עידן הטוטם: זו כבר שכבה היסטורית חדשה, שכבת הזוועות


מאת ד”ר גיא בכור

 
בניגוד למה שחושבים, הטוטם האינדיאני לא שימש מעולם לפולחן, אלא הוא מקור מידע היסטורי ותרבותי באמצעות גילוף. המילה טוטם באה משפת האינדיאנים אוג’יבווא, כשיבוש של המילה “אודידם”, שמשמעה “קשר הדם שלו”.  אלה הם מוטות עץ עבים ומסתוריים, עם מבנה של גילוף אנכי. האירופים נתקלו בהם לראשונה בשנת 1778, אך הם קדמו לכך בהרבה.
בחברה אנלפבתית, זו היתה הדרך לשמר את ההיסטוריה של השבט, באמצעות גילוף אירועים חשובים בתולדותיו. שכבה אחר שכבה (מתחילים תמיד מלמטה למעלה), כך שסביר ששכבות הוספו עם השנים, בכתיבת ה”היסטוריה”. אצל השבטים הבדואיים היה זה משורר השבט, ששימר את “ההיסטוריה” בעל פה, וכאן זהו הטוטם.
בדרך כלל רואים את הטוטם האינדיאני כמשהו מפחיד ומעיק, אך זה בעצם ספר חי של היסטוריה. מצגת עם ראשי פרקים; רישום מגולף של תרבות. ומהי ההיסטוריה? היא עדשה, דרכה אנשים מעצבים את הציפיות שלהם, השיפוט, הרגשות והמעשים. אנו משליכים על ההיסטוריה לא פחות משהיא משליכה עלינו. אנו מגלפים את הטוטם, אך באותו הזמן הוא מגלף אותנו. אנו משייפים את ההיסטוריה, אך היא גם משייפת אותנו.

  

עידן הטוטם: העולם חוזה זו השנה החמישית בקריסה של המזרח התיכון, במה שנראה כאיזה ואקום לא ברור של קרבות ומאבקים, אך בעצם התקופה הזו כבר כותבת את ההיסטוריה של עצמה: זו כבר שיכבה היסטורית חדשה, מאז קרס המזרח התיכון של פעם, וההיסטוריה הזו היא הטוטם החדש של האיזור שלנו. אנו בעידן הטוטם.

מגולף שכבה מעל שכבה: נפילת המשטרים הלאומיים, ההתפרקות לעדות, לדתות ושבטים, מות הגבולות, הופעת הסלפים, התגבשותם לדאעש, לידת “המדינה האסלאמית” בדיוק לפני שנה, כיבוש מחצית סוריה ומעל לשליש עיראק, כניסת סעודיה למלחמה, הרמת הידיים של האמריקנים, הפלישה לאירופה, ומה הגילוף הבא? טורקיה נכנסת למלחמה ולהתפרקות? בשכבת זמן זו של ארבע וחצי שנים קרו אירועים כמו בשכבת מאה השנים שקדמו לה.

הביטו: הנה הטוטם ניצב מולכם – הקיצונים המוסלמיים הסוניים, הג’יהאדיסטים הההולכים ומתרבים, מוכרי החלומות, עורפי הראשים, הסלפים על הארגונים שלהם, ביניהם “המדינה האסלאמית”, כאשר עוד עשרות ארגונים נוספים. הוא גם שחקן, והוא גם תיאור המשחק. הוא ההיסטוריה וההיסטוריוגרפיה (“כתיבת ההיסטוריה”). האם הוא אלטרנטיבה להיסטוריה המוכרת, או היא היתה אלטרנטיבה שלו? בכל מקרה, במשך מאות שנים עוד ילמדו את היסטוריית הטוטם, שמתרחשת ממש עכשיו, סביבנו.

2 והטוטם הזה עסוק גם הוא בהיסטוריה, לייתר דיוק במחיקתה. כל מה שאינו הוא עצמו, יושמד. נמחקת ההיסטוריה הלאומית של המזרח התיכון שקדמה לו, כאשר שורה של מדינות נמחקות, כאילו לא היו מעולם, ואחרות עוד יימחקו. זו ההיסטוריה הקרובה יותר. נמחקת גם ההיסטוריה הרחוקה יותר: שרידי התרבויות העתיקות שנבטו באיזור הזה, ובישרו את מימד הזמן לאנושות כולה: ערים עתיקות מפוצצות, עמים זעירים מטוהרים, שבטים נכתשים, עדות נמחקות, וההיסטוריה מתחילה מחדש מבחינת הטוטם. הוא ראשית ההיסטוריה, ואין לפניו דבר. בדיוק כפי שהאסלאם הסוני, על דרכי הפרשנות שלו לא מכיר במה שהיה לפניו. הכל מתחיל בו, וייגמר בו. הוא ההתחלה והוא הסוף.

