אתר האקטואליה והפרשנות של ד"ר גיא בכור- Gplanet

מערת הקסמים 2017: מאמר הנתונים הכלכליים השנתי. שוב מפתיע? -   כלכלה
226/12/2016
 
לעומת גרמניה, צרפת ובריטניה: עברנו בשנה שעברה בתוצר לנפש את צרפת, והשנה עברנו עוד מדינה מבין השלוש. את מי? המאמר שרבים מחכים לו כל דצמבר כבר עשור, והנה, תיחשף בפניכם במאמר הזה מערת הקסמים של אפלטון, אבל הפוך. מלווה בגרפים ייחודיים שלנו לאורך 15 שנים, לא תמצאו את זה במקום אחר.
 מערת הקסמים 2017: מאמר הנתונים הכלכליים השנתי. שוב מפתיע?


מאת ד"ר גיא בכור

 

1 משל המערה – אבל הפוך: 

תארו לעצמכם מערה תת-קרקעית, כתב אפלטון בדיאלוגים הסוקרטיים שלו (360 לפנה"ס), המאוכלסת באסירים, שנכלאו שם כל ימי חייהם. האסירים יכולים לצפות רק לעבר קיר המערה, שם הם רואים צלליות של מה שמתרחש בחוץ, דרך הבלחות אור המדורה שבחוץ. האסירים בטוחים שאלה הם החיים.

אם אחד מהם יצלח לברוח מן המערה, ולראות את המציאות במו עיניו, ואז יחזור אל חבריו שבמערה, הוא לא יוכל לסבול עוד את הבערות שלהם. והם לא יוכלו לסבול את המעשיות שהוא מספר להם, בטענה שהוא הוזה או אפילו גרוע מכך. מה כתב אפלטון?

מי שבפנים – הידע שלו מוגבל;

ומי שבחוץ – הידע שלו משוחרר.

 

אלא שאנחנו בישראל משל המערה, אבל במהופך:

מי שבחוץ – הידע שלו מוגבל;

ומי שבפנים – הידע שלו דווקא חופשי ומשוחרר.

 

אנחנו חיים בישראל תחת אור השמש, ורואים לכאורה הכל, אך רבים בטוחים שהכל גרוע (נתתי הרצאה בבית ספר תיכוני יוקרתי. שאלתי את התלמידים מי חושב שמצבה הכלכלי של ישראל גרוע, וכמעט כולם הרימו ידיים), בעוד שדווקא מערת המידע, זו שרבים אינם חשופים אליה, שם האמת זוהרת באור יקרות. מי שחיים בחוץ בטוחים שהם רואים את האמת, בעוד שהם רואים, לפחות באמצעי התקשורת שלהם, שקר.

אם יחזור שליח אל יושבי מערת המידע, היודעים מהי גדולתה של ישראל, ויספר להם שבחוץ חושבים שישראל היא ענייה ומושחתת, הם לא יאמינו לו, הרי הם רואים את הנתונים. ואם יספר בחוץ את מה שדרי המערה יודעים, גם אז לא יאמינו לו.

אז הנה לפניכם מערת הקסמים, הפעם בתחום הכלכלי-מדיני, ומבחינתנו היא דווקא זוהרת מאוד בצבעיה, ובבשורה שלה:

 

2 כמו כל שנה בדצמבר, במהלך העשור האחרון, נטלנו את נתוני השנתון של ה"אקונומיסט" הבריטי שפורסם עכשיו, והשווינו אותם לנתוני 15 השנים האחרונות. המידע החדש זמין, אך ההשוואה לא קיימת בשום מקום, ובהשוואה רואים את המגמות, את העולם האמיתי, לא רק את הבלחות הצללים. בגרף הראשון שהכנו עבורכם רואים את המשך הזינוק הישראלי אל מול שלוש כלכלות מוליכות של אירופה, והן גרמניה, בריטניה וצרפת.

לפני עשור ישראל היתה הרחק מן המועדון הזה, שהיה כפול ויותר בתוצר לנפש (GDP per head), נתון שהוא ערך מנייה של מדינה. נכון לשנתון החדש, שהתפרסם החודש, ישראל עברה בתוצר לנפש גם את צרפת (זה קרה כבר בשנה שעברה), עם 38,032 דולר בצרפת, לעומת 38,127 דולר בישראל; וזה חדש וטרי מהשנה: עברנו גם את בריטניה, שהתוצר שלה לנפש עומד על 37,317 דולר.

