סיכום התוצר לנפש 2016: את מי עברנו את בריטניה או את צרפת?


מאת ד”ר גיא בכור

תמונה: אימג’בנק Getty Images

כמידי שנה מאז 2006 אנו סוקרים את הנתונים הכלכליים של ישראל ושל העולם על פי תוצר לנפש (כל המספרים הם בדולרים, על פי שנתון “האקונומיסט” – “העולם בשנת 2016“) ונתונים נוספים, והשנה יש הפתעות גדולות.

אמנם ישראל ירדה מ- 40,620 ל- 37,550, ירידה המיוחסת לחוסר ההתקדמות בנושא הגז (אך עם קצב גידול צפוי של 3.6%), אך העולם כולו צונח, ובמיוחד מדינות מערב אירופה, כך שהכל יחסי.

 

בגרף הראשון שהכנו עבורכם על פי נתוני שנתון האקונומיסט החדש (וכן נתוני 14 השנים האחרונות, ששמרנו כל שנה) אנו משווים את ישראל לשלוש הכלכלות החשובות ביותר במערב אירופה: גרמניה, צרפת ובריטניה, והתוצאות מפליאות. לראשונה אי פעם ישראל אינה אחרי שלוש אלה, אלא היא מקדימה כבר אחת מהן, את צרפת, שהתוצר החדש שלה לנפש הוא פחות משל ישראל: 36,070 לעומת 37,550 של ישראל. זהו נתון מדהים משום שבין השנים 2004-2007 התוצר לנפש בצרפת היה כ פ ו ל מזה של ישראל. הנתון הצרפתי משקף פסימיות עמוקה במדינה, ורמה גבוהה של אבטלה (מעל 10 אחוזים, ומספר כפול מזה לגבי צעירים בשנות העשרים שלהם). לצרפת אין מנופי צמיחה לשנים הקרובות, ונתון זה הוא עוד לפני הטרור החדש במדינה, והפגיעה הקשה בתיירות. זה מקל על הרבה יותר יהודים לעלות לישראל, גם בגלל הפרשי הכלכלה. צרפת חזרה לנתוני 2005 שלה.

באשר לגרמניה, “הפלא” תם, והתוצר לנפש צונח (וכך גם צפינו), מ- 47,350 רק לפני שנה ל- 39,640, לא רחוק כבר מן הנתון הישראלי, מן היה מאמין. הצפה של הגירה, האטה בתעשייה, ופסימיות, זו תמונת המצב הגרמנית. פעם דיברו על ישראל כמוכת טרור, אך טרור יש כבר בכל מקום. ככל שמספר המהגרים שיקלטו בגרמניה יגדל, כך התוצר שלה לנפש צפוי לרדת עוד.

רק בריטניה מצליחה לשמור על קידומת 4, עם 44,580 לעומת 44,330 בשנה שעברה, אך בחודש האחרון שוב צנחו המדדים הכלכליים של המדינה, לקראת האטה חדשה. למערב אירופה מחכה שנה קשה של הגירת מוסלמים וטרור אסלאמי, תוך פגיעה קשה בתיירות. יש לשים לב שהתוצר לנפש בבריטניה עבר עכשיו לראשונה זה שש שנים את זה של גרמניה.

ואנחנו, במדד המובילות, עברנו את צרפת, אך עדיין לא את בריטניה ולא את גרמניה, אליה התקרבנו מאוד. עד לפני שנתיים היינו רחוקים מן המועדון המערב אירופי, אך עכשיו אנחנו חברים ממשיים בו. שימו לב לזינוק הישראלי של העשור האחרון. אם מאגר לוויתן היה כבר פעיל, היינו בראש הבית הזה.

כדי להנות מן המאמרים המיוחדים של האתר, כדאי להצטרף אל מועדון Gplanet Prime. המינוי הינו לחצי שנה או לשנה. במסגרת המינוי קוראים את כל המאמרים הסגורים שפורסמו עד היום (מאז שנת 2008), וממשיכים קדימה לתקופה הנוספת. חשבונית מס נשלחת לכל נרשם. ניתן לקרוא את תנאי הרישום ולהירשם – כ א ן.

נעבור לבית השני, בית הניחומים, שבו חברות מדינות אירופאיות, שפעם היו הרבה מעל לישראל. הטרגדיה היוונית נמשכת, והמדינה חזרה למעשה לשנת 2004. התוצר לנפש ביוון עומד עכשיו על 17,600, והשיא שלה היה אך בשנת 2010 עם 33,860 דולר, כפול מהיום. נאחל למדינה הזו הצלחה בשנים הקרובות, כיוון שהיא חשובה לנו ב”איחוד האירופי”, ואנחנו חשובים לה. היא בעלת ברית.

