צופן דה וינצ'י – והצגת החטאים בטהראן

[face-book-like]
מאת ד”ר גיא בכור

מאז היותו בן כשלושים פתח המדען והאמן הדגול לאונרדו דה וינצ’י (1452-1519) בפרויקט, שליווה אותו כל יתרת חייו: הוא החזיק בכיסו או בכליו מחברות ריקות, ובכל הזדמנות היה מעלה על הכתב את רעיונותיו, איוריו, המצאותיו, או סקיצות לציורים חדשים. הוא כתב שם הכל בכתב יד צפוף, בין איורים מעוררי ההשתאות: החל מרשימת קניות ועד להמצאת כלי מלחמה חדשים, מניתוחים רפואיים חשאיים שכנראה ערך (תמונת העובר בתוך הרחם, המצורפת כאן חייבה ניתוח, שכן התיאור הזה לא היה ידוע בזמנו), ועד חישובי פרופורציה, פרספקטיבה, ציור אנשים יוצאי דופן בהם נתקל, או חישובים מיכניים לכלי תעופה דמיוניים לזמנם.


אלא שכאשר מביטים בעשרות המחברות האלה (שחלק מהן נעלם עם השנים) רואים כתב יד יפה ומסוגנן, אך לגמרי לא מובן. ניתן לזהות את האותיות, אך אי אפשר להבין מדוע אין משמעות לטקסט הזה. האם היה זה סוג של כתב סתרים, כדי שלא יהיה מובן בידי אחרים? רק אחרי שנים, כאשר המחברות הגיעו לידי הציבור הרחב התברר הסוד הקטן: לאונרדו דה וינצ’י הגדול כתב את המחברות בכתב ראי, כך שרק אם נעמיד את המחברת מול המראה יקבל כתב היד הנאה, באיטלקית קלאסית, משמעות. מן הסיבה הזו המחברות נכתבו מימין לשמאל, כדי שיקבלו מובן כאשר יועמדו מול המראה. מה היתה הסיבה לכתב הצופן הזה?


 


“ניצחון איראני”, “פריצת הבידוד הבינלאומי”, “גול עצמי לישראל” מיהרו כלי תקשורת בישראל ובעולם להכתיר בשמחה לאידה של ישראל את ועידת המדינות הבלתי מזדהות, שננעלה לאחר כששה ימים בבירה האיראנית טהראן בסוף חודש אוגוסט. אלא שנראה כאן שמדובר היה בהצגה אחת גדולה, שספק אם תביא איזושהי תועלת לאיראן, חוץ מים המלל שנשפך שם. איראן היתה רוצה להשלות את עצמה, שהיא יצאה מן הבידוד העולמי. אך כמו כתב הראי של לאונרדו – הכל בעצם הפוך, וכאשר מבינים את זה, המחברות גם מקבלות תוכן. אגב, כמו אצל לאונרדו, הצופן הזה לא כל כך מתוחכם; פשוט הפוך.

 


1 מתוך אתר “כאלמה”, אתר האופוזיציה “הירוקה” באיראן: המשטר האיראני הוציא סכום עתק על הצגת הבלתי מזדהות. 120 מליארד תומאן (100 מליון דולר לפי השער הרשמי) על בניית האולם ושיפוצים סביבו; 200 לימוזינות חדשות מתוצרת מרצדס-בנץ ניקנו (58 מליון דולר) ועוד מאות כלי רכב חדשים, שני גורדי שחקים פרטיים נשכרו לצורך הועידה, ועוד עשרות דירות יוקרה. ההסעות של כעשרת אלפים אורחים, כולל עיתונאים? במכרז שפורסם בין חברות הסעה גדולות באיראן זכתה באופן מקרי חברה הקרובה לאספנדיאר רהים מאשאי, ראש צוות הנשיא מחמוד אחמדינג’אד ומי שהוא מקורב אליו. הכסף נשאר במשפחה.


כיוון מהלך הועידה הוכרז כשבוע של חופשה בטהראן רבתי, עודדו המארגנים את תושבי הבירה להסתלק מהעיר. ואכן, במהלך החודש הפרסי שהריואר, הששי בין חודשי השנה הפרסית (22.8-21.9) כל תושב בוגר בטהראן קיבל תוספת של 8 גלון דלק מסובסד למכוניות, כדי לעודד את התושבים להסתלק בימי הועידה, מחשש להתקוממות או לצעדי מחאה מביכים.