לראשונה אי פעם במחנה הזה של "הגדולים", ישראל עברה כבר שתיים מתוך השלוש, כך שנשארה לנו רק גרמניה. המשיכו לחדש, המשיכו להפגין חריצות, וגם את גרמניה נעבור, זו מדינה המוצפת במליוני מהגרים מוסלמים ובבעיות קיומיות. גרמניה עצמה ידעה גאות, אך כיום היא חזרה לשנת 2009, במחזוריות שקשה להיחלץ ממנה. האם פראו מרקל תשלם את המחיר בבחירות בספטמבר 2017? עוד נראה, אך הנתונים הכלכליים היורדים מקלים על הימין העמוק, ובראשו המפלגה החדשה והפופולארית "אלטרנטיבה לגרמניה". אחת הטענות של המפלגה הזו, וזה נכון, שמיליוני המהגרים לוקחים, אך לא נותנים.
צרפת בראשות הנשיא הכושל ביותר מאז מלחמת העולם השניה, ממשיכה לצלול, למרות העלייה הקלה השנה, והיא חזרה לשנת 2006. צרפת טובעת בסוציאליזם סהרורי, עם שבוע עבודה מקוצר מאוד, חוקי עבודה בלתי יעילים ובריחת מוחות מואצת, כתוצאה מעליית המוסלמים. אין בית בצרפת, בין אם יהודים ובין אם נוצרים, שלא מדברים בו על הגירה, וזה רק יילך ויחמיר. כלומר הכוחות החזקים נפלטים החוצה, בעיקר לצפון אמריקה, וכוחות חלשים נכנסים במקומם. זה מתכון לאסון, ולא משנה מי ייבחר לנשיאות באפריל הקרוב. מועמד הימין פרנסואה פיון מבטיח קיצוצים, פיטורים המוניים ותאצ'ריזם, מה שעלול לגרור את המדינה לכיאוס חברתי.

בריטניה משלמת מחיר כלכלי כבד בעקבות הבקזיט, והיא חוזרת לשנת 2005, אך תרזה מיי מקווה שהיא תסיים את בעיית ההתנתקות מהאיחוד, תבלום את ההגירה הפראית, ואז תוכל להזניק את הכלכלה קדימה. בריטניה מקריבה את ההווה למען העתיד, צרפת מקריבה את העתיד למען ההווה, ושתיהן מקרטעות. מליוני המהגרים שכבר נמצאים בכל אחת מהן לא יאפשרו להן להרים באמת את הראש, וזה המצב שדונלד טראמפ לא רוצה להגיע אליו בארצות  הברית.

גרמניה נשקה ל- 50,000 דולרים, בשיא הפופולריות של אנגלה מרקל אך לפני שנתיים, אך מאז החלו הצרות והמכות, עם מדיניות "הדלת הפתוחה" והגעת מיליוני הפיות שיש להאכיל. היא עומדת כיום על 42,281 דולרים.

ואל תוך המועדון היוקרתי הזה מצליח שרוליק להשתחל לא רע.

 

3 מועדון הניחומים של דרום יבשת אירופה, כאן ישראל מוליכה ללא עוררין, עם 38,127, לעומת 27,311 של ספרד, 30,616 של איטליה או 18,063 של יוון. חייבים לציין כי שלוש מדינות דרום אלה התקדמו מעט השנה, אך זו התקדמות מזערית ושברירית. עובדה, מאז פרסום הנתונים האלה קרסה הפוליטיקה האיטלקית ובעיית הבנקים שם החמירה מאוד; יוון שוב בחובות, וגרמניה מסרבת לפתוח שוב את הכיס; וספרד בסחרור מפלגתי ובסכנת היפרדות קטלוניה ב 2017.

