קשר גורדי בעזה


מאת ד”ר גיא בכור

האגדה היוונית מספרת כי תושבי העיר פריג’יה התגאו בקשר מסובך במיוחד, בחבל אשר נמצא ברשותם. מעשה כשפים, שום קצה של חבל לא בצבץ מן הקשר המסובך הזה. הקשר היה עבה, מפותל ומורכב. רבים ניסו להתיר אותו, ולא הצליחו. עד כדי כדך התגאו התושבים בקשר המסובך, שהוכרז כי מי שיתיר את הקשר – ישלוט בעולם.


כאשר אלכסנדר מוקדון עבר בעיר פריג’יה ראה את הקשר, שלף את חרבו, חתך את החבל, והתיר את הקשר. בזכות זה, מספרת האגדה, הוא זכה לכבוש את העולם.


 


רצועת עזה היא הקשר הגורדי שלנו, שכן איש אינו יודע כיום כיצד להתיר את התסבוכת. כולם בני ערובה של כולם.


 


ממשלת ישראל בת ערובה של חמאס וכנופיות ההתנגדות בעזה. צה”ל הגדול די חסר אונים מול משגרי הרקטות. השמאל בישראל בן ערובה לקריסת כל תפיסות עולמו, כאשר החמאס מתיז את המשטמה שלו לישראל בפניה. הימין מקונן על קריסת רעיון ארץ ישראל השלמה. קריסת האידאולוגיות הוליכה לשיתוק עצמי.


 


גלעד שליט בן ערובה לחוטפיו הפלסטינים, ואלה בני ערובה בידי גלעד שליט, שכן בלי שחרורו שום הקלה לא תתקבל מן העולם, לא כלכלית ולא פוליטית.


 


תושבי שדרות בני ערובה בידי הטרור הפלסטיני. כל תפיסת הביטחון של ישראל נלקחה בשבי, שכן תפיסה זו גרסה שאת המלחמה יש להעביר קודם כל לשטח האויב. היום את התפיסה הזו אימץ הצד השני.


 


החמאס הוא בן ערובה של גורלו, החרם הבינלאומי ובמידת מה גם של ישראל, שכן ישראל אינה יכולה לקבל את תנאיו, שמשמעותם כניעתה.


 


אבו מאזן והפתח שלו בני ערובה של חמאס ושל התאיידות הפופולריות של הלאומיות הערבית. האסלאם הפוליטי בן ערובה בידי המשטרים הלאומיים, שאינם מוכנים לוותר לו על השלטון.


 


מצרים בת ערובה של הטרור בעזה, שכן היא חוששת  פן טרור זה יתלקח גם בתחומה, ולכן היא מעדיפה ללטף את הנמר, לא לתקוף אותו.


 


העולם בן ערובה למלל הפרו-פלסטיני שלו, כאשר כיום אין הוא מסוגל לעכל כי שגה כל השנים. הפלסטינים האומללים שתיאר התבררו ככנופיות שהעולם איבד כל שליטה עליהם. ישראל היתה דוד, והפלסטינים גולית. האם ישאל חוזרת להיות דוד? העולם מבולבל.


 


אז מה עושים? אין שום קצה חוט, תרתי משמע.


 


כאן דרוש המנהיג שיעיז לבתק את הקשר הגורדי. לחתוך, ולטרוף את כל הקלפים. להתחיל להניע את המערכת הצבאית בעורמה, בחוכמה, תוך יצירת ואקום בדמות חיסול נוכחות החמאס ברצועת עזה. אך לנוכח עליבות המנהיגות בישראל, ההולכת ומחריפה, מי יהיה אלכסנדר מוקדון שלנו? מי יכבוש עבורנו את העולם?