שרשרת פיגועים בדרום: גבול פרוץ ומופקר, עם צה"ל, שהתעלם מן המציאות. מי אחראי?

[face-book-like]     

 מאת ד”ר גיא בכור


1. כל אותות האזהרה היו מצויים על הקיר, אנחנו עצמנו הקדשנו מאמר שלם בג’יפלאנט פריים (15.4.10) להזהיר מפני כך, ולמערכת הביטחון שלנו היו התראות זה כמה שבועות, אך את מערכת הביטחון נושא הגבול הפרוץ שלנו מסיני לא מאוד הטריד. מי שניצל את ההפקרות בגבול שלנו עם מצרים הם עשרות אלפי מסתננים מאפריקה, שעושים בגבול ובישראל כבתוך שלהם. מה הפלא שגם מחבלים מסתננים? האם מישהו אמור להיות מופתע? זה כבר לא “גבול השלום”, זהו גבול עויין.


סיני אינו עוד המדבר הרומנטי של “גבעת חלפון אינה עונה”, דיונות הזהב, או הרביצה על החוף בדהב. זה כיום אחד המקומות היפים אך גם המסוכנים בעולם, חצי האי סיני, עם נוף מתעתע, שרשרת של פיגועי אלקאעדה בחופי דהב, נואייבה וטאבה. לא במקרה מפרסמת הרשות ללוחמה בטרור אזהרות חמורות כנגד שהות של ישראלים שם. היא מבינה את מה שהם עדיין לא מבינים. לפני כשבועיים נורה רכב של צה”ל מן הגבול הזה, ואמצעי לחימה מוברחים כל הזמן, כולל חגורות נפץ, שחלקן נתפסו.


מהיכן מגיע הטרור לשם? משני מוקדים מתחברים: רצועת עזה, וים סוף, שהפך כבר לים אלקאעדה, בנקודות מיפגש אלימות כמו סומליה, אריתריאה, סודאן, תימן, סעודיה ומצרים. שום מדינה, כולל ישראל, אינה סומכת על רעותה, ולכן קל לטרור לשגשג שם, בנפתולי הבירוקרטיה ההדדית והחשדנות. קו המעבורת בין עקבה לנואייבה מזרים לחצי האי אנשים חשודים ונשק גם מאיזורי עיראק והמיפרץ, והכל מתנקז בסיני. קורבן מיידי לטרור הוא כמובן צינור הגז של המצרים אל ישראל, ירדן וסוריה, שכבר עבר שורה ארוכה של חבלות. קשה למצרים לאבטח אותו, ויתכן שבסופו של דבר ייאלצו לסגור אותו.


המפגש הזה של טרור פלסטיני ואסלאמי מעזה ומים סוף הופך את סיני לשטח שקשה מאוד לשלוט בו. הוא כה עצום בגודלו (60 אלף קמ”ר, לעומת 22 אלף של ישראל בגבולות הקו הירוק), עם שבטים בדואים המשתפים פעולה עם הטרור, עד שהמצרים מתקשים לנהל אותו. מאז “המהפכה” במצרים השליטה של הצבא המצרי בסיני הפכה לעוד יותר רופפת. לצבא הזה אין זמן לטפל בביטחון של האיזור, הוא עסוק בניהול מצרים.


נכון, המצרים שולטים בצירים הראשיים, אך כמעט ואינם מגיעים אל תוך המדבר עצמו, ושם הטרור עושה כבתוך שלו. המצרים מתגברים כל הזמן את האבטחה שלהם, כאשר כל המושלים, האחראים והצוותים שלהם הם אנשי צבא, מודיעין, מומחי ביטחון וטרור (למשל, מושל מחוז צפון סיני לשעבר וכיום ראש מנגנון המודיעין הצבאי, הגנראל מוראד מוחמד מוואפי, וזה בהחלט עוזר), בית הכלא באלעריש עובד כל הזמן, מנגנוני בטחון הפנים עובדים, אך עדיין השטח עצום, ויש לטרור גם עיר בירה עצמאית, היא רצועת עזה.