הביטו בגרף שהכנו עבורכם: זו תמונת ראי. עד למשבר הכלכלי העולמי היו שלוש המדינות מעל ישראל, ומאז ישראל מעליהן. אנחנו התחזקנו מן המשבר הכלכלי העולמי, הן לא התאוששו ממנו עד היום. האם יש להן תוחלת? זה יהיה קשה מאוד כל עוד "האיחוד האירופי" קיים, וראינו במאמרים קודמים כיצד שותה כלכלת גרמניה את המוחות של שלוש מדינות אלה. מתכנתים יוונים הולכים לנקות מסעדות בערי גרמניה. מדינות אלה חייבות להיפרד מן האיחוד, ואנו ממליצים להן זאת כבר שנים, אך הן משועבדות לגרמניה, ולכסף שלה.עוד מאמרים כלכליים של ד"ר גיא בכור - ברצף

יוון חזרה לשנת 2004, והיא מתקשה להתרומם. היתה לה שנה תיירותית מצוינת, כיוון שטורקיה, מצרים וטוניסיה שקעו בשל הטרור, ועדיין, אין לה מנופי צמיחה. למרות שיפור קל בספרד, ראשון זה חמש שנים, המדינה עדיין תקועה בשנת 2005. משעשע סיפור "הדרכון הספרדי", שמטרתו היתה להוציא עשרות אלפי שקלים מיהודים וישראלים תמימים. בפועל קיבלו אותו בשנתיים האחרונות כמה עשרות, מתוכם שלושה ישראלים. כל הסיפור הזה ייגמר בעוד שנה וחצי, אז יסתיים תהליך מתן הדרכונים. פרדיננד ואיזבלה שוב "עבדו" על היהודים.

השנה הוספנו לכאן גם את טורקיה, מדינה שתקועה בין מזרח למערב, ולא משנה מה יהיה, המערב לא רוצה אותה. רואים בגרף באופן יפה את הזינוק הכלכלי של המדינה בעשור האחרון, בהובלת טייפ ארדואן, וזו סיבה מרכזית לפופולאריות שלו. אלא שהתהליך הזה נתקע לפני חמש שנים, ומאז נעצר, והבחנו בזה בזמן אמת. סיבת העליות היתה ריבית נמוכה עד אפסית, וזינוק בצריכה הפרטית בשל כך, אך תקופת הזוהר של ההלוואות הזולות הסתיימה. טורקיה סובלת מקריסה של ממש בתיירות, בריחת השקעות כתוצאה מהפיכתה למדינת פחד, ובריחת מוחות. הצעירים המוכשרים יעשו הכל לברוח, בעיקר לגרמניה, לאוסטריה או לצפון אמריקה.

טורקיה מתקשה לחצות את הרף של 10,000 דולרים לנפש עם 9,821 השנה, ועדיין, זו דרך ארוכה מאז ה- 2,180 דולרים של לפני 15 שנים. זו מדינה אחרת מאז, שבה האסלאם נתן, והאסלאם גם יכול לקחת.

 

4 הגרף של ישראל מול מדינות ערב והאסלאם מראה את הבעיה כולה: ישראל מזנקת, הייתר נובלים בשקט. נתחיל עם מצרים, מדינה שהשנה האוכלוסיה שלה תגיע ל- 95 מיליון. כאשר התחלתי את העיסוק המזרח התיכוני שלי בשנת 1980 הם היו חמישים מיליון, ובקרוב יגיעו למאה מיליון. זו מדינה שאין לה מה להציע חוץ מתיירות נובלת, וגורלה מדאיג. השנה התוצר שלה לנפש צנח, לאחר שהיה יציב מאז "האביב הערבי, והוא נופל אל פחות מ- 3,000 דולרים, ולייתר דיוק: 2,658 דולרים. זו מכה כואבת. מצרים חייה מהכספים הסעודים, ועכשיו, כאשר שתי המדינות בעימות וכמעט בעויינות, והסעודים סגרו את הברז, אז ממה יחיו המצרים? איראן או רוסיה לא יכולות לחלק כספים, והתוצר לנפש של "סוריה" הוא השנה 1,114 דולרים.

