רוסיה מול ארצות הברית בסוריה – וכללי אמנות התעתוע

[face-book-like]
מאת ד”ר גיא בכור

המצב בסוריה תקוע, ולכן הוא בורח אל מחוזות התעתוע הפוליטי. מי שיכריע באמצעות הונאה ואחיזת עיניים – עשוי לנצח. זהו שלב תחבולתי, אני מודה, המצריך תחכום של המתעתע, המתועתע ומי שאמור לפענח את המערכת הממולכדת תודעתית.


 


1 מעורבות צבאית בינלאומית – הרוסים עדיין רותחים מזעם, שכן על פי תפיסתם המערב הוליך אותם שולל בתקיפה הצבאית של משטר קדאפי בלוב, בניגוד לדעתם. זו סיבה מרכזית מדוע הם לא מסכימים לשום החלטה במועצת הביטחון להפעלת כוח צבאי בסוריה, וגם לא יסכימו. סין תומכת בהם, וביחד זהו בלוק.


כיוון שפוטין חושש מתקיפה חד-צדדית מצד נאט”ו, ארצות הברית או טורקיה, הוא שלח צי של ספינות מלחמה, העוגן מול חופי סוריה. פקיד רוסי בכיר שצוטט ב”סאנדיי טיימס” ובעיתונות האיראנית (ולא במקרה) הזהיר בפירוש שהאניות נשלחו כדי להרתיע ולמנוע הצבת כוחות קרקע מערביים לטובת המורדים. מדובר בארמדה ימית של ממש, כולל ספינות מלחמה ומאות נחתים רוסיים. במצב כזה נאט”ו או טורקיה מורתעים.


ויחד עם זאת בשבוע שעבר ארצות הברית החלה להעביר חיילים שלה וציוד צבאי לטורקיה, כדי לפקח על פריסת טילי הפטריוט האמריקניים והאירופיים על גבול סוריה וטורקיה. כך נמצאים כבר חיילים רוסיים וחיילים אמריקניים בתסבוכת הסורית, שרק הולכת ומעמיקה. ניסיון העבר מלמד שתגבורות כאלה בדרך כלל רק מתוגברות בהמשך. כך חודרות שתי מעצמות באופן פיזי לתסבוכת, אך מבלי לירות, בעיקר להרתיע. רוסיה, סוריה ואיראן טוענות מצידן שהפריסה הזו עלולה להצית פעולה צבאית של נאט”ו, ואם כך יקרה, זו עלולה לאזהרתן להידרדר למלחמה מעצמתית.


 


2 פתרון דיפלומטי – עומק הסלידה ההדדית בין המשטר ברוסיה למערב הוא אדיר, ואין להאמין לדיווחים על “עיסקה” שרקחה כביכול הילרי קלינטון יחד שר החוץ לברוב להפלת משטרו של אסד. אין גם להאמין לדיווחים הנמשכים עוד מעט שנתיים על נפילה קרובה של המשטר העלווי בסוריה. גם היום ממשיך פוטין לתמוך באסד, זה הובהר בפגישה מן הימים האחרונים של סגן שר החוץ הסורי, פייסל מקדאד במוסקווה. הרוסים קובעים שיש להגיע להסדר של “שלום” אבל עם וכולל בשאר אלאסד, זה התנאי, בעוד המורדים לעולם לא יקבלו את התנאי הזה. הם אפילו לא מוכנים לנסוע עוד למוסקווה, שכן הם יודעים מה התנאי הקבוע של הרוסים.


 


3 האו”ם – שליח האו”ם והליגה הערבית ממשיך לטייל כסביבון באיזור, כאשר איש אינו סופר אותו. האו”ם, כמו גם הליגה הערבית, הפכו לגופים וירטואליים של העולם השלישי, חסרי כוח וחסרי חשיבות. הליגה הערבית נתפסת כמוסד מצרי, ולכן אף מדינה ערבית לא תשתף איתו פעולה באמת. רוסיה וסין מטילות וטו קבוע על החלטות מועצת הביטחון בנושא הסורי, מה שנטרל גם את הגוף הזה. ככלל, ככל שפוחתת השפעת מדינות המערב באו”ם, כך גם צונחת יוקרתו. חוץ מאיתנו, שנכנסים ללחץ בשל הארגון הזה, אף אחד לא ממש סופר אותו. לנו התהליך הזה של דחיקת האו”ם לשוליים הוא טוב.