האם המצרים עשו עסק טוב כשקיבלו בחזרה את חצי האי סיני מידי ישראל? התשובה שלנו האוטומאטית תהיה כמובן כן, אבל תחשבו על זה עוד פעם. אני לא בטוח. האם היינו יכולים לאבטח עם צה”ל שטח כה עצום ועוין לנו?


חבל שבישראל מבינים את הדברים רק אחרי שהם מתפוצצים, ולא מקדמים תרופה למכה. האיזור שלנו סוער, וכי גבול פרוץ הוא חסין? הרי גם חמאס יכול לפגע בישראל מסיני, המנהרות לשם חופשיות, במקום לסבך את עצמו מעזה. נכון שהממשלה התחילה לפרוס קו גבול עם מצרים, אך זו התחלה בלבד, וזה לא אמור להיות גבול צבאי, אלא קו גבול קל.


2.    הדבר המדהים הוא שכוח צה”לי (מג”ב) שהיה פרוס לאורך הגבול עם מצרים פורק לאחרונה, באי הבנה של המציאות המסוכנת. עכשיו, כנראה, יחזירו אותו.


 


3.      המשמעות היא שמעכשיו הגבול הארוך הזה חייב להיסגר, כגבול מסוכן לכל דבר. אין זה עוד גבול של שלום. כלומר גדר גבוהה, מוקשים, סיורי גבול ופיקוח אלקטרוני מתמיד. מבחינת צה”ל זהו גבול של מלחמה, על כל המשמעויות שלו. במילים ברורות: כל דמות שתחצה אותו, מסתנן, מהגר או מחבל – תיירה, המשחקים נגמרו.


 


4.      מעניין שהטרור הפלסטיני חזר לדפוסי פעילות של שנות החמישים עד השמונים: פיגועים מחוץ לגבולות ישראל, תוך מציאת חסות במשטר ערבי. המצרים לא תומכים בטרור, אך ישראל מנועה מלהגיב כנגדו. וכי ניכנס לסיני, ונסתכן בקריסת ההסכם עם מצרים? זהו שימוש מתוחכם של הטרור במצרים ובהסכם בינינו לבינם. משחקים כאלה עלולים להיות מסוכנים.


 


5.      מעורבות הצבא המצרי. לפי כמה עדויות, חלק מן היורים היו לבושים במדים של הצבא המצרי. האם אלה חיילים מצריים שפעלו ביחד עם טרויסטים נגד ישראל?האם שיחדו אותם, ואולי אלה חיילים קיצונים אסלאמיים? ואולי אלה מחבלים הלבושים במדי הצבא המצרי? אילו שאלות חמורות שחייבות להיחקר. כדרכו, הצבא מצרי עלול לשקר בסוגייה ולהסתיר ראיות,  מה שמחייב את צה”ל להיערכות בטחונית אחרת לגמרי מול המצרים. לא בטוח עוד שהם, או כולם, בבחינת נכס לישראל. צה”ל צריך להתייחס מעכשיו אל הצבא המצרי כפי שהוא מתייחס אל הצבא הלבנוני: כמי שיכול לפתוח באש פתאומית ללא סיבה ברורה.

תמונה: אימאג’בנק/GettyImages

 


6.         מצרים שמארחת עכשיו בכבוד את בכיר חמאס ח’אלד משעל, שכלל לא הגיע לשם בעניין שליט, אלא להערכתי לבדוק אפשרות שחמאס יעבור לקאהיר – היא מצרים אחרת. ספק אם המצרים ייענו לבקשה, אך המגעים ההדוקים שלהם עם הטרור מטרידים. חמאס היא תנועת בת של “האחים המוסלמים”, שנהנים היום לא רק מחופש פעולה במצרים אלא מאישור בקריצת עין של הצבא. הם אולי שליטי המחר.


 


7.         ואגב, מצרים וחמאס. מה האמת בידיעות על משא ומתן “רציני” בין נציגי ישראל וחמאס בקאהיר בנוגע לשליט ולאסירים? כרגיל, הרבה שקרים, שהתקשורת שלנו מציגה בראש מהדורות החדשות, העיקר לדווח. אנחנו משרתים בכך את חמאס, ששולט במדיה שלנו כמו במריונטה. לחמאס עדיין אין עניין להביא עכשיו לעסקה, וכל הייתר דיבורים ריקים. את מה שהמשפחה חייבת לעשות כתבנו כאן כבר מזמן.