מוחקים גם דתות אחרות, וממגרים את הנצרות ודתות זעירות נוספות. רק השבוע בישרו כרוזים של דאעש במזרח ירושלים כי על הנוצרים הערבים המתגוררים במזרח העיר לברוח עד לסוף חודש רמדאן, אחרת יפגעו בהם, “וזו רק ההתחלה” לגבי הנוצרים. למזלם הטוב של “הפלסטינים” יש להם הסכם עם האפיפיור, שיבוא לשמור עליהם.. או שלא. ואולי יפנה הותיקאן בזעקות הצילו לישראל? אך זה הרי סותר את ההסכם הביזיוני שחתם עם “הרשות הפלסטינית”. הטוטם מחלץ את השקרים מהאמת, ואולי דווקא את האמת מהשקרים.

כל מה שהוא לא אסלאם סוני, אמור לעלות באש ביוהרה אדירה: מסגדים שיעים, מקדשים אליליים עתיקים, כנסיות ובתי תפילה. אין יותר יהודים במזרח התיכון, כך שכרגע אנחנו לא על הפרק. יש כבר לא מעט פלסטינים שכבר מבינים שאם לא תהיה ישראל ביו”ש, הטוטם יעכל אותם במהירות, וגם הם ייהפכו להיסטוריה.

לצפות בכל הקריקטורות של מושיק גולסט

מאמרים קצרים של ד”ר גיא בכור


הריסתה המוחלטת של העיר האשורית כלח (נמרוד), על גדות החידקל, ליד העיר מוסול, אפריל 2015. שיכבה היסטורית נמחקת כלא היתה, ומי ששולט בעבר ישלוט בעתיד. 

אנו מתחברים אל העבר שלנו באמצעות גילוי עצמנו. הטוטם מתחבר אל העבר שלו באמצעות השמדת האחר.

3 ההכחשה: המערב, במקביל, מנסה למחוק את הטוטם, ואת ספירת ההיסטוריה החדשה שלו. הוא לא נלחם בו פיזית, חלילה, הוא רק מנסה להעמיד פנים שהוא לא קיים: רק אתמול נזף ראש ממשלת בריטניה, דיויד קאמרון, בביביסי, על שהוא משתמש בשמו הרשמי של הארגון, “המדינה האסלאמית” במקום “דאעש”. “אין שום דבר אסלאמי בדאעש, הסביר המומחה הגדול לאסלאם.

כל פיגוע ינסו לייחס לאיזו סיבה פרוזאית או פלילית: הרוצח בצרפת השבוע “רב עם אשתו”, ומרוב עצבים כרת ראש של מישהו, וכמובן מעשי הרצח היומיים של “הפלסטינים”, הם באשמתנו. הם רוצחים בגלל שאנחנו קיימים. ככלל, גם היום אסור להזכיר את המילים “טרור” ו”אסלאמי” בהקשר של הטוטם. לא רוצים להרגיז אותו, ולכן מתעלמים ממנו. בשל כך הוא לא מפסיק לגדול. אז למה הם מצטרפים בהמוניהם לדאעש? אלה צעירים מתוסכלים, מובטלים, עניים, ועוד טענות האשמה-עצמית שנובעות מפחד מן המציאות.

זהו הקרב על ניכוס ההיסטוריה: הטוטם מנסה למחוק את ההיסטוריה המערבית, וזו בתורה מנסה למחוק אותו. אך הוא עושה זאת באופן אקטיבי, אכזרי ופעיל, והיא עושה זאת באופן פסיבי, פייסני ורדום. הוא עירני, היא מתכחשת.

כדי להנות מן המאמרים המיוחדים של האתר, כדאי להצטרף אל מועדון Gplanet Prime. המינוי הינו לחצי שנה או לשנה. במסגרת המינוי קוראים את כל המאמרים הסגורים שפורסמו עד היום (מאז שנת 2008), וממשיכים קדימה לתקופה הנוספת. חשבונית מס נשלחת לכל נרשם. ניתן לקרוא את תנאי הרישום ולהירשם – כ א ן.

