה, למטה.

למבקשים לקבל התראות על כל מאמר חדש שעולה ישירות אל המייל האישי, עושים זאת –
כ א ן.
[face-book-like]