פרדיננד, איזבלה והחלטת הדרכונים של ספרד: רדו מאיתנו

מאת ד”ר גיא בכור

החלטת ספרד, אליה כנראה מצטרפת גם פורטוגל, לאפשר אזרחות אוטומאטית שלהן ליהודים צאצאי מגורשי ספרד משנת 1492 ואחר כך גם פורטוגל, נגועה באנטישמיות, לא פחות, ועל מדינות אלה לגנוז אותה כדי להציל את כבודן.

 

להזכיר את הרקע: בצו של מלכי ספרד, פרדיננד ואיזבלה, הועמדה בפני כ-700 אלף יהודי ספרד ברירה מקפיאת דם: להתנצר, או להיות מגורשים, ורובם המוחלט בחרו לעזוב את ספרד, ללא רכוש וללא עתיד. אז, כמו עכשיו, ההחלטה אינה קשורה ביהודים, אלא בספרד בלבד, באינטרסים שלה, בגחמותיה, ומובן ששום חרטה או פיצוי אין כאן. לכאורה מדובר בצעד הפוך: גירוש מול החזרה, אך בשני המקרים היהודים הם פיונים בלבד, אנשים ללא זהות ושם, תחת פטרונותה של ספרד.

זהו שריד לתפיסה האנטישמית הקלאסית שהיהודים הם חזקים ושולטים על העולם, בוודאי על הכלכלה העולמית, ולכן כדאי לנסות ולהחזיר חלק מהם, להצלת הכלכלה הקורסת של ספרד ופורטוגל. אלא ששתי המדינות האלה שוכחות שמאז המאה ה- 15 קרה משהו: ליהודים יש לאומיות משל עצמם, וקמה מדינת ישראל, מדינת העם היהודי. אין הם עוד עדר שניתן לגרש או להחזיר אותו כרצונו של המלך ירום הודו. הם לאום, ויש להם מולדת, והיא בוודאי לא ספרד, שעד היום לא התעמתה עם עברה האנטישמי. לא פחות מ- 10,000 יהודים נשרפו חיים על המוקד בספרד, בטענות מטענות שונות, שלא לדבר על רדיפת היהודים שאולצו להמיר את דתם. מאות שנים נרדפו בספרד ופורטוגל “האנוסים”, אותם יהודים אומללים שאולצו להתנצר. כדי לבחון אותם היו מאלצים אותם לאכול חזיר לפני הנוצרים, לירוק על כתבי הקודש היהודיים, ועוד לא התחלנו להזכיר את שלטון האימה של האינקוויזיציה הספרדית. ההלשנות, העינויים, וההוצאות להורג ההמוניות של יהודים. שום דבר לא נשכח.

צעד בעד היהודים? די לציין בפני ממשלת ספרד של היום את תמיכתה הכספית בארגוני חרם ארסיים נגד ישראל ופרו-ערביים, הנלחמים בקיומה של מדינת היהודים. ממשלת ספרד היא אחד המממנים הגדולים של המאבק נגד ישראל, לכאורה בשם “זכויות אדם”; זו ספרד, שטרם התעמתה עם העבר השחור שלה עם היהודים, היא המטיפה לזכויות אדם. בשיא המשבר הכלכלי שם, להילחם בישראל דווקא יש כסף, ועל הציבור הספרדי לדעת על מה מבוזבזים כספיו. ההתעלמות מארצם של היהודים, ישראל, בהצעת האזרחות, רק מתחברת לאנטי-ישראליות המחפירה.

אך מה עם המוסלמים? בצדק קמה צעקה אצל צאצאי המוסלמים שגירשה ספרד מתחומה, ה”מוריסקוס”, שאולצו בתחילה להתנצר, ואחר כך גורשו לגמרי בשנת 1609. מדוע להם אין מחזירים אזרחות ספרדית? למה רק ליהודים, והיכן באמת השוויון? די לציין כי צאצאי המוריסקוס מונים לפחות עשרה מליון ערבים, רובם כיום בצפון אפריקה, וגם הם בהחלט צריכים “לחזור” לספרד ולפורטוגל.

ולבסוף, האם ממשלת ספרד באמת מאמינה שיהודי אחד “יחזור” לספרד? למדינה מרוסקת ומיואשת, עם 30% אבטלה, שחצי מליון מתושביה מהגר ממנה בשנה, וחצי מליון מוסלמים נכנסים במקומם? לכל היותר יהיו כאלה שייקחו מרחוק דרכון של “האיחוד האירופי”, אם יקבלו.

ובכן, פרדיננד ואיזבלה, אנחנו לא בשנת 1492 ויש לכם צרות קיומיות אמיתיות. ימי הפטרונות והאינקוויזיציה נגמרו.

תרדו מאיתנו.

אלהמברה החדשה, ותור הזהב הרביעי שלנו