שוטי ספינת השוטים: מדוע המצב באיראן השתנה, ולא ישוב עוד לקדמותו?


מאת ד”ר גיא בכור 


 


יש משהו מהפנט, מושך, בציורו של הירונימוס בוש בן המאה ה-15 “ספינת השוטים”. פעם הייתי בוחן אותו בזכוכית מגדלת (הציור עצמו קטן מאוד), כדי לאתר את הסודות המוצפנים שבו. “ספינת השוטים” תלוי בלובר בפאריז, ובו שלל רמזים מוצפנים, המעידים על גרגרנות, תאווה, היבריס, התרסה כלפי שמים, וחוסר התייחסות מוחלטת למציאות, אפילו בוז למציאות. מבחינת השטים בספינה, רק הם קיימים, הם ותאוותיהם. למטה, בנהר העמוק, ממתינות כבר הצרות העירומות, רגע לפני שהן מכות בספינה, להטביע אותה. ברור שהשוהים בספינה, כולם מוזרים על גבול השיגעון, עוד לא מבינים מה מחכה להם, ולגחמות  שלהם. הם עוד ידעו. 


המשטר באיראן משול היום בעיני לספינת השוטים, כאשר הצרות שלו, אבוי, כבר הולכות ומתגלות לפניו. מדוע אני סבור כך?


 


הנשיא אחמדינג’אד, ראש המערכת הממשלית, דיבר יותר מידי.
כאשר אנחנו עוקצים מישהו, ההנאה שלנו היא רגעית, ואחר כך נשלם את המחיר, אולי אפילו אחרי שנים. ואחמדינג’אד (הנזיר היושב בצד ימין של התמונה) דיבר יותר מידי: נגד השואה, ישראל תיעלם, נגד הרפורמיסטים, נגד ארצות הברית, נגד בוש, נגד אירופה, נגד העבר הפרסי של איראן, נגד הערבים, נגד ההומוסקסואלים, נגד הכלכלה, נגד הקומוניזם, נגד הסינים, ונגד מי לא. כולם טיפשים, כולם לא מבינים, כולם רשעים, רק הוא האור הגנוז, האור של העולם. כל עוד המהפכה באיראן שמרה על שתיקה רועמת, למשל אצל ח’ומייני, היתה יראת כבוד הנובעת מפחד כלפיה. היום, אחמדינג’אד חשף את כל מגרעותיה וחולשותיה של המהפכה, שפטפטה את עצמה לדעת. היא איבדה את פחד ההמונים והעולם כלפיה. היא מופיעה כדמות של איש קטן, טיפש, שלא מסוגל לבלום את פיו בכל הזדמנות. זה שהאמין שאחרי נאומו באו”ם הילה של אור החלה להופיע סביב ראשו (כך אמר למקורביו, וכך הם אכן הודו בפניו שכך הדבר, מה אתם יודעים).זה הכלל: ככל שאומרים יותר, מסתכנים בפליטות פה, בהרגזת אחרים, במישגים. מלך השוטים של איראן סיבך את המשטר שלה ואותה, אולי לתמיד. עכשיו הגיע מועד התשלום.


 


 


שוטי, ספינת השוטים, הצרות כבר בדרך


 


השאה של איראן נפל בגלל שהמשטרה החשאית שלו, הסאוואק, הרגה מאות מפגינים. כל מפגין הרוג, עודד את המהומות וההפגנות של יום המחרת. ח’מנאי ואחמדינג’אד שכחו, ונתנו הוראה להרוג עד כה 32 מפגינים ליברלים. הדרך בה עלתה המהפכה האסלאמית למעלה, בטיפוס על גבי ההרוגים בהפגנות, תהיה גם הדרך בה תחליק למטה. מה שעלה עלול גם ליפול באותה דרך.


 


מדוע את צוחקת, קליאו אלת ההיסטוריה? כי זלזלנו בכוחך? אני לא זלזלתי מעולם, אני מכבד אותך.
אה, כי הם זילזלו..


 


שוטי, ספינת השוטים, הצרות כבר בדרך


 


המהפכה באיראן תפסה שטח ומדינה, אך התעלמה לגמרי מן הטכנולוגיה של עידן האינפורמציה. היא עלתה בזכות הטלוויזיה ששלטה בעולם בסוף שנות השבעים, אך היא לחלוטין לא הכירה באינטרנט, לכל היותר צינזרה אותו, את גוגל, את פייסבוק, את המיסרונים בסלולארי. אך הטכנולוגיה החדשה מפילה אותה. אתרי האינטרנט של המוני חברי האופוזיציה, הבלוגים, פייסבוק, יוטיוב, פליקר, טוויטר. אין כמו מאות אלפי הצעירים האיראנים המחוברים שעה שעה לרשת, זהו אחד העמים היותר מחוברים, עם עשרות אלפי בלוגרים. המהפכה היתה בטוחה שמדובר בתופעות וירטואליות, שאין להן קיום במציאות, ולכן טוב אולי שהקיטור יוצא ברשת. המהפכה האסלאמית טעתה, והאתרים האלה מכוונים עכשיו את המליונים, מגייסים,מכוונים ואוספים מימון, אתרים, שלא יתנו עוד למה שהיה להמשיך.