איטליה נראתה בשנה שעברה כמי שעולה מעט מחדש, אך לא, השנה צניחה: מ- 33,600 דולר ל- 29,420. איטליה לא היתה בקידומת עשרים מאז שנת 2004. אלה נתונים עגומים ומעציבים, וגם למדינה הזו נאחל בהצלחה, משום שגם היא, יחד עם יוון, בעלת ברית שלנו. איטליה לא התאוששה מאז המשבר הכלכלי של שנת 2009, וקשה לה להסתגל לעולם חדש של מהפיכת המידע.

ולבסוף, ספרד, זו ש”מתגעגעת ליהודים שלה”, כפי שאמר המלך הספרדי (ומייד תבינו למה היא מתגעגעת), כאן צלילה של ממש: 25,300 דולר השנה, לעומת 34,540 בשנת 2009. בכך חוזרת ספרד לשנת 2004. ליהודים “מתגעגעים” כאשר המצב הכלכלי כל כך גרוע, כדי לשנוא אותם מחדש, כאשר המצב הכלכלי ישתפר. כמה שקופים הספרדים, שארצם עלולה להתפרק השנה לשתי מדינות שונות. מוכה במהגרים מוסלמים (ברצלונה מתקרבת ל- 40% מהגרים מוסלמים), ספרד מתקשה להתמודד עם העולם החדש של טכנולוגיה וחדשנות. מצבה עגום ומדאיג מאוד מבחינתם. גם היהודים לא יעזרו כאן, במדינה שחייבת רפורמות עצומות ודחופות.


“קשר ששווה להתיר אותו”: ניסים, תהליכים שמימיים ואנחנו

נמשיך לבית האיזורי שלנו, וכאן כמו כל שנה, אין הרבה הפתעות, אלא המשך האומללות סביב. היחידה שהתקרבה אל הנתונים שלנו היתה ממלכת הפטרודולרים סעודיה, אך השנה הזו היא יורדת, ובשנה הבאה תצלול, בשל קריסת מחירי הנפט. ממחיר של 130 דולר לחבית בשנת 2013 ל- 40 דולרים כיום. סעודיה נוגסת כבר ברזרבות הכלכליות שלה, ועדיין מצבה אינו טוב. מ- 26,510 בשנה שעברה ל- 23,960 כיום. התוצאה גרועה יותר ממה שחושבים, כיוון שהריבוי הטבעי בסעודיה צנח ממעל ששה ילדים לאם לכ- 2.2 כיום, ואם מחלקים את התוצר למספר התושבים, והמספר הזה יורד, התוצאה עולה. בישראל המצב הוא הפוך: הריבוי הטבעי אצלנו רק עולה, המכנה עולה, ולכן התוצאה מוטה מלאכותית כלפי מטה.

“זכור את המוות”: זמנים מבהילים לסעודיה ולפטרו דולרים. ואז למי פונים?

 

לבנון, לא מדינה חשובה, אם היא מדינה בכלל, אך בכל זאת היא שוכנת בקרבתנו, ממשיכה בתהליך שקיעה ארוך ואיטי. היא חצתה את קו ה- 11,000 דולר בשנת 2013, שיא כל הזמנים מבחינתה, אך מאז היא צונחת לאט, והנתון החדש הוא 9,410. אין מנופי צמיחה, כמליון וחצי פליטים סורים, והאליטה במדינה מהגרת החוצה. לבנון כבר אינה מתפקדת כמדינה, אין בה נשיא, הממשלה לא מתפקדת, הפרלמנט לא מתפקד וכך גם מוסדות ממלכתיים רבים.

ועוד מאותה חוברת של האקונומיסט, תזכורת: “הסכם סייקס-פיקו, שבו צרפת ובריטניה חצבו בחשאי את המזרח התיכון, יציין בשנת 2016 מאה שנים, בעוד מדינות ערב ממשיכות לקרוע את עצמן לגזרים”.