 


4 המורדים מתקשים – הטקטיקה של בשאר, עליה הצבענו במאמר קודם, עובדת, הוא מתבצר, והמורדים מתקשים לפרוץ את הבונקר הזה. העלות האנושית של המורדים היא קשה ואיומה: יש להם עשרות אלפי הרוגים, מאסה שמתחילה לתת את אותותיה. הם לא מצליחים לגייס “עריקות” משמעותיות חדשות, והחורף הסורי הקר כבר עושה בהם שמות. למרות שהם מעוניינים לנטרל את שדות התעופה של המשטר, הם מתקשים בכך. הסיבה: איראן משגרת נשק, ציוד, תחמושת ואפילו לוחמים לסוריה, כדי להגן על “הבונקר”, כפי שהצגנו זאת במאמר הקודם. איראן מצידה כבר טוענת  שהמשטר ייצב את עצמו, ההיפך ממה שנטען במערב.


איך שולחים את המאמר הזה לחברים? יש כפתור “המלץ לחבר”, בתחתית המאמר.

הדרך הטובה, האישית והמהירה ביותר לדעת מתי עולים מאמרים באתר היא להירשם כאן, ולקבל התראה למייל האישי. הנרשמים קוראים ראשונים.

 


5 אסד מתקשה – בכל זאת המורדים שולטים על רוב המדינה, להוציא הערים הראשיות, יש להם קשרים טובים עם מדינות שכנות כמו טורקיה, והם הלוחצים על המשטר, ולא ההיפך. למשטר יש עדיין את חיל האוויר הסורי, שמבצע הרבה מן העבודה, וחיל האוויר הזה מפציץ שכונות אזרחיות שנפלו בידי המורדים, אך הוא מתקשה לחסל אותם. כל הזמן מגיעים חדשים. המשטר ממשיך לאבטח את הנשק הכימי שבידיו, נושא שהפך לעניין בינלאומי בהונאת המורדים, כפי שנראה בהמשך. התמיכה האוטומאטית של ארצות הברית ובריטניה במורדים היא קושי נוסף של המשטר, הנלחם על חייו ועל חיי בני עדתו.

   
הכל נכון ושום דבר אינו נכון. כדי לשקף מציאות חייבים להבין מהי מציאות, שהיא מעל לכל סובייקטיבית. אנו מעבירים אירועים דרך הרגשות שלנו והנחות היסוד שלנו, וכך אנו רואים את מה שאנחנו רוצים לראות.

מה שעבור אחד הוא גן עדן יהיה בשביל השני גהינום.
6 כלומר אין לצדדים, לפי שעה, יכולת הכרעה צבאית, גם כאשר המלחמה מתקרבת לשנתה השלישית. ולכן, כאשר המלחמה היא מלחמת צלב, לחיים ולמוות, וכאשר היא תקועה, נזקקים שצי הצדדים בסוריה לאמנות ההטעיה, התעתוע וההונאה, ושניהם מומחים בכך. היחידים שפעלו מול התחכום הסורי כמו שיות תמימות כל השנים היינו אנחנו, כאשר פשוט בלענו כל מה שהאכילו אותנו.

הרצאה של ד”ר גיא בכור באירוע העסקי שלך?7 מדוע זו נקראת אמנות? משום שכל מציאות היא סובייקטיבית, ולהטעיה יש כללים. כלל בסיסי ועיקרי: כדי שיאמינו להטעיה יש חובה לשלב אמת ושקר ולערבב ביניהם כך שיהיו מי שיקנו את התבשיל הזה. אם זו אמת בלבד, אין מדובר בהונאה, ואם אילו שקרים בלבד, מי יאמין להם? ולכן המרקחת הזו חייבת להיות מדויקת, וזו שאלה של מינון. הביטו בציור הידוע הזה של הצייר ההולנדי מאוריץ קורנליס אֶשֶר (Escher)(ממוצא יהודי? 1898-1972): שני אלמנטים לפנינו: המים, היורדים מטה באקוודוקט, שזו מציאות; ומפל המים שדווקא עולה כלפי מעלה, במקום לרדת, בניגוד לחוקי הגרוויטציה. כיוון שהמרקחת הזו נעשתה ביד אמן, אנו מאמינים שהמים במפל אכן עולים. זה נראה לנו הגיוני, משום שהאילוזיה כוסתה בסוג של מציאות. כך המציאות המדומה נתפסת כמציאות, והיא אפילו הגיונית. הכל בעיני המתבונן.

ואולי דווקא המפל נופל, אך המיים באקוודוקט עולים? אתם תחליטו.

