על הקלטת החדשה של בן לאדן, וסוד עשיית הכסף


הטרור הפלסטיני, הדור הבא

ההופעה היא המסר – בחודש יולי השנה העלינו באתר שלנו את סימני השאלה הבאים, אודות הופעותיו של בן לאדן: 

 

אי אפשר להתעלם מן העובדה שמנהיג אלקאעדה אוסאמה בן לאדן (בסך הכל בן 50) לא נראה בשום סרטון מאז שנת 2004. בעוד סגנו המצרי, איימן א-זוואהירי, נראה פעמיים לחודש בערך, כאשר הוא מאיים על בריטניה, נוזף באירופה, מגנה את חמאס או חושף שיניים על לבנון, בן לאדן נעלם מעל המרקע או באתרי האינטרנט הקשורים לאלקאעדה. הדבר יוצר מצוקה לארגונו, אשר מתקשה עכשיו להכחיש ידיעות מלפני שנה כי בן לאדן מת ממחלת טיפוס. אות למצוקה הזו הוא סרטון של אלקאעדה שנחשף בארצות הברית בימים האחרונים בשם “רוח גן העדן 1”, בו רואים את בן לאדן למשך כ- 50 שניות, אלא שמהופעתו של האיש, ממלוויו וממראה פניהם, וכן מן העובדה שמצולמים בסרט בכירים באלקאעדה שכבר אינם בין החיים (אבו מוסעב א-זרקאווי למשל) הסיקו המומחים שהסרט הזה אינו חדש, או שהוא רק ערך קטעים ישנים שטרם נראו.

 

ובכן, בסוף השבוע פורסם סרטון וידאו חדש שלו, וההערכות הן שזהו אכן בן לאדן, אם כי בפוזה חדשה לגמרי (זקנו המאפיר צבוע הפעם בשחור). מבחינתו המסר הושג: עצם ההופעה הטלוויזיונית היא התודעה. חשוב היה למנהיג אלקאעדה להכריז בפני אוהדיו כי הוא חי ופעיל, למרות הפרס הגדול מעל לראשו, ולמרות המאמצים האמריקנים המרובים.

ההתרסה ההיסטורית – בן לאדן בקלטת החדשה מבצע דין וחשבון היסטורי-תרבותי עם האמריקנים ועם רעיון הדמוקרטיה שאותו הם מייצגים ומקדמים. הוא טוען כי הדמוקרטיה נכשלה בעיראק, נכשלה בעצם בעולם כולו, והביאה בעיקר אומללות, בעוד שהפתרון האסלאמי הוא הנכון והטוב. מכאן שעל האמריקנים להתאסלם, אם הם מעונינים בטובתם שלהם. אין זו הקנטה בלבד, זהו ויכוח בין תרבויות. יותר מאשר בן לאדן בא לאיים בקלטת הזו, הוא בא להכריז על הישג ואפילו על ניצחון. נכון, זו לוחמה פסיכולוגית כנגד העם האמריקני, אך זו גם תפיסה אידאולוגית תרבותית שיש לה תמיכה רחבה בעולם האיסלאם.

נקודה מעניינת: תיזה מרכזית של אלקאעדה היא שהקידמה הטכנולוגית, למשל האינטרנט, גם תביא לקריסת הציביליזציה המערבית, שכן דווקא האינטרנט ודומיו מחזירים את החברה העולמית לימי הביניים, לימי שמועות, הבערות והדעות הקדומות. נאמנים לגישה הזו, אלקאעדה עושה שימוש נרחב באינטרנט, כדי להפיל את התרבות המערבית, בכליה שלה.

בקלטת האחרונה אין הוא מדבר רק בשם אלקאעדה, שלדבריו חיה וקיימת, אלא לכאורה בשם האסלאם על תרבותו והציביליזציה שלו. ברור שזו התרסה היסטורית גם כלפי המנהיגות הערבית ורעיון הלאומיות הערבית של מאה השנים האחרונות.