לפני שתמשיכו בקריאת המאמר, האם תצטרפו אלי, לדף קוראי ג’יפלאנט בפייסבוק?  


8.         הפיגוע הרב זרועי הזה מעיד על תכנון מוקדם מדוקדק, על יכולת ביצוע גבוהה, וכל אלה מרמזים לכיוון אלקעדה או אחד מארגוני הג’יהאד העולמי. לא במקרה דורשת מערכת הביטחון סכומי כסף גבוהים, גם בשל תחכום הטרור, דבר שזכה לקיתונות של לעג מפי החוגים החברתיים, כאילו באיזור שלנו כבר שורר שלום. ההפגנות של השבועות האחרונים התבצעו אצלנו תוך התעלמות מוחלטת מן התוהו ובוהו שמטלטל את כל האיזור סביבנו, מדרום, ממזרח ומצפון. כמה נחמד היה להעמיד פנים שאנחנו באירופה.


 


9.      אז מי אחראי לירי? ספק אם מישהו יקח ממש אחריות, כדי לא להסתבך בנקמה ישראלית, אך הכיוון ברור: חמאס-אלקאעדה-אסלאם פוליטי, המשתמשים בסיני כפלטפורמה. הגיע הזמן לסגור כבר את הגבול הזה, שגורם כל כך הרבה צרות לישראל. לנו יש תחושה שהגבולות שלנו הם בונקרים, בשעה שהציבור היה מזדעזע אם היה יודע שבדרום אין גבול בכלל, ולעיתים אי אפשר לדעת בכלל מתי מסתיימת ישראל ומתחיל מדבר סיני. כיוון שלא ברור מי ביצע את הפיגועים האלה, יהיה גם קשה להגיב. כאן זו לא רצועת עזה, שבה ישראל יכולה לפעול ולהעניש, אלא שטח מצרי, דבר המונע כל תגובה ישראלית. פוטנציאל הטרור האסלאמי העולמי עלתה בחודשים האחרונים, משום שמדינות יציבות בעבר הפכו לואקום מסוכן כמו סוריה, לוב, תימן, מצרים, ועוד. נראה שישראל תבחר להגיב בעזה, בהעדר אלטרנטיבה אחרת.


 


10.  האם יש קשר בין הפיגוע המשולש הזה לבין כוונות של הפלסטינים לחולל אלימות בחודש הבא? אין קשר ישיר, אך הוא מציג את ישראל כשברירית, ככזו שמופתעת תמיד, וזה בוודאי אינו מחזק את ההרתעה שלנו. בעצם, זהו צינור האספקה של אמצעי לחימה ליו”ש, כולל חגורות נפץ. יחד עם זאת הוא מציג בעולם הרחב את ישראל כקורבן של טרור פלסטיני, ואת המדינה הפלסטינית הזו כדבר מסוכן ליציבות האיזור. ממדינה פלסטינית עתידית ביו”ש פיגועים כאלה עלולים להתרחש גם לעבר מרכז הארץ. 


 

כדי להנות מן המאמרים המיוחדים של האתר, כדאי להצטרף אל מועדון Gplanet Prime. המינוי הינו לחצי שנה או לשנה. במסגרת המינוי קוראים את כל המאמרים הסגורים שפורסמו עד היום, וממשיכים קדימה לתקופה נוספת.
ניתן להירשם –
כ א ן.

אני מבקש באופן אישי, מכל מי שכבר חבר במועדון Gplanet Prime, והמנוי שלו הסתיים, לחדש אותו. כדי לחדש את המינוי יש להכנס לקטגוריית “לחידוש מנוי קיים לחץ כאן”, או –
כ א ן.

אם ברצונכם לשלוח את המאמר הזה לחברים, עושים זאת באמצעות הכפתור “המלץ לחבר”, בדף הזה, למטה.

למבקשים לקבל התראות על כל מאמר חדש שעולה ישירות אל המייל האישי, עושים זאת –
כ א ן.
[face-book-like]