עשר הפתעות מתוקות כלענה: ומסתורי הדו"ח על רון ארד


 
מאת ד”ר גיא בכור


  1. בלי להתייחס לשאלה האם יש לעצור את שחרור הרוצח קונטאר בשלב כה מתקדם, אין ספק שהדו”ח שקיבלנו מחיזבאללה על גורלו של רון ארד – בלתי אמין, ואפילו שקרי, מלאכת מחשבת של בדיות, לוחמה פסיכולוגית, בסגנון הטיל האיראני ששופץ בתוכנת פוטושופ. מי שהיה אחראי לגורלו של רון ארד בשלבים מתקדמים היה הארגון השיעי “אמל”. הקשרים בין חיזבאללה לבין אמל מצויינים היום, יש אינטרסים משותפים, כל הפעילים של אמל שהיו אחראים לארד עדיין בעניינים, אין מדובר בארגונים גדולים, כך שלא יתכן שהם אינם יודעים מה עלה בגורלו. פשוט לא מתקבל על הדעת. מדובר בנכס עצום מבחינתם אולי הגדול ביותר בתולדות הארגון הזה, כאשר הם יודעים כבר בהיותו בשבי, שישראל מתייחסת לסוגיה כראשונה במעלה, וכך העולם כולו. רון ארד לא היה סתם חייל, הוא היה סמל, עניין בינלאומי עצום, סימבוליקה, פוליטיקה, הישגים, היהלום שבכתר, ומה לא. אדם כזה, נכס עצום כזה אינו נעלם סתם כך. וגם אם נעלם, לא יכול להיות שהבכירים והאחראים לא תיחקרו אחר כך מה עלה בגורלו.

  מצטער, אני לא קונה את זה.
  זכותם של האחראים שלנו לקנות כל שטות, אני לא.

  ועוד דבר. בחיזבאללה יודעים שבשלב כה מתקדם ישראל לא תפיל את העיסקה הנרקמת בגלל הדו”ח. במילים אחרות, גם אם היו כותבים שרון ארד נחטף בידי חייזרים ממערכת השמש התיכונה – העיסקה היתה יוצאת לדרך. את הדו”ח היו צריכים לכתוב המתווכים הגרמנים, אז, אולי היה לזה ערך, והרבה יותר מוקדם.

  1. הטענה בדו”ח שהעביר חיזבאללה כי הם “חפרו” בכל מיני מקומות באדמה, כדי לחפש את הגופה היתה יכולה להיות משעשעת, אלמלא היא כה טראגית. זה חיקוי מלגלג של דרך הפעולה הישראלית, היורה באפילה, חופרים פה, חופרים שם, העיקר להראות שעשינו משהו. לא. בחיזבאללה אין עובדים כך, ואם הם רוצים להוציא מידע ממישהו, יש להם שיטות “מצוינות” לעשות את זה, לידיעת  ארגוני “זכויות האדם”. במילים אחרות, ניכר שמישהו הפעיל בדו”ח הזה חשיבה אחורה, טייח ובנה נראטיב, שייראה כאילו הארגון הפעיל מחשבה ועניין. אלא שכך לא עובדים בעולם הערבי, בוודאי לא בארגון אלים, טרוריסטי ונוקשה כמו חיזבאללה. זה נועד לעינים ישראליות.


  1. הדו”ח מנקה את האיראנים לחלוטין ממעורבות בפרשת רון ארד, ועושה להם כמובן שירות מצוין. כך הם, שהיו מעורבים בעניין עד צוואר נוקו ממנו, בעוד ישראל הולכת ומסתבכת בחטיפה-לכאורה של כמה דיפלומטים איראנים בידי הפלנגות בשנת 1982. לנו לא היה קשר לכך, ואף לא ידענו על כך, ואנו מסתבכים; בעוד שמי שפשע – מנוקה. זה יפה מאוד, אנחנו נותנים לכך יד. לא יכול להיות שעל הדו”ח הזה “משמרות המהפכה” האיראנים לא עברו והכניסו את הערותיהם ותיקוניהם, לפני שהועבר אלינו, דרך הגרמנים, פשוט לא יכול להיות. באותן שנים של החטיפה משמרות המהפכה היו פעילים מאוד בלבנון, כך שחייבת להיות להם שייכות כלשהי, שעכשיו מנוקה.

