קרב המוחות: הונאה מול הונאה, ישראל התייצבה בהצלחה מול אחמדינג'אד


מאת ד”ר גיא בכור 


בזמן מלחמת העולם השניה, בקרבות המדבר של צפון אפריקה, המפקד הבריטי הנודע דאדלי קלארק (Dudley Clarke) ניהל תוכנית שאפתנית להונות את הגרמנים. אחת מהטקטיקות שלו היתה להשתמש במודלים מזוייפים של טנקים וארטילריה, לצרכי הטעייה. מצילומי האוויר הטנקים האלה, עשויים מעץ, נראו אמיתיים לגמרי. ההטעייה המוצלחת ביותר היתה של מטוסי דמה, עשויים דיקט וקש. קלארק הקים מסלולי נחיתה מזוייפים, מלאים במטוסי דמה, לצרכי הטעייה.


יום אחד התברר לו מן המודיעין שלו שהגרמנים עלו על ההונאה, ואף מצאו שיטה להבחין בין המטוסים האמיתיים שלו, לבין אלה המזוייפים. הם חיפשו בתצלומי האוויר את מוטות העץ, ששימשו תומכות להחזקת הכנפיים במטוסים המזוייפים. “חייבים להפסיק את השימוש בהונאה” אמרו לקלארק הקצינים שלו, “הגרמנים עלו על ההונאה”. אבל לקלארק היתה מחשבה אחרת לגמרי. הוא החליט לשים תומכות של עץ מתחת לכנפיים של כל המטוסים, האמיתיים והמזוייפים כאחד.


עם ההונאה המקורית הגרמנים התבלבלו, אך התעשתו. עכשיו קלארק לקח את אמנות ההטעייה לרמה גבוהה יותר, של ערפל בתוך הערפל. עבור האויב היה עכשיו המצב מביך ומדאיג עוד יותר.


 


**


הצגה מבויימת מראש, עד לפרטי הפרטים, קהל שיעי שבוי, שהובל באוטובוסים מנקודה לנקודה, הזייה שמטרתה לוחמה פסיכולוגית, אבל הזייה פרימיטיבית ושקופה, זו היתה תמצית ביקורו של נשיא איראן מחמוד אחמדינג’אד בלבנון, בביירות ובדרום לבנון. להטעות את העולם כאילו איראן אהודה במזרח התיכון הערבי, להפחיד את ישראל, ולעודד את השיעים במזרח התיכון כולו, ובוודאי בלבנון.


כבר לימדתי כאן באתר לפני שנים את כללי הלוחמה הפסיכולוגית של המנהיגות השיעית לדורותיה, מאמר שמאות אלפים כבר קראו או נחשפו אליו כאן, או באתרים אחרים. החברה הישראלית הבינה שמדובר בלוחמה פסיכולוגית, ובזכות זה התחסנו. מי שלא קרא, מוזמן לקרוא גם עכשיו. הכללים האלה עבדו על השאה המודח, עבדו על הישראלים ועל התקשורת שלנו במשך שנים, אבל לא עוד.


פעם נפלנו קורבן לכל תעלול פסיכולוגי של חסן נסראללה, היום אנחנו כבר מבינים. ההשפעה של ההתחסנות הזו מחשלת אותנו גם מול תעלולי חמאס בנוגע לגלעד שליט. אנחנו כבר לא מאמינים לכל שטות שיוצאת מפיו של נסראללה, של אנשי חמאס או של האיראנים. ההזייה וההונאה לא עובדות עלינו עוד.


ומה קורה כאשר הונאה אינה עובדת עוד על הצד השני? היא חוזרת אל מי שמפעיל אותה, לרעתו. הוא קל לקריאה, הופך לשקוף, והוא נתפס כרמאי וכנוכל. מביך לחשוב שהאיראנים וחיזבאללה עדיין סבורים שהטקטיקות שלהם עובדות עלינו גם היום. שזרם הקללות מפיו של כמעט-תמהוני יגרום לנו לפחד או לברוח. שהחזקת גלעד שליט כל כך הרבה שנים בשבי באמת תביא לשחרור המוני של מחבלים. חזרת ההונאה אל מי שהפעיל אותה מסבכת אותו. מציגה אותו כמפסידן.