איראן, למרות הדיווחים האופטימיים ב"תקשורת", לא מצליחה להתרומם, וגם הסרת הסנקציות הכלכליות, לא שיפרה את המצב. גם השנה היא תקועה על 6,144 דולרים לנפש. אמנם זה לא משנה הרבה לכנופיה הדתית והצבאית ששולטת שם בכוח הזרוע, אך החברה שרויה בדיכאון לאומי. זה מתכון לחוסר יציבות, למרות שהאקונומיסט ודומיו כבר שנים מספרים לנו שאיראן יכולה להיות סין הבאה. בשנה שעברה סיפרו לנו שאיראן היא תקוות המערב, ואלה משאלות לב של כת הפוליטיקלי קורקט. האוכלוסיה באיראן הגיעה ל- 81 מליון, ויש שם הרבה פיות להאכיל.


כת הפוליטיקלי קורקט: בשנתון ה"אקומוניסט" של השנה שעברה אדם אחד לא היה כלל, למרות שאנחנו כבר הבנו שכוכבו זוהר: דונלד טראמפ. השנה הוא השתלט על תמונת השער כולה, בדמות קלפי טארוט גורליים ונוגים, תחת הכותרת "כוכב טראמפ". חוברת תחזית שנתית שלימה, שלא הבינה את הדבר החשוב ביותר. מי שבאור היום -  לא רואה, ומי שלכאורה בחשיכה – דווקא רואה.

דרך טובה לדעת מתי עולים מאמרים באתר היא להוריד את אפליקציית האתר לאנדרואיד, או להירשם כאן, ולקבל התראה למייל האישי. הנרשמים בשני המקרים - קוראים ראשונים. 

מורשת אובמה - לא נשכח ולא נסלח


לבנון עד לקריסת סוריה נראתה כסיפור של הצלחה, השכנה היחידה שלנו שחצתה את ה- 10,000 דולרים לנפש, אלא שהצל של סוריה החל לכסות אותה, היא נכבשה בידי חיזבאללה ואיראן, והצניחה מתגברת. בתחילה איטית, ועכשיו מהירה, עם 7,891 דולרים. לבנון היא מדינה ללא פוליטיקה, משום שהפרלמנט או הממשלה לא מסוגלים להסכים על דבר. בחירתו של הנשיא, מישל עאון, לא משנה הרבה, והוא ברירת מחדל מעל גיל 80. ועדיין, המדינה לא התפרקה, ומבחינתם זה הישג.

עד לקריסת מחירי הנפט, שהגיעו גם ל 130 דולרים לחבית, סעודיה רק עלתה ועלתה, אך מאז שנת 2015 התחילה הירידה, והממלכה חייבת 80 דולרים לפחות לחבית, כדי להגיע לאיזון, כך שההקפצה ל- 50 דולרים עכשיו בעקבות בלוף אופ"ק, לא ממש עוזרת. למה זה בלוף? משום שכל מדינה רוצה שהאחרות יקצצו. הן הסכימו, ואז בשקט כל אחת תזייף ותמכור בשקט. סעודיה זוללת את החסכונות שלה, והירידה צפויה להתגבר בשנים הקרובות, וזהו מתכון לאי שקט. ואכן, המדינה כבר מעורבת במלחמה בדרומה, נגד החות'ים המתחזקים בסיוע איראן, ובתוכה, עם המיעוט השיעי שלה או קיצונים ג'יהאדיסטים סונים.

הגרפים במזרח התיכון מרוחקים ואינם משיקים. אין הרבה אפשרות לשיתוף פעולה כלכלי בין מדינות כאלה, עוד אסון של האיזור שלנו, שמעולם לא הצליח לעמוד בפני עצמו כלכלית.

 

5 ירדן ממשיכה להיות שקועה בצרות, למרות שהמנגנון הביטחוני היעיל שלה, בולם צרות גדולות מידי, כמו גם קשריו של המלך עבדאללה השני עם ראשי השבטים הבדואים. התוצר במדינה לנפש מגיע ל 4,648 דולרים, נתון יציב, הנשען על כספי תרומות מהמערב ומהמפרץ כמו גם מכריית פוספטים ומחצבים בים המלח. התיירות במדינה בצרות, שכן היא נתפסת כמסוכנת, ומכל אלה תלותה הביטחונית בנו גוברת. המלך נותן לאופזיציה הרעשנית משמאל ומן האסלאם להשמיע את קולה, עד גבול מסויים כמובן, אך בנושאים האסטרטגיים אין לו תחליף לישראל, וזו סיבת עיסקת הגז ממאגר "לוויתן". לאחר שכת ה"פוליטיקלי קורקט" תקעה את הגז שלנו (למשל, לא נחתם ההסכם עם מצרים בסך 60 מליארד דולר) ובעידוד בג"ץ, אין כרגע פרטנרים זרים בולטים אחרים, וחבל מאוד. חובה לתקן את זה.

