תן לי גם חצי מלכות וגם את בתך לאישה: ממלכת הסלפים צומחת

[face-book-like] 
מאת ד”ר גיא בכור

הסופה האדירה שהחריבה את המערב, החלה דווקא במזרח, בצד השני של העולם: בסין. הקיסר (שבקברו הוצבו חיילי הטרקוטה הידועים) צ’ין שה חואנג די (210-260 לפני הספירה) הקים את החומה הסינית האדירה של ימיו, וזו חוזקה והורחבה בידי שושלת ג’ין במאה החמישית לספירה.


כתוצאה מסגירת סין, חבורות הפרשים שפשטו עד אז על סין, נאלצו לנדוד מערבה, ואלה היו שבטי ההונים. רצחניים יותר משידע המערב עד אז, נמוכי קומה, זריזים, צבועים בצבעי מלחמה עם צלקות מפחידות על הפנים, כמעט ולא ירדו מסוסיהם הנמוכים והמהירים. כתוצאה מכך החלו שבטי הגרמאנים, שלשטחם חדרו ההונים, להימלט.


אחד משבטי הגרמאנים, השבט הוויזיגותי (כלומר “גותי מערבי” להבדיל מהאוסטרוגותים, ה”גותים המזרחיים”) ביקש רשות לנדוד לתחומי האימפריה הרומית, וקיבל. אלא שאז הוא עלה על אתונה, בזז אותה, משם לקונסטנטינופול, ואז לרומא. הרומאים, שהירשו לשבט להיכנס לממלכתם, התחרטו על כך מאוד אחר כך. מנהיג הוויזיגותים, אלָריק, עלה על רומא הבירה ובזז אותה, בתאריך המפורסם של 410 לספירה, בטענה שלא שילמו לו על שירותיו. לראשונה זה 800 שנים נכנעה הבירה הרומית, כפי שאתם רואים בציורו הידוע של הצייר הרומנטיקן הרוסי Karl Pavlovich Bryullov בן המאה ה- 19. האימפריה הרומית המערבית האדירה החלה להתנודד, ותושביה היו מצויים בתדהמה מוחלטת מן החורבן. ברילוב, שימו לב, מציירת את הוויזיגותים האכזריים בוזזים מהרומאים גם את מנורת המקדש שלנו, שנבזזה על ידם.


 


1 בהמשך להערכתנו מדצמבר (והכנתי אתכם שזה מתקרב), המרד הסוני-סלפי הגדול בעיראק פרץ, והמדינה נכנסה למלחמת אזרחים פעילה ואכזרית. איזורי הסונים במחוז הגדול של אל-אנבאר, מערבית לבגדאד, כולל הערים הגדולות פאלוג’ה ורמאדי, כבר יצאו משליטת עיראק והצבא הממלכתי של עיראק, שבעיקרו הוא כיום צבא שיעי. בשטח הסוני שולטת התנועה הסלפית של “המדינה האסלאמית של עיראק ו-א-שאם”, השייכת לזרם אלקאעדה, והיא שולטת כבר בשני צידי הגבול הסורי-עיראקי של פעם. חוברים אליה השבטים הסונים, תחת “מועצות צבאיות” חדשות, שמנהלות את השטח הגדול. הם התחברו עם הסונים המורדים של סוריה לישות אחת ענקית, וכבר מדברים על התפרקות הצבא העיראקי, כאשר חיילים סונים ינטשו אותו, כפי שקרה גם בסוריה. עיראק וסוריה החילוניות של פעם ניהלו ובלמו את האסלאם ודחקו אותו; עכשיו הוא דוחק אותן.


המגדירים העדתיים והשבטיים חיסלו את המגדירים הלאומיים, כשם שפעם התיימרו המגדירים הלאומיים לחסל את אלה העדתיים שבטיים. זה התהפך.
“העיר שלקחה את העולם כולו בשבי, נשבתה עכשיו בעצמה”, קונן על רומא ג’רום הקדוש (מכתבים, CXXVII, במספר 412).


 

 

 


2 וכך קמו כבר שתי ממלכות סלפיות אדירות כפי שאתם רואים במפה, על חורבות מדינות הלאום ה”ערביות” של פעם, שקרסו כמו מגדל קלפים: מדינה אחת בדרום, ומדינה אחת בצפון סוריה, כשהחיבור ביניהן הוא דווקא דרך שטח עיראק. כל רעיון ה”לאומיות” הערבית” התרסק בכך. במדינות האלה יש כבר בתי ספר, מוסדות חינוך וקהילה, מפעלים ומנגנוני שליטה. להיות “סוריה” או “עיראק” הם לא יחזרו עוד. מבחינת כל אותם סונים סלפים מאה שנים של “לאומיות ערבית” היו בסך הכל שבי בידי המערב, ועכשיו בא השחרור האמיתי. לא “לאומיות” עוד, ולא “ערביות” עוד. אסלאמיות. 


