ספרד: הח'ליפות האבודה חוזרת? על זכות השיבה של המוסלמים לאנדלוסיה

 

 מאת ד”ר גיא בכור

 

1 את תור הזהב היהודי, עד לכיבוש הכיס המוסלמי האחרון, בגרנדה, ראינו כבר במאמר קודם. אך מה קרה למוסלמים של ספרד לאחר מכן?

לאחר כיבוש גרנדה בידי המלכים פרדיננד השני מלך ארגון (1452-1516), ואשתו הקנאית, איזבלה מלכת קסטיליה (1451-1504), שכונה ה”רקונקיסטה” (כיבוש מחדש) והכנעת המלך המורי המוסלמי האחרון, שהגיש לפרדיננד את מפתח העיר גרנדה, נחתם “הסכם גרנדה”, שהסכים להעניק מידת סובלנות למוסלמים, שהפכו עכשיו לנתיני הכתר הקתולי. הותר להם להמשיך לדבר בשפה הערבית, לנהל את בתי הספר שלנו ולהתנהל על פי חוקי השריעה, אלא שמהר מאוד היחס הזה הורע.

עם התקף הקנאות הדתית של איזבלה, כאשר ראתה את פאר אלהמברה, ודרישתה לגרש את כל היהודים (רבים מהם כבר המירו את דתם קודם לכן, ורוב היהודים בחרו להתנצר, ולא לעזוב), מונה ארכיבישוף קנאי בשם סיסנרוס, והוא החל להתמקד במוסלמים, בעזרת האינקוויזיציה: המרות דת כפויות, עינויים, ושריפת אלפי ספרים בערבית (כולם כתבי יד, ובכך אבדו יצירות גדולות לאנושות, משום שהערבים תרגמו את יצירות היוונים, שאבדו גם הן). מרד מוסלמי בשנת 1499 נכשל, אך הוא העניק לגיטימציה לפרדיננד ואיזבלה להגביר את הרדיפות. באותה שנה נצטוו מנהיגי גרנדה שעוד נותרו, למסור את כל הספרים בערבית, ורובם הועלו באש.

השפה הערבית נתפסה כסמל האסלאם והקוראן, המכנה המשותף המלכד של המוסלמים.

והטיהור התגבר: בשנת 1502, יצאה מן העיר וולנסיה ההוראה החדשה לכלל המוסלמים: להתנצר או לעזוב. רוב המוסלמים בחרו להישאר ולכאורה להתנצר. עזרה להם “פתווא” (פסק הלכה) מפורסמת (מכונה “פתוות אוראן”) שפירסם כהן דת בשם אחמד אבן אבי ג’ומעה בצפון אפריקה. לפיה, אם מוסלמי נמצא בברירה של המרת דת או רדיפות בידי האינקוויזיציה האכזרית, מותר לו להתנצר כלפי חוץ, מבלי להאמין בכך (מעין “תקייה”), ומותר לו במסגרת העמדת הפנים הזו גם לשתות יין, לאכול חזיר ועוד דברים אסורים.

אלה היו המוסלמים החדשים, ה”מוריסקוס”, אלא שחוסר הסובלנות כלפיהם הלך וגבר, ככל שהאדיקות הדתית הקתולית התעצמה במדינה (היהודים כבר לא היו שם, או שהיו אנוסים, כלומר נוצרים כלפי חוץ). בשנת 1567 הוציא המלך פיליפ השני את השפה הערבית אל מחוץ לחוק בספרד, מה שהוליד עוד מרד מוסלמי כושל, שנגמר במרחץ דמים של מוסלמים. בשנת 1609 פרסם פיליפ השלישי צו גירוש כלפי כלל המוריסקוס, ועד 1614 גורשו 350,000 לצפון אפריקה, ושוב, גל גירוש נוסף בשנת 1727 (בתמונה). לאחר שנה זו, נכחד כבר האסלאם בספרד, עד לשנות השבעים של המאה העשרים, ולסוף עידן פרנקו.