כלל נוסף: יש לתת תחושה שאתה נמצא בהתקדמות מהירה, לאסוף ידיעות על ההתקדמות הזו, ולהציגה כעובדה, עד שהצד השני או העולם משתכנע שזו עובדה, ומקבל אותה (כך נהגו בנו הפלסטינים במשך שנים רבות, לגבי דמוגרפיה, לגבי התקדמותם הדיפלומטית או “ניצחונות” חמאס, והיו בינינו שאכן קיבלו את זה). המאסה יוצרת תודעה, כשם שהתודעה יוצרת מאסה.


כלל נוסף: מי שפועל כך צריך לחשוב שהוא מביים סרט, עם תסריט משל עצמו. אין בהכרח שום קשר בין המציאות לסרט המבוים, ההיפך, אין קשר ביניהם, אם כי יש להיזהר מאוד בשימוש בתחבולות מעין אלה, משום שברגע שהן נחשפות, מי שמפעיל אותן עלול לאבד את כל אמינותו, דבר שגם קורה מידי פעם לפלסטינים או לצדדים אחרים. אנחנו תמיד בזנו לכלי הנשק הזה בהאמיננו ש”האמת תנצח”, ומתוך רתיעה מפניו, שכן הוא הופעל בידי המשטר הנאצי בצורה כל כך מוצלחת כנגד העם היהודי, ולכן שימוש בו מזוהה אוטומאטית עם נאצים. אך גם כאן זו שאלה של מינון.


כלל נוסף: ערפול מכוון של עוצמה וחולשה: כאשר נפוליון מצא את עצמו בעמדת חולשה לפני הקרב באוסטרליץ (1805) הוא בכוונה שידר אותות מצוקה, לחץ ופאניקה. צבאות האויב מיהרו לנטוש את העמדות החזקות בהן החזיקו כדי לתקוף אותו, וכך נכנסו למלכודת. זה היה אחד מגדולי ניצחונותיו, אם לא הגדול שבהם.
לפני שתמשיכו בקריאת המאמר: תגובות, ומאמרים מקוריים נוספים של ד”ר גיא בכור – במועדון קוראי ג’יפלאנט בפייסבוק. איך מצטרפים? למי שהמילה “אהבתי” או “Like” מודגשת אצלו, מוזמן ללחוץ עליה, ולהצטרף בכך אל המועדון הפייסבוקי המרשים הזה.8 המורדים משתמשים באמנות ההונאה כל הזמן: התקשורת הערבית (הסונית בעיקרה; התקשורת הערבית שהיתה פעם מוטה משטרית, מוטה היום ברובה עדתית; ובשני המקרים מדובר בתעמולה שיש להיזהר בה) לא מפסיקה לדווח על הישגיהם וניצחונותיהם, כך שנוצרת מציאות וירטואלית כאילו ניצחונם הסופי הוא עניין של זמן בלבד. הדבר נובע מאינטרס של מי שמדווחים עליו, ושל מי שמדווח. כמו בכלל הראשון, בוודאי שיש אמת בדבר, אך האמת הזו נעטפת בהגזמה. (ויוליוס קיסר אמר: האדם נוטה להאמין במה שהוא רוצה שייקרה, Fere Libenter hominess id quod volunt credunt).


גם אסד משתמש בהונאה: למשל, הנאום שלו אתמול, שהיה כולו תרכובת אשרית של מציאות ובדיה. הוא הציע תוכנית “שלום”, כדי להדגיש שהוא עדיין כאן, וכי הוא גורם רציני בשטח. זה נעשה כדי לרצות את הרוסים, מתוך ידיעה שהמורדים ידחו זאת, וכך הם עשו, אך אסד בנה לעצמו מן מימד מוסרי קטן, שהנה, הוא מוכן להפסיק את מרחץ הדמים, אך המורדים מתעקשים, ולכן הם לכאורה הבעיה. יהיו מי שיקנו את הטיעון הזה, ויתכן שהוא אפילו נכון (גם אני כבר מתבלבל בין מציאות להזייה בסוריה, מה שאומר שההונאה מצליחה).


גם הטיעון שלו שמדובר בטרוריסטים ג’יהאדיסטים הבאים מבחוץ הוא נכון בחלקו, אך גם שקרי. הוא מעלה אותו כדי להרתיע את האליטות הסוניות במדינה, שעדיין לא החליטו האם להצטרף אל המורדים או להישאר קרובים למשטר המוכר כל כך הרבה שנים. כן, עדיין חלק משמעותי מן הסונים, לא רק ברית המיעוטים, תומך בלית ברירה בבשאר. הוא הזהיר אותם בנאום: היה והמורדים האלה מנצחים, סוריה כולה תטבע בים של מלחמת אזרחים, כולל אתם. זה נכון, אך מסתיר כמובן את רצונו העדתי להישאר בשלטון ולהמשיך ולשלוט שלטון ברוטאלי ומכוער בסוריה.