הבגידה באנטיוכיה: המלחמה בסוריה מתפתחת למסע צלב איזורי סוני-שיעי
 

עוד קודם לכן, כדי להתגונן מן הוויזיגותים המתפרצים נאלצו הרומאים להזעיק את חילותיהם מהפריפריה של האימפריה: מגאליה, מבריטניה, מאיזורי הריין והדנובה. כך נוצר ואקום מסביב, והשבטים הגרמאנים יכלו לממש את חלומם ולחדור בייתר קלות אל תוך האימפריה הרומית המערבית. הם חדרו, והחלו לכונן ממלכות משלהן בעומק השטח.צריך להזדרז, זה קצוב בזמן: קריקטוריסט הבית שלנו,
מושיק גולסט, זקוק לעזרתכם: הוא מנסה לגייס מימון לפרסום ספר קומיקס עתידני על שלום אוטופי, המסתיר סוד גדול. דרך גיוס הכסף עוברת מעל להוצאות הספרים וה”תקשורת”, והיא באה ישירות מן הקוראים. זהו העתיד.  אנא כנסו אל הלינק הזה, ובדקו כיצד תוכלו לסייע לפרוייקט, זה מרתק.

 


3 הסונים הם מיעוט בעיראק, אך כאשר הם התחברו עכשיו לרוב הסוני של סוריה הם הפכו לכוח אדיר. מבחינתם זהו מהפך מושלם: ממיעוט במגדירים עיראקיים, לחלק מן הרוב הסוני הגדול (85% מן המוסלמים הם סונים) במרחב סביב, והם משתחררים בכך מהגדרתם הממזערת כ”מיעוט” בתוך “עיראק”. גם המורדים הסונים של סוריה מתחזקים עם עומק אסטרטגי המתחבר אליהם, והמאפשר להם גמישות, מנוחה וקשר, בלי להיות חשופים לצבא בשאר ולשיעים. כניסת עיראק לקרב העדתי הגדול היתה צפויה, כשם שכניסת הסלפים של ירדן ושל הרשות עוד צפויה, כשזו רק שאלה של זמן.


 


ושוב ההונים, הפעם הם בעצמם התקרבו אל האימפריה הרומית המערבית, או מה שנותר ממנה, עם מלכם מטיל האימה אטילה (שכונה “שוט האלוהים”). ההונים שרפו ובזזו כל מה שהגיעו אליו, עד שהגיעו לשערי רומא, עליה הטילו מצור.


 


4 דמשק (דווקא “המצודה האחרונה” נפלה ראשונה, עוד עדות לשקרי הלאומיות הסורית) כבר נפלה, בגדאד בדרך, כך גם קהיר, שבה האסלאמיסטים משתוללים ברחובות, ואין שום סיכוי שיוותרו, טריפולי עם רובים ברחובות, ביירות עם מכוניות תופת, בינתיים, צנעא, עדן ואיפה לא.


כל האייקונים הגדולים של מה שכונה פעם “האומה הערבית” עולים בעצם באש מלאכותיות הקיום הלאומי. ההיסטוריה בת מאות השנים נוקשת על דלתם, היסטוריה של סונים ושיעים, שבטים ועדות, והיא לא מתכוונת להיעלם. העבר נוקש על דלת העתיד.


 


כך, בעקבות הלוחמים הפנטים, גם החלה “נדידה העמים הגדולה”, הפראנקים, האלמאנים, השוואבים, הונדלים שכבשו ב 439 את קרתאגו (חלק מן האימפריה הרומית המערבית), ועוד. מאות אלפים פליטים נדדו לאורך אירופה עם העגלות החבוטות שלהם, נסים משודדים, רוצחים וחבורות של בוזזים, ללא דין וללא דיין. כל איש מופקר לגורלו.