4 הכיבוש, שידור שני: אך כך זה היה בדיוק במאה השביעית לספירה, כאשר המוסלמים הראשונים התפרצו לאיזור שלנו מחצי האי ערב, עשו בו כבתוך שלהם, כבשו והרסו כל מי שלא היה מוכן להתאסלם. דתות נכחדו אז, עמים אוסלמו בכוח או שועבדו. “למזלם” של היהודים, רובם היו בגלות, בספרד, אירופה או בבל, ולכן נשארו. אחרים הוכחדו. לא במקרה קורא לעצמו הטוטם “המדינה האסלאמית”, משום שזהו מבחינתו שידור חוזר של התקופה הנחשבת ליפה ביותר באסלאם, שנת הפלאות שלו, ה- Annus mirabilis.

הנביא מוחמד מת בשנת 632 לספירה (כלומר השנה העשירית לפי הלוח ההיג’רי המוסלמי), אחריו עלה חותנו אבו באכר, ושנתיים אחר כך, ב 634 עלה הח’ליך עומר. אבו באכר פשט על ממלכות ביזנטיון ופרס, והחליש אותן (הן רק סיימו 26 שנות מלחמה ביניהן, והיו מותשות). עומר אחריו פיקד (אם כי לא אישית) על כיבוש האימפריה הפרסית, והמחוזות הביזנטיים של מצרים, ארץ ישראל וסוריה, תוך כפיית האסלאם על כל הנכבשים. כך, בכיבוש אלים, נוצרה אימפריה אסלאמית אדירה, “המדינה האסלאמית” של אז, כמו של היום.

עמודים מרחפים, וויטראז’ים של אשליות

בריאה מול בריאה, אש מאש

5 ההיסטוריה התהפכה: הטוטם אינו עוד תופעה מזרח תיכונית, אלא עולמית. פעם אירופה כבשה את המזרח, וכיום המזרח כובש את אירופה, בבחינת קולוניאליזם הפוך. מליונים מהגרים צפונה ומערבה, ומביאים איתם את רגשי הזעם, הנקם וחיסול החשבונות של הטוטם. הפיגועים באירופה רק יילכו ויחמירו, וזו הולכת להיות המציאות בכל המזרח התיכון ואירופה למשך עשרות שנים. כמו באיזור שלנו, ההיסטוריה החדשה של הטוטם, של הג’יהאד העולמי, תשאף למחוק כל מה שהוא לא מוסלמי-סוני, גם באירופה. ההתנגדות לסמלים נוצריים מובהקים מידי, כמו עצי ושווקי חג המולד, רק הולכת ומתגברת משנה לשנה, במיוחד בצרפת. אובמה מנסה להימלט ממנו, אך הוא עשוי להגיע אליו הביתה.

מבחינת הטוטם יש קו מחבר בין הנצרות של המאה השביעית לנצרות של המאה ה- 21, ובשתיהן צריך להלחם עד חורמה, ואת מאמיניהן לאסלם.

הטוטם הוא מגדל גבוה, אך הוא אינו מצודה מוגדרת, ולכן קשה לאתר אותו ולהלחם בו. הוא פרטים המתגבשים לקבוצה, וקבוצות המפזרות את הפרטים שלהן לצורכי לחימה. הוא כוח צבאי, הוא הלך רוח, והוא תיעוד היסטורי. ולכן זה מחייב את המערב להגיע אל הראש, במלחמה יבשתית בקנה מידה רחב בסוריה ובעיראק. להיכנס אל המפקדות הצבאיות של הטוטם, ולהשמיד אותן. אך מי בדיוק יעשה את זה? איש אינו מעוניין להסתבך עם הטוטם, שכל יום שעובר רק מחזק אותו עוד.

אך יש לטוטם נקודות תורפה, כספיות, מנהיגויות ומודיעיניות, ומודיעין הוא תנאי מפתח להצלחה נגד טרור. ואם נקודת העוצמה, שהיא גם התורפה -“טבעת הכוח” שהושמדה- הפילה את סאורון ואת מגדל הטוטם המגולף של מורדור כאן לפנינו, זה חייב להצליח גם עם הטוטם החדש (טולקין, “שר הטבעות”, נפילת סאורון, “שיבת המלך”, 2003).