ירדן מאוימת מכל הכיוונים: גם הסונים מאיימים עליה, כלומר הג'יהאדיסטים, וגם השיעים, שמוזרמים לעיראק ולסוריה. לאן היא תפנה? שטח ערבי עצמאי ממערבה יכול לחסל אותה. אז למה התכוון אפלטון ב"משל המערה" שלו? המערה היא עולמנו, ואנו האסירים הכלואים בה, ומדמיינים שדברים גשמיים כמו - כוח, מין וכסף הם המציאות החשובה והאמיתית בחיים. אלא שאלה רק צללים של יתרונות רוחניים, שאותם נוכל ללמוד, ומהם נוכל ליהנות. יהיו שיקראו להם דת, ויהיו שיקראו לכך השכלה או מדע.

המערה, העולם החיצוני והשחרור (מערת פינגל, באי הלא מיושב סטפה, באיים ההיברידיים, סקוטלנד, והמוזיקה היא כמובן של פליקס מנדלסון ברתולדי):  לא המערה משחררת, ולא העולם שבחוץ. המעבר ביניהם הוא השחרור, כמו מפלי הצלילים הנשפכים של מנדלסון (1:25), כמו מפלי הנתונים של המאמר הזה. ולכן לא שלילי המעבר, אלא חיובי הוא; מעורר.

השחרור הוא גם חד סטרי. מי שיוצא מהמערה לא יוכל לשוב אל העולם כפי שהיה; ומי שיוצא, כמונו, מן העולם אל המערה, גם הוא לא ישוב כפי שהיה; התעוררות התודעה.

ואיפה נמצאת מערת הקסמים מעוררת ההתפעלות שבראש המאמר הזה, יפה יותר ממערת פינגל הממותגת? זו מערת אבשלום או מערת שורק, היא נמצאת ליד בית שמש, וניתן לבקר בה. כמו לגבי הנתונים הכלכליים, אנחנו לעיתים לא יודעים הרבה על עצמנו.

כדי להנות מן המאמרים המיוחדים של האתר, כדאי להצטרף אל מועדון Gplanet Prime. המינוי הינו לחצי שנה או לשנה. במסגרת המינוי קוראים את כל המאמרים הסגורים שפורסמו עד היום (מאז שנת 2008), וממשיכים קדימה לתקופה הנוספת. חשבונית-מס נשלחת לכל נרשם. ניתן לקרוא את תנאי הרישום ולהירשם - כ א ן 

 

6 מה הסיבות לירידות בגרף הישראלי לאורך השנים? שנת 2003 היא השפעת מה שתואר כ"התקוממות" ערבית בארץ ישראל, אך השפעתה לא היתה דרמטית מידי. הירידה הבאה נבעה מן המשבר העולמי, וגם כאן ההתאוששות היתה מהירה, בניגוד למדינות אירופה; הירידה השלישית באה בעקבות "המחאה החברתית", שגרמה לנו נזק גדול, בשל התרחקות משקיעים, והצורך בויתורים פופוליסטיים, ושוב עליה לאחר מכן; ולבסוף, בשנה שעברה, השפעה של "צוק איתן", מלחמה שנמשכה הרבה יותר מידי, והתיירות עד היום לא התאוששה ממנה. אך גם כאן אנו רואים את הטיפוס האיטי חזרה, עם 38,127 לעומת 37,550 בשנה שעברה. ועדיין, בשנת 2015 חצינו לראשונה את רף ה- 40,000 דולרים, ולכך יש חובה לשאוף בשנה הבאה. ביחד עם פקטור הגז, שצפוי להיות משמעותי החל מ 2018, ואם לא יקרה משהו בלתי צפוי, אנו צפויים להיות ברמת תוצר לנפש של 45,000 דולרים ב 2020. רמה כזו תאפשר לנו להאיץ את פיתוח התשתיות, להאיץ את הבנייה ואת הבאת העולים לארץ. למה יש רק 25-30 אלף עולים בשנה? למה לא 60,000? הייתכן ולמעלה אצלנו לא רוצים יותר מידי עולים?