  ועוד דבר, בתמונה שהועברה אלינו עכשיו, עם הדו”ח, נראה ארד לבוש פיג’מה ומאחוריו פסוקים. ממה שהצלחתי לזהות, חלק מן הכיתוב חלקו בערבית, וחלק בפרסית. אילו טקסטים ליריים, דתיים-שיעיים-פרסיים. מי שנוהגים להלביש את האסירים שלהם בפיג’מה אלה דווקא האיראנים. אני הייתי דורש מחיזבאללה, לפני האישורים החפוזים, לדעת איפה נמצא השטיח עם הפסוקים, באיזה מקום נתלה, ועדויות מהימנות לכך. שיביאו צילום שלו עם זיהוי מקומו. ואולי זה עוד פוטומונטאז’? אכן, לא פשוט בממלכת החולות הנודדים והאילוזיות.

   


 2. חיזבאללה מצייר את עצמו באמצעות הדו”ח כארגון רציני, כמעט תאגיד, מה אתם יודעים, הפועל לפי שיטות ניהול, דיווח רציני, יש לו דו”חות ואמינות, הוא מהימן ומכבד את התחיבויותיו. כל הדו”ח הזה הוא כולו מניפולציה לשיקום תדמית הארגון לאחר שורת הטעויות שלו בחודשים האחרונים, ואין כמו ישראל התמימה, כדי לתת לכך יד.


  1. הדו”ח הזה הוא מלאכת מחשבת של לוחמה פסיכולוגית, קודם כל נגד טייסי חיל האוויר. בעולם הערבי מבינים שהזרוע האסטרטגית של צה”ל היא חיל האוויר, למעשה הגורם המרכזי שלחם במלחמת לבנון האחרונה. בו ובטייסיו רוצים לפגוע. בתמונות הנואשות של ארד רוצים לומר: אתם רואים מה יכול לקרות לכם אם תיפלו בשבי? זה נועד להפחיד ולהרתיע. ואנחנו כמובן פרסמנו את התמונות הללו, שנבחרו בקפידה על ידי האויב, בעמודים הראשונים, בתמונות ענק. פוסטרים!


  1. אלא שמימד ההפחדה הפסיכולוגי רחב הרבה יותר. הדו”ח והתמונות נועדו לייאש את תושבי מדינת ישראל, להראות לנו שאצלם צוהלים ואצלנו תמיד בוכים, וכרגיל חיזבאללה סומך על התקשורת שלנו שתעשה בשבילו את העבודה. מה פירוש המילה”טרור”? להטיל אימה, להפחיד, לייאש. וזה בדיוק מה שעשה עכשיו חיזבאללה, כאשר בפרסום התמונות והדו”ח נקם את נקמת עימאד מורנייה. הוא הטיל אימה על מדינה שלמה, ייאש אותה, והצליח בכך! אל תיפול רוחכם, תושבי מדינת ישראל, אלה תרגילים של ח’ודה.

  שאלה שלא נשאלה: האם יכולה להיות פעולת טרור במסווה של דו”ח מכובד? זה בדיוק מה שקרה כאן. גאוני מבחינתם.


