צביעות עם ריח רע

[face-book-like]

מאת ד”ר גיא בכור 

To read this article in English


בעוד גם הנשיא הצרפתי הקודם, ניקולא סרקוזי, וגם הנשיא הנוכחי, פרנסואה הולנד, מציגים עצמם כ”ידידי ישראל”, הולכות ומתגברות הראיות שמאחורי הקלעים הם דווקא מוכרים את ישראל בקלות רבה, ובהשפעה עם ריח רע מאוד. ספר תחקיר עב כרס בשם “צרפת תחת השפעה: כיצד הפכה קטר  את המדינה שלנו למגרש המשחקים שלה” (Une France sous influence: Quand le Qatar fait de notre pays son terrain de jeu ), חשף בשנה שעברה את הקשרים האישיים מאוד בין המשטר הצרפתי לזה הקטרי, בתקופת שני הנשיאים. הספר בעל 500 העמודים, שנכתב בידי וואנסה ריטאנייה ופייר פאאן קובע כי מאז 2007 הפכה צרפת מדינת חסות של קטר, שלמעשה קנתה אותה, ואת שיקול הדעת שלה. לא קטר מדינת חסות של צרפת, אלא צרפת מדינת חסות של קטר. קטר השפיעה באופן ברור על קבלת ההחלטות של סרקוזי ושל הולנד גם יחד.


בניסיון להציל את כלכלתה השוקעת, מישכנה צרפת את מדיניות החוץ שלה לדיקטטורה ערבית במפרץ הפרסי, כשקטר היא כיום המדינה הערבית העוינת ביותר לישראל, ומהתומכות בטרור בסוריה ובעיראק.


קטר משקיעה בצרפת כ- 50 מליארדי דולרים, והספר חושף, בין הייתר, כיצד מימנה קטר את פיצויי הגירושין האישיים של סרקוזי לאשתו ססיליה, בסך שלושה מליוני אירו, כאשר בחר להתחתן עם אשת החברה קארלה ברוני.  


האם ישראל היתה המחיר, בין הייתר, שדרשו הקטרים? סרקוזי העמיד פני ידיד “אמת” של ישראל, והנה מגיעות השבוע הדלפות מסמכי וויקיליקס, ומתברר שבתקופתו כנשיא הוא איים על הבית הלבן ולחץ עליו, שלא לתמוך בישראל בנושא “מדינה פלסטינית”, הזיה שקטר עסוקה בה כבר שנים, כפרוייקט. הצביעות הצרפתית הזו מדהימה ומאכזבת כאחת. לא לכך ציפינו ממדינה זו.שיטת השוחד של לואי ה- 14: מדינות ערב קונות בכירים במערב?

לקרוא ברצף את מאמרי האתר על עתידה של אירופה האומללה


סרקוזי עוסק עכשיו בניסיון לקדם נציג מקטר, לא פחות, כמזכ”ל האו”ם הבא, לאחר שבאן קים מון יסיים את תפקידו, וכלי תקשורת דיווחו שסרקוזי היה מאלה שתמכו בשאיפת קטר לזכות באירוח המונדיאל במסגרת פיפ”א המושחתת, אירוח הנמצא בסימן שאלה בשל חשד לשוחד בקנה מידה עולמי. האם תמיכתו של  סרקוזי בקבלת “פלסטין” לאונסק”ו בפריז בשנת 2011 היתה גם היא חלק מאיזה תשלום נסתר? העמדה של צרפת אז היתה מאוד תמוהה.


והולנד, הנשיא הבלתי פופולארי ביותר זה עשרות שנים בארצו, כל הזמן נצפה מבקר במדינות המפרץ הפרסי, מוקף שייח’ים מצחקקים. ספר התחקיר קובע שגם הוא פועל בהשפעת קטר. רק בחודש שעבר חתם הולנד עיסקה בסך 6.3 מליארד אירו עם קטר, למכור לה מטוסי קרב צרפתיים. ושוב, האם ישראל היא חלק מן התשלום לקטר, העוינת את ישראל באופן מיוחד?


האם היוזמה התמוהה של צרפת עכשיו למועצת הביטחון, לעוד איזו הזייה “פלסטינית”, גם היא איזה תשלום נסתר לקטר או לסעודיה? היוזמה הזו נוחתת כחייזר, והיא אינה ברורה לאיש. למה עכשיו, ומה מניע אותה? למדנו כבר ממסמכי וויקיליקס שמה שנראה מכיוון ארמון הנשיאות בפריז הוא לא בהכרח מה שקורה.


ולכן, מעכשיו אין להאמין למילה אחת מכיוון פאריז, עד שלא יוכח ההיפך, והיא, הטובלת בכספי פטרודולרים מעלי ריח מחשיד, האחרונה שיותר לה להתערב בעניינים שלנו.


ולאזרחי צרפת, הגאים, בצדק, במדינתם בעלת החזון ההיסטורי: האם אתם מסכימים שצרפת הגדולה תשועבד כך באופן כה מביש לדיקטטורה ננסית ומגלומנית, שבמקרה יש לה נפט? האם בצורה כה עלובה מסתיים החזון הגדול של הרפובליקה?


עוד מאמרים קצרים של ד”ר גיא בכור


פורסם: בידיעות אחרונות, 25.6.15

[face-book-like]

מי שעדיין לא הצטרפו למועדון ג’יפלאנט מוזמנים להצטרף כאן: