שני צעדים מהגהינום: הסודות האפלים של המערכה בלבנון, מאמר למתקדמים בלבד


מאת ד”ר גיא בכור


בזמן המלחמה הפלופונזית התחרו הערים היווניות אתונה וספרטה על השליטה באי האסטרטגי מֵלוס אשר בים התיכון. בשנת 416 לפני הספירה, בטרם החלו במתקפה צבאית גדולה לכיבוש האי, שלחו לשם האתונאים משלחת, לשכנע את אנשי מלוס להיכנע ללא קרב, ולהיות בעלי הברית שלהם, במקום לסבול מפלה צבאית וסבל נורא.


אתם יודעים שהצדק נקבע על ידי החזק, ומה שנותר לחלש לעשות הוא לציית לצדק הזה”, הסבירה המשלחת האתונאית. אנשי מלוס ענו שאין זה טיעון הוגן. “מה שהוגן נקבע על ידי החזק”, ענו חברי המשלחת. אנשי מלוס טענו שהצדק נקבע בידי האלים, לא בידי האדם. “חוקי הטבע מעניקים לבני האדם את הזכות לשלוט, ובתוך כך לקבוע גם את הצדק שלהם”, ענו להם אנשי אתונה.

אנשי מלוס טענו כי ספרטה תעמוד תמיד לצידם אם יותקפו, והאתונאים ענו להם שספרטה לא תצא להגנתם. “היא עיר פרגמאטית, שאין לה מה להרוויח מההגנה עליכם, רק להפסיד”. הטענה האחרונה של אנשי מלוס התייחסה לכבוד, ועל ההתנגדות הנאצלה לכוח ברוטאלי המופעל עליהם.


“אל תלכו שולל אחר פרשנות מוטעית של הכבוד”, ענו להם האתונאים. “הכבוד מביא אנשים להרוס את עצמם, הכבוד הוא גאווה, המביאה רק אסונות”, המשיכו האתונאים. “אין שום דבר משפיל בהצטרפות אל העיר היוונית המכובדת ביותר, היא אתונה, כאשר היא מציעה לכם תנאים הגיוניים”.


לאחר התייעצות החליטו אנשי מלוס לדחות את ההצעה האתונאית, ולהטיל את יהבם על אנשי ספרטה, על רצון האלים, ועל צדקת טענתם.


ימים אחדים לאחר מכן פלשו האתונאים אל האי, שאנשי ספרטה לא באו כמובן להגנתו. לא היה קל לכבוש את האי, אך הוא נכנע לבסוף ונפל בידי האתונאים. אנשי אתונה לא בזבזו זמן מיותר, הם הרגו את כל הגברים תושבי מלוס שבגיל הלחימה, הם מכרו את הנשים המקומיות ואת הילדים לעבדים, ויישבו את האי המורד בקולוניות שלהם. ומה נשאר מן הכבוד של אנשי מלוס ומן הגאווה שלהם? חורבן וכלייה היסטורית.


 


 


כמה קל היה לאנשי מלוס להסכים להצעה האתונאית, ולאחר מכן לפורר את האתונאים מבפנים. חולשה אינה פשע, אתם יודעים, ולעיתים היא דווקא מקור של עוצמה גדולה. הם יכולים היו להסכים, ולחכות להיחלשות אתונה, דבר שאכן קרה כמה שנים בלבד לאחר מכן. (מוסיקה: הפרוייקט המוזיקלי האמריקני “שני צעדים מן הגהינום” (““Two Steps from Hell). הוידאו הוא ממשחק המחשב “עידן הדרקון” (“Dragon Age“) BioWare, 2009.


 


בלבנון, כמו בשנים 2007-2008, שוב נושבות רוחות של מלחמה ואלימות קשה. מנהיג חיזבאללה, חסן נסראללה, שעדיין מסתתר בבונקר שלו, איים אתמול בנאום טלוויזיוני, שהוקרן במסך ענק בביירות, “לקטוע את ידו” של מי שיעיז לעצור או לאסור את בכירי חיזבאללה, שעוד כמה שבועות יואשמו רשמית ברצח ראש ממשלת לבנון רפיק אלחרירי בשנת 2005. ציר הרשע נתפס בקלקלתו, וזרקור ענק של אור יציף אותו בקרוב, את חיזבאללה ואת סוריה פטרוניתו. נסראללה מאיים ונותן תחושה שאם יועמדו אנשיו לדין, הוא יתקוף, ישתולל, ואף יכבוש את לבנון. כל נוכחותו מאיימת ומרתיעה.


לעומתו, ראש הממשלה של לבנון, סעד אלחרירי הצעיר, מקרין חולשה. מקורביו טוענים כי הוא “על סף התמוטטות עצבים”, וכי הוא עשוי להימלט מלבנון, אם המשבר יימשך. התחושה שהרוב הפרלמנטארי במדינה, המנוגד לחיזבאללה, עומד בפני קריסה, חולשה וכיליון. זה מה שאתם מקבלים מן התקשורת הישראלית והבינלאומית.


אך אין זו כלל התמונה הנכונה, וכבר אתם יודעים מארבע שנות Gplanet שלבנון היא פוליטיקה למתקדמים בלבד, ששום דבר בה אינו כפי שהוא נראה, ותמיד אמרתי שמי שאינו מתמצא בסודותיה הרבים של המדינה, כמונו, עדיף שלא יתערב בה כלל.
לפני שתמשיכו במאמר, מי שעוד לא הצטרף אל דף קוראי Gplanet בפייסבוק, ורואה לפניו את המילה “אהבתי” או “like”, מוזמן ללחוץ עליה, ולהצטרף בכך אל החברים הרבים, שכבר נמצאים שם.
 למעשה, התמונה היא הפוכה לחלוטין.
חרירי, כמו ראש הממשלה סניורה לפניו, משתמש בטקטיקת החולשה, שדווקא מביאה לו עוצמה רבה, למשל בארצות הברית ובמערב. אם הוא מתמוטט, חייבים כמובן לעזור לו. מה עומד לצידו של חרירי? הפחד המשותף לכל הלבנונים ממלחמת אזרחים חדשה, היציבות הקיימת במדינה, וההסכמה לאחר הסכם טאיף (1989) שאין לתת עדיפות עדתית לשום עדה (“עקרון החיים במשותף”), הסכמה שגם חיזבאללה חושב שהיא טובה לו.


ומנגד, נסראללה המאיים, עושה זאת עם רובה ללא כדורים, ולכן עמדתו היא של חולשה גדולה, פן כל סודות הארגון האפלים ייחשפו עכשיו באופן מביש. ממה הוא מפחד? ממלחמת אזרחים חדשה, שתחריב את לבנון ולא תיתן לו שום יתרון, מאובדן היציבות המעולה מבחינתו בדרום לבנון, ומקריסת ההישגים השיעיים. נסראללה יודע היטב, שמי ששאף לכבוש או להשתלט על לבנון, תמיד הביא לחורבנו שלו עצמו, אם אלה ישראל, סוריה, הנוצרים, הפלסטינים או השיעים. הוא ייזהר מכך מאוד.


אז מה כן צפוי? אם יוגש כתב האישום נגד חיזבאללה וסוריה צפויות הפגנות ברחוב, זעם הפגנתי של בכירי חיזבאללה, אולי מצור סביב ארמון הממשלה ואפילו כמה צעדי אלימות, אך מלחמת אזרחים חדשה לא צפויה. כיוון שסעד אלחרירי יודע את זה, לא הוא הצד החלש בסיפור הזה. החולשה המופגנת שלו היא בעצם עוצמה, בעוד עוצמתו של נסראללה היא חולשה גדולה. אתם מבינים, כולם מעמידים פנים, כולם משקרים, גם בהקשר הישראלי. האחרון שמעוניין במלחמה עם ישראל הוא חסן נסראללה. הכל העמדות פנים, נשף מסיכות אחד גדול.


שני צעדים מן הגיהנום בלבנון? עדיין לא. הייתי אומר שהמרחק מן הגיהינום שם עדיין גדול. אבל עידן הדרקון, של אכזריות, משחקים ערמומיים, העמדות פנים והונאה? בהחלט. 


כדי להנות מן המאמרים המיוחדים של האתר, כדאי להצטרף אל מועדון Gplanet Prime. המנוי הינו לחצי שנה או לשנה. ניתן להירשם – כ א ן. אם לא תצטרפו למועדון, איך תדעו מה קורה סביב?

אני מבקש באופן אישי, מכל מי שכבר חבר במועדון Gplanet Prime, והמנוי שלו הסתיים, לחדש אותו. כדי לחדש את המנוי יש להכנס לקטגוריית “לחידוש מנוי קיים לחץ כאן”, או – כ א ן.

אם ברצונכם לשלוח את המאמר הזה לחברים, עושים זאת באמצעות הכפתור “המלץ לחבר”, בדף הזה, למטה.

למבקשים לקבל התראות על כל מאמר חדש שעולה ישירות אל המייל האישי, עושים זאת –
כ א ן.