  1. חיזבאללה וחמאס, באמצעות החטופים, הם כיום ארגוני טרור שיש להם מדינה, היא ישראל. שליטתם בתקשורת שלנו, בדעת הקהל ולכן ברגשות שלנו, היא מוחלטת. כל קשקוש שלהם בנושא השבויים זוכה פה להבלטה עצומה; כל רבע ידיעה בעיתון ערבי קקיוני, כל פעולה של מחלקת הלוחמה הפסיכולוגית, זוכים לכותרות ענק. אנו כבר ממשיכים עבורם את עבודת ההפחדה העצמית. הנה, היום בעיתון גדול, בעמוד הראשון ובהבלטה עצומה כותבת מישהי: “גבר רזה, עטור זקן, כחוש, לבוש בפיג’מה, כתפו פגועה, שמוטה למטה, מבטו מבוהל, מיואש, מיוסר. אולי מוטב לאמו שכבר איננה בחיים. אף אמא לא יכולה לראות את התמונות הללו של בנה בשבי. צל אדם, פצוע, כואב, בודד”. צריך יותר מזה?

  ברור לנו גם שחיוני מבחינת הארגונים האלה להצטייד תמיד במלאי של שבויים ישראליים, אחרת איך ישלטו בנשמותינו?


  1. ואכן, לחטוף ישראלים, שוב ושוב מתברר, זו ההשקעה הטובה ביותר. תעזבו את הבורסה, היא נופלת, או את הדולר הקורס, רק שבויים. גם אחרי 20 שנה הם מניבים, צריך רק לחכות, כמו כל משקיע טוב. שבויים ישראלים או מה שנשאר מהם, הם השקעה לטווח ארוך, ואפשר להעמיס עליהם מכל טוב: לגיטימציה בינלאומית, הכרה, פירות פוליטיים, הישגים, כסף, מלוא הטנא. הטמבלים תמיד ישלמו. הוכח: קרנות הנאמנות של פדיון שבויים הן הרווחיות ביותר. לכו על זה.


  1. פרשת רון ארד פרנסה תעשיה שלימה של מתווכים, סרסורים לרגע, מדליפי מידע, דורשי שלמונים, מוכרי חלקי תמונות, קורצי עינים, דיסקיות, ומה לא, הכל בדולר, כאשר מדינת ישראל הוציאה מליונים רבים של דולרים עבור כל מיני רמאים, מאחזי עינים, עוזרי סוכנים, ועוד. זה כל כך עגום, אבל כמעט כל ממזר היה מלך בבזאר הזה של רון ארד. תארו לעצמכם שהדו”ח היה חותם את הפרשה הזו, אז איך היו ממשיכים להתפרנס כל אותם מאחזי עינים? נו, מזל שזה עדיין נשאר פתוח.


  1. ולבסוף, כמו שבפרשת רגב וגולדווסר קבענו תקדים שאנו מוכנים לקנות כרטיס הגרלה, כאשר אולי נזכה ואולי לא, אך את הכרטיס קנינו במחיר הגבוה ביותר, עכשיו, בפרשת הדו”ח של רון ארד, נקבע תקדים חמור הרבה יותר, אם כי אנו כמובן לא מבחינים בכך.


 


אנו כבר לא דורשים שהשבוי שלנו יהיה חי, מזה כבר ירדנו. אנו כבר לא דורשים גופה, גם מזה כבר ירדנו עם רון. אנחנו לא דורשים חלקי גופות, בזה כבר היינו. במקום לקבל את שבוייה, הדבר הרגיל והנורמאלי בעולם כולו, מדינת ישראל, זו ש”ערך האדם” עולה אצלה לכאורה מעל לכל שיקול אחר, מדינת ישראל הזו, מסתפקת כבר – בדו”ח.
לקריאת הפרוייקט המיוחד: מה תעשה איראן את תותקף, והאם ישראל צריכה לתקוף באיראן – יש להצטרף למועדון המנויים בתשלום של Gplanet Prime. איך עושים זאת?

ניתן להירשם ללא כל התחייבות לקבל התראות על מאמרים חדשים באתר. עושים זאת בלחיצה – כאן.

לקריאת מאמרי האתר בנושאי לבנון – כאן.

איך שולחים את הממר הזה לחברים? באמצעות הכפתור “המלץ לחבר”, כאן למטה.