 


“אנחתו האחרונה של המורי”: האגדה מספרת שכאשר מוחמד ה-12 (“בואבדיל”, שיבוש ספרדי של אבו עבדאללה), השליט המוסלמי האחרון, העיף מבט אחרון אל ארמונו אלהמברה, ממנו גורש, הוא נאנח אנחה עמוקה, ופרץ בבכי (1492). אמרה לו אמו התקיפה: “מי שלא הגן על הממלכה שלו כמו גבר, בוכה עכשיו כמו אשה“.

האנחה הזו שורטת את הזיכרון המוסלמי – עד היום.

דרך טובה לדעת מתי עולים מאמרים באתר היא להוריד את אפליקציית האתר לאנדרואיד, או להירשם כאן, ולקבל התראה למייל האישי. הנרשמים בשני המקרים – קוראים ראשונים

 

2 בעקבות החוק המאפשר לצאצאי היהודים לעתור לאזרחות ספרדית (חוק שנאכף לגבי בודדים, והוא קצוב בזמן, יש גבול כמה הספרדים יכולים לחבב יהודים) קמה זעקה גם אצל צאצאי המוריסקוס והמוסלמים של ספרד. למה הם לא מקבלים זכות שיבה? כן, זה נקרא אצלם בדיוק “זכות השיבה” (“חק אלעוודה”). עמותות של מוסלמים בספרד דורשות אזרחות ספרדית למיליוני הצאצאים של המוסלמים המגורשים, במסגרת של “צדק היסטורי” לאחר החוק עם היהודים. העיתונאי המרוקאי-מוריסקי אחמד בנסאלחה פרסם מאמר בו כתב: “ההחלטה הספרדית להעניק אזרחות לצאצאי היהודים בספרד, תוך התעלמות מהמוריסקוס – היא הפרדה מזעזעת ואפליה בוטה, משום ששתי הקהילות סבלו בספרד באותה מידה. על הקהילה הבינלאומית להתייחס להחלטה הזו כאי מוסרית לחלוטין וכחוסר צדק. זו בושה וחוסר יושר”.

פרופסור באוניברסיטה באלג’יריה, בשם ג’מאל בן עמאר אל-אחמר, מנהל גם הוא קמפיין לחזרת המוסלמים של ספרד. במכתב ששלח למלך הספרדי דרש “חקירה היסטורית ומשפטית מלאה של פשעי המלחמה שבוצעו בספרד נגד עמנו המסכן”. הוא גם דורש התנצלות של הכתר הספרדי על הגירוש, “כשלב ראשון”. מתנהל מאבק בעניין גם מול האו”ם, בתמיכת מדינות ערב.

כמה צאצאים יש למוריסקוס? הערכה כוללנית מדברת על כמה עשרות מליונים, ורובם מתגורר בצפון אפריקה. אם יקבלו אזרחות תזנק ספרד בבת אחת לבעלת המספר הגדול ביותר של מוסלמים באיחוד האירופי. חמישה מיליון שמות רשומים במרוקו (הם אספו שמות, לקראת “השיבה” לאירופה), והייתר לא רשומים, במרוקו, אלג’יריה, מצרים, לוב, מאוריטניה, טוניסיה וטורקיה.

תגובת הספרדים: היהודים קדמו לנצרות, וגירושם היה עניין של להט דתי, בעוד שהמוסלמים היו כובשים קולוניאלים שקראו לשטח אותו כבשו בשם “אל-אנדלוס”, וכפו את הערבית כשפה רשמית. גירושם היה עניין של דה-קולוניזציה.

הטיעון הזה מפליא, משום שהוא מתאים בדיוק למקרה שלנו: היהודים חיו כאן ונאלצו לעזוב, ואז הגיעו המוסלמים באותה תקופה של המאה השביעית, וכבשו את ארץ ישראל ככוח קולוניאלי, ומה שמהווה לגיטימציה לספרדים, יכול להוות גם לנו.

