להצטרף למועדון

למייל האישי

אתם איתנו

מערת הקסמים

סייקס פיקו מאפס לאפס

מה שומר עלינו

מי שרצה לכבוש נכבש

ניסי חנוכה

בסוף פרש

צרפת בלהבות

שתי מדינות כבר לא

ירושלים היתה יהודית

רפיון הסמוראי

יפן ההזדמנות

   
שיגור רקטות מסוריה לעבר ישראל: מהי תמונת המצב הרחבה?   פנקס אקטואליה
20/8/2015
מי שצריך להיות בחרדה קיומית מן המצב החדש על הגבול שלנו הם השיעים וחיזבאללה, וכפי שאנו רואים, החטיבה המרחבית של אסד במרדות החרמון, חטיבה 90, נפרצה, והמורדים הסונים מגיעים כבר לשטח לבנון. זוהי חרדה הקשה ביותר של חיזבאללה: שהסונים, אויביו המרים, יתקפו אותו גם מדרום וגם מצפון מזרח.
 שיגור רקטות מסוריה לעבר ישראל: מהי תמונת המצב הרחבה?


מאת ד"ר גיא בכור 

1 בניגוד לשמועות ואזהרות מכיוונים שונים, כאילו חיזבאללה ואיראן נערכים קרקעית על הגבול שלנו, המפה שלפנינו מראה את המצב החדש בשטח: הכוחות השיעיים, כלומר אסד, חיזבאללה ויועציהם האיראנים, אינם יושבים עוד על הגבול שלנו, לכל אורכו. במילים אחרות, הכוחות הסוניים, שיושבים על הגבול שלנו, לא יאפשרו לאויבים המרים שלהם, השיעים, להגיע אל הגבול שלנו, משום שאז יתקפו אותם.

נכון הוא שיש כוחות של אסד במרחק כמה קילומטרים מן הגבול, למשל שרידי חטיבה 90, אך הכוחות האלה נמצאים בקרב הישרדות ובלימה. להתעסק עם ישראל תהיה טעות מרה מבחינתם בשעה הזו, והם יודעים זאת. במקרה כזה ישראל תחליש אותם, ואז יבואו אויביהם ויחסלו אותם.


 
2 נהפוך הוא: מי שצריך להיות בחרדה קיומית מן המצב החדש על הגבול שלנו הם השיעים וחיזבאללה, וכפי שאנו רואים, החטיבה המרחבית של אסד במרדות החרמון, חטיבה 90, נפרצה, והמורדים הסונים מגיעים כבר לשטח לבנון. זוהי חרדה הקשה ביותר של חיזבאללה: שהסונים, אויביו המרים, יתקפו אותו גם מדרום וגם מצפון מזרח, כפי שאנו רואים במפה. חיזבאללה ממשיך לספוג אבידות בקרב על העיירה זבדאני, שבין סוריה ללבנון, והאגדה על כוחו "הבלתי יתואר" מתפוגגת. משלוחי הגופות של מחבלי חיזבאללה נמשכים יום אחר יום, וניתן להעריך את הרוגיו בכמה אלפים, וזה לא נגמר.

גם דאעש הצטרף בימים האחרונים ללחימה על הקו בין סוריה ללבנון, עוד דאגה לחיזבאללה. מאז השבוע האחרון יש כבר מפגש אדירים בין חיזבאללה לדאעש, וזה חדש.

 

3 ולכן חיזבאללה טרוד עד מעל לראש. אם יתעסק עם ישראל זו תהיה התאבדות מבחינתו. הוא נלחם על חייו, והסונים יכולים לפרוץ לתוך לבנון בכל רגע. נסיונות רוסיים-איראניים ל"הפסקת אש" נדחו בבוז בידי הכוחות הסוניים. מה הבעיה של חיזבאללה: שהוא מרותק לקו. אם ירפה, יפרצו הסונים פנימה ללבנון, לבית שלו.


השיעים בהחלט יכולים להגיב כנגד ישראל, אך זו תהיה התאבדות מבחינתם.הגהינום שלא נגמר: כוחות ג'בהת אלנוסרה (אלקאעדה) ממשיכים השבוע לנוע בצפון סוריה לעבר החוף, והמובלעת העלווית. היה ויגיעו לשם, מרחץ הדמים יאדים את מי הים התיכון. אך מולם מתייצבים כוחות שיעיים, שחייבים להגן על חייהם, ולכן זהו בעיקרו קרב התשה. (הצילומים: מהזווית הסונית).