 

מקור סמכות – בפעם הראשונה שאני זוכר, בן לאדן מופיע בבגדים אסלאמיים בלבד, ללא רובים, ללא מדים או סממנים לוחמניים, שהפכו לסימן ההיכר שלו מאז המלחמה נגד הקומוניזם באפגניסטן. הפעם הוא מופיע במלומד דת אסלאמי, עאלם, כמקור סמכות דתית, ובכך הוא מדגיש את הפן הדתי-אסלאמי של תנועתו, ולא רק את הפן הטרוריסטי-צבאי שלה. בן לאדן עטה על עצמו את דמות הח’ליף האסלאמי בן זמננו, מקור הסמכות ומקור החיקוי, זה אשר אנשיו מבקשים להקים ח’ליפות אסלאמית בעיראק, באפגניסטן, בתימן, בפקיסטן ועוד. כאן זהו כבר ויכוח פנים ערבי ופנים מוסלמי בשאלת סמכות החברה, הדת והתרבות, ולא רק ויכוח מול המערב.

 

הטרור – לא היה בקלטת הזו, עד כמה שהצלחתי לקרוא את תימלולה,  איום מפורש על ארצות הברית או על צבאות הקואליציה בעיראק, וכנראה במכוון. בכך רומז בן לאדן כי הוא כמנהיג נמצא מעל לאיומים הרגילים, בדרגה עליונה של בכירות. את האיומים הוא לכאורה משאיר לסגנו הנצחי איימן א-זוואהירי. אך עצם הופעתו המחודשת של המנהיג לאחר שלוש שנים אמורה להדאיג את האמריקנים, שכן גם בלי הוראה מפורשת של מנהיג הארגון, עצם ההופעה עלולה לעודד את נאמניו לציין בדרך אלימה את שיבתו.

האם נצפה בקרוב בפעולות טרור גדולות של אלקאעדה בארצות הברית או באירופה? הארגון מתקשה לבצע פעולות ראווה כאלה גם בשל שיתוף הפעולה המודיעיני המתרחב של רוב מדינות העולם כנגד הטרור, וגם בשל אמצעי המעקב שהלכו והשתכללו אחר אנשיו, אך סיכון כזה תמיד קיים.

סוד עשיית הכסף –  בקלטת האחרונה מרבה בן לאדן לדבר על התרבות המערבית שכשלה, על הדמוקרטיה שהביאה רק אסונות לאנושות, ועל החומרנות המערבית שתביא גם לחורבן המערב, כשם שנחרבה האימפריה הרומית.

למה הוא מתכוון?

אציג בפניכם עכשיו איך בן לאדן וארגונו הצליחו להרוויח אפילו עשרות מליוני דולרים מן המערב, כדי שכסף זה ישמש לחורבנו של המערב עצמו.

בבורסה האמריקנית מפותח מאוד המסחר באופציות. לא סוחרים במנייה אלא באופציה לקנות או למכור אותה. המסחר באופציות נחשב מסוכן, אך הסיכוי לרווח יכול להיות גדול עד מאוד.

ישנן אופציות מסוג call, ואלה משמשות לאפשרות קניית מנייה במחיר נקוב תוך פרק זמן מוסכם; ואם אילו אופציות מכירה הן נקראות put. אם המשקיע “מהמר” על ירידה של המניות, הוא יכול להרוויח סכום רב, למרות שהמניות יורדות, שכן הוא אינו עוסק במנייה עצמה, אלא באופציה שלה.

אכן, זהו מסחר מסוכן (למרות שישנן טכניקות כיצד להתמודד עם הסיכון), אך מה קורה אם פלוני מהמר שהבורסה תקרוס (תרתי משמע), ולכן קונה אופציות פוט במחירים בלתי הגיוניים, של קריסה גדולה? אם קריסה כזו תקרה, יש לו סיכוי להרוויח הרבה מאוד כסף, אך הסיכוי לכך, כמובן, קטן מאוד.

ואם אותו פלוני מפיל את בנייני התאומים, כולל הבורסה עצמה? אהה..

כלומר, לפי עדויותיהם שלהם, אנשיו של בן לאדן קנו בבורסה האמריקנית אופציות פוט בלתי הגיוניות, של קריסה גדולה, ואז, העיפו את מרכז העסקים של העולם. כמובן שהבורסה נפלה, תרתי משמע, אך הם הרוויחו עשרות מליונים של דולרים ביום אחד עבור ארגונם.

 

ועל זה אמר בן לאדן, שתמיד סחר בבורסה האמריקנית: זהו הצדק ההיסטורי – המערב מממן את חורבנו.

אוסאמה בן לאדן ורוח גן העדן. האם הוא חי?