 


5 נדידת העמים הגדולה של המזרח התיכון בעיצומה: ארבעה מליון כבר נטשו את סוריה, ומליונים עוד יבואו אחריהם; עשרות אלפים עוזבים את עיראק, ומאות אלפים יבואו בעקבותיהם, בשל תחילת מלחמת האזרחים שם, זאת בנוסף לכשני מליון שעזבו את עיראק בעשור האחרון. הגירה מאסיבית גם מלבנון, שחצייה כבר מצוי במלחמת אזרחים, וממצרים. מצפון אפריקה זורמים מאות אלפים צפונה, החוצה מאפריקה.


מי שסופגת הרבה מן הנדידה היא יבשת אירופה, שבה המהגרים מעוניינים, ואליה הם מכוונים את דרכם. כמו במאה החמישית, עם הקריסה המבנית מגיעים הפליטים. וכך, תהליכים שמתפתחים בצפון אפריקה משפיעים על אסיה, וזו על אירופה. הדבק בין הסיכון המתפתח בשלוש היבשות היא השנאה לקיים, והיהירות להחזיר בכוח את העבר. כשמבחינת מליונים העתיד הוא העבר, אז באמת העבר, על כל זוועותיו, הופך להיות העתיד, עם בוז למודרניות, לקידמה ולערכים המערביים.


 


“ההונים השתלטו על הכנסיות, בזזו, שרפו אותן, והרגו את הנזירים ואת כל מי שמצאו שם”, כתב קאליניקוס (ב”חיי הקדוש סנט-היפאתיוס”), בסביבות 450. קודם לכן כתב זוסימוס ב”היסטוריה החדשה” שלו שהאימפריה הרומית הפכה ל”בית הגידול של ברברים”. חולשתה הפכה למנוע לצמיחתם; הבלבול הערכי שלה רק עודד את גידולם.


שבטים ועדות החריבו ישות מדינתית, שנפלה קורבן לסרבול שלה.


 


6 איראן נשאבת בעל כורחה לעוד מלחמת אזרחים מול הרוב הסוני, לא רק בסוריה אלא עכשיו גם בעיראק. זה מחייב את סעודיה להתערב גם כן, ולסייע למורדים הסונים העיראקים. גם רוסיה חייבת להיות בתמונה, משום שהמורדים הסונים הסלפים מסונפים למורדים הסונים הסלפים שלה, הצ’צנים ואחרים, שמהווים כבר איום חמור על פוטין ועל הרוב הרוסי הצונח במדינה. גם הסינים רואים בחבורות הסלפים איום על המוסלמים אצלם. כל זה יהיה חייב להסתיים בקרבות אדירים, בהיקף שכמוהו עדיין לא ראינו.


 


כשהוא צר על רומא עם כוח צבאי אדיר, שלח אטילה שליח מיוחד אל קיסר האימפריה בזו הלשון: “אדוני ואדונך, אטילה, ביקש ממני לומר לך, שעליך לתת לו את חצי מלכותך וכן את בתך לאישה”. הקיסר סירב, ואטילה יצא בראש צבא ענק להעניש את הסרבן. קרב האדירים התרחש בשנת 451, אך נגמר בלא תוצאה ברורה. אלא שבעקבות התערבותו הפיזית של האפיפיור ליאו, ויתר אטילה לתדהמת הכל, נסוג, ואז מת ביום חתונתו לנסיכה גרמאנית (שכנראה הרעילה אותו). לא בחרב מת אטילה, אלא בתחבולה ובבגידה.


 


7 בגידה? כמה מוזר, ארצות הברית מוצאת את עצמה תומכת לכל אורך הציר בשיעים דווקא. עובדה, גם טהראן וגם אובמה תומכים עכשיו במשטר השיעי העדתי של נורי אלמאלכי בעיראק, ושולחים לו נשק. איראן וארצות הברית בזהות אינטרסים. ארצות הברית תומכת גם במשטר באיראן עם ההסכם השערורייתי, שמניח לה להעשיר אורניום, היא תומכת למעשה באסד מחדש, בראותה אותו כעוגן של יציבות מול הסלפים; ויש דיווחים שהיא מנהלת דיאלוג גם עם חיזבאללה. האמריקנים שקיוו בנאיביות הרעילה שלהם שבעיראק תקום “דמוקרטיה”, השאירו חורבן, שיימשך עכשיו שנים ארוכות. הדמוקרטיה יצרה חורבן עדתי.


ארצות הברית שולחת עכשיו משלוחי נשק לשיעים של עיראק, אך היא בצד המורדים הסונים הלאומיים של סוריה. מבולבלים? גם האמריקנים.