לכן אני מתפלא איך ראש המוסד בישראל אינו מבין שהכל כבר השתנה באיראן, ולא ישוב עוד לקדמותו: האם גם הוא כמו יו”ר הכנסת, ראובן ריבלין, שהודה שאינו יודע לשלוח אימייל, האם גם הוא אינו מבין שהטכנולוגיה העלתה את המהפכה האסלאמית הזו וטכנולוגיה חדשה עשויה גם להפיל אותה?


 


שוטי, שוטי, ספינתי, המים עמוקים, והצרות כבר בדרך.


  


 
ואיזה שוטה שר על סיפון ספינת השוטים, ולפחות מנעים לה את זמנה השאול? פיגרו. (מתוך הספר מסביליה, LARGO AL FACTOTUM). שוטי שוטי הספינה.איך העז המשטר באיראן לפני שבוע לבטל בבוז, במחי יד, בהתרסה יהירה, את תוצאות הבחירות האמיתיות לנשיאות? איך הוא העז? זהו ההיבריס, חטא היהירות. מאז נפילת סדאם חוסין, שאיזן וניטרל את איראן, יש בטהראן תחושה שהם שליטי העולם. הם כבר סילקו את בוש, משתלטים על עיראק, על לבנון, על הפלסטינים, ובעתיד גם על סעודיה. הם העתיד, והם שליחיו בהווה. תחושת האדנות במיפרץ, בעולם, שכרון הכוח, נתנה להם להבין: אנחנו אדוני העולם, לנו מותר הכל.


 


שוטי, ספינת השוטים, הצרות כבר בדרך. עוד נראה מי אדון העולם.


 


אחמדינג’אד, מודע לתרמית הגדולה, מיהר להכריז שנצחונו הוא “ניצחון אלוהי“, ומייד אנחנו נזכרנו ב”ניצחון אלוהי” נוסף, קרוב יותר אלינו. עכשיו אנחנו מחסירים פעימת לב. איך האמנו לטענות הרהב הכוזבות של נסראללה? איך הציבור בישראל היה כל כך טיפש ליפול בפח השקר? (לפחות דבר אחד טוב קרה לאחר שקרי חיזבאללה: נוסד Gplanet, קודם כל כדי לפתוח לישראלים את העיניים (J


 


אז מה אנחנו מבינים מזה? שהמהפכה האסלאמית היא כולה תרמית? דבקות באלוהים רק כדי לתפוס את השלטון? כדי להשתלט על ההמונים? הרי אם הבחירות הן מאלוהים, והבחירות הן תרמית, מה זה אומר על מהפכת ח’ומייני כולה? אבוי, אתם מבינים. מן הסיבה הזו צייר הירונימוס בוש נזיר ונזירה יושבים ביחד, בתאוות הבשר, ובלי שום קשר לדת האמיתית ולרוחניות שלה. הם מרכז ספינת השוטים.


 


לא נורא, שוטי ספינת השוטים, הצרות כבר באופק.


 


התקשורת האיראנית הרשמית כמעט ולא מזכירה את הפגנות המליונים בטהראן ובערים הראשיות. במדינות דיקטטוריות מה שלא מופיע בתקשורת של המדינה, בעצם לא היה כלל. אז ההפגנות לא היו? אם כן, מי הוא המציאות ומי ההזיה? ההפגנות שלא היו או התקשורת האיראנית, שמגיעה מתחום המדע הבדיוני? ואנחנו האמנו לתמונות הטילים, הצנטריפוגות, ביקורי אחמדינג’אד השד יודע איפה, ושאר השקרים. הרי לימדתי אתכם כבר באחד המאמרים הקודמים: אין להאמין למילה אחת שמגיעה מאיראן. זו מדינת הפוטושופ.


 


נו, אז מה? הספינה ממשיכה לשוט.