עלה הישומון של האתר למשתמשי אנדרואיד, וניתן להוריד אותו ללא חשש בגוגל פליי (לכתוב שם: ג'יפלאנט, Gplanete, או גיא בכור). המשתמשים גם יקבלו הודעה מוקדמת לנייד על מאמרים חדשים בג'יפלאנט. בסלולארי גם ניתן לשתף בקלות את המאמר בווטסאפ, בפייסבוק או במייל. למי שאין אנדרואיד, ניתן לקרוא באתר המותאם לסלולארי, כרגיל.

 

7 בעבר היו טענות שבמבחני שווי כוח הקנייה אנחנו מדינה יקרה, ולכן התוצר שלנו לנפש אינו משקף את המציאות. אלא שהשנה חל איזון בין התוצר לנפש, 38,127, לעומת תוצר לנפש משוקלל (Purchasing Power Parity, PPP) עם כוח הקנייה: 38,080. זה אומר שישראל היא מדינה קצת פחות יקרה משהיתה.

מעניין לראות את כוח הקנייה בעולם הערבי, ואז נבין איך הם מצליחים להתקיים. למשל התוצר בסוריה לנפש הוא 1,114 דולרים, אך זה שווה ל- 4,170 דולר בכוח קנייה. במצרים זה עוד יותר בולט: 2,658 תוצר לנפש, אך כוח הקנייה שווה ל- 11,520 דולרים, כלומר מצרים היא מדינה זולה מאוד. בלוב, אם היא עוד קיימת, התוצר הוא 3,208 אך כוח הקנייה עומד על 14,740, כלומר עוד מדינה זולה במיוחד. לעומת זאת, במדינות עשירות במיוחד, כמו נורבגיה, התוצר לנפש עומד על 75,513 אך כוח הקנייה הוא 65,370, כלומר נורבגיה היא מדינה יקרה. גם שוודיה הפכה ליקרה, עם 51,542, אך כוח הקנייה הוא 49,100, ופעם זה היה שם הפוך.

זה אומר שהממשלה מצליחה להוזיל את החיים בישראל, ואפשר אפילו עוד. די בהורדת המע"מ באחוז נוסף, כדי להגביר את המגמה הזו. כל הורדת מיסים תתורגם לאחוז צמיחה גבוה יותר.

לנתוני המאמר של השנה שעברה, והוא יוליך אתכם גם למאמרים של העשור האחרון

 

8 נתוני צמיחה: גם פה אנחנו מובילים עם 3.7 אחוזים, לעומת 0.6 בבריטניה, 1.5 בשוויץ, 3.3 בטורקיה, 0.7 ברוסיה, 2.9 באוסטרליה, 1.4 בדנמרק, 1.3 בגרמניה, 1.5 ביוון, 1.5 בנורבגיה, 2 בספרד, 1.1 בצרפת, 2.5 בשוודיה, 2.3 בארצות הברית, בהולנד 1 אחוז, ביפן 0.4, בדרום קוריאה 2.6, ו- 2.2 בקנדה.

איראן צומחת ברמה של 5.4 אחוזים, ועדיין מתקשה להתרומם, בשל גידול האוכלוסייה. אלא שגידול האוכלוסייה הגבוה ביותר במערב נמצא בישראל, עם 3.15 ילדים לאם (לראשונה ב- 2015 שוויון בין מספר ילדים לאם, יהודים וערבים, ובשנים הבאות צפוי מספר הילדים לאם יהודיה לעבור את הערביה. הגידול הוא של ילדים ציוניים). אלמלא זה, התוצר שלנו לנפש היה גבוה יותר. זו הסיבה שמדינות מערב וממזרח אירופה מצליחות להגיע לאחוז או שניים של צמיחה: אין שם ילדים. אם היו, הנתונים שם היו גרועים יותר.
   

