רמת הגולן? סנקציות אמריקניות קרובות על בכירי השלטון בסוריה


מדד האיומים הביטחוניים על מדינת ישראל
– יוני 2007

ומה מגלה חדאם על אסד והשלום
?

מה עושים עם בשאר אלאסד?

מאת ד”ר גיא בכור

כאשר שאל ראש הממשלה אהוד אולמרט את נשיא ארצות הברית בביקורו האחרון, האם לארה”ב תהיה התנגדות שישראל תפתח במו”מ עם דמשק על רמת הגולן, חייך הנשיא האמריקני, כפי שגם עשה אל מול המצלמות. אנחנו לא מתערבים בהחלטות הישראליות, משך בכתפיו, וחייך, אולי בשל התמימות או אי המעודכנות הישראלית. הוא חייך כי בעיניו משפחת אלאסד ועוזריה הם כבר פושעים בינלאומיים. הוא חייך כי הוא ידע שבקרוב מאוד יכריז על עמדתו בעניין, בצורת סנקציות אישיות כנגד בכירי השלטון בסוריה. הסנקציות האלה קודמות אפילו לבית הדין הבינלאומי כנגד השלטון בסוריה, אשר הקמתו מסתיימת בימים אלה.


 


היומון הערבי הבינלאומי “אלחיאת” מגלה היום כי בקרוב יטיל הבית הלבן, באמצעות צו נשיאותי, סנקציות אישיות כנגד שורה של אישים סורים ושל תומכי סוריה בלבנון. הסנקציות יהיו כספיות וקונסולריות, דהיינו כל סכומי כסף של אישים אלה במערכת בנקאית הקשורה בארצות הברית – יוקפאו, וכן תיאסר כניסת אישים אלה לארצות הברית, בכל הקשר. ארצות הברית היתה רוצה להרחיב את הסנקציות ולשתף בהן גם מדינות נוספות.


 


בראש רשימת השמות הסורית: אאצף שאוכת, גיסו של בשאר אלאסד (בעלה של אחות הנשיא, בושרה), העומד בראש המודיעין הצבאי בלבנון, וכנראה הוא היה זה שפיקד על חיסול רפיק אלחרירי ב- 14 לפברואר 2005, הגנראל רוסתום רזאלה, לשעבר הנציב הסורי העליון בזמן כיבוש לבנון, ויועצים מקורבים נוספים של בשאר אלאסד. הרשימה כוללת גם אישים לבנונים בכירים, הקרובים למודיעין הסורי, ובינים השרים לשעבר: מישל סמאחה, עבד אלרחים מוראד, אסעד חרדאן, ועוד.


 


הצעד הזה מגביר עוד יותר את הבידוד של הסורים, אך גם את נחישותם לחבל בסדר הלבנוני, ואת הנחישות הזו ראינו בפיצוץ האחרון כנגד חיילי יוניפי”ל בדרום לבנון, פיצוץ שבו נהרגו ששה חיילי או”ם ספרדים. מועצת הביטחון גינתה במילים החריפות ביותר את הפיגוע הזה, אך מבלי להפנות אצבע מאשימה כנגד סוריה.


הסורים נחלו אתמול מכה כואבת ומדאיגה מבחינתם נוספת, כאשר צרפת שינתה את עמדתה בכל הנוגע אליהם.


 


כל עוד שיראק היה נשיא צרפת, היתה פאריז אוייבת מושבעת של הסורים, ושיראק, מתברר, אף המליץ לנו בזמן מלחמת לבנון האחרונה לתקוף את סוריה (צעד שהיה מתבקש, גם לדעתי). הסורים קיוו שהנשיא החדש ניקולא סרקוזי יהיה נוח להם יותר, ואכן, עכשיו מתברר כי עם עליית סרקוזי לשלטון הוא הינחה את שגריר צרפת בדמשק, מישל דוקלו, להעביר איגרת לשר החוץ הסורי ווליד אלמועלם, בו הוא קורא לפתוח בדיאלוג צרפתי-סורי, תוך שהוא מתרה בסורים שזו “הזדמנות אחרונה” מבחינתם. זה היה הרבה מאוד לדמשק.


 


אלא שלאחר שהסורים ועוזריהם חיסלו בשבוע שעבר ציר פרלמנט לבנוני אנטי-סורי, ווליד עידו, מתברר היום כי הצרפתים חזרו בהם.  השגריר הצרפתי בדמשק העביר איגרת נוספת למועלם, הפוכה, בה קובעת פאריז כי בניגוד לאיגרת הקודמת, התנאים לדיאלוג כזה “טרם בשלו”, בשל חוסר היציבות בלבנון.


כדי להדק את המצור על סוריה נפגשה ביום ראשון השבוע שרת החוץ רייס עם עמיתה הצרפתי ברנר קושנר בפאריז, והשניים הסכימו כי יש לבלום יחד את ההשפעה השלילית מאוד, האיראנית-סורית, במזרח התיכון.

אנא עיזרו לאתר, והפיצו מאמר זה בין ידידיכם. עושים זאת בעזרת הכפתור –
המלץ לחבר, כאן למטה.

יום כיפור חדש?

שלושה ימים להקמת בית הדין הבינלאומי נגד סוריה… 

מריחים את הדם