6 מלחמה ו”שלום”, מנצחים ונכחדים: באיזור שלנו הוא פועל בברוטאליות חסרת תקדים, שלא נראתה כמוה לפחות 1000 שנים: הוצאות להורג מזוויעות, חטיפות ורציחות המוניות, אך במערב הוא פועל בעורמה, משגשג בזכות “זכויות האדם”, בהן הוא עושה שימוש לרעה, כמו אצלנו. המטרה היא לקחת כמה שיותר, להתעצם, ובשלב מתקדם יותר לעבור לברוטאליות המופעלת במזרח התיכון. המעבר לברוטאליות משמעו קץ הסדר האזרחי המקובל, כפי שזה קרה גם בעולם הערבי. לא רק בסוריה, עיראק, לוב ותימן. גם מצרים מידרדרת למלחמת אזרחים, ירדן מפוחדת מכמה כיוונים, וכך גם לבנון, שהטוטם כבר חדר לתוכה במזרח המדינה.

במילים אחרות יש סקאלה ודרגות להתפתחות הטוטם, ויש עת לכל שלב. זה מדיד, וה”שלום” הוא רק צורה בלתי מפותחת של מלחמה.

היסטוריה של מנצחים: איך מרגישים אלה שהפכו לשכבה היסטורית מגולפת, על גופו של הטוטם? עמים שנכחדים, שבטים שמגורשים, עדות שמטוהרות? איך מרגישות בחורות יזידיות, שנמכרות בשוק כסחורה, או ניתנות במתנה כשפחות מין? איך מרגישים מאות אלפי נוצרים שגורשו או נטבחו? הכורדים? איך מרגישות עדות זעירות אחרות? האם הם מצטערים שלא התחמשו בזמן? שלא הקימו מולדת משל עצמם? שהם עצמם נאלצים למחוק את ההיסטוריה של עצמם? שהאמינו להיסטוריה המפוברקת של הלאומיות הערבית, וברגע האמת נותרו כעדות היסטורית? הארמנים נטבחו בידי הטורקים, וכפר ארמני בשם קסב במערב סוריה נטבח בעידן הטוטם גם הוא. אז מה שהיה הוא שיהיה? ההיסטוריה משכפלת את עצמה?

הדרך הטובה, האישית והמהירה ביותר לדעת מתי עולים מאמרים באתר היא להירשם כאן, ולקבל התראה למייל האישי. הנרשמים קוראים ראשונים. אפשר גם לשלוח את המאמר הזה לחברים. יש כפתור לשם כך, בתחתית המאמר.

7 נטישת ההיסטוריונים. אפלטון נהג לומר שיש לחפש את האמת בין חורשות האקדמיה ( Atque inter silvae academie querere verum), הרי שם, בבוסתן הוא הקים את בית המדרש שלו, אותו כינה “האקדמיה”.

אך ההיסטוריונים לא הבחינו בעידן החדש, שנולד כהיסטוריה חדשה. הם עצמם נותרו תקועים בעידן הישן, אותו הם מנסים להחזיר, מבלי להבין שכבר אינו קיים. ההיסטוריונים האלה נטשו בעצם את ההיסטוריה, ולכן ההיסטוריה תנטוש אותם.

הכיצד אינם רואים את הטוטם, ששינה כבר את הכל? שיש כבר היסטוריה חדשה, הנכתבת ממש עכשיו? עודם תקועים בדיוני אשם משמימים על חטאי הקולוניאליזם המערבי במזרח, מבלי להבחין בחטאי הקולוניאליזם המזרחי במערב. היסטוריונים, שהפכו בלתי רלבנטיים להיסטוריה, שהפכו בעצמם להיסטוריה.

8 מהו בעצם הטוטם? הבלחה מן ההיסטוריה המוכרת, זיקוק של רגשי נחיתות, שנאה ונקם על ההיסטוריה, אותה הוא מבקש לקבור. לא את עצמו הוא מבקש לקדם, אלא להרוס את האחרים. לטוטם אין ישות משל עצמו, הוא הנגטיב של מה שיצרו ועשו אחרים. הוא חי על חשבונם. הטוטם הוא התרסה כוחנית נגד ההיסטוריה, ולכן הוא כל כך פופולארי ומסוכן.