איראן יורדת או עומדת במקום זה שלוש שנים, כיום עם 6,130 דולרים, נתון שצפוי לעלות בשנים הקרובות, בשל הסרה אפשרית של הסנקציות הכלכליות מעליה, אך לא בהרבה. האקונומיסט, עיתון השמאל, אוהד משום מה תמיד את איראן, בעוד שכלפי ישראל הוא בדרך כלל קריר, והוא סבור שהכלכלה שם תזנק, אך אנו סבורים אחרת, שכן הכלכלה רקובה ומחירי הנפט לא מצדיקים זינוק. ולבסוף, שכנה אומללה נוספת, מצרים, שמטפסת, אך עם רגליים כבדות מאוד: 3,860 לעומת 3,700 בשנה שעברה או 3,290 לפני שנתיים. לפחות אין שם קריסה. מאז תחילת “האביב הערבי” מצרים תקועה באותה סביבה, לאחר שקודם לכן זינקה, כמובן במונחים שלה.

 

תמונה: יום ששי בערב, “חוף ירושלים”, תל אביב, קו הרקיע משתנה (אימג’בנק, Getty Images)

בין חבצלות המים: שיבת ציון והתעצמותה של ישראל

לקראת עשרה מליון דוברים: ניצחון השפה העברית – הדור הבא

לפני שנמשיך, עוד כמה כלכליות גדולות, ומה שמתרחש איתן: סין ממשיכה בצמיחה, אך בקצב מתון יותר: 6.4% עם 8,490$, ירידה לעומת אשתקד, אז היה התוצר לנפש 8,550. יפן ממשיכה מסע לא נעים למטה, עם 32,800 כיום, כבר משמעותית פחות מישראל, ובכך היא חזרה לשנת 2003. בשיא עמדה יפן על 50,830 (אך בשנת 2012, מה שאומר שמשהו רע קורה שם בשנים האחרונות).

טורקיה, כיום עם גידול מדולדל של 2.8% (לעומת 3.6% בישראל) ועם תוצר לנפש של 8,570 לעומת 11,180 אשתקד. טורקיה כבר מרגישה היטב את ההאטה שכפה עליה ארדואן, המסוכסך כמעט עם כל העולם. בירדן התוצר לנפש ממשיך לעלות באיטיות, והוא עומד על 4,970, לעומת 4,870 אשתקד ו- 4,840 קודם לכן. המעניין בירדן הוא שנתוני האוכלוסיה נעצרו: 7.9 מליון כבר שנתיים. בלי עצירה דמוגרפית זו, הנתונים הכלכליים הירדנים היו כבר של ירידה. בישראל, לעומת זאת, נוספו השנה 200 אלף תושבים, ל- 8.5 מליון (ועיקר הזינוק הוא של יהודים, ילודה ועלייה). בקצב הזה ישראל תמנה תשעה מליון תושבים בעוד שנתיים וחצי. איש לא צפה שהילודה בירדן תיעצר בצורה הזו, מה שגם מעיד על הגירה החוצה.

 

לצפות ברצף בקריקטורות של מושיק גולסט

מאמרים קצרים של ד”ר גיא בכור

הדרך הטובה, האישית והמהירה ביותר לדעת מתי עולים מאמרים באתר היא להירשם כאן, ולקבל התראה למייל האישי. הנרשמים קוראים ראשונים. אפשר גם לשלוח את המאמר הזה לחברים. יש כפתור לשם כך, בתחתית המאמר.

חדש: אתר ג’יפלאנט הותאם לקריאה נוחה בסלולארי

ולבסוף, איך נראית בעין צניחת הפטרו-דולרים? מדינות שנשענות רק על נפט, חוות צלילה, ובראשן נורווגיה. מדינה זו הגיעה לשיא מדהים של 107,280 דולרים בשנה שעברה, והנה, תוך שנה קרס המספר בלא פחות מ- 27,000 דולר, ל- 80,810. זה עדיין מספר עצום, אך המגמה מבהילה. בקרוב תצטרך נורווגיה להתחיל להכניס יד לכיס הרזרבות, ואולי זה כבר קורה. קנדה צללה מ- 54,150 אשתקד, ל- 43,730, ירידה של כ- 11,000 דולרים, וזו הסיבה המרכזית שהקנדים הדיחו את ראש הממשלה הקודם. אך מה כבר יכול לעשות החדש?

מדינה נוספת שמשלמת מחירים כבדים על המחיר הנמוך של הנפט היא ונצואלה, מדינה עשירה בעיקרה, שצנחה משיא של 23,570 אשתקד ל- 16,830 כעת, ושוב זו עלולה להיות מגמה. כך גם רוסיה, שנמצאת כבר במיתון עמוק, מ- 14,820 אשתקד ל- 8,670, ובכך חזרה רוסיה לשנת 2007.