 


כך השתנתה מפת העולם העתיק באופן מוחלט, בסך הכל תוך חמישים שנים, כשהאימפריה הרומית האדירה, שהקיפה את כל הים התיכון התכווצה רק למזרח, בעוד זו המערבית התרסקה למירמס שבטים שזרמו אליה וחילקו אותה בינם. בספרו המונומנטאלי The Decline and Fall of the Roman Empire (1764) טען אדוארד גיבון שהסיבה לנפילה היתה הדת, דת הנצרות. לגישתו הרומאים שקעו ברוחניות הדת, והזניחו את החובות הקיומיות שלהם, בעיקר בצבא. הנצרות, על חיי העולם הבא שלה, העסיקה אותם יותר מחיי העולם הזה.
רבים מאוד ביקשו תרגום לאנגלית של המאמר על טבח וגירוש הנוצרים במרחב הערבי, להפצה בעולם. הנה כאן התרגום, במתכונת פייסבוק. ניתן להעתיק גם לקובץ וורד. אנא הפיצו את העובדה שישראל היא המקום הבטוח היחיד שנשאר במזרח התיכון. במאמר המתומצת הזה יש גם מסקנות עבורנו, ועבור העולם.ספרו גם לחברים שלכם על האתר הזה ועל מסריו? אנא, היכנסו אל דף קוראי ג’יפלאנט שכאן, כשבצד שמאל כתוב:הזמן את חבריך לאהוב את הדף הזה”. יש ללחוץ – “הזמן” – ליד תמונות החברים:
 

 


איך שולחים את המאמר הזה לחברים? יש כפתור “המלץ לחבר”, בתחתית המאמר. הדרך הטובה, האישית והמהירה ביותר לדעת מתי עולים מאמרים באתר היא להירשם כאן, ולקבל התראה למייל האישי. הנרשמים קוראים ראשונים.


8 הסונים רואים באמריקנים כמי שבגדו בהם, ולכן ספק אם יש להם תמריץ לעזור לקרי, למשל בנושא הישראלי. ההיפך, הם יחבלו ככל האפשר במאמציו, תוך שהם מוליכים אותו שולל. השנאה כלפי ארצות הברית אצל הסונים גוברת מיום ליום, ויום הנקם בארצות הברית עוד יגיע, אצלם בבית.


הם יודעים שאמריקה צריכה אותם פחות ופחות, בגלל שיש לה כבר אנרגיה משלה, ולכן הדאגה. מי ששמרה עליהם חצי מאה, כבר לא זקוקה להם עוד.


 


האם הסופה האדירה של המאה החמישית נבעה ממלחמה על משאבי קיום כלכליים? או אולי על להט שבטי לכיבוש עוד שטחים? ואולי להט דתי בין נוצרים לשאינם כאלה? אין ספק שהיסוד הכלכלי היה חשוב מאוד בסופה שהחריבה את האימפריה הרומית המערבית, הרי גלי ההדף של ההונים יצרו את הסופה, וההונים הגיעו מסיבות כלכליות, אך לא רק. כרגיל זו כלכלה אך גם שנאות ישנות, נקמות חדשות ושאיפות גדולה שניצתות לרגע, אך הורסות ציביליזציות שלמות. 


 


9 יש סלפים שהם כבר בפעולה, ויש סלפים שהם בכוננות. אלה של סוריה ועיראק כבר פועלים, עם נשק וחבורות כיבוש, שריפה, ביזה ואונס. ויש את אלה שמתכוננים לתורם, בצפון ירדן וביהודה ושומרון, הם פשוט נבלמים בינתיים. מדובר על מספרים גדולים מאוד, שגם הם ייכנסו למהלך בעתיד. צפון ירדן ויו”ש הם איזורים “פלסטיניים” מבחינת התושבים הערביים, הם חלק מן המדינה הסלפית, והמארגנים לא מסתירים זאת: המונח “א-שאם” בשם הארגון כוונתו לסוריה הגדולה, כלומר סוריה, לבנון, ירדן ומחצית שטחי ישראל. הסלפים הירדנים יוצאים לסוריה, מתאמנים, מתחמשים, וחוזרים.מילת הקוד שלהם היא “נָפיר”, מילולית “שופר”, אך בעצם קריאה לגיוס אסלאמי, לקראת המערכה.