הוא אלטרנטיבה, שמתקיימת מן הקיים, מן האמת. ואולי דווקא הוא האמת, והאחרים שקר?

הודעה: מנויי ג’יפלאנט פריים, שלא חידשו את החברות שלהם מאז 2013 – מוסרים בימים אלה מרישומי האתר. אם ברצונכם להישאר במועדון חברי ג’יפלאנט פריים, אנא היכנסו כאן. אם אינכם מופיעים, סימן שהוסרתם מן הרשימה, ולכן עליכם להירשם מחדש כאן. תודה.

 

9 ריחוק: אנו מביטים עכשיו כולנו בטוטם, והוא מביט בנו. מתחשק לכם להיות שכבה היסטורית על גופו? איך לא זיהיתם בזמן את מזימת אסד וחיזבאללה לסבך אותנו איתו באמצעות הדרוזים? אסד הוא אמן המזימות האפילות, לא זוכרים את “יום הנכבה” המבוים של שנת 2011? זו היתה מזימה של אסד, הנלחם כבר שנים על חייו. הוא יעשה הכל כדי לסבך אתכם בסוריה, ומי שמשתף איתו פעולה הם הדרוזים בסוריה וחלק מן הדרוזים של רמת הגולן. אך האם הדרוזים בישראל אינם מבינים שבמהומות ובהפגנות פגעו בעדתם פעמיים? גם בתוך סוריה וגם בתוך ישראל? יש להם רק את ישראל, והטוטם.

טוב שראש הממשלה החליט להקים סוף סוף גדר בת 30 ק”מ ראשונים מאילת צפונה, לאורך הגבול עם ירדן. לא תהיה ברירה, כל הגבול הזה יצטרף להיסגר עם הזמן. הטוטם זומם שם מזימות, ו”הירדנים” יודעים זאת, והם לגמרי לבד, כמו הסעודים, כמו הלבנונים. כל אחד מהם צפוי להיות שיכבה על גופו של הטוטם.

10 ספירת דם: אך זיכרו תמיד, הטוטם עשוי בסך הכל מעץ. נכון שהכוח המרכזי שלו הוא הטלת האימה, אך בניגוד לכל הייתר סביבנו, ישראל היא מדינה יציבה, חזקה ונחושה, למרות החתרנות מבפנים. היומרות של הטוטם כה גדולות, עד שהמבט שלו הוא מערבה מאיתנו, לאירופה, ובינתיים אנחנו משגשגים, מתרחבים, קולטים עלייה, בונים ונבנים. לא תמיד הטוטם גרוע מבחינתנו: דווקא הסדר הטוטמי החדש מלמד את העולם עד כמה אנחנו כלל לא בעיה. הטוטם מוחק באלימות קשה את כל הגדרות העידן הישן, ובעזה קמה כבר המדינה האסלאמית הפלסטינית.

וכשם שהאסלאם החל לספור את הזמן מחדש (בשנת 622), כך המזרח התיכון מתחיל שוב לספור את הזמן מחדש, ואנו בשנה החמישית. העולם המערבי ממשיך לספור לפי Anno domini (AD), כלומר “לשנת האדון”, שנת הולדתו של ישו; היהודים שלנו מונים על פי Anno mundi (AM), כלומר “לבריאת העולם”, והמזרח התיכון החל לספור על פי Annus horribilis (AH), כלומר “שנת הזוועות”.

 

◄כדי להנות מן המאמרים המיוחדים של האתר, כדאי להצטרף אל מועדון Gplanet Prime. המינוי הינו לחצי שנה או לשנה. במסגרת המינוי קוראים את כל המאמרים הסגורים שפורסמו עד היום, וממשיכים קדימה לתקופה נוספת. ניתן לקרוא את תנאי הרישום ולהירשם – כ א ן.

◄אני מבקש באופן אישי, מכל מי שכבר חבר במועדון Gplanet Prime, והמנוי שלו הסתיים, לחדש אותו. כדי לחדש את המינוי יש להכנס לקטגוריית “לחידוש מנוי קיים לחץ כאן”, או – כ א ן.

◄אם ברצונכם לשלוח את המאמר הזה לחברים, עושים זאת באמצעות הכפתור “המלץ לחבר”, בדף הזה, למטה.

◄למבקשים לקבל התראות על כל מאמר חדש שעולה ישירות אל המייל האישי, עושים זאת – כ א ן