אלא שבכל הנוגע לאיראן, אנחנו לוקחים את אמנות הלוחמה הפסיכולוגית צעד אחד קדימה, ומפזרים ערפל בתוך הערפל. אנחנו שותקים.


השתיקה לא רק ממזערת את האוייב ומביכה אותו. היא בעיקר מכניסה את האוייב אל תוך הערפל, כך שהוא יצטרך לבזבז זמן ומשאבים יקרים לנחש מה יש לנו, ומה אנחנו מתכננים. כיוון שהכל אצלנו היה במקרה הזה של ביקור אחמדינג’אד מעורפל ושקט, אין אפילו הונאה שאפשר לחשוף אותה, והאיראנים הולכים לאיבוד במלכות אי-ודאות זו, על ים ערפלי, שבה הכל מתגבב: אמת ושקר, טוב ורע, לילה ויום, מציאות והזייה. אין לישראל התחלה ואין לה סוף.


השתיקה היא ערפל, היא הגנה והיא הרתעה.


בניגוד לטקטיקות הכל כך שקופות של אחמדינג’אד, אנחנו לוקחים את אמנות ההטעייה צעד אחד נוסף קדימה. כך יוצא שהאוייב חושף את עצמו ואת דרך המחשבה שלו באינסוף המלל שלו, הקללות ונאומי הרהב, שאין מאחוריהם דבר, רק דאגה. לעומת זאת האוייב לא יודע עלינו דבר. השתיקה היא המרתיעה מכל. בא אחמדינג’אד, קשקש, והלך. להונות אותנו הוא כבר אינו מצליח. ההונאה פעלה כבומרנג לרעתו. אנחנו הם אלה שמדאיגים אותו, כאשר לקחנו את הלוחמה הפסיכולוגית, כמו קלארק, צעד אחד מתוחכם קדימה.
מן המאמרים של השנים האחרונות אתם כבר יודעים שאמנות ההטעייה וההזייה אהובה עלי במיוחד, לזהות אותה, להיזהר ממנה, ולהשתמש בה, כיוון שהמוח הוא שמביא להכרעה הצבאית והמדינית. אם כולנו נבין זאת, נשנה את כללי המשחק הצבאי במזרח התיכון, ואפילו נלמד איך לנצח. המלחמה, כל מלחמה, היא קודם כל עניין של המוח ושל התודעה. רק אחר כך בא כל השאר (מתוך הסרט החדש מהשנה “התחלה”,
Inception ). הסרט עוסק בהונאה המוחלטת: חדירה אל תוך החלומות, כך שההזייה הופכת לכלי גלם, ומחשבותיו של האחר – לכלי העבודה שלך).
כאשר מספר החברים בדף קוראי ג’יפלאנט יגיע ל- 4000 נתחיל מבצע הסברה לישראל, כמוהו עדיין לא נעשה. בעתיד תבינו למה זה חשוב. אנא, אתם מוזמנים להצטרף, ולצרף את החברים, בלחיצה על “אהבתי/like”, תודה. 


כדי להנות מן המאמרים המיוחדים של האתר, כדאי להצטרף אל מועדון Gplanet Prime. המנוי הינו לחצי שנה או לשנה. ניתן להירשם – כ א ן. אם לא תצטרפו למועדון, איך תדעו מה קורה סביב?

אני מבקש באופן אישי, מכל מי שכבר חבר במועדון Gplanet Prime, והמנוי שלו הסתיים, לחדש אותו. כדי לחדש את המנוי יש להכנס לקטגוריית “לחידוש מנוי קיים לחץ כאן”, או – כ א ן.

אם ברצונכם לשלוח את המאמר הזה לחברים, עושים זאת באמצעות הכפתור “המלץ לחבר”, בדף הזה, למטה.

למבקשים לקבל התראות על כל מאמר חדש שעולה ישירות אל המייל האישי, עושים זאת –
כ א ן