איפה האקזיט? סודה של מעלולא, וחבריו החדשים של אובמה4 אז מי ביצע את שיגור הרקטות לעבר ישראל היום? השטח בדרום סוריה מלא בכנופיות מכל הסוגים. בשטחי המורדים הסונים יש חבורות שמגיעות מכל רחבי העולם. ובשטח שעוד נותר בידי המשטר יש פלסטינים ומתנדבים שיעים מעיראק. הכל יכול להיות. אך קשה להאמין שיש החלטה איראנית-חיזבאללה לפתוח בחזית פעילה עם ישראל. זה ממש לא הזמן המתאים מבחינתם.

הרווחנו ברמה האסטרטגית, כאשר הצבא הסורי הגדול נמחק, אך אנו משלמים ברמה הטקטית של טרור, ועדיין הגבול שלנו עם סוריה לא צפוי לבעור בקביעות. לצדדים הנלחמים בסוריה לא שווה "לבזבז" מאבק עם ישראל, כאשר הם נלחמים מלחמת הישרדות בינם לבין עצמם.

לצפות ברצף בקריקטורות של מושיק גולסט

מאמרים קצרים של ד"ר גיא בכור

הדרך הטובה, האישית והמהירה ביותר לדעת מתי עולים מאמרים באתר היא להירשם כאן, ולקבל התראה למייל האישי. הנרשמים קוראים ראשונים. אפשר גם לשלוח את המאמר הזה לחברים. יש כפתור לשם כך, בתחתית המאמר.

חדש: אתר ג'יפלאנט הותאם לקריאה נוחה בסלולארי5 דאעש שולט כבר על 50 אחוזים משטח סוריה, כפי שרואים במפה בצבעי השחור, ובאיזורים הסמוכים לצבע השחור שלו. המשטר שולט רק על 25%, במילים אחרות דאעש כבר כפול בשטחו מן המשטר. יש לשים לב כיצד דאעש זוחל לעבר הגבול עם ירדן, כאשר הוא מקיף את הגבול הירדני גם מעיראק וגם מסוריה. סביר להניח שהוא מתכנן פריצה לירדן, והירדנים מאוד מודאגים. בשטח הזה, הקרוב לגבול הסורי שוכנים מחנות הפליטים, עם כשני מליון פליטים, שעלולים לנוס לעבר רבת עמון.

המפץ הגדול: חורבן המזרח התיכון הוא כבר בלתי הפיך6 חשוב לשים לב לרצועה הטריטוריאלית על הגבול הטורקי שהקימו הכוחות הכורדיים, המסונפים ל-PKK . זו החרדה של ארדואן, שהכורדים יקימו מובלעת, שתגרור את הכורדים שלהם, וזה בדיוק מה שקורה. צפינו שטורקיה תיקלע לכיאוס מדיני, צבאי ופוליטי בעקבות זאת, והנה זה קורה. העניינים בטורקיה עוד ימשיכו וידרדרו. ולכן ארדואן לכאורה תוקף את דאעש, אך בפועל מחליש את הכורדים, כדי שדאעש ישלט מחדש על שטחי המובלעת שהקימו על גבולו.

יש כבר כמה מחוזות כורדיים בטורקיה שהכריזו על סוג של "עצמאות" מטורקיה, תוך לחימה עם הצבא הטורקי.

הבחירות בטורקיה: הח'ליף האחרון חוטף מהלומה לא צפויה, שוב

מארש טורקי: האם מתקרבת השקיעה של ארדואן, במטחנת הבשר הטורקית?

מלחמת ההונאה של ארדואן: האם טורקיה תתפרק?
העיירה הסורית זבדאני, זירת הקרבות כבר חודשים בין השיעים לבין הסונים, כך היא נראתה לפני הכל. את השיר המיוחד הזה של פיירוז ("דרך הדבורים") תרגמתי באחד המאמרים האחרונים של ג'יפלאנט פריים: מגן עדן לגהינום. 