על פי מקורות מערביים הנזק שנגרם למדינה, כתוצאה מהשבתת הבירה כולה בזמן הועידה, עומד על 5 מליארד דולר, סכום עצום למדינה הקורסת כלכלית. לשם השוואה שר הפנים האיראני מוסטפא מוחמד נג’אר הודיע שהוקצו רק 50 מליון דולר לעזור לעשרות אלפי הניצולים משתי רעידות אדמה שפגעו באיזור האזרי של איראן שבועיים קודם לכם. וכל זה בשעה שהאייתולה עלי ח’מנאי, “המנהיג הרוחני” הכריז על “כלכלת התנגדות” במדינה, בשל חרב הסנקציות הגוברת על איראן, לפיה אסור לבזבז, ומי שייתפס בבזבוזים, ייענש בחומרה. 

 


2 הועידה הזו באה להלל ולשבח את איראן ואת משטרה האסלאמי, אך דבריו התקיפים של נשיא מצרים מוחמד מורסי בוועידה לפיהם על אסד ומשטרו (“משטר רודני, אכזרי ובלתי לגיטימי”) ללכת, תוך שהאיראנים מקשיבים (למרות שהמתורגמן “תיקן” את הדברים, דבר שזכה אחר כך לביקורת באיראן) חשף את השסע העמוק: מדינות ערב ומדינות רבות אחרות בעולם השלישי אינן תומכות באסד וכמובן לא בפטרונו איראן. למרות שפרשנים בישראל מיהרו להכריז על הציר מצרים- איראן, הרי שזה אבסורד. מצרים עודנה רחוקה מאוד מטהראן, חושדת בה, ומורסי נסע לוועידה כדי לחזק את מעמדו הבינלאומי. מצרים מעריכה שאיראן מפעילה כנגדה ריגול, כפי שמעריכה גם טורקיה, שרק בימים האחרונים חשפה רשת ריגול איראנית בשטחה. אין שום “יחסים אסטרטגיים” בין מצרים לאיראן, כפי שטען, בלי הצלחה יתרה, אחמדינג’אד.


אין גם להתרשם מהודעות הסיכום: העולם המוסלמי קרוע בשאלת סוריה. הוא היה רוצה שאסד יסתלק, אך באותו זמן חושש ממעורבות בינלאומית שעלולה להתרחש גם אצלו, ולהפיל את משטריו. כל אחד שם הרי חושב על עצמו.

 


3 זוהי ועידת הלוזרים של העולם, אלה שהגלובליזציה, שמהפיכת ההיי-טק ושהכלכלות המודרניות השאירו אותם מאחור. זוהי ועידת התלמידים הדחויים של הכיתה, אלה שלא הוזמנו למסיבות הנוצצות, וגם לא יוזמנו. לא כדי להביע תמיכה הם באו לשם, אלה לנסות וליצור מן משחק אלטרנטיבי לסדר העולמי עבור עצמם, אך לשווא. כמעט כל המדינות שהגיעו, כ-120 במספר, אינן דמוקרטיות, אינן עוברות את ה- 10,000 דולר לנפש, ואינן משתתפות בעולם טכנולוגיית העילית. הן מתנגדות להגדרות של זכויות אדם, אך זקוקות נואשות לכספים המערביים, לסחר ולטכנולוגיה. למרות כל המלל, עדיין המדינות המערביות מנהיגות את העולם ואת הכלכלה שלו. ועידת הלוזרים רק הדגישה עד כמה הם מפסידנים, לא חלק מן המשחק המעצמתי והסחר העולמי, שמניעים את כדור הארץ.


ואכן, המשתתפים, שרובם כלל אינם דמוקרטים, ביקשו יותר דמוקרטיה באו”ם, כלומר לשתף אותם במועצת הביטחון. נכון להיום העצרת הכללית היא כלי הנשק של המפסידנים, בעוד המדינות העשירות והקובעות יושבות על ברז מועצת הביטחון. זה מצב שמרגיז מדינות רבות, אך אין שום סיכוי שישתנה.