 


את החתירה להתגרענות אי אפשר עוד לעצור, זו עובדה, הכריז אחמדינג’אד ביהירותו הקבועה, תוך הפגנת ביטחון עצמי מוחלט, שכמובן מעיד על פחד גדול. כבר נכתב באתר הזה כי נושא הפצצה הוא כמו יסורי סיזיפוס, ככל שידחוף חזק יותר, כך יתרחק יותר מן ההגעה לשאיפה שלו, שכן האבן תיפול, בבחינת תפסת מרובה לא תפסת. היום כבר ברור למשטר: הציבור באיראן לא יקבל בשום אופן בידוד מוחלט, כפי שנכפה על צפון קוריאה. עובדה: בשביל הרבה פחות מכך יצאו מליונים להפגנות הרחוב.אם כן, כשאני חושב על זה, לסנקציות אמיתיות בכל זאת יש סיכוי, קודם כל בהנעת המליונים הדורשים לשים קץ לבידוד הזה. מעניין: במדינות ערב אם יש סנקציות ובידוד, מאשימים ההמונים את המערב. באיראן, לא מתביישים להאשים את המשטר שלהם כאחראי לקטסטרופה. אין מפחדים מביקורת עצמית, וזה כמובן טוב מאוד.


 


שוטי שוטי, ספינת השוטים, הצרות שלך כבר אופפות אותך.


 האם כבר קראתם את כל סידרת מאמרי התמונות הקלאסיות של האתר?

נפוליאון חוצה את האלפים, מאת ז’אק לואי דוד

הגנראל קאמילוס, המורה והתלמידים, מאת ניקולאס פוסן (Prime)

מאת Las Meninas  דייגו וֶלַסקֵז (Prime)


הכפיה, הבוז לכל מי שאינו חבר במשטר הזה, השחצנות, תחושת הכוח האינסופית, האסיפות הראוותניות תחת הכותרת “העולם ללא ציונות”, הקריקטורות נגד השואה, כל אלה הביאו להיבריס אדיר, לתחושת אדוני העולם, ואז הבנתי: אין הבדל בין סוף ימי השאה לבין דמדומי השלטון האסלאמי באיראן שהחליף אותו. אז ישבו השאה ומקורביו באי קיש, והתענגו על מנעמי העולם, היישר מחנות פושון בפאריז, והיום יושבים בכירי המשטר, בעיקר משמרות המהפכה, ומתענגים על מנעמי העולם, הישר מפאריז וברלין.


 


השאה הבריח מליארדי דולרים של הנפט החוצה, הם מבריחים את המליארדים של הנפט החוצה. השאה התעלם לגמרי מהציבור שלו, וראה בו פרה חולבת, וכך מתנהגים גם הם, עד כדי גזילת עצם קולו של העם, הפתקים שלו בקלפיות. השאה היה אפוף תחושת כוח, עם צבא אדיר (השישי בעולם!), וגם כיום אומרים הגנראלים של הצבא: מהפכה לא תקרה, אנחנו חזקים מידי. כך הרי טענו הגנראלים גם לשאה.


הציבור באיראן רואה, וסולד. חרק שינים, עד שיצא לרחוב, אז והיום.


 


כל כך מוקסמים מעוצמתם המדומיינת, עד שבהבל פה ובנענוע ציפורן הם קובעים: ישראל תיעלם, חיזבאללה ינצח, חמאס ישתלט, ארצות הברית תתרסק, אירופה שוקעת, הכלכלה האסלאמית מנצחת את הקפיטליזם, אנחנו ואנחנו. אחמדינג’אד ראוי להיות במעמד אחד עם נשיא ארצות הברית, מהפכה לנצח. רהב, שחצנות ושכרון חושים, עד שהילה של אור אופפת כבר את ראש המשטר כמו מלאך מן השמיים, מה אתם יודעים.


שימו לב לבעל הסכין בראש הספינה: הוא מתריס לעבר השמים, לעבר אדון העולם. בכך הוא קובע: אני אדון העולם.


 


ועל אדנות הלב הזו, השחצנות כלפי ההיסטוריה וכלפי העולם – על כל אלה – משלמים.


 


שוטי שוטי, ספינת השוטים, הצרות שלך כבר הגיעו. לאן עוד תשוטי מכאן?

לכתוב ולקרוא את התגובות למאמר הזה


אני מבקש באופן אישי, ממי שכבר חבר במועדון Gplanet Prime, והמנוי שלו הסתיים, לא לשכוח, ולחדש אותו. כדי לחדש את המנוי יש להכנס לקטגוריית “לחידוש מנוי קיים לחץ כאן”, או – כ א ן.

למבקשים להירשם לקבלת התראות על מאמרים חדשים – עושים זאת בלחיצה – כ א ן.

כדי להנות מן המאמרים המיוחדים של האתר, יש להירשם לשירות המאמרים בתשלום, Gplanet Prime. קוראים את כל המאמרים בתשלום
שכבר פורסמו, וממשיכים לחודש או לחצי שנה. ניתן להירשם – כ א ן.   

האם תצרפו עוד קוראים לאתר שלנו? את החברים שלכם? אנא, ספרו להם על האתר, שמחו אותם. עושים זאת באמצעות הכפתור “המלץ לחבר”, כאן למטה.


חידת סיזיפוס, ומדוע המאמץ הגרעיני של האיראנים עוד יביא לחורבנם

לקריאת מאמרים נוספים באתר בנושא איראן