בעוד שהספרדים משתמשים בקולוניאליזם המוסלמי כעובדה היסטורית, אנחנו מפחדים להשתמש בו. ובכן זה אותו כיבוש, ובאותן שנים: המצור המוסלמי על ירושלים החל בשנת 636, וכיבוש ספרד ב 711.

 

3 מי שעושה שימוש נרחב בגורלה של אנדלוסיה האבודה היא “המדינה האסלאמית”, שהסמל שלה כולל לא רק את מפת המזרח התיכון אלא גם את חצי האי האיברי, אנדלוסיה. ספרד היא היא “המדינה האסלאמית”.

“מאז הקמת האינקוויזיציה בשנת 1478 ספרד עשתה הכל כדי להרוס את הקוראן הקדוש” נכתב במסר של “המדינה האסלאמית” בשנה שעברה. “ספרד עינתה מוסלמים, כולל שריפתם בחיים, ולכן ספרד היא מדינה פושעת, שגזלה את אדמתנו”. באותו מסר מ- 2016 קרא הארגון למוסלמים בכל העולם “למצוא דרכים” לתקוף את ספרד, “כולל הרעלת המים שלה”.

“אנו נהרוג כל כופר ספרדי בארץ האסלאם שנגזלה. חייו לא יהיו חיים, ובעזרת האל, נצליח להשיב לנו את אנדלוס האבודה. האם חשבת, אנדלוס, ששכחנו אותך? אנו נשבעים בפני אללה שמעולם לא שכחנו אותך, ושום מוסלמי לא יכול לשכוח את קורדובה ואת טולדו (וידאו של דאעש, ינואר 2016). “ספרד היא ארץ אבות אבותינו, ואנו ניקח אותה בחזרה, בעזרת כוחו של אללה”. מנהיג אלקאעדה הנוכחי, המצרי איימן אלזוואהרי, פסק מצידו: חזרת אנדלוסיה היא חובה דתית (וואג’ב) על האומה כולה. זו הרי הח’ליפות האבודה. שם, באנדלוסיה ישבו הח’ליפים של המוסלמים.

אצל כל מוסלמי ברחבי העולם המילים ר’רנאטה (גרנדה), קרטבה (קורדובה) ואנדלוס (אנדלוסיה), צורבות את הלשון, עד היום. זהו זיכרון של ערגה, המחייבת תיקון.

וזו הרה-רקונקיסטה: כיבוש, גירוש, כיבוש מחדש. ספרד היא לא עוד מדינה אירופית שיש לכבוש, כמו דנמרק או שבדיה, היא חלק חשוב מן הזהות המוסלמית ההיסטורית. היא חלק מן “המדינה האסלאמית”, על כל המשמעויות של המילה.

 

4 אחד הסמלים של הרה-רקונקיסטה היא הקתדרלה המרשימה של קורדובה, אחד הסמלים הקתוליים החשובים ביותר בעולם, שעכשיו ארגוני שמאל בספרד, בשיתוף עם המוסלמים, נלחמים שהיא תחזור לידי האסלאם.

מאז שנת 550, המאה הששית, היתה הקתדרלה של העיר קורדובה בזיליקה קתולית בשם “הקתדרלה של עליית גבירתנו לשמיים”, אלא שהיא נכבשה בידי המוסלמים בשנת 714, הם הרסו אותה, ובנו את המסגד הגדול של קורדובה, בתקופת הח’ליף עבד אלרחמן הראשון.

האתר הוחזר לנצרות בידי פרדיננד השלישי בשנת 1523, והפך לקתדרלה הנוכחית של קורדובה (עדיין כונה ה”מסקיטה”, כלומר ה”מסגד”). המעניין הוא שאונסק”ו, הזכור לרע, הפך את המקום לאתר מורשת עולמית תחת הכותרת “המסגד הגדול של קורדובה”, ואסלם אותו, בלחץ מדינות ערב, כפי שהוא עושה בירושלים ובחברון. בשנת 2010 נעצרו במקום שני מוסלמים שפתחו שם בתפילה מוסלמית, וניהלו קרב של ממש עם השומרים, תוך שפצעו אותם. המסר ברור: זה חייב לחזור להיות מסגד.