כדי להנות מן המאמרים המיוחדים של האתר, כדאי להצטרף אל מועדון Gplanet Prime. המינוי הינו לחצי שנה או לשנה. במסגרת המינוי קוראים את כל המאמרים הסגורים שפורסמו עד היום (מאז שנת 2008), וממשיכים קדימה לתקופה הנוספת. חשבונית מס נשלחת לכל נרשם. ניתן לקרוא את תנאי הרישום ולהירשם -
כ א ן.
7 חשוב לשים לב לזירת הקרבות המדממת בצפון סוריה: המורדים, ג'בהת אלנוסרה ודאעש מתקדמים מערבה, ומאיימים בזה על החבל העלווי במערב, כלומר לטקיה וכפר הולדת משפחת אלאסד – קרדאחה. המשטר של אסד מאוד מוטרד מן ההתקדמות הזו, והוא נעזר בכוחות ובנשק שזורם לשם מאיראן ורוסיה. הסונים מבחינתם מאוד רוצים להגיע לים התיכון, כדי שיהיה להם מוצא ימי. גם הכורדים רוצים להגיע לים התיכון.

כוחות איזוריים עומדים מאחורי הקרב הזה: מאחורי הסונים עומדות טורקיה, סעודיה ועוד, ומאחורי אסד וחיזבאללה עומדת איראן. סעודיה ואיראן נלחמות ביניהן, באמצעות הסורים.

לפני שתמשיכו במאמר, האם הצטרפתם כבר למועדון ג'יפלאנט בפייסבוק?

8 ולכן המאבק הגדול הבא בסוריה הוא המאבק להכנעת המובלעת הכורדית ודמשק, שני המאחזים האחרונים שנותרו לאסד, ויש לשים לב כיצד הכוחות שלו נדחפים מערבה. ברור שזה לא יהיה קרב פשוט, וכמו באיזורים אחרים בסוריה הוא צפוי להדרדר למלחמת התשה אינסופית.

בימים האחרונים רואים את התעצמות הקרבות, משום שכל הצדדים מנסים להגיע להישגים לפני שיגיע החורף הקשה של סוריה. עוצמת הקרבות היא כה אדירה, עד שמדובר במאות הרוגים ביום, רק בסוריה. ברור שלאיש בעולם זה לא אכפת, כי זה לא נוגע לישראל. בסוריה לבדה יש כבר 300 אלף הרוגים ומליוני פליטים.
זבדאני, יולי 2015: המתקפה של הצבא הסורי וחיזבאללה (הצילומים מהזווית השיעית). מאז העיירה הזו נחרבה לגמרי, והקרבות נמשכים גם עכשיו. מה מיוחד בזבדאני? היא שוכנת בעמק, בין הרי קלמון הנישאים (הרי "מול הלבנון"), המפרידים בין סוריה ללבנון (ולכן היא מעבר נוח להעברת נשק), והיא גם שולטת על כביש ביירות דמשק.9 כדי לשים לב גם לחזית הדרום: המורדים הסונים וג'בהת אלנוסרה ממשיכים והודפים את הכוחות האחרונים של אסד, בואכה המובלעת הדרוזית בסווידאא, שכבר מחומשת עם אלפי לוחמים דרוזים, הנחושים להגן על הר הדרוזים שלהם. הם לא צריכים את העזרה של ישראל, וצריך לזכור שהם משתפים פעולה עם חיזבאללה ואיראן. ויחד עם זאת המערכה העיקרית כרגע בסוריה היא בצפון ופחות בדרום.

זיכרו: יש כאלה שנלחמו לתת לאסד את רמת הגולן, ואותם אנשים ממש משמיעים עדיין את קולם גם בדרישה לויתור על יהודה ושומרון. אנו באתר נלחמנו כנגד הויתור על הגולן, ועכשיו כולם מבינים מה עלול היה לקרות, אם חלילה היינו שומעים בקולם של אותם אנשים. ברור עכשיו לכל אחד מה מצפה מגבעות יו"ש, אם יועברו לידי ארגוני הטרור. כמו בסוריה: אנרכיה, עם נגיעות אלימות של איראן.


10 לנו נדמה שהעולם כולו ממוקד בנו, בשביתת הרעב של איזה אסיר פלסטיני (לא מעניין את התקשורת העולמית) או ברקטות שנורו היום משטח סוריה. אך המציאות שונה לגמרי: מסביבנו מתחוללת סערה עצומה, כמוה לא נראתה במזרח התיכון המודרני מעולם, ואנחנו נמצאים בשולי השוליים שלה. זו הסיבה מדוע הפוקוס החדשותי בעולם כבר זז מאיתנו: הוא עסוק בקרבות האמיתיים.