 תמונה: אימג'בנק, Getty Images


9 מדינות שכלכלתן תלויה בנפט, עוברות טלטלה קשה ואובדן ערך עצום. כדי שנבין, נורבגיה הגיעה לשיא של 107,280 תוצר לנפש בשנת 2015, ועכשיו היא עומדת על 75,513 בלבד, כלומר אובדן של 30,000 דולרים ויותר. זה אסון. קנדה הגיעה לשיא של 53,160 בשנת 2013, ועכשיו היא ירדה ל- 45,677. היא חזרה לשנת 2010. ניגריה מדינה ענקית תלוית נפט הצליחה להגיע בשיא ל- 3,280 בשנת 2015, וכעת רק 1,865. ירידות כאלה מסבירות זעזועים פוליטיים ועליה של אנרכיה. רוסיה הגיעה בשיאה אי פעם ל- 15,610 בשנת 2014, וכיום היא צונחת ל- 10,119, בקרוב תרד מתחת לרף חמש הספרות.

דונלד טראמפ מתכוון להאיץ מאוד את יצוא הנפט והגז האמריקניים, מה שאומר עוד צרות לכל הייתר. אגב, אם נביט בקצב הצמיחה באחוזים של ארצות הברית, הרי שמאז החלנו לאסוף את הנתונים, המקסימום האמריקני היה 3.4 אחוזים, פעם אחת. שנות כהונתו של אובמה היו ירודות, עם ממוצע של שני אחוזים, והשנה 2.3. ישראל, לעומת זאת, צומחת יפה עם 3.7 אחוזי צמיחה השנה, 3.6 בשנה שעברה, ושיא של 4.5 בשנת 2008. מאז שנת 2011 אנחנו לא יורדים מתחת לשלושה אחוזי צמיחה, נתון שכל מדינה אירופית יכולה רק לחלום עליו.

לפני שתמשיכו במאמר, האם הצטרפתם כבר למועדון ג'יפלאנט בפייסבוק? זה האקטיביזם שלנו:


10 ולבסוף, העולם מאפיין את עצמו לפי נתוני הצמיחה: אירופה ודרום אמריקה נמקות עם פחות מ- 2 אחוזי צמיחה; ארצות הברית, אפריקה, המזרח התיכון ואוסטרליה עם 2-4 אחוזים, ורק סין והודו עם מעל 4 אחוזי צמיחה.

מי שלא נמצא בעידן הטכנולוגי של מהפיכת המידע יתקשה להתרומם, ואירופה משלמת מחירים כבדים על הכובד שלה, והיותה תקועה בעידן התעשייתי. מי שיחדש – יזנק, ולכן קשה למדינות כמו גרמניה או אוסטריה, מדינות עם הלך חשיבה כבד ושמרני. קל להלך חשיבה מהיר ומאתגר, כמו שלנו. זו הסיבה שישראל מזנקת, ומחוזרת בידי כל העולם, במיוחד בידי בעלי הברית שלנו במזרח. וה"סכסוך" המומצא? זוכרים כיצד צפינו כבר בראשית שנת 2011, עוד לפני שסוריה בכלל נכנסה למערבולת, שהסכסוך שלנו צפוי להתיישן, וערכו יירד? קראנו לכך "אפקט פרח הצבעוני", והוא הפך לאורך השנים לסדרת מאמרים.

למרות שאובמה ניסה, בדקותיו האחרונות, להחזיר את העניין שלנו לראש סדר היום, כהתרסה נואשת לאפקט פרח הצבעוני, כך כותב האקונומיסט, לאחר שסקר את כל נקודות הבעירה במזרח התיכון: "אולי נקודת הנפיצות הנמוכה ביותר היא זו, שלפני שנים נחשבה לבעייתית ביותר. שנת 2017 תציין מאה שנים להצהרת בלפור, שהבטיחה מולדת ליהודים בפלסטינה. פעם מי ששימש כזרז של סכסוך איזורי, הסכסוך הישראלי-פלסטיני מחליק עוד יותר למטה בסדר היום. יש פשוט יותר מידי מקומות לוחצים יותר לדאוג להם". יפה שהם מתחילים להבין: זהו משל המערה, הפוך:

מי שבחוץ, ומרוחק מאיתנו – הידע שלו מוגבל;

ומי שבפנים, כמונו – הידע שלו דווקא חופשי ומשוחרר.

אך השחרור האמיתי הוא המעבר ביניהם.

יש שחרור.
 
למאמר נתוני השנה שעברה, שיוביל גם לכל מאמרי הסידרה בעשור האחרון