 


ומה המסר לילדים המוסלמים בתפילת המחאה הזו, למרגלות המסגד/קתדרלה של קורדובה? זה מסגד, והוא חייב לחזור למוסלמים. עליכם החובה להשלים את המשימה ההיסטורית. סדר העמידה בתפילה הזו אינו מקרי: בראש הגבר, הפטריארך של המשפחה, אחריו הילדים הבנים, והנשים, מכוסות לגמרי, בסוף. זו ספרד? אנדלוסיה.

ממש הקיץ הזה קואליציה של ספרדים מהשמאל ומוסלמים דורשת להחזיר אותו לאסלאם. עצומת ענק, בחתימת 350,000 איש, הוגשה ביולי האחרון אל השלטונות, ששוקלות, אולי, להפוך את המקום מקתדרלה נוצרית למרכז “בין-דתי” (כמו “פיקציית “כל אזרחיה”), כלומר בדרך למסגד. ולמה איש אינו מעז לדרוש להחזיר את כנסיית האגיה סופיה באיסטנבול לידיים נוצריות? היתה זו הכנסיה החשובה ביותר בקיסרות ביזנטיון. כי על פי כללי ה”פוליטיקלי קורקט” כל הדתות נדחות, אל מול האסלאם. 

 


מוסלמים מקיימים תפילת “ד’יכר” סופית (כלומר הזכרת 99 שמותיו של אלוהים) במסגד החדש שהקימו בגרנדה. מה להם ולספרד? זו אנדלוסיה, שהולכת וחוזרת באופן פלאי. והספרדים, יודעים? הם נשאבים במנהרת הזמן.

כדי להנות מן המאמרים המיוחדים של האתר, כדאי להצטרף אל מועדון Gplanet Prime. המינוי הינו לחצי שנה או לשנה. במסגרת המינוי קוראים את כל המאמרים הסגורים שפורסמו עד היום (מאז שנת 2008), וממשיכים קדימה לתקופה הנוספת. חשבונית מס נשלחת לכל נרשם. ניתן לקרוא את תנאי הרישום ולהירשם – כ א ן. למנויים ותיקים יש בדיוק עכשיו מבצע חידוש בהנחה.
 


כמו בהר הבית, גם במסגד של קורדובה מתנהל מאבק, ומוסלמים מקיימים תפילת ערב יומית בחוץ, עד שיורשו להיכנס פנימה.

הח’ליף הראשון של אירופה, ומסיבת סיום בפריז

5 מה מספר המוסלמים בספרד? כמו בכל אירופה אין מספרים מוחלטים ומסודרים כמו אצלנו, ולא במקרה, משום המספרים האלה עלולים לזעזע את הסדר הפוליטי המושתת על ערכי השמאל, ובספרד, מאז מות הגנרליסימו פרנקו, “אל-קאודייו”, (“המנהיג”, El-Caudillo), בשנת 1975.

רשמית, בשנת 2007 היו מיליון מוסלמים בספרד, כלומר 2.2 אחוזים, וכיום יש כשני מיליון, כלומר 4.13 אחוזים, זינוק של פי שניים. בעוד אצלנו מספר התושבים מזנק בכמעט שני אחוזים כל שנה, בספרד מספר התושבים מדשדש ואפילו יורד: 46,818 מיליון בשנת 2012 לעומת 46,435 מיליון בשנת 2016, והסיבה ידועה: ילודה שלילית קשה אצל הספרדים המקוריים.

לעומת זאת אצל המוסלמים הילודה היא חיובית ביותר, ואליהם מצטרפים כל שנה מהגרים נוספים. השנתיים האחרונות הראו זינוק במהגרים מסוריה, עיראק, פלשתינאים, אפגנים ובנגלים.

אך אלה הנתונים הרשמיים, וספרד מומחית בהשתקה והסתרה. ההערכות שהמספרים גבוהים בהרבה, כיוון שיש רבים שאינם רשומים, או רשומים באופן חלקי. האם משהו ממה שאתם קוראים כאן מוזכר במקום אחר?