הנה למשל אחד ממפגני העוצמה של הסלפים ברמאללה (7 ביולי 2012, אלה חברי תנועת “מפלגת השחרור”, “חיזב א-תחריר”, של אלקאעדה, עם דגלי אלקאעדה, שיש לה סניפים אדירים בסוריה, בלבנון, בעיראק, בסודאן, בלוב, ועוד), על עשרות אלפי החברים שלהם ברשות הפלסטינית. מפגני כוח כאלה נערכים ברשות כל הזמן. הם לא “פלסטינים” מבחינתם, הם לא רוצים מדינה “פלסטינית”, הם רוצים ח’ליפות בכל העולם. הרשות הפלסטינית מבחינתם היא בוגדת, אך יש להם עניין שאבו מאזן יקבל שטח עצמאי ללא צה”ל, ואז יוכלו להשתלט עליו בקלות. ואבו מאזן? הוא מסתיר אותם טוב-טוב מהאמריקאים ומכם. 

 לאחר נסיגת ההונים היו אלה צבאות השבטים הגרמאנים שהשתלטו על האימפריה הרומית המערבית, והם החליטו ב- 4 בספטמבר שנת 476 להדיח את הקיסר האחרון של האימפריה, רומולוס אוגוסטולוס (כמה אירוני, מייסד רומא ושליטה הראשון היה רומולוס, והקיסר הראשון היה אוגוסטוס). את מקומו של הקיסר האחרון תפס קצין גרמאני בשם אודואקר, והשנה הזו, בה הודח הקיסר האחרון של הממלכה הרומית המערבית, דוברת הלטינית, נחשבת כשנה בה נפלה האימפריה הרומית המערבית (Imperium Romanum Pars Occidentalis)
, והתחילה תקופת חשכת האנושות. עידן העת העתיקה תם, עם סופה ברברית בלתי נשלטת, וימי הביניים (
Medium Aevum) החלו. על האנושות ירדה שמיכה עבה של טמטום, שנמשכה כאלף שנים.


עידן מלחמות הדת הגיע. האם זה מאפיין רק את המזרח התיכון? לא ולא, וחברי מועדון ג’יפלאנט פריים כבר יודעים מיהן הערים האירופאיות הגדולות, שיהיה בהן רוב מוסלמי, לא עוד הרבה זמן.

 


10 העולם בן ה- 21 עומד משתאה מול המחזות התנכיים-כמעט של מלחמות הדת עם הרג קטלני, ההולך ומתגבר מיום ליום. זוהי מלחמת עולם סונית-שיעית, שרק מתרחבת. זה אומר ששרידי הלאומיות הערבית הולכים ונמוגים, ואבו מאזן כמו גם “המלך” עבדאללה הם זמניים. אין להם יכולת לעמוד מול כוחות יצריים אדירים כל כך, בוודאי לא אבו מאזן.


מבחינת שרוליק הקטן, יש להתרחק מקרב הענקים הזה שבתוך האסלאם, משום שהם עסוקים עם עצמם, וכרגע אין להם פנאי אלינו. זה גם אומר שהשטח הופך להיות חשוב מאוד, משום שבלעדיו, הקרב הזה יהיה ממש מעל הראש שלנו. אל מול שינוי מוחלט של המציאות המזרח התיכונית, חובה עלינו לשנות לחלוטין גם את הלגיטימציה הביטחונית שלנו. קל יותר להסביר זאת לעולם, הצופה בעיניו כיצד אימפריית הלאומית הערבית קורסת מיום ליום, ומציאות חדשה לגמרי נולדת במקומה, ופותחת בזה את עידן המאפליה של ימי הביניים המזרח תיכוניות.כדי להנות מן המאמרים המיוחדים של האתר, כדאי להצטרף אל מועדון Gplanet Prime. המינוי הינו לחצי שנה או לשנה. במסגרת המינוי קוראים את כל המאמרים הסגורים שפורסמו עד היום, וממשיכים קדימה לתקופה נוספת. ניתן לקרוא את תנאי הרישום ולהירשם – כ א ן.

אני מבקש באופן אישי, מכל מי שכבר חבר במועדון Gplanet Prime, והמנוי שלו הסתיים, לחדש אותו. כדי לחדש את המינוי יש להכנס לקטגוריית “לחידוש מנוי קיים לחץ כאן”, או –
כ א ן.

אם ברצונכם לשלוח את המאמר הזה לחברים, עושים זאת באמצעות הכפתור “המלץ לחבר”, בדף הזה, למטה.

למבקשים לקבל התראות על כל מאמר חדש שעולה ישירות אל המייל האישי, עושים זאת –
כ א ן.
[face-book-like]