 


4 האיראנים קיוו שנשיא רוסיה ולדימיר פוטין ישתתף בוועידה כמשקיף מכובד, אך הוא כמובן לא הגיע, ושלח את סגן ראש הממשלה. עוד מדינות שהוזמנו כמשקיפים הגיעו עם דרג נמוך: סין, עם סגן שר החוץ, וטורקיה עם שר הפיתוח. מי שכן הגיעו זה ראש הממשלה במשטר הדמים של אסד, ונשיא סודאן, המבוקש בעולם בגין מעשי טיהור אתני בדארפור שבארצו. הטלוויזיות של איראן עסקו במשך כל השבוע רק בנושא הועידה, כדי לנפח את משתתפיה ואת תמיכתם לכאורה באיראן. זה היה ניסיון לשדר לעם באיראן שהעולם עומד מאחורי המשטר, ולכן אין גם טעם להתמרד ולהתקומם. אך אף אחד אינו עוד טיפש באיראן.
 


5 מזכ”ל האו”ם באן קי מון בחר להשתתף בוועידה, למרות הפצרות חוזרות ונשנות מצד ישראל וארצות הברית, וזו כמובן השתתפות מבישה. אך הוא לא יכול היה להרשות לעצמו שבכנס הארגון השני במספר המדינות שבו, לאחר האו”ם, הוא לא יהיה נוכח. ויחד עם זאת מזכ”ל האו”ם אמר הפעם דברים מפורשים, כאשר המנהיגות האיראנית מקשיבה באותו אולם. הוא תקף, למשל, את התבטאויותיהם של מנהיגי איראן נגד ישראל, ואמר כי הוא מגנה כל איום להשמיד את ישראל. “אני דוחה בתוקף כל איום של מדינה חברה באו”ם להשמיד מדינה אחרת, או את הניסיון המזעזע להכחיש עובדה היסטורית כמו השואה”, אמר באן, שדיבר במליאת הועידה כשעה אחרי המנהיג הרוחני של איראן. “הטענה שלישראל אין זכות קיום, או כל טענה גזענית אחרת כלפיה, היא לא רק שגויה אלא נוגדת את הערכים שאנחנו מחויבים אליהם”.


באותו ביקור נפגש המזכ”ל עם סטודנטים איראנים בבירה טהראן, וקרא שם למשטר לשחרר את מנהיגי האופוזיציה הירוקה, מיר חוסין מוסאוי ומהדי כרובי “לקראת הבחירות הקרובות לנשיאות”, שיהיו בעוד פחות משנה, וכן לשחרר עיתונאים כלואים. כזוכר בפעם הקודמת יצאו מליונים לרחובות באיראן נגד המשטר, הפגנות שדוכאו ביד ברזל. משטר הגרדומים בטהראן בוודאי לא אהב את הסטת תשומת הלב בחזרה אל מנהיגי המחאה “הירוקה”, הכלואים זה כשלוש שנים, מבלי שמישהו יודע היכן.


הפוך: הועידה באה לתת לגיטימציה במשטר. אזכרת מנהיגי המרידה לפני שלוש שנים – רק פוגעת בו ובלגיטימציה שלו.

 


 

   

מדוע כתב דה ויצ’י את אלפי הערותיו בכתב ראי? אולי משום שחש צורך להגן על מחקריו ועיוניו מעיניים בלתי ידידותיות, שעלולות לראות במחקרים האלה כפירה. רבים מן הרעיונות והפיתוחים שהציג היו יכולים להיחשב באותה תקופה כחטא מבחינת הדת והחברה. יופיו של החטא. דה וינצ’י נהנה להביט בחטא.


ואולי פשוט משום שהיה שמאלי, וכתיבה מימין לשמאל נראתה לו נוחה יותר. החשאיות הזו הביאה עם השנים לתיאוריות קונספירציה שונות ומשונות, כאילו היה לאונרדו חבר באגודות סתר חשאיות, אך אני מסופק אם אדם כה מעשי, שעסק בחקר העולם האמיתי סביבנו מצא זמן לעסוק באלכימיה ובתורת הנסתר, כמו רבים מבני זמנו. לא היה לו זמן להתעסק עם ועידות העמדת פנים ותרמית בסגנון האיראני. (הוידאו מתוך הסרט צופן דה וינצ’י (2006), על פי המחבר דן בראון, מוזיקת נושא: האנס זימר).