ומה מספר המוסלמים בעיר ברצלונה, שחוותה לאחרונה טבח דריסה בידי כנופיית מוסלמים? רשמית יש 17.5 אחוזים מוסלמים בברצלונה, עם 322,698 מתוך 1.62 מיליון בסך הכל. אלא שיש גם מספרים אחרים, ולפי מועצת העיר (בשנת 2012) חיו שם כבר חצי מיליון, כלומר כ- 30 אחוזים. ההערכה שהמספר גבוה אפילו מכך, שכן יש בעיר הרבה מאוד מסתננים ושוהים בלתי חוקיים, שמתערים לאט לאט באוכלוסייה המוסלמית המזנקת. בעיר סאלט, שליד ברצלונה, אחוז המוסלמים עבר כבר את ה- 40 אחוזים גם לפי המספרים הרשמיים, והוקם שם מסגד ענק, במימון סעודי.

בעיר הקטלונית ברצלונה, חובבת העצמאות, יש 264 מסגדים, בתי תפילה ומרכזים אסלאמיים, שכן השלטונות הקטלוניים ומפלגות השמאל השולטות באיזור הזה באופן מסורתי, טולרנטיים מאוד להקמת מסגדים ושינוי הטופוגרפיה העירונית. אין להם בעייה עם זה, המוסלמים מצביעים לשמאל, שמחזק אותם, והם מחזקים אותו, עד שיקימו מפלגות מוסלמיות, וזו שאלה של זמן. 

 


רמדאן השנה הראה שיא במספר המתפללים בגרנדה האבודה, והמספרים הולכים וגדלים מיום ליום. המשמעות היא לקחת את סמל הקתוליות בספרד, ולהפוך אותו לסמל האסלאם בספרד ובאירופה. מזכיר מאוד את המאבק על הר הבית, ותמיד האסלאם מתלבש על סמל דתי קיים. כיבוש.

 

 

6 כעיקרון, בעיר ברצלונה, המנוהלת בידי השמאל העמוק, יש אהדה גדולה כלפי מוסלמים וכלפי מהגרים בכלל. בתגובה לצעדי הנשיא האמריקני טראמפ נגד הגירה, נערכו שם הפגנות ענק בעד קבלת מהגרים, תוך שהמוסלמים מוליכים את המצעדים האלה. יש בעיר התאחדויות רבות של מוסלמים, וכן ארגונים נגד אסלאמופוביה. בראש “ההתאחדות לעצירת האסלאמופוביה בקטלוניה” עומד אחד, מוסטפא אוולד סילאן. כרגיל, ה- PC הוא הכלי דרכו צועדים האסלאמיסטים, והוא יהיה הראשון שאותו הם יחסלו, כשיתחזקו. הוא הפיגום.

 


הפגנת מאות אלפים בברצלונה בפברואר השנה, בדרישה מממשלת ספרד לקלוט עוד “פליטים” ומהגרים. ההפגנה נערכת היכן שבוצע מרחץ הדמים בעיר, מן אלגוריה אכזרית שכזו.

למי שקורא את המאמר בסלולארי: יש למעלה אפשרות שיתוף פשוטה לווטסאפ, לפייסבוק או למייל של החברים. למי שקורא את האתר במחשב נייח: האתר מותאם בצורה המיטבית לדפדפן כרום.

מי שהאותיות קטנות לו – יכול להגדילן ברזולוציית 110 אחוזים, או 125 אחוזים (זום). אני קורא את האתר במחשב הנייח שלי עם 125 אחוזים.