רק היום: בסיני נחטפו פעילי חמאס בשטח סיני, כנראה בידי דאעש, בקהיר פיגוע אדיר של דאעש, בעיראק הקרבות מתעצמים, וכך בתימן, וכפי שראינו גם בסוריה. ה-PKK ממשיכים את הקרבות נגד הצבא הטורקי, ולוב הפכה לבירה השלישית של דאעש, אחרי מוסול וראקה, והבירה זו ממשיכה להתרחב אגב קרבות על סיפה של אירופה.

צריך להבין: אלה כבר לא אנחנו, אסד, איראן וחיזבאללה, כפי שזה היה פעם. היום התבערה השיעית-סונית משתוללת במלוא עוזה, ואנחנו בשוליים.

זה אולי לא מנחם על שיגור הרקטות היום, אך זהו הרע במיעוטו, במזרח תיכון בוער, כמוהו לא זכור לי בכל 35 שנות העיסוק שלי באיזור.


כדי להנות מן המאמרים המיוחדים של האתר, כדאי להצטרף אל מועדון Gplanet Prime. המינוי הינו לחצי שנה או לשנה. במסגרת המינוי קוראים את כל המאמרים הסגורים שפורסמו עד היום, וממשיכים קדימה לתקופה נוספת. ניתן לקרוא את תנאי הרישום ולהירשם - כ א ן.

אני מבקש באופן אישי, מכל מי שכבר חבר במועדון Gplanet Prime, והמנוי שלו הסתיים, לחדש אותו. כדי לחדש את המינוי יש להכנס לקטגוריית "לחידוש מנוי קיים לחץ כאן", או -
כ א ן.

אם ברצונכם לשלוח את המאמר הזה לחברים, עושים זאת באמצעות הכפתור "המלץ לחבר", בדף הזה, למטה.

למבקשים לקבל התראות על כל מאמר חדש שעולה ישירות אל המייל האישי, עושים זאת -
כ א ן.
    הדפסת עמוד זה

מבצע חנוכה באוויר!

כדי להצטרף אל החברים במועדון Gplanet Prime, ניתן להירשם
-
כאן 

כדי לחדש את המינוי למועדון Gplanet Prime ניתן להיכנס -
כאן

עלה ישומון האתר למשתמשי אנדרואיד. הורידו אותו בגוגל פליי  

אם אינכם מקבלים פתאום את התראות האתר, אולי הן מגיעות ישירות לדואר ספאם. יש להיכנס למדור הספאם, ולהחזיר פעם אחת. או לבטל חסימה, באמצעות ההוראות שכאן

מאמרים נוספים של ד"ר גיא בכור
-
בדף שלנו בפייסבוק

ניתן לקבל התראה על כל מאמר חדש שעולה לאתר ישירות למייל האישי - כאן

האתר מתעדכן בפרשנויות מהירות כל יום, ומומלץ להיכנס ברמה יומית, לבדוק מה התחדש

הרישום לאתר מוגן בפרוטוקול מחמיר, ובכל מקרה האתר אינו שומר מספרי כרטיסים אצלו, ולעולם לא ישמור


GPLANET PRIME
מדד האיומים הבטחוניים
עתיד אירופה
המזרח התיכון
פ ר ש נ ו ת
קריקטורות/מושיק גולסט
פנקס אקטואליה
י ש ר א ל
ENGLISH
טרור ובטחון
כלכלה וחברה
חוקי המזה"ת
ההגדה לבית בכור
תקשורת
איראן
תוכן הגולשים
הורסים קתדרלות
הופעה של ד"ר בכור באירוע שלך
השובבים נעלמו
יורדת ויורדת
גורל אירופה האומללה
מאמרי פריים ברצף
היצירות של מושיק
עניינים שבקדושה
חבצלות הציונות
חוקי התקשורת
זינוק

אתר האקטואליה והפרשנות של ד"ר גיא בכור- Gplanet        
                                                                                                   

תנאי שימוש   |   על האתר
כל הזכויות שמורות ©

נבנה ע"י שופ סנטר,בניית אתרים אחסון אתרים