6 הועידה הזו חשפה לעולם את הקרע המוחלט בין משטרו המתנדנד של מחמוד עבאס, הוא ארגון “הרשות הפלסטינית”, לבין “הממשלה” שהקים חמאס בעזה. אם זה הוזמן, השני נעלב והחרים, וההיפך. בסופו של דבר הגיע לוועידה עבאס, והצוות שלו התנשק עם האיראנים ועם בני משטרו של אסד, הטובח בפלסטינים בדמשק. אין גבול לאבסורד ולצביעות של אבו מאזן וחבורתו, הכל שקרי, כמו הועידה עצמה. ההגעה הזו נעשתה לכאורה כדי לגייס את המדינות המשתתפות לתמוך בהצבעה בעצרת הכללית על קידום “פלסטין” מישות משקיפה באו”ם למדינה שאינה מוכרת, דבר שכבר מובטח להם מן המדינות של העולם השלישי. אז מדוע הגיע לשם אבו מאזן? להעיד שהוא-הוא הנציג הלגיטימי היחיד של הפלסטינים, ולא חמאס. כל הטרקלינים האלה לא מרשימים את הפלסטינים, שהמאבק שלהם ברשות הולך ומתגבר. והאיראנים? היחסים שלהם אינם תקינים, לא עם חמאס, שמתרחק מהם ולא עם אבו מאזן, שעדיין חי מכספים ישראליים ואמריקניים. גם הניסיון האיראני לפייס לכאורה בין הפלגים הפלסטיניים נדחה על ידי כל הצדדים.


כך השתמשו האיראנים בפלסטינים, והפלסטינים באיראנים, ללא שום תכלית. רק הצגה אחת גדולה של העמדת פנים. וישראל? המשטר האיראני הזכיר אותה, אך בניגוד לעבר יש מחלוקות הרבה יותר בוערות ממנה.

הדרך הטובה, האישית והמהירה ביותר לדעת מתי עולים מאמרים באתר היא להירשם כאן, ולקבל התראה למייל האישי. הנרשמים קוראים ראשונים.

הרצאה של ד”ר גיא בכור באירוע העסקי שלך?
7 אולם הדיונים שבטהראן, זה אשר הוכן בממון רב, כפה את עצמו, למעשה, על המשתתפים, עם תמונות ענק של “המדריכים הרוחניים” חומייני וח’אמני. לא צריך להתרשם מכך יותר מדי. עבור רוב המשתתפים זה היה דבר ביזארי, ויחד עם זאת מסקרן. רובם באו לועידה של תיירות בלי הרבה תוכן של ממש. וכי איזו עוד הזדמנות יש להם להגיע למדינה האקזוטית הזו מן החדשות, איראן? איראן מסקרנת, בשל הסנקציות המוטלות עליה, בשל מנהיגיה המוזרים, היא מדינה בחדשות, וזה מעניין רבים.


מנהיגי מדינות רבות מעריצות את “החטא”, את ההתחצפות של איראן כלפי המערב, אם כי הם לעולם לא היו מעיזים להסתכן בסנקציות שהיא מקבלת על עצמה. יופיו של החטא. הם נהנו להביט בחטא מקרוב; חטא שבו הם עצמם לא יעזו לגעת.


לפני שתמשיכו בקריאת המאמר: האם תמליצו על המאמר, ועל מועדון קוראי ג’יפלאנט, על-גבי הפרופילים שלכם בפייסבוק? למי שהמילה “אהבתי” או “like” מודגשת אצלו, מוזמן ללחוץ עליה, ולהצטרף בכך אל המועדון הפייסבוקי המרשים הזה.
8 אולם כל הנוכחים יודעים, וגם איראן מבינה: איש מן המשתתפים לא ייצא לעזרתה של איראן, אם בעיית החרם הכלכלי עליה תגבר. לאיש מן המשתתפים אין שום חשק להיקלע לעימות או להיות מוחרם בידי ארצות הברית או מדינות אירופה. ולכן מילים לחוד, ומעשים לחוד. השתתפות היתה, אך אין בכך שום כוונה לעזור לאיראן או לחלץ אותה מצרותיה המתרבות. 9 ולכן היתה זו ועידה שכל כולה חטאים מתוקים, של העמדת פנים וצביעות. איראן העמידה פנים שהיא מדינה מרכזית וקובעת, המשתתפים האחרים העמידו פנים שמדינות העולם השלישי מתקרבות ויוצרות סולידריות בינן לבין עצמן ועוצמה עולמית, דבר שאינו נכון כלל, ההיפך, הן חושדות זו בזו, ומזכ”ל האו”ם העמיד פנים שמישהו בכלל מתייחס אליו או לארגון בראשו הוא עומד. האמת היא שהעולם הגיע לשפל של קיפאון דיפלומטי, האו”ם ביטל את עצמו למעשה בשיתוק כמעט מוחלט, ונחיצותו מוטלת כבר בספק. וכן, המשתתפים העמידו פנים שגם הארגון שזימן אותם, “ארגון המדינות הבלתי מזדהות” קם לתחייה. אלא שהוא מת כבר מזמן, ורק הגוויה המצחינה שלו עדיין קיימת. אין לו מוסדות או פעילות, חוץ מן הועידה כל ארבע שנים, כאשר מדינה אחרת נוטלת את ראשות הארגון. הקודמת היתה מצרים.