 

7 ספרד כמעט ועברה את יוון, במספר המהגרים אליה הקיץ הזה, וזאת לאחר שהשלטונות האיטלקיים החלו להפריע לזרם המהגרים מלוב. במקום זאת – פונים לספרד, שנמצאת עשרה מיילים ימיים מצפון אפריקה. במהלך שבעת החודשים האחרונים נחתו בחופי ספרד 8,300 מהגרים לא חוקיים, ועוד 4,000, שהגיעו דרך מובלעות סאוטה ומליה, שבשטח מרוקו. מספרים אלה גבוהים פי ארבעה מהמספר הכולל של מהגרים בשנה שעברה לספרד. ועדיין, איטליה מוליכה עם 97,000, שהגיעו בשבעת החודשים הראשונים של השנה, ובכל השנה שעברה הגיעו דרך איטליה 181,436 איש. בארבע השנים האחרונות נכנסו לאיטליה מלוב 600,000 איש.

הספרדים לא מורגלים בגל הגירה כזה, והשמאל דורש שלא להפריע לו.

 


ברד ירד בדרום ספרד, המציאות: כך, לאור היום, ובאמצע של חוף רחצה בדרום ספרד, נוחתים המהגרים שהגיעו מלוב, לתדהמת המתרחצים. הסרטון הזה הבהיר לעולם שהמהגרים הגיעו גם לספרד. לקח לאותם עשרות מהגרים שניות, והם נעלמו, כאשר מבריחים ממתינים להם על החוף, לפזר אותם בספרד, ואחר כך ביבשת כולה.

שום כוח לא יעצור כמיהה של עשרות מיליונים לחיים במערב. הרשת העבירה את המסר, ונותר הביצוע. וספרד? אלה אותן ספינות של המוסלמים על הים התיכון, כמו בגירוש 1614, רק הכיוון התהפך.

 

8 כיוון שמשאל העם של הקטלונים לעצמאות כה חשוב להם, הם מחזרים במרץ אחרי הקול המוסלמי במדינה העצמאית לעתיד, שיכול להיות מכריע. זו הסיבה למדיניות האנטי-ישראלית, להכרה סמלית במדינה פלשתינאית, והשיא – דיל של שוחד: אם תצביעו בעד העצמאות, נקים לכם מגה-מסגד בברצלונה או בערים נוספות, תלוי במשא ומתן, ובתוצאות. כך מנסים הקטלונים להשיג זהות לאומית משל עצמם, תוך שהם מוכרים אותה באותו זמן למוסלמים. והקטלונים, נלחמים בספרדים? בסוף הכוח השלישי, המוסלמי, ייקח את הכל, הוא רק עושה שימוש לטובתו במלחמות ביניהם.

הדמוגרפיה עובדת, והמוסלמים באירופה כולה הופכים לכוח אלקטורלי. באתו הזמן, הכוחות האנטי-מוסלמיים מזנקים, עד לעימות הבלתי נמנע. מי שחכם, עוזב משם כבר עכשיו. 

עלה הישומון של האתר למשתמשי אנדרואיד, וניתן להוריד אותו ללא חשש בגוגל פליי (לכתוב שם: ג’יפלאנט, Gplanete, או גיא בכור). המשתמשים גם יקבלו הודעה מוקדמת לנייד על מאמרים חדשים בג’יפלאנט. בסלולארי גם ניתן לשתף בקלות את המאמר בווטסאפ, בפייסבוק או במייל. למי שאין אנדרואיד, ניתן לקרוא באתר המותאם לסלולארי, כרגיל.

 

9 מי שעומד מאחורי הזינוק המוסלמי בספרד, ולא במקרה, הן סעודיה וקטר, שמממנות במאות מליוני דולרים את הפליטים המוסלמים המגיעים למדינה, באמצעות אגודות צדקה, ובעיקר בהקמת מיסגדים ומרכזי דת. זו הסיבה למספר העצום של מסגדים בזמן כל כך קצר. במסגרת מימון המסגדים מממנים גם את המטיפים, שעל פי האסכולות הנהוגות בחצי האי ערב, הם הקיצוניים ביותר. באנדלוסיה של פעם שלטה האסכולה החמישית, והאבודה, באסלאם, האסכולה הזאהרית, שהיו בה השפעות חשובות של החשיבה היוונית הרציונאלית, אך סעודיה וקטר, וכן חכמי אלאזהר, קבעו שאין להחיות את האסכולה המתה הזו, בהיותה “ליברלית” מידי, והם השליטו את האסכולות שלהם, על פי המסגדים השונים. וכך נמצא בספרד של היום את כל האסכולות הסוניות: מהמאלכית, דרך המהגרים מצפון אפריקה, וכן את החנפית ממצרים, את החנבלית מחצי האי ערב ואת השאפעית מאפגניסטן ומקומות נוספים, אך לא את האסכולה שפותחה שם. המשמעות ברורה: לא אנדלוסיה תשלוט במזרח התיכון, אלא הוא בה.