 

 

הטרגדיה העיראקית ניכרת היטב בנתונים הכלכליים: כאשר היא החלה לעלות לפסים נורמליים בשנת 2008, לאחר שהנשיא ג’ורג’ בוש השכיל לעבוד עם השבטים הסונים, עמד התוצר לנפש על 2,150, ומאז לא הפסיק לעלות. עיראק מייצאת נפט, בעיקר מהדרום השיעי שלה, ופחות מהאיזור הכורדי, כיוון שהכורדים לוקחים את ההכנסות לעצמם. וכך קפץ המספר עד לשיא של השנה שעברה עם 8,230, ועכשיו תחילת הצניחה – ל – 5,060, בשל קריסת מחירי הנפט. המכה הכואבת עלולה להגיע בשנה הבאה, כאשר התוצר לנפש עלול לחזור עשר שנים אחורה. זה כבר קרה בלוב, עוד מדינה שכבר לא קיימת, שם היה התוצר לנפש בשנה שעבר – 11,180 ועכשיו נחתך לחצי: 5,290.

ככל שהמדינות הערביות קורסות, כך הכנסות הנפט קורסות, וככל שהכנסות הנפט קורסות, כך גם המדינות. מסחרור כזה כבר קשה לצאת. מדינות המפרץ הפרסי עלולות להיכנס אליו בשנים הקרובות, ובכך כל מדינות ערב יקרסו.

זה לא יעזור להן אם יגבילו את התפוקה, משום שארצות הברית כבר הפכה ליצרנית הנפט והגז הגדולה בעולם, ולכן התוצאות הכלכליות הטובות שלה. זה לא בזכות אובמה, זה למרות אובמה.

 


עולם בזעזועים, המזרח התיכון בזעזועים, העתיד העולמי בזעזועים; אקלים עולמי של טרור, שבו דווקא לנו יש יתרון כלכלי, מסחרי ופוליטי מובנה. הצרות שלנו יכולות להיהפך לברכה; נסיון החיים הדואב לעוצמה כלכלית. Tempora mutantur et nos mutamur in illis (“הזמנים משתנים ואנחנו משתנים איתם”).

הרצאה של ד”ר גיא בכור בכנס העסקי שלך. מי כבר הזמין?

מבחינתנו זו היתה שנה כלכלית סבירה, למרות שעקומת הגידול שינתה כיוון. רמת הצמיחה שנותן האקונומיסט לישראל חזרה השנה ל – 3.6%, מה שיאפשר עלייה מחדש בעוד שנה. חשוב מאוד לסיים כבר את נושא הגז, ולהתחיל לחתום על חוזי יצוא. זה יחזק אותנו מדינית וכלכלית, ויקח את המשק כולו לרמה של 50,000 דולרים, הרמה האמריקנית (ארצות הברית עומדת על רמה יפה של 57,620 דולרים).

המיצוב הכלכלי שלנו לעומת אירופה הוא מצוין, ובוודאי לעומת האיזור הנחשל שסביבנו. אך ישראל יכולה להגיע להרבה יותר מכך. זה מחייב אותנו לעבוד יותר קשה ויותר יצירתי השנה, ולחזור לזינוק בעוד שנה. להתראות בדצמבר 2016.

(מאמר זה פורסם לראשונה לחברי מועדון ג’יפלאנט פריים ב- 2 בדצמבר 2015, והוא נפתח עכשיו לכל)

למאמר השנה שעברה

למאמר שלנו משנת 2013

למאמר שלנו משנת 2012

2011

2010

2009

2008

2007 

 

 

 

◄כדי להנות מן המאמרים המיוחדים של האתר, כדאי להצטרף אל מועדון Gplanet Prime. המינוי הינו לחצי שנה או לשנה. במסגרת המינוי קוראים את כל המאמרים הסגורים שפורסמו עד היום, וממשיכים קדימה לתקופה נוספת. ניתן לקרוא את תנאי הרישום ולהירשם – כ א ן.

◄אני מבקש באופן אישי, מכל מי שכבר חבר במועדון Gplanet Prime, והמנוי שלו הסתיים, לחדש אותו. כדי לחדש את המינוי יש להכנס לקטגוריית “לחידוש מנוי קיים לחץ כאן”, או – כ א ן.

◄אם ברצונכם לשלוח את המאמר הזה לחברים, עושים זאת באמצעות הכפתור “המלץ לחבר”, בדף הזה, למטה.

◄למבקשים לקבל התראות על כל מאמר חדש שעולה ישירות אל המייל האישי, עושים זאת – כ א ן