ככלל, אין להאמין לדבר שמגיע מאיראן. זו מדינה המתמחה ביצירת מצגי שווא – צבאיים, פוליטיים ודיפלומטיים. ואם הטילים לא מתרוממים בתרגילים הבלתי נגמרים, אין בעיה, נסדר זאת בפוטושופ.

כדי להנות מן המאמרים המיוחדים של האתר, כדאי להצטרף אל מועדון Gplanet Prime. המינוי הינו לחצי שנה או לשנה. במסגרת המינוי קוראים את כל המאמרים הסגורים שפורסמו עד היום, וממשיכים קדימה לתקופה נוספת. ניתן לקרוא את תנאי הרישום ולהירשם – כ א ן.10 איראן עוד השתעשעה כמה ימים שהיא חשובה ומרכזית, וכי הצליחה לקעקע את החרם העולמי המוטל עליה, עד שהגיע קנדה האמיצה, שסילקה בבוז את הדיפלומטים האיראנים מאוטווה, וניתקה סופית את היחסים עם איראן. טהראן חזרה בבת אחת למציאות. לא זו הוירטואלית של הוועידה.


לצעד הזה של קנדה משמעויות רבות. קודם כל, היא התנתקה על פי הודעתה מאיראן מסיבות אידיאולוגיות, בהיות מדינה זו מדינה פורעת חוק, מאיימת בהשמדת עם, מפתחת תוכנית גרעין אסורה, תומכת בטרור, מכחישת שואה, ועוד. שנית, עוד מדינות עשויות ללכת בעקבות קנדה, ואנו מדברים על המדינות החשובות בעולם, לא אלה שהשתתפו בוועידה, ולבסוף, זו גם התרסה כנגד ברק אובמה, שאינו עושה הרבה בסוגיה הזו, עד שבאה קנדה, ועקפה אותו באקטיביות שלה.


באה קנדה וחשפה שהכל בטהראן היה בבחינת העמדת פנים, שלא צריך להתרגש ממנה יותר מידי. עכשיו מחכים לצעד המעשי הבא: החרפה נוספת של הסנקציות על איראן והידוקן. את התוצאות האמיתיות, לא אלה המבוימות בוועידה, אנו עשויים לראות בסוף החורף המתקרב לאיראן, לקראת הבחירות הבאות לנשיאות. זהו מועד מבחן אמיתי ומדאיג מבחינת המשטר האיראני העסוק בהישרדות ובביום מציאות אלטרנטיבית. המשטר מביט בבעל בריתו המבוהל בשאר אלאסד, וחושב על עצמו.


כמו כתב המראה של לאונרדו דה וינצ’י: הכל הרי הפוך. כאשר איראן מקרינה שביעות רצון, כמו בוועידה בטהראן, המשמעות שהיא בלחץ גדול, ובחשש גובר מן העתיד הלא ברור. טוב, לפחות אפשר להסוות את החשש עם מכוניות מרצדס-בנץ חדשות.


כדי להנות מן המאמרים המיוחדים של האתר, כדאי להצטרף אל מועדון Gplanet Prime. המינוי הינו לחצי שנה או לשנה. במסגרת המינוי קוראים את כל המאמרים הסגורים שפורסמו עד היום, וממשיכים קדימה לתקופה נוספת. ניתן לקרוא את תנאי הרישום ולהירשם – כ א ן.

אני מבקש באופן אישי, מכל מי שכבר חבר במועדון Gplanet Prime, והמנוי שלו הסתיים, לחדש אותו. כדי לחדש את המינוי יש להכנס לקטגוריית “לחידוש מנוי קיים לחץ כאן”,
או –
כ א ן.

אם ברצונכם לשלוח את המאמר הזה לחברים, עושים זאת באמצעות הכפתור “המלץ לחבר”, בדף הזה, למטה.

למבקשים לקבל התראות על כל מאמר חדש שעולה ישירות אל המייל האישי, עושים זאת –
כ א ן.
[face-book-like]