רוב המוסלמים בספרד הם סונים, עם מיעוט שיעי. Mater dolorosa.

 


כמו במינהרת זמן נשאבת “ספרד” לאחור: פירוק קטלוניה, פירוק מדינת הבסקים, חזרת האלימות, איום על המלוכה, זיכרונות ממלחמת האזרחים, נקמת המוסלמים החוזרים, והקרב על הזיכרון: של מי ספרד? של מי אלהמברה, של מי אנדלוסיה (בווידאו, המוזיקה: אנריקה גרנדוס) ושל מי העתיד (0:49)? של העבר (0:54).

של מי רסיסי הזיכרון על המרחבים הירוקים, הפוריים, הדשנים, באסלאם המדברי? פרדיננד ואיזבלה אמרו: “למי הדת, לו האיזור” (Cuius religio, eius regio) . המוסלמים עונים להם עכשיו בחזרה, תוך שעבוד הדמוקרטיה: בהחלט: “למי הדת, לו האיזור”. 

זו הנקמה בפרדיננד ואיזבלה, ואנו הדור, שזוכה לראות את כל זה, במדינתו המשגשגת.

 

10 מה לנו וספרד? ל“דרכון הספרדי” המככב במודעות הטעייה ברשת, מדינה עם מורשת אנטישמית של מאות שנים, וכיום אחד המרכזים החשובים של מימון החרם על ישראל? המדינה הזו, למרות קשייה, לא הפסיקה מעולם לתמוך כספית בעמותות שמאל קיצוני בתוך ישראל, ובעמותות לאומניות ברשות הפלשתינאית. ישראל החליפה את היהודי, בשנאה של המדינה, שדם יהודי נוזל אצל חלק גדול מתושביה, ואולי בשל כך. ניתן למוסלמים לבצע את הכיבוש שלהם מחדש, וליהודי ספרד לעלות לישראל, הרי מה יש להם לחפש במדינה הזו, כולל כמה עשרות ישראלים שזכו ב”דרכון ספרדי”. זה באמת לא הסכסוך שלנו.

ואולי מן הכיבוש הזה תיווצר דווקא התקרבות בין ישראל לספרד המאויימת, והזקוקה לעזרה ישראלית. גם קל יותר להסביר לספרדים את הסכנה שארבה לנו עם הממשל האמריקני הקודם ו”האיחוד האירופי”: הרי תארו לעצמכם, נאמר להם, שאתם נותנים שטח טריטוריאלי בספרד לשלטון מוסלמי, ואלה מחליטים לאפשר לכמה מיליוני מוסלמים “לחזור” לשטח שלהם. משם, מבפנים, הם כבר ימשיכו בקלות יחסית את המשך “השחרור”, של אנדלוסיה כולה.

והלא, זה מה שהספרדים ואחרים איחלו לנו כל השנים, עם ההזייה המסוכנת של “מדינה פלשתינאית”. גם אצלנו היו קונקיסטה, רה-קונקיסטה, ואין שום סיבה שתהיה רה-רקונקטיסטה. אצלנו ואצלם. מכנה משותף גדול נולד, בין ישראל לספרד. 

אז ההיסטוריה חוזרת? היא תמיד היתה כאן, למי שרצה לראות.


מה עושים עם אנוסי ספרד, שגילו שוב את היהדות?

לקרוא ברצף את מאמרי האתר לאורך 11 שנים, על היבשת השוקעת