שני הצדדים רוקחים אמת ושקר, במטרה לשנות את הקיפאון המעצמתי והצבאי בשטח. לשניהם אין מה להפסיד, זו הרי מלחמה לחיים ולמוות, ולכן הם לא יבחלו בשום טיעון ובשום תרגיל.גיליון מיוחד לסיכום השנה: ישראל עברה את בריטניה, צרפת ויפן. אתם מוזמנים להצטרף אל מועדון ג’יפלאנט פריים, ולקרוא. מה הנתונים הכלכליים שלנו יחסית לעשר השנים האחרונות, ולאן צועדת החברה שלנו בעידן של גז ומשאבי טבע חדשים?

להצטרפות למועדון ג’יפלאנט פריים9 המרכיב הכורדי – הטורקים ממשיכים להיות מודאגים מן המובלעת הכורדית שצצה להם בצפון סוריה, ולכן אסד ימשיך לחזק אותה, משום שהיא נשלטת בפועל על ידי ה- PKK, האוייב המר של הטורקים. עם מסעוד ברזאני בצפון עיראק יש לטורקים דו קיום סביר, אך לא עם הכורדים של סוריה. במילים אחרות, לא רק הטורקים מפעילים את מימד הזמן נגד אסד בתמיכתם במורדים בסוריה, גם הוא מחזיק סוג של איום כנגד ארדואן. בימים האחרונים שוב התגברו הקרבות בין הצבא הטורקי לבין מורדים כורדים בתוך טורקיה, עם אבידות לכורדים כמו גם לצבא.


סוריה אינה לבד בהתפרקותה המהירה, גם עיראק מתפרקת, כאשר הסונים, המעודדים מההישגים הסוניים של “האביב הערבי” מעיזים להרים ראש כנגד המשטר השיעי במדינה. זו שאלה של זמן עד שהאש תפרוץ גם שם.10 מה שאומר שהעולם כולו צונח לעבר עימותים צבאיים, שכן ארצות הברית כה נחלשה, עד שבפועל היא לא קיימת ככוח מעצמתי מרתיע. המזרח התיכון בוער (ללא שום קשר לעניין הישראלי), רוסיה מגבירה את אחיזתה, איראן ממשיכה להונות, אך גם סין ויפן, ולא נשכח את צפון קוריאה. העימותים במזרח הרחוק עלולים בשנת 2013 להיות עזים לא פחות מן מזרח התיכון. המטרה שלנו היא להתרחק ככל האפשר מן העימותים העולמיים האלה, לא רק ברמה הצבאית אלא גם ברמת אמנות התעתוע. במקרים רבים היא מופעלת לעברנו, שכן היא כלי הנשק של החלשים צבאית, ואנחנו נופלים ברשתה. כן, אמנות ההונאה והתעתוע היא כלי נשק לכל דבר, שפגיעתו לעיתים קשה משל נשק אמיתי.


מבחינתנו מה שנחוץ: מוכנות צבאית, הרתעה, איתור הונאה בזמן, וסגירת הגבול והשערים, שכן יש סופה בחוץ. זה לא הזמן להרפתקאות וליוזמות “אמיצות”.כדי להנות מן המאמרים המיוחדים של האתר, כדאי להצטרף אל מועדון Gplanet Prime. המינוי הינו לחצי שנה או לשנה. במסגרת המינוי קוראים את כל המאמרים הסגורים שפורסמו עד היום, וממשיכים קדימה לתקופה נוספת. ניתן לקרוא את תנאי הרישום ולהירשם – כ א ן.

אני מבקש באופן אישי, מכל מי שכבר חבר במועדון Gplanet Prime, והמנוי שלו הסתיים, לחדש אותו. כדי לחדש את המינוי יש להכנס לקטגוריית “לחידוש מנוי קיים לחץ כאן”,
או –
כ א ן.

אם ברצונכם לשלוח את המאמר הזה לחברים, עושים זאת באמצעות הכפתור “המלץ לחבר”, בדף הזה, למטה.

למבקשים לקבל התראות על כל מאמר חדש שעולה ישירות אל המייל האישי, עושים זאת –
כ א ן.
[face-book-like]